Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 16:14:59

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 23 listopada 2017 11:20:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Gero, dzięki! :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 24 listopada 2017 09:31:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Gero i ja Ci dziękuję. Super się to czyta. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 24 listopada 2017 10:28:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
8/10

chociaż z tekstem się nie bardzo identyfikuję, zwłaszcza po przeczytaniu tutaj interpretacji ;)

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 24 listopada 2017 15:46:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Miałem trochę podobnie jak Crazy (ale tylko trochę, proszę się nie obawiać) - Utopia wprawdzie nigdy nie była bezapelacyjnym numerem 1 na Pocałunku, ale zawsze wyróżniała się na plus. Taką ją zapamiętałem i choć nawet bez słuchania płyty (a słucham rzadko) dobrze wiem, jak ona brzmi od A do Z, to jednak jak puściłem sobie teraz po raz pierwszy po to, żeby się zastanowić, na jaką ocenę to jej wyróżnienie na plus się przełoży, to zacząłem się zastanawiać, skąd mi się właściwie to pozytywne spojrzenie wzięło? Słuchałem raz po raz i z biegiem czasu Utopia wracała na swoje zapamiętane miejsce, rosła w mych uszach, ale... nadal kompletnie nie potrafiłem sam sobie uzasadnić, dlaczego tak się dzieje. Zarzuty Araska i Gera, że to taki zwykły "mainstreamowy" kawałek rozumiem i w części podzielam (choć od stwierdzenia, że to smutna piosenka, wolę określenie Fengari, że to numer mroczny, pełny podskórnego napięcia - nie wiem, może się sugeruję tym "a ja się tego bardzo boję", ale dla mnie ten niepokój jest słyszalny od początku, mimo mocnego głosu Budzego), jest w tym jakaś nijakość.
Co za tym wyróżnia Utopię na plus? Po pierwsze, co zawsze było chyba tu dla mnie najważniejsze - świetny, głęboki, trochę podkręcony echami wokal, jak już pisałem, choć mocny i zdecydowany, to jednak oddający niepokój. W warstwie muzycznej niby nie ma niczego powalającego, ale różnych miłych memu uchu rozwiązań wcale niemało. Przede wszystkim bardzo lubię wejścia przesterowanej gitary w zwrotkach, zwłaszcza w trzeciej ("obyś BYŁ"). Kolejny plus za akustyka i sekcję przed ww. wejściami. Początek każdej zwrotki, jeszcze bez wokalu, sam w sobie może nie jest szczególnie interesujący, ale z czasem pojawiają się tam ciekawe dodatki - za drugim razem coś tam warczy (zupełnie nie wiem, co to, więc nie będę się wygłupiał i jakoś tego nazywał), za trzecim dochodzi jeszcze waltornia i wbrew temu, co tu wcześniej napisano, właśnie ta jej partia jest w tym numerze najlepsza. Gorzej jest z refrenami: drażni mnie zwłaszcza to coś, co robi na samym początku waltornia, a co Gero być może nazwałby progresją (?), ale po chwili robi się lepiej i dalsza część partii waltornii jest już bez zarzutu i bez wątpienia stanowi atut, chyba niestety jedyny.

Miarą upadku PMK w moich uszach jest jednak to, że to wyróżnienie na tle płyty, starcza jedynie na 5/10.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 24 listopada 2017 23:41:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Utopia - jeden z fajniejszych kawałków na płycie - ale chyba nie podium... pechowe czwarte miejsce? Dużo wyżej brzmieniowo i instrumentalnie cenię to demo niż wersję płytową... no, po prostu ma jaja ta wersja... choć brakuje Gera, więc w sumie nie do końca...
...znowu zostawiłem sobie wpis o tej piosence na koniec tygodnia - i niestety nie ma szans na jakąś dłuższą wypowiedź... następnym razem napiszę coś w poniedziałek ;)
7/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 08:32:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
6/10

Armijne stany średnie. I taki też jest mój stosunek do tej piosenki. Miałem dać piątkę, ale żonie się podoba: "Minimum szóstkę to musisz dać" mówi. A ja raczej słucham się żony.

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 09:14:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Może chociaż zdążę dać notę: 8,75.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 09:23:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
4

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 12:27:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Dla mnie poza motywem podczas "In this episode I'm gonna die" nic ciekawego
3/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 12:30:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A sprawdzaliście tę inspirację? -

phpBB [video]

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 12:58:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Sprawdzałem. To w ogóle może iść jeszcze dalej: Gombrowicz zafascynowany był bowiem Martinem Buberem i jego poglądami, na te działania arytmetyczne człowiek-człowiek (ale też człowiek-Bóg)
Z tym, że Gombro owo pomnażanie i potęgowanie widział pozytywnie, jako wyzwolenie się od ideologii. W "Utopii" to również nie jest wyjście, żadne wyzwolenie.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 13:04:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Dla mnie Utopia była zawsze utworem niosącym pewną wizję.

To, że tekst jest mocno obrazujący, to oczywiste, ale już sama muzyka - dość niekonwencjonalna jak na Armię - jest dla mnie taka. Raczej statyczna, ale jednak zachowująca pewną pociągającą motoryczność - moja uwaga wciąż za nią podąża. Mimo niewesołego nastroju nie przytłacza - jest w niej jakieś ciepło, prześwity.
Jakby to spotkanie miało miejsce w ukrytym, ale jednak przyjaznym - choć na tę chwilę - miejscu, a przede wszystkim z bliską osobą. Tekst jest jakby rozmową - jest w niej ten rodzaj szczerości, napięcia i element zaufania do drugiej strony - porozumienie, które bardzo mi odpowiada. Emocje, które się w niej pojawiają są stłumione - bo to w końcu rozmowa, a nie jakiś wiec - ale jednak silne, pomrukują w głębi, wibrują w koniuszkach palców.

I brzmi to wszystko tak dobrze: mruczące (właśnie) gitary - jak przechadzające się dzikie koty, złocista jak garniec miodu waltornia... Warstwy dźwięków nakładają się, tworząc fajne faktury i laserunkowe przestrzenie. Gra Beaty też wyjątkowo fajna, urozmaicona - to ona w dużym stopniu odpowiada za, wspomnianą wyżej, wdzięczną motorykę. I tyle się dzieje - jakby twórcy (producenci) obawiali się, że to właśnie zbyt zwyczajny utwór i trzeba go urozmaicić. Kwestie Gera świetne i niepokojące zarazem - trupie ciastka, się panie częstują...

Ale najważniejszy jest chyba główny tekst i sposób jego podania. Naprawdę przemawiają do mnie te obrazy, lubię za nimi podążać, zwłaszcza, że mimo że pojawia się tu publicystyczność, to jednak nie ma w niej jednoznaczności - zza ściany z desek wciąż prześwituje słońce. A jeszcze jak to przegląda się w głosie Budzego, jak wspaniale grają w nim te różne ukryte emocje, podprogowe treści. I chyba największe wrażenie robi na mnie ostatnia zwrotka.

Tak że - paradoksalnie ze względu to co mówi się o tekście - wspomniana wizja nie ma dla mnie charakteru globalnego, oceniającego. Jest w niej intymność spotkania z bliskim człowiekiem. I bardzo mi się to podoba. Ty wiesz, ja wiem :) .

8.5

I jeszcze Stanisław na końcu! Już :D .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 13:21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
8

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 14:08:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 31 maja 2007 22:28:36
Posty: 1068
Skąd: W-wa
Dobry numer, lubię go, na pewno w czołówce z PMK. Wahałem się - 8 czy 7, dlatego daję 7.5/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 25 listopada 2017 16:37:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
Nie dałam zbyt wiele piątek do tej pory. Tu mi ta piątka wyjątkowo pasuje.

5/10

Gero, prześwietny wpis, dziękuję.
Wszystkie inne też bardzo doceniam!

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group