Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pn, 17 czerwca 2024 01:28:40

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 602 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 41  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lutego 2005 20:24:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14524
Skąd: nieruchome Piaski
http://www.terazrock.pl/index.php?id_pa ... ewsid=2533
Koziczyński nie czekał na ukazanie się digipacka.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lutego 2005 13:58:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7700
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Miki pisze:
http://www.terazrock.pl/index.php?id_page=2&news=1&newsid=2533
Koziczyński


A wiecie, co? Trochę się zgodzę z tym, że suita mogłaby mieć jakiś motyw przewodni. Przesadzając, trochę to wygląda, jakby np. Wyludniacza, Popioły i Nieruchomo zlepiono razem i nazwano suitą "Piekło"...

Nie zmienia to w niczym mojej oceny suity.

No i przypomniałem sobie coś:
http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?p=2184
(najniższy list) :-)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lutego 2005 14:19:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Z przykroscia musze stwierdzic, ze w 100% sie zgadzam z panem z gazety jesli chodzi o ostatni numer...szczegolnie, ze chyba sobie za duzo wyobrazalem 8) :D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lutego 2005 15:48:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
No i tu się Boskey nie zgadzamy. Suita to wspaniały fragment. Pieknie mi to wchodzi w samochodzie.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lutego 2005 15:51:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Jest ok, ale dla mnie to zbior paru utworow, a ja myslalem ze to bedzie jedna pompatyczna kompozycja ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 24 lutego 2005 11:42:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11826
Moim zdaniem suita ma pewną myśl przewodnią - jest zakręcona na maxa - trudno się jej słucha - dlatego iż to twór bardzo ambitny. Moim zdaniem to dzieło - pasuje na płytę - ale po co w DG - packu wsadzono po suicie nocnego lotnika???? maoim zdaniem Suita powinna zamykać płytę - a Nocnik lotnik (cudowny kawałek :D ) powinien poprzedzać suitę (dobrze że istnieje możliwość programowania kolejności utworów w niektórych odtwarzaczach :idea:

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 24 lutego 2005 20:14:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:22:24
Posty: 1938
Skąd: Łódź
e, nieeeeeee, Nocny Lotnik musi być na końcu :!:

_________________
"Ale my kochamy to, co nieświadome; kusi nas wino, miłość i krew." Ernst Jünger
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 24 lutego 2005 23:38:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4885
Boskey pisze:
Jest ok, ale dla mnie to zbior paru utworow, a ja myslalem ze to bedzie jedna pompatyczna kompozycja


nie znam wprawdzie rocka progresywnego DOSZCZĘTNIE , ale wydaje mi się że istnieją trzy główne modele budowania suity:

a) rondo - czyli powtarzający się temat poprzedzielany różnymi innymi tematami (np. "Atom Heart Mother")

b) kolaż - czyli tak naprawdę różne piosenki / tematy połączone w całość i zebrane pod jednym tytułem (np. "Lady Fantasy" Camel)

c) przez cały czas improwizacja na bazie jednego tematu lub jego przetworzenia

Oczywiście większość takich utworów jest pomieszaniem tych trzech modeli i trudno powiedzieć, czy akurat kwestie formalne decydują o ostatecznym powodzeniu danego utworu. Najczęściej jest zresztą tak, że rzeczywiście takie części składowe "suity" mogłyby żyć własnym życiem i tylko np. jeden fragment z początku powtarza się pod koniec, zeby dać złudzenie spójności - tak jest trochę z utworem "Thick as a Brick" Jethro Tull

Za najwspanialszy pod względem formy utwór rockowy uważam numer "Close to The Edge" opluwanego tu często zespołu Yes - chodzi mi o to, że jest to numer niesłychanie spójny, żadna część nie mogłaby istnieć bez innych - a przy tym wątków, temp, barw i nastrojów jest wystarczająco dużo by usprawiedliwić długość trwania utworu

Utwór "Ultima Thule" jest oczywiście bardziej swobodny i np. partia Klimczaka mogłaby zapewne funkcjonować samoistnie , ale MIMO WSZYSTKO ja uważam, że ten utwór MOŻNA swobodnie odbierać jako całość - oczywiście wszystko porządkuje ten niby-wyludniaczowy riff , ale jest też wrażenie formy łukowej przywołane przez fragment śpiewany. Ponadto dwa fragmenty akustyczne także wyrażnie się do siebie odnoszą i nawet część na bas i perkusję wychodzi od początkowego motywu, by go potem porzucić (bardzo udany pomysł w kontekście ogólnej wymowy utworu - że, niby , teraz skończyły się tory i pociągi jeżdżą w poprzek, jak popadnie?) Na pewno nie jest więc tak, że "Ultima Thule" jest połączeniem kilku utworów w linearną całość. Pozostaje pytanie czy te wątki można było przepleść z jeszcze lepszym efektem - być może tak...

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Ostatnio zmieniony czw, 24 lutego 2005 23:46:28 przez Gero, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 24 lutego 2005 23:46:24 
Dzyń pisze:
Pozostaje pytanie czy te wątki można było przepleść z jeszcze lepszym efektem - być może tak...

czy ja wiem... to co jast teraz jest dla mnie bardzo naturalne: żadnym motywem nie można się znudzić, nie mam wrażenia, że jakaś fraza jest dodana na siłę 'żeby pasowało' albo 'żeby pokazać że to wciąż ta sama piosenka' ale ja chyba nie jestem obiektywna bo suita mi się tak podoba że dla wszelkich niedoskonałości wydobytych przez innych staram się znależć wytłumaczenie..


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 25 lutego 2005 11:31:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Ja tam marzę o wysłuchaniu suity na koncercie. Najlepiej w wersji rzobudowanej i rozimprowizowanej w stosunku do płyty. To byłoby coś.

A czy Soundropsi mają zamiar nagrać suitę unplugged?

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 25 lutego 2005 23:35:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4885
hehe. rozgryzamy partie Popkorna... :D

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 28 lutego 2005 15:58:36 
http://www.tajniak.pl/archiwum/tajne26/od_07.htm

jeśli na Forum już to jest, to przepraszam - nie zauważyłem...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 01 marca 2005 12:21:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 20 listopada 2004 12:57:17
Posty: 346
Skąd: z Tajniaka
piotrpanek pisze:
Trochę się zgodzę z tym, że suita mogłaby mieć jakiś motyw przewodni.


Tylko czy to bylaby jeszce suita? Moze i tak.

Tez sobie wyobrazalem te suite jako cos bardziej pompatycznego z motywem przewodnim. Mialem nadzieje na jakies konkretne granie. Jesli w stylu Triodante, to nie w stylu "nieruchomo", tylko na przyklad "piosenki przygodnej". Ale to juz moj problem. W tym momencie ta suita kojarzy mi sie z takim troche rzepoleniem dla rzepolenia. Oczywiscie wielki uklon w tym miejscu dla tych rzepolacych, bo sam tak ladnie bym nie umial. Nie zmienia to jednak faktu. Ciagle czuje sie jakbym sluchal przedluzajacego sie zakonczenia ostatniej piosenki na plycie Dezertera "Mam kly mam pazury". Jak ktos nie zna - to polecam.

No i podoba mi sie, ze lotnik jest na koncu. Jest dla mnie bardzo ladnym zakonczeniem suity. Czasem mnie tylko kusi, zeby suite pominac przy sluchaniu calej plyty. Wtedy zal mi tekstu tej piesni, ktory ladnie sie moim zdaniem komponuje z reszta tekstow. Tak samo jak swietnym dopelnieniem tekstowym calosci plyty jest tekst "lotnika".

Czasem slucham plyty w wersji bez piosenki nr 2, zeby zobaczyc jak to sie uklada w wersji "normalnej" czyli tej okrojonej. Przyznaje, ze tez ladnie.

_________________
.
.
przebacz mi przyjacielu


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 01 marca 2005 18:55:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28039
mam trochę inne zdanie na temat suity i płyty ale na razie sie nie zdążę do tego pamiętniczka wpisać!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Trudna płyta
PostWysłany: wt, 01 marca 2005 19:20:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 08 lutego 2005 23:30:02
Posty: 205
Hmmmm... Płyta ... Według mnie to zakręcona wyobraźnia osoby, która chce pokazać jak różnie każdy na swój sposób moze czuć się przy słuchaniu piosenek. Muzyka zakręcona, bo nie jest czymś co można szybko zapamiętać i tak łatwo zrozumieć. I to własnie jest tam takie ciekawe. Dotarcie do tego co na płycie się święci...hehe
Można tylko podziękować za to że ktoś podzielił się swoimi przemyśleniami przez orginalną i zakręconą muzyke.

Pozdrawiam...
Miłego słuchania...

Polecam 2,6,7,11


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 602 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 41  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group