Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 15 listopada 2018 20:37:51

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 10 marca 2008 14:50:40 
Awatar użytkownika

Ja nie umiem jeszcze dokładnie powiedzieć, dlaczego wolę "Echo" z Luny, choć w wielu punktach zgadzam się z Gerem. Zwłaszcza tu:

Gero pisze:
akurat w tym utworze oprawa RACZEJ kontrastuje z tymi dziecięcymi obrazami w tekście

i tu:

Gero pisze:
przepraszam Cię bardzo, gdzie Ty widzisz swojskość na Ultimie? Dla mnie to najbardziej kosmiczna płyta Armii

Poza tym - i może o tym kiedyś napiszę coś więcej - często gdy mowa o "Echu", to pojawia się smok i dziewczynka itd, ale przecież to jeszcze nie koniec tekstu. Dla dla mnie właśnie ostatnia zwrotka jest BARDZO ważna. I do niej pasuje wersja lunarna Kosmosu - przestrzenie rozciągające się p o m i ę d z y i wytężanie wzroku. Crazy o tym wspomina...

Crazy w punkcie "dynamika i akcja" pisze:
Może nawet największy dramatyzm ma w sobie trzecia zwrotka, to szukanie, przebijanie wzrokiem ciemności i tęsknota w otwartym oknie.

No ale właśnie bardziej "dramatyzm" niż "akcja i dynamika". I dlatego tu bardzo lunarne zahipnotyzowanie pasuje. Zresztą w tym zahipnotyzowaniu jest, paradoksalnie być może, więcej uczucia.

No a potem... przejście tęskne do "Luny", o czym pisał w innym wątku cortezza. Tak! - to jest moment zniewalający. Rozbłysk, zataczające się kręgi, uciekające galaktyki..

Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 marca 2008 00:38:19 
Awatar użytkownika

najlepsze jest to, że odkąd napisałem tę dys-apologię Echa lunarnego, to ono mi się coraz bardziej zaczyna podobać ;-)

Tytuł:
PostWysłany: pt, 21 marca 2008 02:51:29 
Awatar użytkownika

Te dwa Echa to rzeczywiście dwa różne utwory, i też dwa różne obrazy przed moimi oczyma.

O ultimowym wypisałem się powyżej - nadal widzę tam te wszystkie obrazy, z najmocniejszym na końcu, tym w otwartym oknie.

W lunarnym nie widzę nic z tego. Ani smoka, ani okna. Ale zaczynam widzieć coś innego i to coś, co bardzo mnie przejmuje.

Otóż widzę osobę, która patrzy na to wszystko, o czym mówi tekst. Może idzie gdzieś przez noc i widzi takie scenki, które może i bardziej straszne niż bajkowe są? Może jedzie autobusem czy pociągiem i dlatego tak szybko zmieniają się obrazy? A może patrzy oczyma duszy, gdzieś w przeszłość, do swoich utraconych czasów, może do tych gwiazdnych wakacji.
W duszy tej osoby jest niepokój a nawet strach (szeptane echa potęgują wrażenie horroru!), i jest też ten bezruch, który paraliżuje, coś chorego...
Ten bezruch mi się nie podobał, kiedy chciałem widzieć olbrzyma i obolałego lisa, ale teraz zaczyna mi pasować, bo lepiej widzę tego cierpiącego człowieka.

Gero pisze:
w tym utworze oprawa RACZEJ kontrastuje z tymi dziecięcymi obrazami w tekście i właśnie na tym polega jej nośność, przecież to nie są słowa człowieka wspominającego dzieciństwo nostalgicznie tylko boleśnie, hipnotyczny bezruch w głosie Toma świetnie oddaje to że wtedy było tyle ruchu i kolorów a teraz jest nieprzyjemny zawias

Rzeczywiście!

(choć w żaden sposób nie ujmuje to niczego wersji ultmowej, która mimo wszystko nadal podoba mi się bardziej - po prostu to jakby dwa ujęcia od zupełnie innej strony)

No i te manzarkowe klawisze... co one tu robią... siekajonoski i gwiżdżemy... robi się tak NIBY zabawnie, ale widać, że to nie naprawdę. I jak one się kończą niesamowicie, tak jakby nagle w pół zdania zniknęły, rozpłynęły się w niczym. Bo też i była to chwilowa ucieczka umysłu przed słowami najcięższymi.

Ale kto to mówi?! Bóg do człowieka czy człowiek do Boga?

Tak czy siak pozostaje ciężko, klaustrofobicznie, choro - cierpiąco.
Dlatego pewnie tak wiele osób zachwyca moment zabrzmienia utworu tytułowego. Powietrze, przestrzeń i gwiazdy.

PostWysłany: czw, 21 kwietnia 2016 18:41:27 
Awatar użytkownika

Ciekawe! Obie wersje lubię. Trochę jednak wolę tę z "UT", ale może to efekt pierwszego poznania.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz.