Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 28 kwietnia 2024 17:05:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 31 maja 2006 10:25:10 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 21:48:53
Posty: 218
dyingbride pisze:
jestesmy Forum cyklicznym. Zyjemy od koncertu do koncertu...


raczej linearnym :) bo z cyklicznoscia koncertowa jest roznie :lol:

dyingbride pisze:
od zalozenia watku do przeniesienia go do Awanturumu (np temat o NU METALU)


juz chca nas przenosic.. ech.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 31 maja 2006 11:13:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7696
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
SJ pisze:
[o Eckharcie]
moglbys rozwinac mysl.


Nie. :-) Wziąłem to z książki popularnonaukowej o czasie jako takim (mieszanka filozofii i fizyki). Tak więc, po pierwsze - już tam były to tylko popłuczyny i czyjeś niekoniecznie fachowe interpretacje, po drugie - nie do końca się w tym orientując, mogłem coś przekręcić, po trzecie - pamiętam już tylko piąte przez dziesiąte.

Generalnie chodziło o to, że o ile w europejskiej kulturze czas jest postrzegany linearnie - od stworzenia świata ku jego końcowi (cykle roczne to tylko takie zawirowania na tej linii), o tyle w niektórych innych czas zatacza wielkie koło (por.: symbol węża zjadającego swój ogon itd.) No i Eckhart miał według autorów tej książki przyjmować tę cykliczność.


A muzyczna warstwa Armii to w dużej mierze metal i już. Tyle razy to było wałkowane na tym i poprzednim forum (z ciągłym sprzeciwem Elronda ;-), który chyba z raz przyznał, że może pod względem brzmieniowym to być jak metal, ale nie jest nim z innych względów ;-) )...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 01 czerwca 2006 01:50:25 
SJ pisze:
jezyk zas jest - jak mawial Heidegger albo Scheler - jest sposobem zamieszkiwania swiata, czyli dzieki niemu mamy dostep do swiata. jesli jezyk ulega zafalszowaniu, to i nasz kontakt z rzeczywistoscia takze. [swiat rozumiemy dzieki pojeciom i dzieki nim go wyrazamy].


Schlera mniej znam, ale Heideger to tworzył całkiem rozbudowane koncepcje, więc nie tylko język....
SJ pisze:
3bajki napisał:
A tak naprawdę czym był misteria średniowieczne (przypominam że ludzie wtedy nie mieli ciągłego poczucia czasu), gdzie obok Syna na krzyżu, był Syn rodzący się i Syn w innym okresie swego życia?


Co do czasu to nie wiem jak wtedy postrzegano. napewno bardzo eschatologicznie, czyli myslano o koncu zywota i tym, co ma nastapic po smierci - dance macabre.


W tym sęk że nie. Myślenie śreniowieczne nie charakteryzowało się (wg. badaczy) końcem i początkiem (przez co jest nam komplenie obce, b. ciężkie do zrozumienia, zwł. w tym aspekcie, choć nie tylko).
antiwitek pisze:
SJ napisał:
Co do czasu to nie wiem jak wtedy postrzegano

Ty mówisz o czasie linearnym ludzi kształconych, a Czybajek chyba o czasie ludu - cyklicznym, jak to rozróżniał np. Aaron Guriewicz mówiąc o kategoriach kultury sredniowiecznej... Nie wiem czy się dogadacie...

Z tego co czytałem, czas cykliczny to jedno, ale rozpatrywanie czasu w większym (abstrakcyjnym) ciągu to był problem.
Kształcąc swoich studentów właśnie tu problem mam. Nie przy czasie (rzecz jasna?), ale przy rozumienu pojęć abstrakcyjnych. Być może tu jest klucz do rzeczywistego IQ człowieka. Nie wykluczałbym

SJ pisze:
co do sredniowiecza to lud chrzescijanski - tak mysle - przyjmowal czas linearny - zmierzamy ku smierci.

całkowity błąd

dyingbride pisze:
SJ napisał:
JAK TO SIE MA DO NU-METALU.. ???????????????????????????


jestesmy Forum cyklicznym. Zyjemy od koncertu do koncertu, od manewrow do manewrow, od zalozenia watku do przeniesienia go do Awanturumu (np temat o NU METALU)

te, mądrala, w ucho chcesz
(rozum to najlepiej fenomenologicznie ! :)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 01 czerwca 2006 15:34:06 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 21:48:53
Posty: 218
3bajki pisze:
Schlera mniej znam, ale Heideger to tworzył całkiem rozbudowane koncepcje, więc nie tylko język....


chcial odnowy metafizyki. wykorzystano jego tworczosc w egzystencjalizmie (vide: psychologia egzystencjalna - Rollo May). musze przyznac, ze "odkryl"-przypomnial wiele cennych rzeczy, np. czlowiek jest pasterzem swego bycia :) i powinien trwac w przeswicie bycia.. lubil metafory :)

chodzi o to, ze analizujac jezyk mozemy stwierdzic, jak osoba rozumie swiat. rozumienie zas swiata jest sposobem istnienia w nim. parafrazujac Arystotelesa: sposob widzenia warunkuje moja sposob istnienia.

3bajki pisze:
W tym sęk że nie. Myślenie śreniowieczne nie charakteryzowało się (wg. badaczy) końcem i początkiem (przez co jest nam komplenie obce, b. ciężkie do zrozumienia, zwł. w tym aspekcie, choć nie tylko).


tak to jest jak sie przyklada kategorie pojeciowe z XX wieku do rozumienia w sredniowieczu. chco ten brak i poczatek konca trudno mi zrozumiec, gdyz chrzescijanstwo w tej kwestii od poczatku bylo jasne - czas linearny. koniec koncow wyksztalceni sobie a lud sobie, wiec chyba nie ma sie co dziwic.

3bajki pisze:
Kształcąc swoich studentów właśnie tu problem mam. Nie przy czasie (rzecz jasna?), ale przy rozumienu pojęć abstrakcyjnych


polecam czytanie ksiazek dotyczacych metafizyki tomistycznej, lub Heideggera.. mozna sie pociac. :killer:

moj wykladowca z metafizyki fenomenologicznej nie mogl zrobic habilitacji u Tischnera, gdyz Tischner nie potrafil do konca zrozumiec jezyka pojeciowego mojego wykladowcy. prosil,aby "uproscil" jezyk, gdyz jest zbyt hermetyczny... :lol:

3bajki pisze:
rozum to najlepiej fenomenologicznie !


tak w ogole to fenomenologia jest super.. tak wiec zastanawiajac sie nad rozumiem dochodzimy do 'ja transcendentalnego' :lol:

alez to byly czasem meki, zeby cokolwiek z tego zrozumiec.. :lol:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 01 czerwca 2006 16:53:42 
SJ pisze:
3bajki napisał:
Kształcąc swoich studentów właśnie tu problem mam. Nie przy czasie (rzecz jasna?), ale przy rozumienu pojęć abstrakcyjnych


polecam czytanie ksiazek dotyczacych metafizyki tomistycznej, lub Heideggera.. mozna sie pociac.


Oni siadają przy bardzo prostej matmie, więc daj spokój.

A co do wykładowcy to nie wiem czy to jest powód do dumy. W kazdym razie fenomenologia to pikuś przy hermenautyce, w końcu w takim rozumieniu tekst nie ma końca. Trochę tak myślę, co widać czasem na forum. Zanim skończę zdanie już chce je korygować i rozwijać, i wywalam środki zdania. Chyba chce wszystkich zgubic ;)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 01 czerwca 2006 18:43:21 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 21:48:53
Posty: 218
3bajki pisze:
A co do wykładowcy to nie wiem czy to jest powód do dumy.


to byl/jest rewelacyjny wykladowca pod wzgledem wiedzy. trudniej bylo mu ja sprzedac. dla mnie byl to tez jedyny czlowiek, ktory zajmujac sie filozofia zyl nia. nie popisywal sie tez wiedza.. pisal naukowo i tak po prostu wychodzilo.


3bajki pisze:
W kazdym razie fenomenologia to pikuś przy hermenautyce,


kolo hermeneutyczne jest rzeczywiscie wezem zjadajacym swoj ogon, ale czasem pojac fenomenologow to trudne zadanie. oni potrafia wzniesc sie na wyzyny abstrakcji. nie mowiac juz o filozofach dialogu jak Levinas. przebic sie przez to.. daj Boze zdrowia :) juz lepiej dla zdrowia czytac beletrystyke filozoficzna Ericha Fromma.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 czerwca 2006 09:02:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
Czas spadł.

Dzyń.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 czerwca 2006 10:25:07 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 21:48:53
Posty: 218
Gravi pisze:
Czas spadł.


chyba przegielismy z off-topikiem.. ;)

znowu chyba czas wywalic polowe do off-topow.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 czerwca 2006 22:29:57 
Ta, Miki, mozesz zrobić nowy watek i wrzucić do Potforum,a lbo Awanturum ;)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 czerwca 2006 22:32:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Nie mam zamiaru przystać na takie rozwiązanie. Prawdopodobnie dlatego, iż poruszane w tym wątku treści nie są dla mnie na tyle istotne, by je chronić przed skądinąd ciekawym offtopikiem :wink:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 czerwca 2006 22:39:10 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 21:48:53
Posty: 218
Miki pisze:
Nie mam zamiaru przystać na takie rozwiązanie. Prawdopodobnie dlatego, iż poruszane w tym wątku treści nie są dla mnie na tyle istotne, by je chronić przed skądinąd ciekawym offtopikiem


i co bedzie.. zamkna nas.. ;)

tylko jaki z tego watek zrobic.. ?? jaki temat offtopicowi nadac.. ;)

NU i mamy problem.. ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 czerwca 2006 00:27:09 
Temat : czas zgasł ;)
wciąż czeka mnie temat na Awanturum o filozo, nie mam czasu, a czasem i siły po prostu


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 czerwca 2006 00:55:15 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 21:48:53
Posty: 218
zbierz sie do kupy.. wlasnie cie pochwalilem, ze milo mi sie z toba rozmawia na potoforum w watku jezykowym..

Cytat:
wciąż czeka mnie temat na Awanturum o filozo, nie mam czasu, a czasem i siły po prostu


cierpliwy jestem ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 07 czerwca 2006 08:30:08 
Cytat:
zbierz sie do kupy.. wlasnie cie pochwalilem


Zdąrzysz zredukować peany.
Mam mało czasu, stąd (ku uldze obecnych :) nie zasypuję forum masą postów. Ale mi też się z Tobą miło gada.
:piwo:


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 07 czerwca 2006 11:13:19 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 21:48:53
Posty: 218
3bajki pisze:
Zdąrzysz zredukować peany.



koniec kadzenia, bo sie jeszcze udusisz od dymu.. ;) :sok: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 168 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group