Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 19 kwietnia 2024 03:42:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 12 kwietnia 2007 23:59:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22873
Najpierw planowałem zadać kolejne pytanie w temacie magisterskim, ale myślę, że sprawa warta jest tematu oddzielnego. "My jesteśmy armia - niewidzialna armia". Niejako hymn zespołu i nas wszystkich. Wiele razy nazywamy sie niewidzialną armią. Co poeta miał na myśli? Co Wy przez to rozumiecie?

Szukałem w sieci interpretacji, znalazłem tylko słowa Budzego w wywiadzie dla Zielonych Brygad

Cytat:
ZB: "My jesteśmy armia, niewidzialna armia" - tak brzmią słowa waszego hymnu. Co to jest niewidzialna armia?
TB: To jest zakon ludzi podróżujących na Wschód.


Mi się nasunęła interpretacja Tolkienowska. Jest wszechobecna w tamtym okresie twórczości zespołu.
Google podpowiada:

Cytat:
Ogarnęły ich ciemności tak gęste, że Gimlemu zdawało się iż oślepł. Nie widział nic prócz dymiących płomieni pochodni. Żadne przeszkody nie hamowały marszu, a mimo to krasnoluda z każdą chwilą ogarniał coraz większy strach. Szli tak i szli, aż w końcu Aragorn zatrzymał się nad ubranym ozdobnie szkieletem – nie wiadomo kim był ten nieszczęśnik i czego tu szukał. Nikt się miał tego nigdy nie dowiedzieć. W końcu osiągnęli głaz na Erech, gdzie Aragorn ujął srebrny róg i zagrał na nim, a jego głosowi odpowiadały jak gdyby rogi wygrywane przez echo. Umarli przybyli wysłuchać spadkobiercy Isildura, który wezwał ich do ponownej walki. Posłusznie wyruszyli za nim, drużyna zaś skierowała swoje kroki na południe- w stronę morza Gondoru. Niewidzialna armia ciągnęła za nimi trop w trop...

http://wladca-pierscieni.stopklatka.pl/ ... =774072434
Jak to jest?

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 13 kwietnia 2007 00:33:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 19 lutego 2005 17:54:09
Posty: 139
Skąd: Żory/Kraków/Heliopolis
Może idź za wskazówką Budzego w wywiadzie i przeczytaj "Podróż na wschód" Hessego, najlepiej razem z "Grą szklanych paciorków". Myślę, że to naprawdę mogłoby pomóc w definicji "niewidzialnej armii", ale żeby napisać więcej musiałbym sobie przypomnieć oba dzieła, a czasu mało...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 13 kwietnia 2007 01:10:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Dla mnie niewidzialność tej Armii wywodziła się z pewnego zaprzeczenia pojęć, z pojęcia Antiarmii. Czyli armii, która nie jest armią klasyczną - zwartym oddziałem, z jasno określonym dowództwem, hierarchią itp. To po prostu jakiś synonim wspólnoty, wspólnego wszechmogącego śmiechu, zapomnianego śpiewu. Armia ta nie jest zwarta a raczej rozproszona jak rozrzucone ziarna. W końcu jest niewidzialna, nie fizyczna, materialna a raczej istniejąca jedynie jako stan świadomości.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 13 kwietnia 2007 22:09:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 22 czerwca 2006 09:44:39
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Armia - czyli walczący o coś lub z kimś(czymś). Niewidzialna - to, o czym napisał wyżej Marecki.

Żeby zrozumieć więcej, trzeba odczytać znaczenie tej nazwy w kontekście całej twórczości Armii - wtedy zrozumiemy sens walki Niewidzialnej Armii.

Niewidzialna Armia to ludzie walczący, czyli stosujący czynny opór wobec przeciwników, a nawet podejmujący działania zaczepne. Niekoniecznie się znają, ale mentalnie są bardzo blisko siebie. Oczywiście cały ten tekst jest symboliczny, poetycki. Nie chodzi tu o jakąś bojówkę, ale nie sądzę, żeby pacyfizm był czymś oczywistym dla wszystkich aspirujących do miana wojowników Niewidzialnej Armii :wink:

A z czym walczy Niewidzialna Armia ? Oczywiście z Mordorem, czyli z siłą Chaosu, Zła, ze wszystkim tym, co nienawidzi Prawdy, Dobra i Piękna.

Ten utwór jest przewspaniały. Ostra, ale klimatyczna muzyka i ten tekst:

Nasze serca są jak zmrok, nasze myśli są jak cień - walka tworzy wokół wojowników mroczny klimat, ten, kto stanął do walki ze Złem, nosi na sobie odbite jego piętno. Dlatego wojownicy często budzą strach, choć służą dobrej sprawie.

Nasze chwile są jak rok - chwila prawdziwej walki o coś ważnego to jakby rok zwykłego życia

Nasze noce są jak dzień - Niewidzialna Armia nie boi się mroku, na terenie wroga czuje sie pewnie jak u siebie

Nasze słowa są jak krew - moża to rozumieć dwojako: słowa Niewidzialnej Armii są tak cenne jak krew, czyli walka nie fizyczna, tylko werbalna (AntiArmia), bądź też przeciwnie, w wersie tym słychać zapowiedź boju (wojownicy to nie gaduły, gdy padną słowa, popłynie też krew)

Nasze kroki są jak deszcz - wojowników Niewidzialnej Armii jest tak wielu, że ich kroki są liczne jak krople deszczu po ulewie na ziemi

Nasze oczy sa jak zew - oczy są zwierciadłem duszy. W oczach Niewidzialnej Armii widać wołanie do wahających się: Jesteś z nami!

Nasze życie jest jak miecz - proste i ostre

My jesteśmy śmiech, wszechmogący śmiech - Zło to smutek, mrok, beznadzieja. Niewidzialna Armia to jego przeciwieństwo

My jestesmy śpiew, zapomniany śpiew - zapomniana w dzisiejszych czasach wojenna pieśń pogromców Mordoru, bo przecież po co walczyć ? Dziś sztuka kompromisu jest miarą poziomu człowieka i pamiętajmy, że nic nie jest tak oczywiste, że godne najwiekszego poświęcenia...

My jesteśmy ziarna, rozrzucone ziarna - zawsze odczytywałem to jako aluzję do ewangelicznej przypowieści o ziarnie, które na dobrej glebie wyda plon stukrotny

My jesteśmy Armia, Niewidzialna Armia - jak na wstępie

_________________
Czekając na noc układam sobie pieśni,
Nie wsłuchuj się za długo, nie wpatruj się za bardzo...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 kwietnia 2007 22:47:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 20:50:09
Posty: 2005
Skąd: zNienacka
nie nawidze pytania z serii- Co poeta mial na mysli? Dobrze to smieszyl Gombrowicz w Ferdydurke. ale odpowiem . to jestesmy wszyscy my ktorzy sluchaja Armii. pozdr :o

_________________
wiecznie wątpiący- gatunek ginący


Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych
eksperymentów zrezygnował.

Mark Twain


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 17 kwietnia 2007 00:06:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 19 lutego 2005 17:54:09
Posty: 139
Skąd: Żory/Kraków/Heliopolis
Ależ Kruku, nie pytamy się co poeta miał na myśli, tylko co Ty masz na myśli...

Hessego jeszcze sobie nie powtórzyłem, ale powiem krótko, jak ja to widzę. Forum Armii to jedyne takie miejsce w sieci, które odwiedzam regularnie, chociaż udzielam się na nim rzadko (cóż, nie jestem tak wylewny jak np. niejaki Cygan). Fascynuje mnie to, jak różnych ludzi połączyła muzyka Armii, i że udaje im się być ze sobą mimo wszystkich odmienności. Dla mnie "niewidzialna Armia" to wspólnota ludzi, którzy nie traktują świata wokół siebie jako czegoś oczywistego i potrafią się dziwić, cieszyć, oburzać pozornie banalną rzeczywistością.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 17 kwietnia 2007 00:12:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22873
Dzięki wielkie.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group