Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 25 kwietnia 2024 01:29:09

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 07 lutego 2005 00:13:02 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 13:58:33
Posty: 189
Na stronie dyskografia została już uzupełniona o nową płytę, zatem myślę, że możemy zacząć zbierać komentarze do tekstów. Tu i ówdzie coś pojawiało, ale może zbierzmy to razem, to Bandycie będzie łatwiej wyselekcjonować materiał na stronę ;). Rzucam na początek to co zauważyłem. Raczej nie będę podejmował prób interpretacji.. są to po prostu skojarzenia jakie nasuwają mi się przy różnych fragmentach utworów.


Strzały znikąd, chłopcy stąd


"Uzdrowienie narodów
Aż sie ściele trup"

"Uzdrowienie narodów" - wydawało mi się, że to termin zaczerpnięty z Biblii, ale nie mogłem znaleźć. Oczywiście tu jest podany raczej w jakimś negatywnym znaczeniu. Mi osobiście staje przed oczami Dżordż ze swoim amerykańskim modelem wolności, którym chce "uzdrawiać narody".

"Trzecia wojna na miny"

Kojarzy mi się to z Gombrowiczem i pojedynkiem na miny z Ferdydurke.

"Spór szkieletów o śledzia"

Tytuł obrazu Jamesa Ensora http://www.postmodern.com/~fi/morbid/do ... erring.htm Tom mówił kiedyś, że ten obraz ma się znaleźć na okładce płyty Zbylaków.

"Zighajler, Zighajler!
Duchowy rotwajler"

Ten temat był już poruszany. Wydaje mi się, że jakiś konkretny przypadek takiego zighajlera był przytaczany w Radykalnych, tylko nie pamiętam już czy przez Elronda czy przez Dzikiego.

"Himilsbach Jugend"

Nazwa utworzona chyba przez analogię do Hitler Jugend - ale co miał autor na myśli, to nie mam pojęcia. Co to może być jakaś młodzieżówka Himilsbacha?


Poza prawem


"Pułkownik Kurtz nie lubi takiej nudy"

Jak wiadomo pułkownik Kurtz pochodzi z Czasu apokalipsy, ale ja filmu nie widziałem. Znam jedynie pierwowzór literacki - Jądro ciemności, ale tam są inne realia, Kurtz nie był nawet wojskowym, więc wiele nie mogę tu odczytać.

"Mamoń w przypływach już odpływa"

Rzecz jasna chodzi o inżyniera Mamonia z Rejsu (ale czemu w przypływach?).


Przemiany


Tutaj będzie troche naciągana interpretacja, bo wersy które chcę połączyć nie występują bezpośrednio po sobie. Jeśli jednak przyjąć, że do słów:

"Śnił mi się mój Bóg"

bezpośrednio odnoszą się słowa:

"Widziałem go i żyję"

to byłoby to świadectwo jakiegoś duchowego doświadczenia, które stoi w opozycji do starotestamentowej zasady, że ten kto widział Boga twarzą w twarz nie może pozostać wśród żywych. Być może gdyby tak było, to słowo "go" byłoby napisane z wielkiej litery. Ale może nie jest dlatego, że wtedy byłoby to zbyt oczywiste ;).


Echo


"Szkoła dla chłopców, technikum niewinności"

Tu też wyczuwam Gombrowicza, konkretnie szkołę z Ferdydurke.


Zła krew


"Gdzie jest Kain, mój brat?
Gdzie jest Kain, twój brat?"

To jest ciekawe i nie bardzo to rozumiem. Pierwsze zdanie brzmi jakby Abel pytał samego siebie o swojego brata, a drugie jakby ktoś inny go o to pytał. Ale w Księdze Rodzaju Bóg pytał Kaina gdzie jest Abel. Czuję tu jakąś przewrotną grę słów, ale nie mogę jej rozszyfrować.


Ultima Thule


"Światłem ciała jest oko"

Mt 6,22-23 "Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!"
Łk 11,34-36 "Światłem ciała jest twoje oko. Jeśli twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. lecz jeśli jest chore, ciało twoje będzie również w ciemności. Patrz więc, żeby światło, które jest w tobie, nie było ciemnością. Jeśli zatem całe twoje ciało będzie w świetle, nie mając w sobie nic ciemnego, całe będzie w świetle, jak gdyby światło oświecało cię swym blaskiem."

"Zobaczyć to i przeżyć"

Nie wiem czy słowo "przeżyć" jest tu użyte w znaczeniu "doświadczyć" czy "przetrwać". Jeśli to drugie, możnaby to interpretować w podobny sposób jak w utworze Przemiany.

"Syn po prawicy Ojca"

Wiadomo - częsty motyw biblijny dotyczący wywyższonego Mesjasza i postawionego po prawicy Boga.


Nocny lotnik


"Myślę i nie jestem"

To chyba zaprzeczenie "myślę, więc jestem" Kartezjusza.


Mówiąc krótko - pewne nawiązania i motywy są widoczne. W sumie jednak niewiele z tej płyty rozumiem.


A jeszcze jedno tak na marginesie. Zauważyłem, że Bandyta spisując teksty na stronę spisał też różne słowa i okrzyki, które się pojawiają na płycie, a nie ma ich we wkładce. Jednego jednak nie spisał, bo chyba nie zrozumiał i ja też nie rozumiem. Co to jest Waszym zdaniem między kolejnymi zwrotkami w Ulicy jaszczurki?

Karawan, karawan?
Taradam, taradam?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 07 lutego 2005 00:16:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Byla taka piosenka Izraela "Ziele, uzdrowienie narodów"..... :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 07 lutego 2005 00:23:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Anima i Animus sa symbolami archetypów idealnej
kobiety oraz idealnego mężczyzny (by Jung ?)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 07 lutego 2005 10:19:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17260
Skąd: Poznań
Boskey pisze:
Byla taka piosenka Izraela "Ziele, uzdrowienie narodów".....


Taa...KULT też to śpiewał w wersji prześmiewczej:

"Zaparcia usuwamy jadając śliwki
Mielone suszone siemię lniane
Na niestrawność stosujemy przyprawy trawienne
Takie jak marihuana!
Zieeeeleeee uuuzdrooowienieee narooodu!
O-o!
Zieeeleeee uuuuzdroowieenieee samochooodu!"
:-D
No dobra.. sorry za offtopic

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 07 lutego 2005 12:12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
W strzałach znikąd to w ogóle parę cytatów ze sceny niezależnej wyłapałem:

uzdrowienie narodów - wiadomo - boski już powiedział
wszyscy przeciw(ko) wszystkim - fraza powszechnie używana, między innymi tak się nazywa płyta Dezertera

Przez chwilę myślałem o haśle "Wszyscy walczą o pokój, aż się ściele trup", ale wersja kanoniczna, Dezertera, brzmi "...aż się leje krew", więc może moje skojarzenie było błędne...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 07 lutego 2005 12:18:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
K.T.W.S.G. pisze:
Najlepszy komentarz [...] jest autorstwa Wujaszka.


Widziałem... :brawa:

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 07 lutego 2005 12:53:55 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:28:10
Posty: 684
Skąd: mazowiecka wiocha
Wczoraj wieczorowa pora w trojce Kaczkowski puszczal Biesy.
Chwalil utwor 30 minutowy :) i zastanawial sie nad puszczeniem go w ktorejs ze swych audycji w calosci lub w czesciach :).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 lutego 2005 13:29:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
"Władca much" - ksiazka Williama Goldinga


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 13 lutego 2005 17:18:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 17 listopada 2004 14:12:10
Posty: 125
Skąd: Szczecin
"Paragon i Cegiełka" - bohaterowie książek Adama Bahdaja; ten pierwszy (naprawdę Marian Tkaczyk) - z tomów "Do przerwy 0:1" i "Paragon, gola!"; ten drugi (nazywał się Bolek Matulko) ze słynnego "Stawiam na Tolka Banana".
Też się wychowałem na tych xiążkach!

_________________
Tak przypieprzyć, żeby w "Locomotiv Techno Club" zagrali Wishbone Ash!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 14 lutego 2005 15:39:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
Wujaszka nic nie przebije. Bardzo mnie intryguje tekst Przemian, dlatego sobie spisałem, to co myśli mi się na ten temat....

Śnił mi się mój wróg
Śnił mi się mój Bóg
Śnił mi się mój wróg i mówił
Śnił mi się mój Bóg i mówił:
Przebacz mi
Przebacz mi przyjacielu
Przebacz mi
Przebacz mi przyjacielu


Pierwsza możliwa interpretacja tej strofy. Mój wróg to mój bóg, ponieważ moje życie kręci się wokół niego. Dlatego konieczny jest akt przebaczenia, żeby uwolnić się od tego boga-wroga. I stąd – żegnam się z tobą na zawsze.

Zastanawiająca jest ta dwoistość wróg-Bóg. Druga możliwa interpretacja, niesprzeczna z pierwszą, tylko ukazująca tekst na innym poziomie. Bardzo często człowiek walczy z Bogiem. Życie duchowe to jakby walka z nim samym. Mówi o tym fragment o Jakubie walczącym z aniołem. Imię Izrael znaczy „walczący z Bogiem”. Stąd też Bóg staje się moim wrogiem, bo z nim walczę. A on ze mną się zmaga. I to Bóg przegrywa – prosi o przebaczenie. Ale o przebaczenie może prosić tylko ten, kto jest naprawdę silny, kto potrafi przyznać się do „błędu”, stać w Prawdzie – Bóg. Stąd jakby ulegając temu, tzn. przebaczając, pozwalam mu się zwyciężyć.

Trzecia interpretacja – przebaczenie jest aktem skomplikowanym. Przebaczając wrogowi, przebaczam też Bogu. Albo inaczej, chcąc przebaczyć wrogowi, muszę też wybaczyć Bogu. No i sobie. Tak więc dokonuje się to na trzech poziomach – Bóg, drugi, ja. Bogu wybaczam, bo wszak jest wszechmocnym Ojcem, których kocha swoje dzieci. A jednak dopuścił, by spotkało mnie zło. Dlatego i jemu muszę wybaczyć.

No i wybaczenie sobie – że nie jestem doskonały, że coś mnie rani, że nie mogłem temu zapobiec. Słowem, wybaczam sobie, że spotkało mnie cierpienie.

Jak muskularny duch pchły
Na swojej małej czarnej scenie
W ciemnym teatrze na piętrze
Żegnam się z tobą na zawsze
Bo śnił mi się mój wróg
Śnił mi się mój Bóg
Śnił mi się mój wróg i mówił
Śnił mi się mój Bóg


Druga zwrotka – wybaczenie wrogowi. Przejście przez ból i lęki związane ze zranieniem. Muskularny duch pchły – pchła to bardzo silny owad, ale tylko pchła. Stoi ona na czarnej scenie i w ciemnym teatrze, co kojarzy się mi z mrokiem, ciemnością. Ciemność lęku, skargi, niewypowiedzianego bólu – czegoś, co w sobie cierpliwie hodujemy, ale co jątrzy się w nas i nie może się zagoić. Tak naprawdę bardzo często jesteśmy mocno przywiązani do tych urazów. W tej sytuacji są tylko dwa wyjścia. W kontekście np. J 3,19 (no i całej Ewangelii św. Jana) A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Tak więc albo wpuszczam światło do środka, albo zostaję w tym stanie, w tym smrodzie, w jakim tkwiłem. Ale żegnam się z Tobą na zawsze – wpuszczam światło. Wychodzę z tego mroku.


Teraz już nie ja
Teraz już nie ja to mówię
Teraz już nie ja
Widziałem go i żyję
Śnił mi się mój wróg
Śnił mi się mój Bóg
Ultima Thule
Ultima Thule


W tym kontekście zwrotka trzecia kojarzy się z listem do Galatów: Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie. (Gal 2,20). Akt wybaczenia otwiera na Boga, stąd też: już nie ja to mówię, bo żyje we mnie Chrystus...

I jeszcze Ultima Thule – to nie tylko najdalsza wyspa. To chyba też to, co jest najgłębiej we mnie. Najintymniejsze miejsce mnie samego. Dno duszy, gdzie według Eckharta ego spotyka Boga, albo inaczej – miejsce, gdzie mieszka Bóg w duszy człowieka. Wewnętrzne piekło przez które trzeba przejść w drodze do Boga?

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 14 lutego 2005 19:46:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 14:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
K.T.W.S.G. pisze:
Najlepszy komentarz znajduje się tu:

http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?p=13752#p13752

i jest autorstwa Wujaszka. COŚ PIĘKNEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

o tak, Wujaszku, padam na kolana....

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 15 lutego 2005 09:48:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:59:42
Posty: 503
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :shock: :cry:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 15 lutego 2005 10:26:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22880
ciekawe, jak wygląda czerwieniący się indianin :)

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 15 lutego 2005 13:18:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
Pewnie staje się biały...

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lutego 2005 21:13:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 02:47:15
Posty: 298
Skąd: Breslau
Gravi pisze:
Bardzo mnie intryguje tekst Przemian, dlatego sobie spisałem, to co myśli mi się na ten temat....


mi się "Przemiany" też bardzo podobają... i to co napisałeś o nich, to chyba właśnie jest to... głębokie to kurka stasznie, że aż dna nie widać... w wątrobę się wrzera... cholernie boli...

_________________
Super Girl & Romantic Boys !!!!!!!!!!!!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group