Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 20:50:27

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1090 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 marca 2012 19:48:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ja to zawsze byłem w różnych sprawach opóźniony. Na przykład pod koniec drugiej klasy dochodziłem do wniosku, że mógłbym teraz wybierać szkołę. Albo lekarz kazał zrobić mi rentgen nadgarstka i orzekał: "wiek kostny - dwa lata opóźnienia". No i podobnie miewam z płytami Armii. Triodante słuchałem kilka lat, aż wreszcie przyszedł wieczór, że całkiem mnie położyła, dopiero nad ranem zasnąłem. Podobnie było z Duchem. Może chodzi o to, że w muzyce Armii jest dużo miejsca na wyobraźnię słuchacza, na dopowiedzenie sobie obrazów - a to zwykle zajmuje mi trochę czasu. Erkej powalon był już na dzień dobry ("tętent kopyt Rosynanta"!), a do mnie Proces powoli dociera dopiero teraz, tak że czuję to w kościach, i ogólnie mnie przejmuje...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 01 kwietnia 2012 21:05:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
antiwitek pisze:
Może chodzi o to, że w muzyce Armii jest dużo miejsca na wyobraźnię słuchacza, na dopowiedzenie sobie obrazów - a to zwykle zajmuje mi trochę czasu.

A widzisz, myślałem sobie ostatnio o podobnych kwestiach. Impulsem była inna płyta (LUNA), ale dla mnie odnosi się to do całej twórczości Tomka. Słuchając uporczywie jego muzyki, jego piosenek (!) otwierają się mi oczy na obrazy i słowa. Trudno to opisać, ale jest to takie doświadczenie, jakby ta sztuka była terytorium z zatartymi granicami, ziemia niczyja - świat wielu, jakby łączyła w sobie każdy z rodzajów sztuki, zupełnie fizycznie i dosłownie, jakby te piosenki były jednocześnie jakimiś płótnami plecionymi nićmi słów z zatrzymanymi poza czasem dźwiękami.

Ta muzyka dla mnie nie jest muzyką tylko ilustracyjną. Jest czymś większym. Te piosenki są jakby mówiącymi ilustracjami, jakimiś pozytywkami które mówią, grają i ładnie wyglądają, gdzie równowaga pomiędzy obrazem, słowem i dźwiękiem jest notorycznie rozwichrzona.
Coś jakby po jej wysłuchaniu, zobaczeniu, usłyszeniu wychodzisz z uszkodzonym słuchem, zezem i cały wytatuowany. No więc zezując na ten świat wrażenia są poza skalą. Czas przestaje być jakimkolwiek odnośnikiem dla tego stanu. I to jest dla mnie Sztuka!

Tak samo mam z obrazami tzn. z malarstwem. Przecież jego obrazy najniezwyczajniej grają i mówią. A znów słowa brzmią i maja kolory.

Taka sztuka to jest doświadczenie jak na jakimś madejowym łożu, jakieś BUDZOŁOŻE co zbudzi trzeźwego i uśpi cierpiącego. Po prostu super sprawa!

Ażeby nie bylo poza tematem, to mnie der Prozess gryzie.

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 18 kwietnia 2012 22:24:14 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
Może być że najlepsza płyta Armii jak do tej pory

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 kwietnia 2012 06:41:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
U mnie wciąż mocne miejsce na najniższym stopniu podium. :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 kwietnia 2012 19:55:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 05 listopada 2009 13:10:40
Posty: 182
ojej... co ja tu napisałem... już nieważne :roll:

_________________
drabina okno a rakieta mysz


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 kwietnia 2012 15:38:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Chciałbym napisać jeszcze o jednym, małym, skromnym wersie z płyty, który przeszywa mnie niczym jakiś GROT, niczym mały kwiat... i ten jeden wers, jest dla mnie jednym z najbardziej czułych miejsc w całej twórczości Armii.
To nie jest piękna metafora. To nie litota. Nie hiperbola. Żadne zderzenie tego samego w pozornie odrębnych częściach. Żaden krzyk. Nawet nie wyrzut?
To tylko małe pytanie. Pytanie, które przeczuwa odpowiedź.

Czemu tak jestem spokojny

Czemu, no czemu chłopie jesteś tak spokojny?
:serce

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 kwietnia 2012 16:01:10 

Rejestracja:
sob, 09 sierpnia 2008 20:41:01
Posty: 919
Pietruszka, zgadzam się całkowicie. Mam bardzo podobne odczucia co do tego wersu. :piwo:

_________________
Hej, hej, którędy do gwiazd?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 kwietnia 2012 16:14:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Pietruszka pisze:
Czemu, no czemu chłopie jesteś tak spokojny?

Znów zaczynasz, Pietruszka? :lol:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 00:18:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Pietruszka pisze:
Czemu tak jestem spokojny

Czemu, no czemu chłopie jesteś tak spokojny?


O popatrz, i ja mam podobnie! :D

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 02 września 2012 22:24:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 sierpnia 2012 15:33:07
Posty: 99
Skąd: Rybnik/Wrocław
Jak dla mnie szczytowe osiągnięcie Armii obok Legendy. Zamiłowanie do twórczości Kafki na pewno pomogło. ;)

Jak album wyszedł poza Legendą i troszkę Ultima Thule raczej nie słuchałem Armii i jakoś przeszło wydanie zarówno Der Prozess i Freaka gdzieś obok mnie. Potem jakoś po lekturze Procesu zainteresowałem się tym, że Armia stworzyła album mocno nawiązujący do jak się teraz okazuje mojej ulubionej książki.

Płyta tak od razu to mnie nie zabiła, ale intrygowała i co jakiś czas wracałem do niej i w pewnym momencie chwyciło mnie. :twisted: To jest jeden z tych albumów, który potrzebuje czasu żeby się przegryźć i dopiero w którejś rundzie powalić na deski. Uwielbiam czad w muzyce, ale tutaj z początku przez te ściany dźwięku nie było łatwo się przebić. Od początku mi się podobało, ale jednak zmierzenie się z całością było dość trudne (teraz już absolutnie nie), album daje naprawdę mało chwil wytchnienia. Jest duszny i ciężki. Myślę, że wymaga też odpowiedniego nastroju co wnioskuje po moim ostatnim powrocie do tego wydawnictwa w ostatnim czasie. Tak czy siak czuć potęgę na tym albumie!

A na tę potęgę dźwięków złożyło się sporo. Całe instrumentarium po prostu miażdży słuchacza, a po większej liczbie odsłuchów w tych ścianach dźwięku można odkrywać pomniejsze smaczki. No i świetne teksty Budzego z bardzo dobrymi inspiracjami. ;) Mam też wrażenie, że mają bardziej uniwersalny charakter niż na albumach takich jak Duch czy Droga. Warto zauważyć, że Proces to nie jedyne dzieło Kafki do którego mamy tu odniesienia. Jest też przecież Przed Prawem. ;)

Właśnie - Przed Prawem. Tak czytając tutejsze opinie o albumie zauważyłem, że chyba nie wszyscy wiedzą o istnieniu osobnego opowiadania Kafki o tym samym tytule. Gorąco go polecam, obok Procesu moje ulubione dzieło tego autora. Dosłownie 1,5 strony, szybko można znaleźć w necie i przeczytać. (interpretacje są różne - ja to widzę w dużej mierze jako [uwaga spojler lekki z mojej strony zaraz będzie] historię człowieka, który nie wykorzystywał swoich szans, marnował okazje do osiągnięcia szczęścia, wiedzy, zrealizowania swojego życia należycie, myślę że pasowało by to nawet do tekstu Budzego, choć nie wiem jak on to widzi ;) ) Na albumie Armii to zdecydowanie kulminacyjny moment i najważniejszy jak dla mnie. Jedne z ostatnich wersów pojawiające się po obłąkańczym śmiechu (To już koniec, statek opada na samo dno) naprawdę potrafią zagrać mocno na uczuciach i dają jak dla mnie pełne poczucie beznadziejności (w tym momencie utworu). Zdecydowanie nie boję się tego słowa - arcydzieło. :)


Jak przyjdzie mi ochota to może się jeszcze pokuszę o jakąś analizę albumu utwór po utworze. ;)

Na koniec - mam nadzieję, że doczekam kiedyś trasy "Armia gra Der Prozess" :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 września 2012 10:34:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Metalfish pisze:
co jakiś czas wracałem do niej i w pewnym momencie chwyciło mnie


Miałem tak z wieloma płytami Armii, począwszy od Triodente, że najpierw musiałem poznać muzykę, poszukać do niej (i tekstów) swoich ścieżek, a potem znienacka okazywało się, że leżę powalony obuszkiem :) .


Metalfish pisze:
może się jeszcze pokuszę o jakąś analizę albumu utwór po utworze


O, byłoby fajnie!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 16 maja 2014 22:33:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...tak mi sie przypomniał koncert w stodole...
Obrazek

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 16 maja 2014 23:09:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
:D


"Der Prozess" to najważniejsza dla mnie płyta, jaką znam. Dziś może nie podchodzę do niej już z takim zdumieniem, jak wtedy, gdy odkrywałem, jak dobrze do tego, co mnie otacza pasuje. Ale wrażenie nadal jest ogromne.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 maja 2014 08:18:45 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:31:23
Posty: 3409
Koncert w Stodole - najpierw monochromatyczny, potężny "Der Prozess" z ogromną ekspresją, świeżością wykonania, a potem kolorowa Armia z bajki, oddech, odreagowanie, zanurzenie się w feerii barw i bogactwa repertuaru zespołu. Jeden z najważniejszych koncertów Armii spośród kilkudziesięciu, które widziałem.
Dla przypomnienia: zdjęcia.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 maja 2014 12:08:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Ostatnio dużo słucham tej płyty na słuchawkach i odkrywam ją na nowo. Dla mnie najlepsza wśród armijnych!

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1090 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group