Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 27 kwietnia 2024 20:09:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 21 maja 2006 15:23:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 07 kwietnia 2005 15:02:32
Posty: 147
Skąd: Krotoszyn
Zauważyłem, że wielu traktuje to Dzieło (przez duże "D" w moich oczach) jako swego rodzaju bonus dołączony do płyty, dodatek, który należy oceniać oddzielnie, niespójny z resztą albumu - i absolutnie się z tym nie zgadzam.
Dla mnie "UT" jest idealnym dopełnieniem albumu (niesamowicie spójnego), który - choć muzycznie odstaje od pozostałych "czadów" wspaniale oddaje podróż do głębi świadomości, która jest wg mnie istotą "Ultima Thule". Podejrzewam, że płyta bez suity chyba nie znaczyłaby dla mnie już tak dużo. Przez pierwszą część albumu psychodeliczny nastrój jest budowany głównie poprzez teksty, dla których tłem jest czad. Suita kontynuuje budowanie tego nastroju już w nieco inny sposób - poprzez samą muzykę, co wychodzi jej doskonale (apogeum osiąga pod koniec, nieraz "odlatywałem" słuchając tego, co dzieje się w ostatnich 15 minutach).
Chociaż wielu z was pewno już się wypowiadało na temat suity, chociażby przy okazji wyrażania opinii o całej płycie, myślę, że warto poświęcić temu Dziełu osobny "worek", do którego wrzucać będziemy przemyślenia i odczucia na jego temat (zwłaszcza ciekaw jestem waszych opinii co do jego miejsca w kontekście całego albumu).

P.S. Nigdy nie mogłem się tego szczegółowo doczytać: Czy ktoś mógłby mi w miarę konkretnie wskazać, przez kogo dana część suity została skomponowana?

Mam nadzieję, że nie nudzę :wink:
Pozdrawiam.

_________________
"Świat to dobre miejsce. Warto o niego walczyć."
- Zgadzam się z tym drugim.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 21 maja 2006 15:44:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Rozumiem, że chcesz dowartościować ten utwór przez założenie odrębnego wątku, ale kilka słów na jego temat możesz znaleźć również tu :wink:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 21 maja 2006 15:51:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 07 kwietnia 2005 15:02:32
Posty: 147
Skąd: Krotoszyn
Owszem, chcę ten utwór dowartościować :wink: , ale myślę, że jeszcze wiele ciekawych rzeczy możnaby jeszcze z tego wyciągnąć, o czym zresztą wspomniałem przy zakładaniu niniejszego wątku. Jeśli te "kilka słów" to ma być wszystko, to masz dowód, że trzeba tego dowartościowania :wink:

_________________
"Świat to dobre miejsce. Warto o niego walczyć."
- Zgadzam się z tym drugim.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 21 maja 2006 16:07:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Co do autorstwa sześciu części suity, to - wg słów Elronda - pierwszą i ostatnią przypisuje się całej kapeli, drugą Kmiecie i Ślepemu, trzecią Aviatorowi, czwartą Bananowi, a piątą Budzemu i Popkornowi.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Ostatnio zmieniony śr, 22 lipca 2009 08:58:13 przez Miki, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 21 maja 2006 21:06:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Zgadzam się, że suicie wątek nie zawadzi. Zwłaszcza, że kierunek interpretacji wskazany przez Matta wydaje mi sie słuszny.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 22 maja 2006 06:43:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 21 maja 2006 14:08:39
Posty: 857
Skąd: Shire
Macie rację. Ta suita jest wyj.ątkowa. Przede wszystkim trzeba się zastanowić ile zespołów ich generacji się na to odwarzyło przed Nimi. Ta kompozycja, wybitnie ukazauje właśnie tą Ultima Thule.

_________________
wiatr jest szary a księżyc zielony.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 maja 2006 14:00:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 17:03:45
Posty: 524
Skąd: warsiawka
suita rulez!
Wspaniała podróż przez kraine muzyki.

_________________
<"///><HOPE><\\\">


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 maja 2006 19:20:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 09 grudnia 2004 12:21:40
Posty: 5834
zawsze słucham ultima thule w podróży bo w domu rzadko mam czas żeby puścić i pol godziny nic nie robić ;) kiedyś też słuchałem jak miałem wyskoką gorączkę to była jazda...
pierwsze odczucia były mieszane - pare kawalkow wplecione w jeden, za każdym kolejnym przesłuchaniem to zaczyna przekonwyac coraz bardziej
chcialbym uslyszec kiedys całą na żywo ale całą w sensie całą hehe a nie fragment ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 maja 2006 19:41:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
matt pisze:
bonus dołączony do płyty, dodatek, który należy oceniać oddzielnie

tak i nie

bonus to na pewno nie, bo głupio, żeby najlepsza rzecz na płycie była bonusem :)
i zgadzam się, że jak najbardziej jest to spójne z resztą

ale można oceniać oddzielnie. można jako uzupełnienie czy raczej finał pierwszej, piosenkowej części płyty, ale można też jako odrębne dzieło (Dzieło).

I jako takie baardzo lubię, nie zgadzam się tylko w kwestii ostatnich 15 minut, które moim zdaniem są o wiele słabsze od pierwszych piętnastu...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 24 maja 2006 06:54:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 07 kwietnia 2005 15:02:32
Posty: 147
Skąd: Krotoszyn
Crazy pisze:
nie zgadzam się tylko w kwestii ostatnich 15 minut, które moim zdaniem są o wiele słabsze od pierwszych piętnastu...


Zgodzę się, że mogą być słabsze pod względem kompozycyjnym, jednak w moim odczuciu posiadają pewien specyficzny klimat, którego "czucie" może być oczywiście kwestią indywidualną. Ciężko mi to skrótowo wyjaśnić, wieczorem może coś więcej skrobnę.

Pamiętam jak kiedyś wracałem sobie z Poznania do domu pociągiem (po dłuższej nieobecności w Krotku) i przyklejony do szyby słuchałem sobie miedzy innymi suity. Chyba nie muszę opisywać, jak świetnie pasuje wtedy perkusja naśladująca (w moim przekonaniu) pędzący pociąg :)
To takie małe spostrzeżenie, które nie jest żadnym argumentem oczywiście :)

_________________
"Świat to dobre miejsce. Warto o niego walczyć."
- Zgadzam się z tym drugim.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 26 maja 2006 20:52:25 
A ja mam mieszane uczucia co do niej. Czasem mnie grzeje, czasem mnie ziębi, ale zwykle ani jedno, ani drugie.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 maja 2006 00:14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:09:22
Posty: 1119
Podobnież signore Germazeze wzniósł był się na wyżyny niebieskości niskich dźwięków podczas krotoszyńskiego koncertu. I to właśnie podczas słity


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 maja 2006 12:33:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 07 kwietnia 2005 15:02:32
Posty: 147
Skąd: Krotoszyn
Dokładnie :) Szkoda, że przed niewielką i - co gorsze - miernej jakości publiką... :( Niemniej wykonanie "Ultimy..." bardzo mnie się podobało, no i faktycznie - Bas wymiatał :D

_________________
"Świat to dobre miejsce. Warto o niego walczyć."
- Zgadzam się z tym drugim.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 10 lipca 2006 14:39:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
Najwyraźniej Kmieta jest jak roze, im starszy... ;-)

Mam nadzieję kiedyś usłyszeć jeszcze suitę na koncercie, ale i tak bardzo się cieszę z tego jedynego razu, w Punkcie przed rokiem. Ech, to był best moment wieczoru... mimo Triodante!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 11 lipca 2006 09:56:31 
Crazy pisze:
Najwyraźniej Kmieta jest jak roze, im starszy...


im starszy, tym silniejszy? ;)


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 177 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group