Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:57:40

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 21 kwietnia 2016 15:42:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Szkoda, że nie zagościł w setlistach - byłby killer!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 21 kwietnia 2016 21:37:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
nie wiem właściwie czemu, i nie wiem, czy mam rację, ale wydaje mi się, że to jest bardzo trudny utwór

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 kwietnia 2016 10:59:28 

Rejestracja:
pt, 09 października 2015 22:26:56
Posty: 51
Ja również bardzo uwielbiam ten utwór i zapadł mi w pamięć obrazek, który jest wstawiony na youtubie w ten film.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 05 czerwca 2016 21:56:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dziś włączyłem sobie płytę "Gajcy" od Armii i o ile nadal "Wczorajszemu" bije u mnie wszelką konkurencję, o tyle mogę powiedzieć, że calutka ta druga połówka płyty (no, trochę mniej) mi się podoba. Nie ma tam ani jednego utworu, którego by mi się źle słuchało. Te wszystkie Karotki i Kulki fajne, Szum i Janerka intrygujący, Karolina Cicha bardzo jako Renata Przemyk, ale przecież bardzo ładnie śpiewa. Dezerter może stosunkowo bez wyrazu, ale daje radę.

A potem włączyłem sobie Wczorajszego jeszcze raz, a potem zacząłem żonglować płytami Armii w poszukiwaniu utworów równie mocnych i ciężkich.

Wyszła mi taka playlista:
Wczorajszemu
Statek burz - Katedra - Przed prawem
Adwent - Parowóz nr 8
Popioły - Skończyłem rozpoczynaj

Poranna petarda!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 czerwca 2016 16:43:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
W dużym stopniu się z Tobą nie zgadzam. Po pierwsze, z tym, że "Wczorajszemu" bije wszystko. Dla mnie to jeden z najmniej interesujących utworów na płycie, a jednocześnie w całym repertuarze Armii. Po drugie, nie zgadzam się w kwestii piosenki Dezertera. Stosunkowo bez wyrazu? Zgadzam się co do pozostałych wymienionych przez Ciebie wykonawców, że są spoko. Bardzo lubię tę płytę i oceniam ją wysoko, ale o jej wartości decydują, jak dla mnie, dużo bardziej niż obecność Armii propozycje innych wykonawców, w tym takich, po których tak poruszających utworów bym się nie spodziewał - Kawałka Kulki i Maleo Reggae Rockers.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 czerwca 2016 22:08:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
o! to fajnie, bardzo lubię niezgadzaczy :-)

Jak następnym razem posłucham całości, to może spróbuję ogwiazdkować po kolei, jak to już tutaj czyniono.

Jednak co do Wczorajszego, trwam na stanowisku: pięć gwiazdek jak w mordę strzelił. To jest piosenka z okresu prozessowego i według mnie również z ducha prozessowego (w sensie muzycznym, bo tekstowo wiadomo, że nieco inna poetyka...) - i gdyby była na Prozessie, to wojowałaby u mnie o podium!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 07 czerwca 2016 08:02:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
A ja lubię, ten kawałek, ale chyba głównie za przekaz.
Jak zrobiłem mp3 z Der Prozess to do folderu wrzuciłem oczywiście "Wczorajszemu".

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 07 czerwca 2016 08:40:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Tak, ja też zawsze postrzegałem "Wczorajszemu" bardzo "der Prozessowo". :D

A utwór Dezertera z tej płyty też uważam za bardzo udany. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 września 2016 09:30:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Jest to post, który przygotowałem sobie do napisania na początku sierpnia i jest to pewien kłopot, ponieważ na tymż początku sierpnia oddałem płytę i części rzeczy już nie pamiętam... No ale spróbujmy. I bardzo serdecznie zachęcam wszystkich, którzy przed laty odstawili płytę na półkę i zapomnieli, żeby sobie odświeżyć, mi w każdym razie po latach podoba się znacznie bardziej, niż wtedy, kiedy niby była "gorąca".
Płyta "Gajcy" kawałek po kawałku, bez gwiazdek, ale ze stosowanymi gdzieniegdzie odcieniami tak'ów i nie'ów:

Maleo Reggae Rockers - okej i coraz lepiej. Pierwsze wrażenia miałem takie trochę, że mnie to raczej rozśmieszało, ale im więcej słuchałem, tym bardziej sympatyczny i udany wydawała mi się ta piosenka. Tak.

Aggresiva 69 - świetne! Brzmienie łączące uczciwy rockowy pazur z bardzo nowoczesnym industrializującym brzmieniem. Wszystko tu gra. TAK!

Fat Belly Family - znowu bardzo dobrze, znowu znakomity refren (jak w poprzednim utworze), jedyne, co mi tu zgrzyta, to wokalista cedzący przez zęby, cóż nie każdy może być vedderem ;-) ale przecież pomijając manierę śpiewa całkiem dobrze. Tak.

Żywiołak - zdecydowanie! Najpierw miałem wątpliwości co do części szybkiej (ostra jazda mózg na ścianie...) i wydawała mi się taka skopiowana z Lao Che. Ale i to nie od parady, bo przecież powstanie jest powstanie. Przekonałem się. To jedna z najoryginalniejszych propozycji na płycie (zresztą stosunkowo sporo tu nie-gajcowych dodatków) i to przejście od łubudubu refrenu do pięknego tematu głównego - cud miód! TAK!

Kazik - ojej. Brzmi jak ta piosenka o Marysi z odjęciem potencjału przebojowego, więc nie zostaje nic. Tylko sepleniący Kazik :| NIE.

Pogodno - pamiętam, że niektórzy się dziwili, że mi się podoba. No podoba! Wręcz super. Wokal pierwszorzędny, produkcyjne pomysły pierwszorzędne. Może jakby brakuje konkluzji, żeby ostatecznie coś się tu zadziało. Ale słucha mi się tego wybornie. TAK.

Hetane - jakoś nie mam nic do powiedzenia. Niby nie bardzo. Z drugiej strony nie mam się czego czepiać. Chyba stylistyka nie moja a pomysłu na piosenkę specjalnie nie było, stąd wrażenie dość nijakie. Znacznie lepiej słucha się tego głośno, bo jest (znowu!) bardzo fajnie wyprodukowane. 0+ (przypominam, że zero nie jest tu zerem gwiazdek, tylko czymś w środku między tak i nie)

N.O.T. - dla mnie jest to serce i środek tej płyty, i może najlepsze wykorzystanie wiersza Gajcego (a najtrudniej sennemu umierać...). Ciekawe, że z rąk zespołu, o którym nigdy wcześniej ani później nie słyszałem. Bardzo dobry materiał. TAK.

Made In Poland - w zasadzie mogę skopiować to, co napisałem przy Hetane. Dobrze słucha się głośno, ale trochę niczego w tym nie znajduję. 0+

Pustki - okej, ale bez rewelacji. Słyszałem czasem, że Pustki to wybitny zespół, o zespole się nie wypowiadam, ale ta interpretacja jest taka... okej, ale bez rewelacji ;-) tak.

Karolina Cicha #1 - Renata Przemyk się kłania bardzo zamaszyście. No ale bardzo dobre to jest! Tak.

Armia - o tym to pisałem powyżej kilka razy. Petarda i walec jednocześnie. TAAK!

Kawałek Kulki/ Karotka - daję razem, boć to Bajka i Bajka druga, a poza tym bardzo podobne w stylu. Niezwykle delikatne i ujmujące (zwłaszcza refren pierwszej bajki!). Bardzo dla mnie zaskakujące na takiej płycie, ale super, że się znalazło, dzięki takim różnorodnościom ta płyta tak żyje! TAK.

Szum - dokąd ucieka czas... świetne to jest. Zimne bardzo, ale w przeciwieństwie do np. Made In Poland, ma charakter i pomysł. Jeden z najlepszych numerów. TAK!

Karolina Cicha #2 - jeszcze bardziej Renata Przemyk i jeszcze lepsze ;-) TAK.

Dezerter - no dobra, przekonałem się, a zwłaszcza do całego instrumentalnego wstępu. Zaczyna się świetnie. Niestety ja mam nieuleczalny problem z tym wokalistą, dlatego w ogóle ledwie jestem w stanie słuchać Dezertera (oprócz wczesnych numerów ze Skandalem). Ale przyznaję, utwór jak najbardziej okej. Tak.

Lech Janerka - to jest takie symboliczne zakończenie płyty: maestro zrobił ascetyczną miniaturkę i dali na outro, bo gdzie. Jako outro spisuje się w sam raz, oceny jako dla osobnego utworu nie będzie, bo za co.


A najbardziej uderzające jest, jak ta płyta fenomenalnie brzmi!!!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 września 2016 09:38:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Crazy pisze:
oceny jako dla osobnego utworu nie będzie, bo za co


Jak to za co? :shock: To jest najbardziej wstrząsający fragment płyty!

I jedna z mocniejszych minut w historii polskiej muzyki. I mistrz w kategorii łączenia poezji z muzyką!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 września 2016 10:12:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Zapraszam do kontrgwiazdkowania :-)

antiwitek pisze:
najbardziej wstrząsający fragment płyty!

przypomina mi to, jak Kamik w toptenie ze Szkieletów dał na pierwszym Profesora Tutkę :wink:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 września 2016 11:19:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ej, serio, jestem trochę wzburzony Twoim stawianiem sprawy!

Powiem tak: materiał z tej płyty znam głównie z koncertu - z jego transmisji telewizyjnej, więc to może nie być miarodajne. Z drugiej strony jednak dużo słyszałem w wersji płytowej, choć nie poświęciłem temu albumowi wiele uwagi.
Problemem płyty Gajcy - ogólnie, moim zdaniem - jest to, co często jest problemem łączenia poezji z dźwiękami - tekst jest, owszem, podany - towarzyszy mu mniej lub bardziej udana muzyka - ale jedno z drugim nie brzmi przekonująco. Miałem taki problem z płytą Angeliki Korszyńskiej, która była dla mnie sporym rozczarowaniem, a utwory na niej zawarte wydawały mi się jakieś wymuszone i nijakie. Błysk w łączeniu jednego z drugim pojawia się rzadko - nieraz myślałem, żeby zrobić wątek poświęcony takim momentom w muzyce, mam nawet od lat gotową krótką listę. W przypadku Janerki ten błysk się pojawia. To jest jak grom - być może właśnie dzięki zastosowaniu oszczędnych środków muzycznych. A może one wcale nie są oszczędne? Może po prostu są subtelne? A na pewno są trafione - jak krzyż na Giewoncie piorunem. To słowo jest tak uwypuklone, że poraża! Wrażenie u mnie jest tak silne, że ja w ogóle nie mam ochoty słuchać tej reszty, traktuję ją jako niepotrzebne bla bla bla.
Oczywiście z wyjątkami: "Wczorajszemu" ogromnie mi się podoba - żałuję, że nie miałem okazji usłyszeć na żywo; i Szum też bardzo lubię!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 września 2016 17:08:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
antiwitek pisze:
Ej, serio, jestem trochę wzburzony Twoim stawianiem sprawy!

Wybacz :oops:
Rozumiem, co masz na myśli i wcale nie kpię, ale do mnie chyba akurat ten janerkowy utwór nie trafił. Stąd porównanie z Tutką, bo ja rozumiem, że Kamikowi (który przecież Taniec szkieletów bardzo lubił, nie?) Profesor Tutka musiał również trafić w samo sedno, czego ja akurat nie rozumiem, ale przecież nie muszę. Tego Hipciego jakoś nie mogę zapamiętać, kojarzę, że taka minimalistyczna muzyka i Janerka coś jakby melorecytuje, ale nie robiło to na mnie wrażenia, stąd potraktowanie tego jako zgrabnej miniaturki na zakończenie płyty. Rozumiem, że dla kogoś, kto odbiera ten utwór, jak Ty, jest to nieco niepoważne!

A ogólne uwagi Twe odnośnie nie spotykania się poezji z muzyką są na pewno zasadne. W odniesieniu do "Gajcego" zresztą też - ja akurat wyróżniłem tego "sennemu umierać", gdzie to spotkanie brzmi dla mnie bardzo przekonywująco, kilka innych też by się znalazło, ale w wielu przypadkach bardziej przekonuje mnie po prostu muzyka, której wiersz nie przeszkadza (choćby jak w tym Szumie - oprócz frazy "dokąd ucieka czas, dokąd biegnie", która brzmi mantrowo i w punkt, cała reszta tekstu w ogóle mi umyka, ale nie stanowi to problemu, bo o co innego w utworze chodzi).

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 września 2016 17:19:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 16:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
aż se dzisiaj posłucham !!! a przerwę miałam kilkuletnią pewnie. Znałam dobrze, i wiem że aż tak wielu TAK pewnie nie będzie,ale ciekawa jestem jak to dziś siądzie... na ten moment Janerki kompletnie nie pamiętam... a Kazio wiem że cienko.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 września 2016 18:27:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Może Kamik nadal lubi Taniec? Ciekawe!
I może Hipcio faktycznie ginie w kontekście całej płyty? Nigdy tak nie słuchałem :wink: . Ale... tym gorzej dla płyty!


A wracając jeszcze do Janerki: tylko akustyczna gitara, a porusza się bardzo w Janerkowych dźwiękach, że od razu przypomina się Opar z płyty Dobranoc... Bo to chyba nawet prawie to samo jest - teraz sobie to uświadomiłem. I te głosy tam takie są - w połączeniu z tekstem - że początkowo miałem wrażenie, mimo zachwytu, lecenia po bandzie, bo to jednak groteska jest. Ale chyba właśnie to tak działa i to robi na mnie wrażenie, że Lech nie przestraszył się tego tekstu i wydobył z niego tę straszną, przewrotną groteskę. I tam miga jeszcze coś takiego jak z "Dziadów": nastrój, zaśpiew i jakiś element bluźnierstwa, przypieczętowane na koniec Chrystusem Narodów. Wszystko w pięćdziesiąt sekund!

PS. Można z youtuba odsłuchać.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group