Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 19 kwietnia 2024 14:43:04

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 11:26:52 
Pet pisze:
Nie gniewaj się i nie obrażaj. To tylko takie powiedzonko z mojej roboty, którym usprawiedliwiamy swoje nieróbstwo
Nie no, ja się nie obrażam, co najwyżej irytuję, ale to wina samych powiedzonek (jeszcze "nie dajmy się zwariować" jest...) - nienawidzę ich.
Pet pisze:
stan dotychczasowy mi odpowiadał, a grzebanie w nim i doprowadzanie do jakiś zmian, mających dopasować sytuację do funkcjonującego prawa doprowadzi do absurdu.
Nie wiem, jak inni, ale ja już chyba wyraźnie zaakcentowałem, że nie chodzi mi (może na początku przez chwilę o tym myślałem, ale ta dyskusja szybko to zmieniła) o pełne przystosowanie naszej praktyki do obowiązującego prawa. Cały czas zastanawiam się, czy dałoby się doprowadzić do sytuacji, w której przestrzegalibyśmy wyraźnych zastrzeżeń poczynionych względem zdjęć przez ich autorów, szczególnie jeśli chodzi o profesjonalnych fotografików.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 11:38:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21393
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Kamik pisze:
w której przestrzegalibyśmy wyraźnych zastrzeżeń poczynionych względem zdjęć przez ich autorów, szczególnie jeśli chodzi o profesjonalnych fotografików.


Zwróć uwagę jak wygląda proces zdobywania zdjęć np. przez wyszukiwarkę google. Wklepujesz jakieś hasło, wyświetlają Ci się miniatury, znajdujesz odpowiednią i na nią klikasz, niby otwiera Ci się cała strona zawierająca daną grafikę, ale także ramka umożliwiające bezpośrednie przejście do obrazka w pełnych wymiarach. Nie wiem jak Ty, ale mi się nigdy nie chce czekać, aż załaduje się cała strona tylko od razu walę bezpośredni skrót. Możliwe więc, że przy tej okazji pomijam prośbę o uwzględnienie prawa autorskich, ale prawdę powiedziawszy mam to w nosie, bo biorąc pod uwagę potrzeby do jakich chce wykorzaystać to zdjęcie nie uważam, aby to było konieczne. Co innego, gdybym chciał wykorzystać czyjąś prracę jako ozdobę np. swojej strony www. Poza tym mówię. Nie martwmy się na zapas i to za kogoś. Profesjonalni fotograficy przeważnie chronią swoje pracę bądź to opatrując je podpisem, lub innym "znakiem wodnym", bądź to umieszczając je w takiej rozdzielczości, żeby nikomu nie chciało się ich wykorzystywać, bądź uniemożliwiając ich zapisanie na dysku (np. publikując je jedynie we flashu), albo też stosując metodę polegającą na "pokrojeniu" zdjęcia na wiele prostokątów, tak, że przy próbie zapisania go otrzymujemy jedynie mały wycinek. Powtórzę. Wg mnie obecna sytuacja jest optymalna i nie widze sensu, żeby ją zmieniać.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 11:44:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
w pełni zgadzam się z Petem

były już takie sytuacje kiedy ktoś (zdaje się Tylko Rock) nie był zadowolony z tego że na Forum jest przeklejony jakiś tekst czy włożony skan - po prostu dawał znać i ta rzecz była usuwana

dla mnie to byłaby najzdrowsza sytuacja

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 14:47:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
właśnie :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 15:25:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
hehe... ale jakby wrzucić empetrójkę (= odpowiednik zeskanowanego tekstu z TR), to pewnie podniósłby się krzyk, niezależnie od tego, czy twórca by śledził UT i zaprotestował, czy nie. Rozumiem, że to forum muzyczne, ale dlaczego jedni twórcy mają mieć pilniej strzeżone prawa autorskie, niż inni? Chodzi mi w tym momencie o porównanie: twórca muzyki - twórca tekstu, który nie jest legalnie dostępny internetowo (czyli właśnie TR, bo już nie GW czy inne Dzienniki). Przyznam, że stawiam tę kwestię nieco prowokacyjnie, bo to rozróżnienie, ta wielka wrażliwość w jednym obszarze i zdecydowanie mniejsza w innym, trochę jest irytująca.

[Dodam też, że w praktyce pomysł Gera wydaje mi się niezły, ale to z powodu mojego wygodnictwa. Podobnie sama z siebie nie widziałabym problemu z wątkiem zagadkowym]

Co do sytuacji, kiedy ktoś (np. ja) sam wrzuca zdjęcia do netu, to oczywiście zdaję sobie sprawę, że w praktyce tracę wpływ na ich dalszy obieg. To są sprawy indywidualne, mnie akurat to od pewnego czasu/w pewnym sensie przeszkadza i dlatego zaczynam zdjęciowo preferować te miejsca w sieci, w którym mam wpływ na to, kto je będzie widział.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 15:28:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21393
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
monika pisze:
ale jakby wrzucić empetrójkę (= odpowiednik zeskanowanego tekstu z TR), to pewnie podniósłby się krzyk



No i właśnie dlatego podnióśł się krzyk kiedy ktoś wrzucił skan z TR, i link został usunięty, więc w czym problem?

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 15:31:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Gero pisał o usuwaniu takiego linka tylko w sytuacji, gdy ktoś z TR dał znać, a nie o usuwaniu domyślnym.

Poza tym mam jednak wrażenie, że krzyk w przypadku mp3 byłby zdecydowanie większy.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 15:34:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
monika pisze:
Dodam też, że w praktyce pomysł Gera wydaje mi się niezły, ale to z powodu mojego wygodnictwa.


Mnie też. Nieraz świadomie lekceważę prawa autorskie, bo to jest po prostu wygodne – wygodniej przekopiować tekst artykułu z internetowego dziennika (który np. po tygodniu trafia do płatnych archiwów), wygodniej posłuchać teledysku z YouTube'a niż kupować płytę.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 15:38:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21393
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
monika pisze:
Gero pisał o usuwaniu takiego linka tylko w sytuacji, gdy ktoś z TR dał znać, a nie o usuwaniu domyślnym.


Ale ja nie mówię o sytuacji hipotetycznej, tylko takiej, która miała miejsce.


monika pisze:
Poza tym mam jednak wrażenie, że krzyk w przypadku mp3 byłby zdecydowanie większy


Nie wiem jaką skalą się kierujesz mając na myśli "większy/mniejszy" krzyk, ale nie znasz czujności Mikiego ;)

http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php ... c&start=15

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 15:42:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Pet pisze:
Ale ja nie mówię o sytuacji hipotetycznej, tylko takiej, która miała miejsce.


No a ja odnoszę się do wpisu Gera. :P

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 15:47:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21393
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Ale z tego co ja rozumiem, to Gero nie pisał nic o tym, że to ktoś z TR zgłaszał zastrzeżenie, tylko własnie o tej sytuacji do której linę zarzuciłem, tylko mu się TR z Pasażerem pomylił, a Tym ktosiem był Miki. Chociaż mogę się mylić, więc niech sie sam Geru łustłusłunkłuje :)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 15:58:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14521
Skąd: nieruchome Piaski
Szczerze mówiąc, ja również nie rozumiem tego rozróżnienia. W tzw. dziale Grupy Trzymającej Władzę wyraziłem bodajże taką myśl, że zawsze można wkleić link do danego artykułu. Jak kogoś to naprawdę interesuje, to i tak przeczyta (prawdopodobnie zanim dany tekst wyląduje w płatnym archiwum).

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 16:17:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
Cytat:
Ale z tego co ja rozumiem, to Gero nie pisał nic o tym, że to ktoś z TR zgłaszał zastrzeżenie, tylko własnie o tej sytuacji do której linę zarzuciłem, tylko mu się TR z Pasażerem pomylił, a Tym ktosiem był Miki. Chociaż mogę się mylić, więc niech sie sam Geru łustłusłunkłuje


no jednak chodziło mi o to że zdaje się Piła przekazał od Tylko Rocka życzenie żeby nie umieszczać skanów/fragmentów artykułu z bieżącego wydanie i zostało to usunięte

nie zmienia to faktu że w pełni zgadzam się z Petem że dotychczasowy stan rzeczy był optymalny i nie widzę powodów do zmiany

oczywiście piszę to z perspektywy zwykłego użytkownika i rozumiem że z perspektywy moda może to wyglądać inaczej

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 16:18:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21393
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Gero pisze:
chodziło mi o to że zdaje się Piła przekazał od Tylko Rocka życzenie żeby nie umieszczać skanów/fragmentów artykułu z bieżącego wydanie i zostało to usunięte



A to pardonsik. :)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 stycznia 2010 16:50:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14521
Skąd: nieruchome Piaski
Ale o tym to już było pewnie niejednokrotnie, więc może darujmy sobie ten przykład. Aż tak przywiązany do frazy "niech się wstydzi ten, co robi, nie ten, co widzi" nie jestem.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group