Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 20 kwietnia 2024 02:01:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 11 stycznia 2010 11:19:48 
Też się nad tym zastanawiałem. Z jednej strony podejrzewałem, że otworzę puszkę Pandory, a z drugiej miałem nadzieję, że uda się uniknąć terapii szokowej. Ale może właśnie ta terapia jest potrzebna? Może nie ma sensu bawić się w półśrodki (ja chciałem w tym wątku przetestować jako takie przestrzeganie prawa i liczyłem, że może później coś z tego wyniknie dla całego Forum)?

Mam do całości jeszcze pytanie trochę z boku i dotyczące mniejszej grupy użytkowników: jak jest z ewentualną odpowiedzialnością (w sensie prawnym) moderatorów i administratorów za treść opublikowanych postów?

Chyba najlepiej byłoby przenieść dyskusję do działu głównego (może jednak lepiej jako odrębną) z uogólniającym komentarzem administratora.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 11 stycznia 2010 11:40:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14521
Skąd: nieruchome Piaski
Bardzo uogólniłem w poście inaugurującym :wink:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 11 stycznia 2010 12:22:05 
Dzięki, Miki!


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 11 stycznia 2010 12:28:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11817
czyli okładki wklejone w Tego słucham trzeba wyrzucić, abyśmy byli zgodni z polskim prawem?

hmm... zastanawiam się, czy mój podpis (generowane we współpracy z last.fm najczęściej słuchane przeze mnie płyty) też łamie to prawo... hmm...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 11 stycznia 2010 13:37:55 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 17:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
panek pisze:
Tak przy okazji, to o ile w krajach anglosaskich prawo dozwolonego użytku pozwala na umieszczanie zdjęć płyt, o tyle w Polsce jest to sprzeczne z prawem. Jeżeli w tego słucham dam coś takiego: , to nawet pisząc, że wziąłem to z serwisu www.wmoichoczach.com.pl, w zasadzie łamię polskie prawo.

Rozwinąłbyś myśl?

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 11 stycznia 2010 22:46:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Przygod pisze:
Rozwinąłbyś myśl?

W polskim prawie okładka płyty jest takim samym dziełem, jak obraz Matejki, więc jeżeli prawa majątkowe do niej nie wygasły (tj. autor nie zmarł co najmniej 70 lat temu), to umieszczając takie dzieło gdziekolwiek publicznie bez zgody autora lub innego właściciela praw, naruszam to prawo. (Właśnie zahaczamy o kolejny zagadkowy wątek, w którym może dochodzić do łamania praw, np. gdyby dano obraz Picassa albo Dalego).
Tak na marginesie, te 70 lat zaokrągla się do 1 stycznia, więc od półtora tygodnia można na terenie Polski dowolnie używać dzieł osób zmarłych w roku 1939, np. Freuda, Dmowskiego albo Witkacego.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 12 stycznia 2010 18:04:58 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:31:23
Posty: 3413
Nie chcę, aby odbierać moją opinię jako czepialstwo, ale zastanawiam się, czy ta skądinąd dość frapująca dyskusja powinna mieć rangę tematu przyklejonego na forum Armii? Czy miejscem lepszym do rozmowy na temat zasad wklejania zdjęć nie byłby może Fotoroom?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 12 stycznia 2010 18:16:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14521
Skąd: nieruchome Piaski
Domyślam się, że nie chodzi wyłącznie o zdjęcia, choć to jeden z przejawów, gdy z prawami autorskimi jesteśmy na bakier. Natomiast dział Armia jest tak naprawdę działem głównym UT, więc pozwoliłem sobie tę dyskusję przenieść tutaj z Pod "Różą" Rum. Co do przyklejenia, to się nie upieram, ale na razie wolę w taki sposób zaznaczyć obecność tego wątku.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 12 stycznia 2010 18:22:39 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:31:23
Posty: 3413
Podtemat kieruje wątek wyraźnie w stronę zdjęć. Niezależnie jednak od tego, czy mowa tylko o zdjęciach, czy generalnie o prawach autorskich, mało ma to wspólnego z Armią.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 12 stycznia 2010 18:55:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14521
Skąd: nieruchome Piaski
Opis tematu zawsze może ulec zmianie. Wątek z kilkoma uwagami na temat UT jako całości jest obecny wyłącznie w dziale Armia, a dotyczy również pozostałych działów. Zawsze możesz powiedzieć, że w chwili jego powstania nie było innego miejsca, a teraz jest. Sądzę jednak, że umieszczenie niniejszego wątku w dziale głównym jest próbą włączenia do dyskusji osób, które nie zaglądają do Pod "Różą" Rum.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 12 stycznia 2010 22:32:53 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 17:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
panek pisze:
Przygod napisał:
Rozwinąłbyś myśl?


W polskim prawie okładka płyty jest takim samym dziełem, jak obraz Matejki, więc jeżeli prawa majątkowe do niej nie wygasły (tj. autor nie zmarł co najmniej 70 lat temu), to umieszczając takie dzieło gdziekolwiek publicznie bez zgody autora lub innego właściciela praw, naruszam to prawo. (Właśnie zahaczamy o kolejny zagadkowy wątek, w którym może dochodzić do łamania praw, np. gdyby dano obraz Picassa albo Dalego).
Tak na marginesie, te 70 lat zaokrągla się do 1 stycznia, więc od półtora tygodnia można na terenie Polski dowolnie używać dzieł osób zmarłych w roku 1939, np. Freuda, Dmowskiego albo Witkacego.


Skoro jest wykorzystana w celach marketingowych (sprzedaż płyty) i za to autor uzyskał gratyfikację finansową, umieszczanie jej w internecie nie jest łamaniem prawa.
Tzn. nie jest, jeśli uda się udowodnić że właśnie w celu propomocji płyty była wykorzystana (zarówno dyskusje forumowe, jak i strony sklepów internetowych, strony kapel, czy recenzji można tak rozumieć...).

Odnośnie postu Erkeja - Fotoroom najlepszym miejscem, a potforum ewentualnie; główny temat najmniej...

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 12 stycznia 2010 23:27:49 
Erkej pisze:
czy ta skądinąd dość frapująca dyskusja powinna mieć rangę tematu przyklejonego na forum Armii?

Moim zdaniem tak, bo dotyczy funkcjonowania całego Forum, a, póki co, dział ARMIA pełni między innymi funkcję działu głównego ("Kilka uwag", "Święto forumowicza", "Witamy na forum").


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 13 stycznia 2010 00:44:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Przygod pisze:
Skoro jest wykorzystana w celach marketingowych (sprzedaż płyty) i za to autor uzyskał gratyfikację finansową, umieszczanie jej w internecie nie jest łamaniem prawa.

Zapewne sklep W Moich Oczach (skoro trzymamy się tego przykładu) kupił od wydawnictwa w jakimś sensie prawo do tego wizerunku i on prawa nie łamie. Prawo łamię ja kopiując ten wizerunek i umieszczając w innym miejscu, np. na forum, nawet gdy fizycznie plik zostaje na serwerze wmoichoczach. Nic mi nie wiadomo, żebym kupując płytę, kupował również prawo do jej rozpowszechniania* - zarówno jej zawartości muzycznej, jak i obrazowej. Jakimś wyjściem byłoby, gdybym zrobił zdjęcie mojemu egzemplarzowi płyty, ale gdybym je obrobił tak, że stałoby się nieodróżnialne od oryginalnego wizerunku okładki, pewnie sprawę o łamanie praw przegrałbym.

*)Ciekawe czy skoro wolno mi pożyczyć, a nawet przegrać płytę znajomym, wolno byłoby mi umieścić jej wizerunek na prywatnej stronie internetowej, do której dostęp mieliby tylko moi znajomi?

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 13 stycznia 2010 01:19:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9984
Nie rozumiem tego. Jak dla mnie to jakieś absurdalne to prawo. Przecież umieszczanie takiej okładki gdziekolwiek jest automatycznie promocją płyty i nie pojmuję, jak mogłoby to komuś zaszkodzić. Nie ma chyba człowieka, który by powiedział 'ściągnąłem sobie już z sieci okładkę za darmo, więc płyty nie kupię'. No, chyba, że muzykę też ściągnął, ale to już inny problem...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 13 stycznia 2010 01:27:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Fengari pisze:
Jak dla mnie to jakieś absurdalne to prawo.

Witamy w Polsce! :lol:

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group