Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:07:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 02 listopada 2015 17:55:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Posty wydzielone z tematu "Doniesienia medialne o AntiArmii". jpl.



Wyznania Cytza:

Cytat:
bardzo mnie ucieszyło ciche oczekiwanie na najnowsze wydawnictwo Armii - w natłoku teledysków, promomiksów i nachalnego wciskania swojej sztuki jak bezdusznego produktu miło od czasu do czasu trafić na jakiś znak zapytania. Wracając do domu z "Tonią" znowu czułem się jak fanboy z lat dziewięćdziesiątych


:) :piwo:

Cała recenzja tu: http://noisey.vice.com/pl/blog/armia-ton-recenzja .

Na marginesie: ciekawa sprawa z odbiorem wersów "Bóg - człowiek przyszedł / Niech nadejdzie człowiek - Bóg!". Bo już któryś raz widzę, że traktuje się je jako przykład typowej duchowości kościelnej, nothing - shocking, a to jednak nie do końca tak i z niejednego punktu widzenia te właśnie wersy mogą zostać potraktowane jako kontrowersyjne! :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 02 listopada 2015 18:22:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
antiwitek pisze:
z niejednego punktu widzenia te właśnie wersy mogą zostać potraktowane jako kontrowersyjne!

Owszem. Mnie się to od razu skojarzyło z dziwacznymi interpretacjami Tomowych tekstów, które próbowali na swoją stronę wykręcić znajomi sataniści.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 02 listopada 2015 19:18:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
antiwitek pisze:
Na marginesie: ciekawa sprawa z odbiorem wersów "Bóg - człowiek przyszedł / Niech nadejdzie człowiek - Bóg!". Bo już któryś raz widzę, że traktuje się je jako przykład typowej duchowości kościelnej, nothing - shocking, a to jednak nie do końca tak i z niejednego punktu widzenia te właśnie wersy mogą zostać potraktowane jako kontrowersyjne!

czy możesz rozwinąć?
zaciekawiłeś...

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 02 listopada 2015 22:12:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Nie czuję się na siłach, żeby to dokładnie wyjaśniać, ale na pewno nie miałem na myśli kontrowersji w typie tych przywołanych przez Panka.
W kręgu prawosławnych myślicieli formułowana była idea bogoczłowieczeństwa, łączona - na przykład przez Bierdiajewa - z twórczą naturą człowieka, jego duchowym posłannictwem świecie i działalnością Ducha Świętego. Za kontrowersyjne można uznać w tym nurcie założenie, że nie wszystko jeszcze zostało objawione, że człowiek nie tylko ma wypełniać to co mu dano, ale sam musi dorzucić coś od siebie. Dla mnie nie ma tu za dużo kontrowersji, ale nie ma też spokojnego bezpieczeństwa, jest ryzyko. Można tu jeszcze przypomnieć tę myśl Nowosielskiego, na którą Tom powoływał się (w czasach Ducha, o ile dobrze pamiętam), że świat już mógłby się skończyć, już mogłoby nastąpić Królestwo Niebieskie - gdyby tylko człowiek miał wystarczającą wiarę.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 02 listopada 2015 23:46:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Ja myślę, że to się zawiera w Chrystusie i jego kenozie, którą tak można by obrazowo ująć: że w pewnym momencie jego ludzka natura "przeważała" nad boską, gdyż uniżył się dla naszego zbawienia. Tak to sobie interpretuję, choć jest to niepojęte, tak czy inaczej.

A czy od nas zależy, czy świat się skończy... decyduje o tym Pan Bóg. Ale sąd jest przekazany Synowi. Który jest "jednym z nas", ludzi; choć nie do końca pasuje mi tu słowo "przedstawiciel" w takim zwykłym rozumieniu. :D

OK, to na razie tyle przemyśleń ode mnie, ja jednak trochę boję się tak "teologizować", żeby nie popaść w herezję, albo kogoś nie zgorszyć. :D

A może np. SJ coś tu napisze? :D

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 03 listopada 2015 09:30:24 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 20:48:53
Posty: 218
Co do herezji, to trudno juz cos wymyslec nowego :)
Co do kwestii Bog - czlowiek, czlowiek - Bog…

Herezja w Kosciele dotyczaca tego zagadnienia, to dwie skrajnosci plus pewna forma pogodzenia skrajnosci.

Skrajnosci:
Adopcjonizm - Bog zaadoptowal czlowieka Jezusa (tylko czlowiek)
Doketyzm - Jezus mial pozorne cialo. Zwyczajnie udawal ludzka postac ale nia faktycznie nie byl (tylko Bog)

Cos pomiedzy:
Arianizm - czyli jak z pomieszania Boga z czlowiekiem powstal jeszcze inny „twor”. Ktos pomiedzy. Mniejszy Bog, wiekszy czlowiek.

Pytanie, ktore sformulowanie - cytowanego tekstu - nasuwa mysl o herezji?

----------------------

Z dzisiejszej rozmowy:

- Panowie, dlaczego siadacie z tylu kosciola w niedziele?
- Nie wie ksiadz? Bo faceci są skacowani...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 03 listopada 2015 10:47:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
antiwitek pisze:
Za kontrowersyjne można uznać w tym nurcie założenie, że nie wszystko jeszcze zostało objawione, że człowiek nie tylko ma wypełniać to co mu dano, ale sam musi dorzucić coś od siebie.

To wcale nie jest aż tak odległe od nietzscheańskich refleksów, które ja przywołałem.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 03 listopada 2015 12:26:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
panek pisze:
To wcale nie jest aż tak odległe od nietzscheańskich refleksów, które ja przywołałem.


Zapewne, bo Bierdiajew czy inni znali Nietzschego. Ale wypowiadali się chyba w nieco innym duchu. Choć ja sam, przyznaję się, niczego nie czytałem z pism Friedricha. Jego tropy jednak są tak lietzschne, że może wypadałoby wreszcie...





Wątek konkretnych herezji wydaje mi się tu zupełnie poboczny i w interpretowaniu przesłania Toni niezbyt potrzebny.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 04 listopada 2015 00:40:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
antiwitek pisze:
Wątek konkretnych herezji wydaje mi się tu zupełnie poboczny i w interpretowaniu przesłania Toni niezbyt potrzebny.

No tak, za dużo wspólnego z Tonią to nie ma. Można bez sensu utonąć ;-)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 04 listopada 2015 09:28:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Mi to się kojarzy jeszcze z kwestią sądu Piłata nad Jezusem. Interpretacja, która mocno mi zapadła w sercu, a która ma jakieś związki z Bierdiajewem została wyczytana przeze mnie u Jana Pawła II. Sąd Piłata jest sądem na człowiekiem: ukrzyżuj. Ale to też jest sąd nad Bogiem: ukrzyżuj.

Druga strona medalu i zupełnie inna interpretacja to Biesy, gdzie zdaje się podobne kwestie się pojawiają. Trochę w duchu Nietschańskim, ale wszak N. gdy Dostojewski to pisał był jeszcze dzieckiem. Niestety nie wypowiem się, bo rzeccz czytałem strasznie dawno i niewiele pamiętam.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 04 listopada 2015 20:04:48 

Rejestracja:
czw, 24 grudnia 2009 14:13:19
Posty: 115
Skąd: Sherwood
Wolność interpretacji słowa,to bezmiar toni z możliwością zaTonięcia.Dla mnie słowa:"niech nadejdzie[...] człowiek-Bóg,Bóg-człowiek",to oczekiwanie czysto paruzyjne.Jestem niestety człowiekiem więc odczuwam czysty niepokój i niecierpliwość,bo pragnę powrotu tak wyczekiwanego od momentu rozpoczęcia pogłębiania tzw.duchowości w formach różnych.Jednak raczej mam większe szanse na wzbudzenie na sąd z martwych niż nadejście Pana za życia ziemskiego,tak pragmatyzując.Jeżeli chodzi o namiestnika rzymskiego,to osąd nad Bogiem w osobie Jezusa,to ciekawy trop patrząc w kontekst znajomości przez rzymian[wojskowych]kultów,religii ziem okupowanych.Umiłowany Pan od samego początku"pachniał"rewoltą zelocką czy inną-jak zwał tak zwał dla przedstawiciela cesarstwa.Ukrzyżowanie dla stłumienia powstań,rebelii to dla rzezimieszka typu Poncjusz było czynnością z automatu jak umycie rąk.Porównanie trochę marne. :wink: Pozostaje czekać na chwile ostateczne gdy paruzja stanie się faktem.A kiedy-to dla zwykłego śmiertelnika wiedza nieosiągalna,jak godzina śmierci,czas sądu czy dzień ponownego przyjścia Jezusa-wiadome tylko Bogu. :)Każdy tekstowy dylemat na płytach Armii w cenie.Dzięki Tom raz wtóry... :piwo:

_________________
Nic nie będzie zapomniane,nic nigdy nie będzie zapomniane...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 04 listopada 2015 21:10:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
A mi się ta kwestia 'Bóg - człowiek przyszedł - niech nadejdzie człowiek - Bóg!' kojarzy z tym, że Bóg -człowiek, który przyszedł, to oczywiście Jezus, natomiast człowiek - Bóg który ma nadejść, to obiecana przyszłość dla każdego z nas, ostateczne zjednoczenie człowieka z Bogiem, upodobnienie się człowieka po zmartwychwstaniu do Chrystusa.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 04 listopada 2015 21:19:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Brzmi przekonywująco :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 05 listopada 2015 18:29:40 

Rejestracja:
czw, 24 grudnia 2009 14:13:19
Posty: 115
Skąd: Sherwood
wiara,wiara,wiara to piękne,to wystarczy...Bóg-człowiek,człowiek Bóg... :D To nie miejsce na teologiczne dywagacje. :)

_________________
Nic nie będzie zapomniane,nic nigdy nie będzie zapomniane...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 05 listopada 2015 19:42:32 
Dla Was to będą herezje-ale ja wierzę właśnie tak a nie inaczej.

Biblijną symbolikę jak i biblijne wydarzenia postrzegam dynamicznie. Tzn. uprzedzając- Bóg jest Jeden, ale wszystko prawie w Biblii można odczytywać w liczbie pojedynczej jak i mnogiej - nawet gdy mowa o jednej postaci, bowiem każda postać to jednocześnie uosobienie, i to jako takie odnosi się do wielu osób, obojętne czy to znanych czy nie. Poza tym czas- przeszły , teraźniejszy i przyszły- to nie prawda ,że coś nie dzieje się dwa albo i więcej razy.

Wierzę w reinkarnację i Paruzję rozumiem inaczej niż oficjalne religie chrześcijańskie (również w związku z tym co wyżej). Tzn. Paruzja rozumiana jest jako Powtórne Przyjście, mimo, iż samo słowo w swym pierwotnym znaczeniu mówi tyle co obecność, przyjście, pojawienie się. I jeśli trzymać się podstawowego znaczenia owego słowa, to Paruzja już nastąpiła. Jeśli trzymać się znaczenia Drugie Przyjście, Sąd Ostateczny i zapoczątkowanie Królestwa Bożego to Paruzja dopiero nastąpi. Jeśli trzymać się znaczenia podstawowego to Paruzja nie raz się zdarzyła i zdarzy. COOOO? A Zstąpienie Ducha Świętego? To też Przyjście Pana. Poza tym każdego dnia odbywa się i Exodus i Sąd Boży (w odróżnieniu od Ostatecznego). Może Pan już Przyszedł i Jest Obecny, tylko my tego nie widzimy?

Streszczając :
pierwsza Paruzja to narodziny
(kto twierdzi ,że Chrystus nie przyszedł w ciele ludzkim ten jest z antychrysta-jak mówi Biblia).Ktoś zapyta – a gdzie w Biblii mowa o reinkarnacji? Zachowały się dwie wzmianki (obok licznych porównań), w kontekście Jan Chrzciciela- narodził się z Elżbiety, tak jak zwykły człowiek- a to przecież wcześniej znany Eliasz. Zstąpił z Niebios, do których został wcześniej porwany ,ale już w nowym ciele – CZYLI SIĘ REINKARNOWAŁ- JAKO Jan Chrzciciel właśnie. Jeżeli Jan Chrzciciel to dlaczego nie inni? To postać szczególna ktoś zauważy-owszem,a ja zauważę ,że to reinkarnacja.

druga Paruzja (wielokrotna) – to Zstępowanie Ducha Świętego
trzecia Paruzja – Sąd Boży (mam wrażenie ,że niejeden się już odbył-codzienność)
czwarta Paruzja Sąd OSTATECZNY- kiedy to jedni Przejdą do Żywota,
a inni w piekłach wylądują.

Wypada czekać na tę paruzję, którą to będzie Sąd Ostateczny. Pragnę Królestwa Bożęgo- świat
, w którym przyszło -nie tylko mnie -żyć jest często nie –do-zniesienia. Przy okazji można śmiało powiedzieć, że spora część ludzkości nie jest gotowa do Królestwa Bożego. Mówiąc bardziej dosadnie- nie dojrzała/nie dorosła do Królestwa Bożego. Są i tacy którzy mówiąc wprost NIE CHCĄ – jakiejkolwiek Paruzji. Mają swoje grzechy i interesy.

Jednak z tego co wiadomo z Biblii wiadomo Bóg nie będzie się na takich oglądał. Jak śpiewała jedna z kapel reggae- Dzień, Dzień Pana, wszystkich zaskoczy, przyjdzie tak jak przychodzi złodziej w nocy.

Co do Płyty- interpretuję ją (warstwa tekstowa) jako taki osobisty Exodus (mimo, że nie ma ani jednego słowa o Exodusie właśnie, ani o Mojżeszu), z całymi Jego konsekwencjami. Jest i Cud -tak jak u starożytnych Izraelitów wędrujących po pustyni- np. manna z Nieba, która jednocześnie może być symbolem Słowa Bożego- nie samym chlebem człowiek żyje (jak powiedział Jezus). Jest i dusza na
manowcach (Duszo Wróć. Pustynia to tez swego rodzaju manowce), jest i fałszywy prorok/fałszywy bóg (zanim Izraelici wyruszyli to się takim/takimi stykali – faraon), zwątpienie w sens tego wszystkiego i zrozumienie jednocześnie u kresu wędrówki :

Miałem żyć –
nie miałem śnić
Miałem kochać- nie tylko szlochać.

No i jest Kraju Kres- Próg Ziemi obiecanej / Królestwa Bożego.

Zaryzykuje stwierdzenie, że każda płyta Armii jest swego rodzaju Exodusem. I to jest atut.


Przyjdź Panie Przyjdź.


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group