Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 21 kwietnia 2018 10:25:26

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 20 kwietnia 2018 17:19:00 
Awatar użytkownika

Jeden z najważniejszych utworów Armii w moim osobistym odczuciu. Inaczej odbierany teraz niż kiedyś i nadal mocno, a echa tamtego odbioru sprzed wielu lat ciągle są bardzo silne, jak ze wszystkim co w życiu ważne. Porusza i zatrzymuje w pół kroku jak jakaś godzina wu :wink:. Jeden z momentów zwrotnych, decydujących o tym co dalej, i jeden z tych dzięki którym Armia stała się dla mnie tym czym jest.

10/10

PostWysłany: pt, 20 kwietnia 2018 23:03:24 

anastazja pisze:
Jeden z najważniejszych utworów Armii w moim osobistym odczuciu.
W sumie mogę napisać podobnie, choć cała antiarmia mocno odcisnęła na mnie piętno jeśli chodzi o postrzeganie muzyki. Chciałem napisać ,że to kawałek-petarda ,ale tyle razy padło w ocenach słowo walec, że nie będę się wygłupiał :wink:
Generalnie NIC JUŻ NIE PRZESZKODZI jest dla mnie jak bagno, które wciąga i osacza, ale nie pozwala utonąć, pomimo tych apokaliptycznych obrazów przywoływanych przez Budzego. Bo skoro dostrzega on w ciemności żarówkę na drucie, to przecież musi się ona świecić a przynajmniej tlić, a skoro widać światło to jest nadzieja !
Od strony muzycznej wyjątkowo odpowiada mi wolne tempo utworu, takie luźne skojarzenia z Fugazi.
Udało się Armii nagrać bardzo spójny, klimatyczny utwór mimo punkowego sznytu tamtych czasów.
Moja ocena to 9.

PostWysłany: sob, 21 kwietnia 2018 08:09:38 
Awatar użytkownika

Rozumiem trochę to, co Gero napisał o stosunku między długością a treścią. No, Nic już nie przeszkodzi jest mocno określone i jednoznaczne (w pewnym sensie) od początku do końca. Ja zawsze podobny problem miałem z Groźniakiem, ale nie z Nic już nie przeszkodzi. Ciekawe zresztą, że oba utwory mają tę styczną -
Giero pisze:
gitara akustyczna, która gra pasaże podobne do tych, które później tak bardzo ozdobią Groźniaka

Podobają mi się obie wersje: i z debiutu i z Exodusu. Ta druga wspaniale płynie, z pewną naturalną oscylacją - wznosi się i opada. Solowa partia gitary, która pojawia się w tam trakcie jest po prostu cudowna. Ale wszystko współgra ze sobą niesamowicie, jakby każdy muzyk miał wielkie ucho nastawione na partnerów. A mi jako słuchaczowi się to udziela: :uszol: .

Wersja studyjna tego nie ma, ale za to hipnotyzuje, że tak powiem, wizualnie. Bo nie tylko riffowo-rytmicznie, ale też tymi różnymi porozciąganymi w powietrzu, falującymi dekoracjami. Przestrzeń, która tam się pojawia, wydaje mi się podobnie zorganizowana jak niektóre obrazy Budzego. A podróż, w którą wyrusza słuchacz, jest taka niejednoznaczna, łączy mroczne konkrety z jakimiś niebiańskimi wizjami w górze i jest przejmująca jak czasem bywają sny. A jak ciekawie to wszystko zostało zrealizowane! Podoba mi się zwłaszcza pomysł z jakimś zapętlonym, klawiszowym (?) pogłosem, który pozostaje gdy cichną gitary. Majstersztyk.

9.25

PostWysłany: sob, 21 kwietnia 2018 08:15:29 
Awatar użytkownika

8

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz.