Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 25 czerwca 2017 04:37:33

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 21 czerwca 2017 18:32:05 
Awatar użytkownika

Bogus pisze:
Chyba to, co raz pisałem o moim sposobie oceniania, wstawię sobie do stopki :) To jak z loudness war - po to jest pełna skala ocen, żeby ją wykorzystywać i uzyskać dynamikę, która pozwoli rozróżnić istotne szczegóły. Gdybym miał kawałkom, które mi się podobają, dawać 10, a pozostałym 9, nie miałoby to dla mnie najmniejszego sensu. Jeśli na koniec rozkład ocen będzie jednostajny z lekką domieszką Gaussa, wszystko będzie w porządku.

Hehe, ale nawet z tak przyjętymi założeniami skala 'lubię' powinna zaczynać się od 6, no niechby i 5 punktów. Żeby dla skali 'niezbyt lubię' też trochę dynamiki zostało. ;)

PostWysłany: śr, 21 czerwca 2017 21:48:46 
Awatar użytkownika

Tak też jest w skali "generalnej". Jednak dla tego wątku zastosowałem skalę specjalną, ponieważ (nie wiem, czy w przeciwieństwie do Bogusa czy nie) zdecydowaną większość piosenek Armii zdecydowanie lubię. Więc nie ma co zostawiać nie wiadomo ile na tych dołach.

Wyszedłem z założenia, że utworów na "nie" mam tak mało, że wystarczy dla nich nota 1 lub 2. 2/10 = dwie gwiazdki. A już 3/10 to takie "może być". Yyz dostał na razie 1 punkt a Pałacyk 2, bo to są numery, do których mógłbym dołączyć ulubioną kategorię Bogusa, że best moment jest w momencie wyjęcia płyty z odtwarzacza. Wprawdzie żadnego z tych numerów nie mam na płycie. 5/10 to już zdecydowanie okej, a szóstki to wręcz bardzo lubię. I do takiej szóstki się przymierzam ze Świętem jaskółki ;-)

How are you?

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 08:02:06 
Awatar użytkownika

Lubię.
8/10

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 09:10:51 
Awatar użytkownika

Fengari pisze:
Hehe, ale nawet z tak przyjętymi założeniami skala 'lubię' powinna zaczynać się od 6, no niechby i 5 punktów.

A kto powiedział, że kawałków ocenionych na 5 nie lubię? Spojrzałem na listę i wszystkie 3, które póki co mają taką ocenę, lubię. Dla pewności przeczytałem, jak tę ocenę rozwinąłem słownie i wychodzi mi, że nie napisałem niczego stojącego w tym w sprzeczności.
1 - nic ciekawego, 2 - jakieś plusy, 3 - tak sobie, 4 - nieźle, 5 - dobrze, 6 - bardzo dobrze, 7 - świetnie, 8 - znakomicie, 9 - rewelacyjnie, 10 - total

Fengari pisze:
Żeby dla skali 'niezbyt lubię' też trochę dynamiki zostało.

Niekoniecznie. Jak wszystko, co jest ograniczone, także i ograniczona skala zmusza do jakichś kompromisów.

Crazy pisze:
Tak też jest w skali "generalnej". Jednak dla tego wątku zastosowałem skalę specjalną

Otóż to. Można by oczywiście zastosować skalę liniową, ale po pierwsze, i tak nie da się (a w każdym razie ja nie umiem) precyzyjnie określić, że ten kawałek podoba mi się 2 razy bardziej niż tamten, a po drugie sądzę, że znacznie ciekawsze są różnice w górze skali - bardziej mnie interesuje, jak się układa pierwsza, druga, trzecia czy nawet piąta dziesiątka, niż dziesiąta i jedenasta. Tym bardziej, że to te utwory od 4/5 w górę decydują o tym, że Armia to jeden z dwóch moich ulubionych zespołów, a te pozostałe na ocenę całości dorobku nie rzutują właściwie wcale.
Nie wiem, jak to tam wyjdzie na koniec, bo nie wybiegam w przyszłość i staram się oceniać każdy kolejny kawałek indywidualnie, a nie dobierać oceny pod jakąś tezę. Ogólne wrażenie mam takie, jak Crazy, że zdecydowaną większość lubię, choć jednak liczby mogą finalnie powiedzieć coś trochę innego, choćby dlatego, że okres punkowy mógłby - z paroma chwalebnymi wyjątkami - dla mnie nie istnieć, a sporo w tamtych czasach powstało.

No dobra, ale co z tym Świętem Jaskółki? Brakuje jeszcze kilku 9 i 10 :)

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 09:26:49 

Proszę bardzo - ode mnie 9/10.
Wszystko mi się podoba w tym kawałku. I to bardzo! Piękny wstęp, fajnie zaimplementowany motyw z Namysłowskiego, świetne partie wszystkich instrumentów. Jak tam ciekawie rzeźbi gitarra! No a co za bas! Co za perkusja!!! Dla mnie kasetowe Triodante jest ułomne, wręcz wykastrowane, sorry ortodoksi... Trudno mi sobie już wyobrazić "Skończyłem rozpoczynaj" bez poprzedzającego "Święta jaskółki".

Przy okazji mała dygresja - odsłuch "Przed prawem" wywołał u mnie falę entuzjazmu dla der Prozess. Nawet się zastanawiałem, czy w moim rankingu nie wyprzedziła ta płyta "Triodante". Całe szczęście, że wylosowany został teraz kawałek triodantowy, bo ponowny odsłuch tego albumu (za ŚJ poleciała całość od deski do deski) wszystko mi poustawiał jak należy - jakąś miałem wcześniej niedyspozycję czy coś, nie wiem... nie ta faza Księżyca? zły biomet? coś ze słuchem? No bo gdzie tam - der P. nie ma do Triodante startów. Koniec kropka.

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 15:08:01 
Awatar użytkownika

Tyler uratowany! :D

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 16:11:33 
Awatar użytkownika

Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
:aniolek: :aniolek: :aniolek: :aniolek: :aniolek: :aniolek: :aniolek:

Święto Jaskółki - oczywiście 9/10!

"If you say why not bomb [Soviets] tomorrow, I say, why not today. If you say today at five o’clock, I say why not one o’clock?" John Von Neumann

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 21:09:40 
Awatar użytkownika

otomo pisze:
Trudno mi sobie już wyobrazić "Skończyłem rozpoczynaj" bez poprzedzającego "Święta jaskółki".

Dla mnie tu właśnie jest największy feler Święta. Skończyłem rozpoczynaj powinno najlepiej być po Pieśni przygodnej - ba, nawet jedno kończy się a drugie zaczyna wiatrem, tym samym wiatrem! Rozumiem, że pod jakimś względem komuś może się wydawać wykastrowane, ale pod tym względem to pomiędzy Pieśń a Skończyłem coś zostało po prostu WEPCHNIĘTE i to słychać!
No ale dobra, niech będzie. W takim razie oczywiste jest, że po Piosence liczb. Słowa "skończyłem - rozpoczynaj" zapowiadają utwór o tym tytule. A tu jakieś dziesięciominutowe plumkanie na waltorni. I gdzie tu jest logika?

Nie, Święto jaskółki super, ale zdecydowanie osobno od całego triodante!

How are you?

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 21:15:42 
Awatar użytkownika

To są po prostu wizje podczas śmierci, najpierw jedna - pełna zachwytu i radości z możliwości nowego stanu, a potem druga - odkrywająca krok po kroku logikę dotychczasowego życia. A potem bohater się budzi i ciągle jest w tym samym krużganku, gdzie hula wiatr :) .

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 21:32:57 
Awatar użytkownika

Bogus pisze:
Gdybym miał kawałkom, które mi się podobają, dawać 10, a pozostałym 9, nie miałoby to dla mnie najmniejszego sensu.

No ja punktuję może nieco szerzej, ale jednak wpadłem w taką pułapkę, nie wykalibrowałem licznika należycie...
Z drugiej strony mam raczej naturę entuzjasty niż krytyka, więc jakoś to się zgadza.

Ciekawe jaką dam najniższą notkę i czemu? :P

PostWysłany: czw, 22 czerwca 2017 21:58:21 
Awatar użytkownika

Cytat:
A kto powiedział, że kawałków ocenionych na 5 nie lubię? Spojrzałem na listę i wszystkie 3, które póki co mają taką ocenę, lubię.

Nie mam w pamięci wszystkich Twoich ocen i postów, i nawet nie pamiętałam, że zdarzyło Ci się dać trzem numerom 5. Ale ogólnie na tyle omówionych numerów tylko trzy 5 to i tak mało, nie? :wink: Ogólnie kojarzę po prostu, że trzymasz się póki co dolnej częsci skali i w opisach też krytyki nie szczędzisz, stąd wrażenie, że nic Ci się nie podoba.

Ja się teraz zastanawiam nad własną skalą, właściwie u mnie 5 to też 'lubię', 4 to już ocena niejednoznaczna, ale też z lubienia ostatecznie nie wykluczająca.

A wracając do Święta jaskółki:
Utwór zasługuje na to, żeby coś o nim napisać, ale jakoś strasznie mi się nie klei post na jego temat. Kiedy słucham go wraz z resztą płyty, jakoś mi ginie w tłumie. Dla mnie to przede wszystkim intro do 'Skończyłem Rozpoczynaj'.
Posłuchany na osobności zyskuje. Piękna jest waltornia na początku, i nie tylko początku. Kiedy wchodzi reszta instrumentów, sporo się dzieje, ale właśnie tylko wtedy jestem w stanie to dostrzec, kiedy słucham tego utworu w oderwaniu od reszty. W tym numerze kryje się jakaś historia, wyczuwam ją ale w przeciwieństwie do np. Witka, nie umiem wyraźniej dostrzec.
7/10

PostWysłany: pt, 23 czerwca 2017 07:03:14 
Awatar użytkownika

5/10

ja tam lubię emocjonalne oceny :D i nie dziwią te 10/10, bo pewno przy 2TM2,3 też bym tak miał, że skala zaczynałaby się od 7 :mrgreen:

PostWysłany: pt, 23 czerwca 2017 08:29:17 
Awatar użytkownika

Fengari pisze:
Ale ogólnie na tyle omówionych numerów tylko trzy 5 to i tak mało, nie? :wink: Ogólnie kojarzę po prostu, że trzymasz się póki co dolnej częsci skali i w opisach też krytyki nie szczędzisz, stąd wrażenie, że nic Ci się nie podoba.

Ej, ale 3 numery dostały ocenę 5, a nie 5 lub więcej. 5 lub więcej dostało 11, czyli połowa - mogłoby być lepiej (i mam wrażenie, że koniec końców będzie - z Freaka, Toni, PMK, Drogi najlepsze jeszcze przed nami, z Ducha był jeden kawałek do tej pory, z Triodante też jeszcze sporo zostało), ale jest ok :)
Czy nie szczędzę krytyki? No pewnie nie, ale też głupio by wyglądało, gdybym pisał "wszystko super, 5/10". Ale fakt faktem, że łatwiej przychodzi mi wskazywanie jakichś ułomności, niż wyrażanie zachwytu (łatwiej pisało mi się np. tekst o "Przed prawem", które uważam za bardzo dobry utwór, niż o "Święcie Jaskółki", który lubię jednak o wiele bardziej), bo niestety mam przeciwną naturę niż Witek:
antiwitek pisze:
Z drugiej strony mam raczej naturę entuzjasty niż krytyka, więc jakoś to się zgadza.

Staram się nad tym pracować, bo już przy nieszczęsnej "recenzji" Toni zorientowałem się, że jestem dość powszechnie rozumiany inaczej, niż miałem zamiar być zrozumiany.

(myślę, że można by wydzielić te posty o ocenianiu do jakiegoś innego wątku potem, żeby "Święta" nie psuć)

PostWysłany: pt, 23 czerwca 2017 08:38:27 
Awatar użytkownika

6/10

PostWysłany: pt, 23 czerwca 2017 10:40:28 
Awatar użytkownika

4/10

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.