Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 14:21:21

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 stycznia 2005 16:57:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
OK, tym niemniej jeżeli napisałeś, że każda z innych płyt ma coś, czego Duch nie ma, to ja odpowiadam, ze Duch ma coś w stopniu większym niż jakakolwiek inna płyta - a mianowicie ów ŻAR i SIŁĘ (miecz, jak to Nazgul okreslił).

I dobrze, że Piotrek przywołał utwór "Bóg jest miłością", bo właśnie ten utwór chyba najbardziej powala swoją mocą (ze wszystkich utworów Armii W OGÓLE).

A swoją droga ciekawe... Jest grupa ludzi, do których nie trafiają rzeczy takie jak On jest tu i Soul Side Story. Wydaje mi się, że to jest właśnie ta poetyka mantry, która nie trafia do niektorych. Jak myślisz, lotan?... Nie jest to przypadek chyba, że właśnie te dwa utwory wymieniasz jako najnudniejsze, a właśnie one oba spełniają wszelkie wymogi bycia taką rockową mantrą...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 stycznia 2005 17:00:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Być może. Choć na przykład moim ulubionym utworem z "Tańca Szkieletów" jest "Di End", który też kojarzy mi się z mantrą :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 stycznia 2005 17:25:05 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:58:33
Posty: 189
Crazy pisze:
OK, tym niemniej jeżeli napisałeś, że każda z innych płyt ma coś, czego Duch nie ma, to ja odpowiadam, ze Duch ma coś w stopniu większym niż jakakolwiek inna płyta - a mianowicie ów ŻAR i SIŁĘ (miecz, jak to Nazgul okreslił).


Hmm.. no bo ja wiem? Jeśli chodzi o brzmienie warstwy instrumentalnej to tak, ale ja za ciężkimi rzeczami nie przepadam. Co do warstwy przesłania, to zauważyłem wcześniej, że bezpośredniość przekazu na Duchu nie bardzo mi odpowiada, a Wy być może interpretujecie to jako "żar".

Crazy pisze:
A swoją droga ciekawe... Jest grupa ludzi, do których nie trafiają rzeczy takie jak On jest tu i Soul Side Story. Wydaje mi się, że to jest właśnie ta poetyka mantry, która nie trafia do niektorych.


On jest tu - lubię, SSS - nuda.. ale fakt, że taka mantrowa stylistyka mi nie leży.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 stycznia 2005 18:08:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Soul Side Story - niezwykły utwór, inny. W moim odczuciu jest kilka takich utworów Armii, które nie są kawałkami, piosenkami, które mają taką swoją konctrukcję i moc - takie perełki. Na przykład Trzy bajki, Wspaniała nowina, Soul Side Story - one są takie samodzielne, nie potrzebują kontekstu, może dlatego, że się tak szumnie wyrażę, że brzmią swoim własnym blaskiem...
Hej - nie przesadzacie z tą suowością Ducha? Rzeczywiście - co człowiek to opinia, i dobrze. Dla mnie surowe jest Triodante, sama surowość. No - poza kilkoma istotnymi akcentami łagodnymi.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 stycznia 2005 18:40:51 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:58:33
Posty: 189
antiwitek pisze:
Hej - nie przesadzacie z tą suowością Ducha? Rzeczywiście - co człowiek to opinia, i dobrze. Dla mnie surowe jest Triodante, sama surowość. No - poza kilkoma istotnymi akcentami łagodnymi.


Hmm.. może to dlatego, że ja nie postrzegam surowości jako przeciwieństwa łagodności? Dla mnie ani Duch ani Triodante nie są łagodne, ale surowy jest tylko Duch. Chodzi tu raczej o stopień doszlifowania formy.. i tak Triodante porównałbym do oszlifowanego diamentu, a Ducha do takiego surowego właśnie kamienia szlachetnego (to rzecz jasna nie jedyna różnica między tymi płytami, to jedynie w kwestii "surowości")


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 11:47:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:59:40
Posty: 154


Ostatnio zmieniony pt, 04 lipca 2014 19:50:56 przez nicdobrego, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 14:21:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 20 listopada 2004 11:57:17
Posty: 346
Skąd: z Tajniaka
He he zastanawiam sie ile wspolnego ma metafizyka z mistyka...

_________________
.
.
przebacz mi przyjacielu


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 16:14:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:59:40
Posty: 154


Ostatnio zmieniony pt, 04 lipca 2014 19:50:36 przez nicdobrego, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 16:44:31 
No, przyznaję, terminu "metafizyka" użyłem raczej w znaczeniu popularnym. Niemniej, wielkiej sprzeczności nie widzę.

A tak w ogóle, cieszy mnie bardzo ilość najróżniejszych skojarzeń, opisanych przy okazji tego wątku. Nie wszystkie do mnie przemawiają, ale na pewno, dzięki nim zacząłem na pewne sprawy patrzeć z innej strony.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 18:15:44 
No duża jest nieprzechodniość tych pojęć :)
Bo mistyka, to odwołanie się do przeżycia związanego z bogiem
natomiast metafizyka(ontologia) odnosi się do działu filozofii i poznania 'istoty' rzeczy, wykraczające poza doświadczenie

Czyli upraszczając poznanie rozumowe i doświadczenie duchowe - znaku równości nie można miedzy nimi postawić

Choć to bardzo częsty błąd, że zamiast mistyczny, mówi się metafizyczny
Też kiedyś go namiętnie czyniłem :)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 20:03:36 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:58:33
Posty: 189
K.T.W.S.G. pisze:
Ja się powoli szykuję do napisania podobnej "apologii", tylko że na temat Najlepszej Płyty Zespołu ARMIA. Nawet sobie radzę z tym jakoś, ale czas spada (dzyń!) coraz szybciej i ucieka i nie wiem czy dam radę w tym tygodniu to tu wkleić...........


Nie ma potrzeby się spieszyć.. Ta płyta w przeciwieństwie do Ducha nie potrzebuje apologii :lol:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 21:06:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:22:24
Posty: 1938
Skąd: Łódź
Nieeeeee, kiedy my już wszystko o tej płycie wiemy... :twisted: . Jest najlepsza i w ogóle :wink:

_________________
"Ale my kochamy to, co nieświadome; kusi nas wino, miłość i krew." Ernst Jünger
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 21:52:03 
Aż powstanie jakas fundamentalna rubryka
poświęcona Triodante
na łamach Naszego Dziennika ;)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 22:07:34 
Nieszczęśliwie mi nieco wyszło z tą "metafizyką"... dodam tylko, że choć, jak już wspomniałem, użyłem tego terminu w znaczeniu popularnym (czyli coś jakby sfera pozadoświadczalna) i nie do końca zdawałem sobie sprawę ze ścisłego znaczenia tego słowa, to ani przez chwilę nie widziałem znaku równości między nim a słowem "mistyka".

Ponadto, używając słowa "apologia", myślałem raczej o pochwale, niż o obronie...

I przyznaję się jeszcze, że w niektórych miejscach swojej wypowiedzi, chyba rzeczywiście postawiłem zbyt mocno akcenty. Niczego jednak nie żałuję. No może, tej niewątpliwie zbędnej nuty pogardy we fragmencie o Świetlickim. Tyle że on naprawdę nie ma mi nic ciekawego do powiedzenia, w przeciwieństwie do takiego na przykład Krzysztofa Koehlera.

Pozdrawiam!


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 24 stycznia 2005 22:11:23 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:58:33
Posty: 189
K.T.W.S.G. pisze:
To dość oczywiste. Zastanawiam się jednak, czy jest sens pisać o rzeczach oczywistych. Chyba jednak jest - niech więc powstania jakaś szczegółowa i poważna Propaganda Triodantei


Wiesz, chyba jednak jest sens, nawet jest taka konieczność.. W końcu niektórym wydaje się, że Legenda jest lepsza! :lol:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group