Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 11:36:19

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 10:51:36 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
Proszę Państwa, w tym roku mija 20 lat od wydania najlepszej (obok Legendy) płyty Armii, czyli Ducha. Przepraszam z miejsca za bezpardonowe narzucanie swojej opinii, ale powyższą tezę o najlepszości tych akurat albumów jestem w stanie udowodnić i nie dam się zbyć żadnymi „degustibusami”. :)
Wracając do tematu – czy zespół zamierza jakoś tą rocznicę uczcić?
My tymczasem uczcijmy to stosownym wątkiem. Notabene do tematu o Duchu przymierzałem się od dłuższego czasu, no i w końcu znalazł się doskonały pretekst. :)
Był onegdaj w tiwi taki program RockNoc, pewnie zgredy pamiętają. Tam pierwszy raz Armia zaprezentowała utwór „Inaczej niż zwykle”. Co tu owiajać w bawełnę – wyrwało mnie z kapci. (Może ktoś to ma nagrane, chętnie bym obejrzał). Riff obłędny, konkretny, o obezwładniającej motoryce. Nie wiem czy cokolwiek innego w muzyce tak mnie w życiu kopnęło od pierwszego razu. Natychmiast po ukazaniu się albumu pobiegłem do sklepu. I tenże cedek do dziś pozostaje najintensywniej słuchaną przeze mnie płytą po zakupie (a może i w ogóle). Katowałem na okrągło. Wtedy mi się po prostu cholernie podobało. Z biegiem lat i muzycznego osłuchania zacząłem rozumieć dlaczego, no i co mi się tam konkretnie podoba, oprócz riffów, melodii i potężnego brzmienia (zwłaszcza gitar i bębnów).
Zacząłem doceniać misterną konstrukcję utworów, rozwiązania i motywy (sorry, to nie będzie wykład muzykologiczny), jakich nie znajdziemy na żadnej innej czadowej płycie (w skali światowej, bo pisać tak w kontekście naszego polskiego grajdołka, to aż nie wypada). No bo - brzmi to jak coś z pogranicza hardcore i metalu, riffy rozjeżdżają jak walec, tymczasem po przełożeniu tych utworów na gitarę akustyczną i delikatny wokal wychodzi… wypisz-wymaluj Nick Drake jak żywy! Dzięki Gero, że to dla nas odkryłeś!
Ponadto (i to jest fakt nie podlegający dyskusji) jeśli chodzi o pracę sekcji rytmicznej to Duch deklasuje wszystkie inne płyty Armii. Jak już się oswoimy z riffami, które są podane „na pysk”, to zaczynamy dostrzegać ile się dzieje w warstwie rytmicznej, ile smaczków, nietypowych zagrywek jakich na próżno szukać w muzyce czadowo-gitarowej. Partie bębnów w „W braciach bum” czy w „Bóg jest miłością” (cudowna galopada w zwrotkach) …toż to jest odlot.
Kolejna rzecz - brzmienie tego albumu to audiofilski raj, ale już o tym pisałem w innym wątku. Zatem w skrócie - ciężar, moc, ale i selektywność, piękne "mięsko" w brzmieniu gitar, wszechobecna analogowa płynność i ciepełko, fantastyczny sound bębnów! Obecnie wolałbym jedynie trochę mniej ciężaru w gitarach, a nieco więcej brudu i rozwichrzenia, no i może bas zasługiwałby na większe wyeksponowanie, ale to takie gdybanie trochę bez sensu, bo może wtedy posypałaby się cała koncepcja brzmieniowa, która jest tu przecież wyjątkowo spójna, Duch brzmi po prostu bardzo naturalnie, tak bezpośrednio, prosto ze studia, bez zbędnych ozdobników i ulepszaczy.
Zostało - last, but not least – słowo śpiewane. Nie znam się, nie mam kompetencji itd., więc znów będzie krótko - jak dla mnie to na Duchu Elrond wzniósł się na absolutne wyżyny swojego teksto-pisarstwa. Wypada tu jednak wspomnieć, że to samo tyczy się der Prozess.
Mam też takie wrażenie (choć nie byłem na żadnym koncercie wtedy), że ARMIA w tamtym składzie i w tamtej około-duchowej epoce była zespołem, który otaczała aura jakiejś niedopowiedzianej niezwykłości, charyzmy, nie wiem jak to nazwać nawet… i że później już gdzieś się trochę z tego ulotniło. Może sobie coś ubzdurałem, ale tak czuję.
Podsumowując – Duch to płyta GENIALNA, normalnie 11/10! Jakby miała zostać na świecie jedna płyta czadowa (w najprymitywniejszym rozumieniu czadu , tj. muzyka rockowa z przesterowanymi ciężkimi gitarami robiącymi głośne „dżydżydży”) to chciałbym, żeby to była właśnie TA.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 11:24:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
:)

Trochę mi niezręcznie - bo temat poruszyłeś słuszny i słusznie - ale nie wiem czy namierzyłeś wcześniej ten wątek? Znajdziesz tam i potwierdzenie swoich odczuć i posty, które mogą wytrącić Cię z równowagi :wink: .

Stareńkie to nasze forum! :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Ostatnio zmieniony pt, 13 stycznia 2017 15:34:57 przez antiwitek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 14:19:28 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
Mi też trochę teraz niezręcznie, bom przeoczył Twój wątek. A i przypomniałem sobie teraz, że go kiedyś przeglądałem, ale to było chyba zanim tu zacząłem pisać.
Żeby nie mnożyć bytów ponad miarę, może moderatorzy usuną mój temat, a ja po drobnej edycji dodam wpis tam gdzie od początku znaleźć się powinien. :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 14:22:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7604
Skąd: Kraków
To ja w takim razie połączę tematy. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 14:27:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ale po co ta pochopność? Był przecież temat na 20 lecie Triodante.

Możemy powspominać tamten czas. Ja na przykład dokładnie pamiętam swój pierwszy kontakt ze świeżo zakupioną kasetą :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 14:43:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6962
To może pochopnie i bez namysłu pociągniemy temat? :)
Duch jest tego wart! Jest wart nawet kilku wątków na tym forum. Dla mnie to pierwsza płyta Armii, z którą po prostu chodziłam spać wieczorem. Słuchałam jej przez sen i muzyka duchowa przenikała do moich snów. Pamiętam że aż brakowalo mi oddechu i budziłam się od tego, jakbym wynurzała się z głębokiej wody.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 14:49:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ja na razie za bardzo się wzburzyłem szybką akcją Jotpeela...

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 14:52:07 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
jpl pisze:
To ja w takim razie połączę tematy. ;)


Pochopnie czy nie, ale autorem wątku jest antiwitek, więc jak już łączymy to absolutnie powinien on pozostać pod starym tytułem!!!
A XX-lecie niech będzie świetną okazją, żeby temat ożywić. :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 14:56:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Autorem "Apologii pierwszej płyty" jest Kamik, który swojego czasu zrezygnował ze swojego profilu, dlatego wyświetla się jako "kk". Spokojnie, mam nadzieję, że ktoś tu przywróci kosmiczny ład :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 15:26:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19419
Skąd: z prowincji
antiwitek pisze:
mam nadzieję, że ktoś tu przywróci kosmiczny ład :)
przywrócono

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 15:32:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Dzięki! :)

I tytuł wrócił właściwy, bo ja się rąbnąłem szybko pisząc.

A ja poprawiłem link do tamtego tematu, bo po tych perturbacjach przestał działać.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 15:43:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
antiwitek pisze:
ja na przykład dokładnie pamiętam swój pierwszy kontakt ze świeżo zakupioną kasetą

O, ja też doskonale pamiętam. Kasetę kupiłem w Warszawie, w sklepiku w przejściu podziemnym koło Dworca Centralnego, po egzaminach wstępnych na archeologię. Było lato. Uciekł mi ostatni autobus do domu, a do nocnego pociągu miałem jakieś 3 godziny. Siedziałem na peronie, na Dworcu Zachodnim patrzyłem się na pociągi i słuchałem. Te ptaki przed "Braćmi Bum", nie wiedziałem czy to na kasecie, czy na prawdę.

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 15:48:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
wokr pisze:
Te ptaki przed "Braćmi Bum", nie wiedziałem czy to na kasecie, czy na prawdę.


A to nie delfiny? Na peronach :) .


Ja, jak już kiedyś wspominałem, usłyszałem krowę muczącą między utworami na Czasie i bycie. Pomyślałem "ale fajny pomysł!". Ale musiała być to krowa za oknem, bo nigdy więcej tego nie słyszałem :) .

Może się wtedy zasugerowałem tym co kiedyś Brylu w radiu powiedział. Że nie ma żadnych porad dla organizatorów Jarocina, bo to nie jego broszka, może poza tym, że sygnałem festiwalu mogło by być panie koguta.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 15:57:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
antiwitek pisze:
A to nie delfiny?

:shock: o w mordę...
i jak teraz żyć?

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 stycznia 2017 20:06:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6962
antiwitek pisze:


Ja, jak już kiedyś wspominałem, usłyszałem krowę muczącą między utworami na Czasie i bycie. Pomyślałem "ale fajny pomysł!". Ale musiała być to krowa za oknem, bo nigdy więcej tego nie słyszałem :) ..


krowa, delfin, osiołek i świnka :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group