Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pn, 17 lutego 2020 01:44:46

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Versja 2
PostWysłany: wt, 04 września 2018 22:37:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 642
Skąd: Marshes
Nie wiem, czy podobny wątek kiedyś był, jakoś sobie nie przypominam. Nic to, zawsze można połączyć.

Bo chodzi o to, że lubię CZAS I BYT. Słychać, że zespół był w wtedy w świetnej formie i na przykład – (oczywiście) moim zdaniem – brzmiał o wiele lepiej niż na LEGENDZIE (inna sprawa, że mój już dwudziestopięcioletni dysk SPV jest dość płaski; nie pamiętam, czy z kasetą był podobny problem (choć wątpię), a też nie słyszałem wznowień, więc nie wiem, czy to błąd w realizacji, czy jakaś głupia konwersja do formatu cyfrowego). Ba! Dochodzę do wniosku, że to właśnie na tej płycie najfajniej gra bas (kto by pomyślał, takie Maleo...). Niestety bolączką tej płyty był dla mnie zawsze materiał – doceniam mityczne początki, ale wzruszam się tylko w wyjątkowych przypadkach. I tak. Przy okazji omawiania „W niczyjej sprawie” w WFO przypomniałem sobie o jednym pomyśle sprzed lat i wreszcie się zdecydowałem. Oto utwory z CZASU I BYTU, które zostały powtórnie nagrane :

„W niczyjej sprawie”
„Sędziowie”
„Nigdzie, teraz, tutaj”
„Wojny bez łez”
„Aguirre”
„Niewidzialna Armia I + II”
„3 znaki”
„Święto Rewolucji” („Obok Historii”)
„Niezwyciężony”
„Hejszarawiara”
„Zostaw to”

(nie daję „Podróży na Wschód”, bo, mimo dawnych kontrowersji na Forum, nikt mi nie udowodnił, że wersje z LEGENDY i CZASU I BYTU są różne. Jeśli komuś się uda, skoryguję (ja porównuję wspomniany materiał z dysku SPV z LEGENDĄ w wersji Ars Mundi, ale o ile dobrze pamiętam wersję Izabelina, to tam też było to samo)).

Jeśli ktoś uważa, że wersja konkretnego utworu z CZASU I BYTU jest lepsza od oryginału, daje 1 punkt, jeśli uważa, że jest gorsza, daje -1. Remis oznaczamy dając 0. Utworów jest 11, więc jedna osoba może przydzielić CZASOWI I BYTOWI łącznie od -11 do 11 punktów. Potem się podliczy, nie?

U mnie pewnie wyjdzie właśnie 11, ale jeszcze dam sobie chwilkię…

A! Oczywiście wykonań koncertowych nie bierzemy pod uwagę! Tylko studio!

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: śr, 05 września 2018 11:09:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 3840
Dobry wątek. Zacznę od tego, że dla mnie dużo zależy od tego, kto grał w oryginalnej wersji na perkusji. Utwory z Rołtem, takie jak np. Trzy Znaki czy Jestem Drzewo, Jestem Ptak (którego nie było na "Czasie i Bycie", ale był grany na koncertach w 1991, więc można sobie wyobrazić jak brzmiałby, gdyby go nagrali podczas tej sesji) wolę zasadniczo z Rołtem niż ze Stopą (no chyba, że mamy coś takiego jak Aguirre, gdzie tak naprawdę połowa utworu w nowej wersji jest premierowa). Oczywiście nie oznacza to, że Stopa jest jakoś dużo słabszy, bo to jest tak naprawdę pojedynek mistrzów, to moich dwóch ulubionych polskich perkusistów rockowych, no ale te numery w wykonaniu z Grzmotem mają coś fajnego, jakiś taki ciekawy zawias, który potem zniknął. Natomiast jeżeli chodzi o utwory nagrane oryginalnie z Gogo, no to tutaj wersje '92 wygrywają. Dużą różnicę robi też waltornia, ale jednak, mimo, że lubię grę Banana, nie jest ona dla mnie kluczowym instrumentem, który sprawia, że wolę wersję z nią od wersji bez niej. No i nie da się ukryć - Budzy gdzieś na przełomie lat 80 i 90 nagle stał się innym wokalistą :D

Tyle o kwestiach wykonawczych. Jeśli chodzi o kwestie brzmieniowe, realizacyjne, to cieszę się, że nagrano ten materiał na nowo. O ile nagrania Armii z '85 i '86 są okej, o tyle "Antiarmia" nigdy jakoś nie przekonywała mnie brzmieniowo (zaznaczam, że jestem raczej laikiem w tym temacie i wypowiadam się mocno na czuja) - tzn. miałem poczucie, że brzmi spoko na tyle, na ile może brzmieć spoko płyta nagrywana w PRL w 1987 roku, w raczej średnio wyposażonym studiu z dość przypadkowym realizatorem ;) A w 1992 roku było już coś innego, Brylu miał pełną kontrolę na sprawami.

W NICZYJEJ SPRAWIE +1 - waltornia, perkusja, doklejona końcówka z Siódmego - Czas i Byt wygrywa.

SĘDZIOWIE +1 - obie wersje mi się podobają! W '92 mieli lepszy flow (ale Stopa ładnie pyka te przejścia!) i w ogóle byli bardziej wyrafinowani, ale brutalny czad wersji '87 tez mi odpowiada. Ale jednak Stopa przeważył na korzyść Czasu i Bytu.

NIGDZIE, TERAZ TUTAJ +1 - wersja z Cz i B zdecydowanie bardziej dopracowana, dużo fajnych szczegółów, psychodeliczna realizacja, wszystko jedzie, super chroboczący basik. Czego chcieć więcej?

WOJNY BEZ ŁEZ +1 - zauważyliście, że w każdej wersji "Wojen bez łez" (debiut, Exodus, Czas i Byt) inaczej wchodzi perka? Ja najbardziej lubię wejście Stopy z Exodusa, najmniej podoba mi się natomiast Czas i Byt, gdzie perkusja po prostu jest od początku. Ale wersja z Czasu i Bytu wygrywa - gitarami Brylewskiego i ich tonem, który odpowiada mi bardziej niż na debiucie.

AGUIRRE +1 - wklejka z nieznanego utworu ze Stanclewa w '92 vs. akustyczne intro z '86. Powinno postać kiedyś Aguirre TOTALNE, które miałoby i to, i to. A tak serio - dziwnie oceniać, bo to jednak trochę inny utwór, ale jednak walczyk musi wygrać.

NIEWIDZIALNA ARMIA I + II +1 - wersje z debiutu zawsze trochę toporne mi się wydawały, a tutaj wszystko jest na miejscu.

3 ZNAKI -1 - Rołt i saksofon ponad Stopą i waltornią. Nowsza wersja doskonalsza, ale starsza...bardziej tajemnicza...

ŚWIĘTO REWOLUCJI +1 - podobne powody co w wielu powyższych przypadkach: gitarki Bryla, zespół ma lepszy groove itd...

NIEZWYCIĘŻONY 0 - nie wiem, nie zastanawiałem się nigdy nad tym. Mam ochotę dać +1, bo do tej płyty ten utwór pasuje, a na Legendzie jest trochę od czapy na końcu. Ale skoro gadamy o samej muzie, to 0.

HEJSZARAWIARA +1 - podobne powody co w wielu powyższych przypadkach: gitarki Bryla, zespół ma lepszy groove itd vol. 2


ZOSTAW TO! +1 - podobne powooooooo....ziewwwww...no i fajniejsza solóweczka (chociaż ta najlepsza jest na "Exodusie).

8/11 ale...

01. Pierwsza płyta ma chyba lepsze flow podczas słuchania w całości (bez bonusów). Na Cz i B trochę randomowa jest ta kolejność.

02. Zarówno "Armii", jak i "Czasu i Bytu" słuchałem w podobnych ilościach, natomiast dużo więcej od obu tych płyt słuchałem "Exodusu". Większość z tych piosenek poznałem zresztą właśnie w wersjach z koncertówki. No a (ze względu na skład) wykonania z Czasu i Bytu sa bardziej podobne do tych Exodusowych niż oryginalnych, co może mieć wpływ na to, że wydają mi się w jakiś sposób...właściwsze.

Cytat:
Dochodzę do wniosku, że to właśnie na tej płycie najfajniej gra bas (kto by pomyślał, takie Maleo...)


Wiesz, teoretycznie to mógł być Banan :wink:

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: śr, 05 września 2018 12:24:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 642
Skąd: Marshes
O, jednak się ktoś odważył! A ja właśnie chciałem potwierdzić tę 11-tkę. Chwilami się co najwyżej zastanawiałem nas zerem, ale krótko. No nie chce być inaczej.

W ogóle podejrzewam, że całościowo wynik będzie zxecydowanie dodatni, ale może przynajmniej niektóre utwory zaskoczą?

PS Banan? O tym nie pomyślałem...

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: śr, 05 września 2018 13:20:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 3840
Cytat:
PS Banan? O tym nie pomyślałem...


Nie no, żartuję (nawiązując do sensacji Budzego w Soul Side Story, że Banan grał na basie np. w Opowieśc Zimowej), dlatego dałem emotkę " ;) ", nie mam realnych podstaw, żeby sądzić, że Maleo nie usiadł i nie wklepał wszystkich basów na Czas i Byt :)

Mnie zaskakuje jedna rzecz, o którą chętnie bym spytał w sumie Budzego, albo kogoś z zespołu: czemu wybrali akurat te, a nie inne utwory? :) Dziwi mnie, że skoro "Armia" była wtedy jeszcze przez kilka niedostępna na CD, to nie zdecydowali się np. na "Nic już nie przeszkodzi".

Hehe - w ogóle przypomniało mi się, że w starym numerze Tylko Rocka widziałem reklamę tej płyty, gdzie jest napisane, że muzycy Armii uważają ją za swoje szczytowe dokonanie :D

EDIT: a jednak mam realne podstawy, żeby sądzić, że Banan tam coś grał na basie, bo na obu wydaniach Czasu i Bytu jakie posiadam (kaseta z '93 i reedycja CD z XXI wieku) bas jest wymieniony jako jeden z instrumentów, które obsługiwał...

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: śr, 05 września 2018 17:55:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1458
Skąd: Sulejówek
Szczerze mówiąc nie jestem fanem tej płyty. W dodatku mój egzemplarz jest zarysowany na "Nigdzie teraz", więc nigdy nie mogę jej przesłuchać od początku do końca.
Za to uważam, że okładka jest genialna! Moja ulubiona w dyskografii Armii.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: śr, 05 września 2018 21:07:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 3840
No i mam potwierdzenie od źródła: Banan faktycznie gra niektóre basy na tej płycie, ale większość to jednak Maleo. Tyle udało się ustalić. Czuwaj!

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: czw, 13 września 2018 02:26:43 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4674
do meritum się na razie nie odniosę, bo Antiarmię mam tylko na kasecie, a wieża w tej chwili nie działa, ale zainteresowało mnie to:

Puddleglum pisze:
(nie daję „Podróży na Wschód”, bo, mimo dawnych kontrowersji na Forum, nikt mi nie udowodnił, że wersje z LEGENDY i CZASU I BYTU są różne. Jeśli komuś się uda, skoryguję (ja porównuję wspomniany materiał z dysku SPV z LEGENDĄ w wersji Ars Mundi, ale o ile dobrze pamiętam wersję Izabelina, to tam też było to samo))


trochę się dziwię, że nikt nie udowodnił, bo różnice są ewidentne

słychać już we wstępie, że dzwon odzywa się w wersji z CziB w każdym takcie, a w wersji z Legendy - tylko w niektórych miejscach, rzadziej

w wersji CziB wyraźny klawisz (np. w części środkowej), którego nie ma w wersji z Legendy

po zatrzymaniu z solową waltornią, po powrocie głównego tematu Stopa (za trzecim razem) gra w wersji z Legendy bardzo trudne przejście triolowe (które wyszło tak sobie), w wersji CziB w ogóle takiej próby nie podejmuje

oprócz tego wersja z Legendy jest nieco szybsza i chyba bardziej "płaska" realizacyjnie

dla mnie lepsza wersja z Czas i Byt

może dzięki temu postu zasłużę na zasłużon sen ;) pozdr!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: czw, 13 września 2018 06:13:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 18034
Skąd: z prowincji
w uzupełnieniu powyższego
już sam czas trwania jest inny
ciekawostka, że na wersji z Ars Mundi jest wersja z "Czas i Byt"
Obrazek

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: czw, 13 września 2018 07:17:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 642
Skąd: Marshes
Ło, dzięki! Czyli jednak słabo zapamiętałem wersję izabelińską (słyszaną ostatnio w czasach licealnych). Kto by pomyślał, że na potrzeby Ars Mundi zrobią podmiankę?! Dziwność...

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: czw, 13 września 2018 13:11:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 26043
Metalmindowski Czas i byt widzę zdrowo podbity!

_________________
t h e t r u t h i s o u t t h e r e


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: czw, 13 września 2018 14:22:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 18034
Skąd: z prowincji
antiwitek pisze:
Metalmindowski Czas i byt widzę zdrowo podbity!
Legenda też

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: czw, 13 września 2018 21:41:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 8430
Skąd: Piła wojenna
Gero pisze:
do meritum się na razie nie odniosę, bo Antiarmię mam tylko na kasecie, a wieża w tej chwili nie działa

Też mam tylko na kasecie, mocno już zjechanej, dlatego przy WFO często się posiłkuję jutubem, tam jest cała płyta dostępna. Linka do całej płyty dawać nie chcę, bo już kiedyś dostałam ochrzan za coś w tym stylu, ale znajdziesz ją bez problemu. :)

_________________
Wiatr jest szary
a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Versja 2
PostWysłany: pt, 14 września 2018 18:19:30 

Rejestracja:
czw, 04 maja 2006 20:48:53
Posty: 216
Gero pisze:
słychać już we wstępie, że dzwon odzywa się w wersji z CziB w każdym takcie, a w wersji z Legendy - tylko w niektórych miejscach, rzadziej
w wersji CziB wyraźny klawisz (np. w części środkowej), którego nie ma w wersji z Legendy

Z swoja znajomoscia utworow nadawalbys sie na egzegete Pisma Swietego :)

Osobiscie czuje sentyment do tej plyty:
- pierwszy zakup orginalnej kasety Armii oraz plyty, ktora mam do teraz
- absolutna milosc do melodii oraz prostoty "krotkiej formy czadowej" (osobiscie bardzo niedocenianego utworu instrumentalnego)
- melodyjnosc "Swieto rewolucji" "Niezwyciezony"
- "Niezywyciezony" i "Podroz na wschod" pierwsze utwory armii, ktorych nauczylem sie grac na gitarze
- "Zostaw to" czyli pierwsze solo gitarowe, ktore uslyszalem na plycie armii.
- "Sygnal", ktory czasem sobie zanuce

A dziecko z okladki mam teraz na codzien w szkole dla plemienia Sioux :)
Pamietam w liceum rozmowe z gosciem, ktory mowil, ze Post Regiment gra jak Armia na plycie Czas i Byt.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group