Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 27 kwietnia 2024 12:49:56

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 18 sierpnia 2005 16:04:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21407
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Bandyta pisze:
Może mylę pojęcia. Moja wiedza polityczna, ekonomiczna, gospodarcza itd. jest bardzo niska. Zapewne mój sposób pojmowania jest daleki od tego, co propnuje encyklopedia. Ale jakoś takie poglądy mam, na podstawie tego co mi mówiono w szkole i czego się nasłuchałem od różnych osób.

W każdym bądź razie:

kapitalizm:
Dla mnie cechuje się tym, że zysk jest zabierany w całości przez właściciela "fabryki", natomiast pracownicy dostają tylko tyle, by odnowić swoje zdolności "pracownicze" do poziomu początkowego.

komunizm:
W przeciwieństwie do kapitalizmu, w tym wypadku cały zysk jest dzielony na pracowników, właściciel dostaje tylko tyle, by móc odnowić stan fabryki do poziomu początkowego.
Oczywiście w takim systemie chyba każdy woli być pracownikiem, stąd własność staje się wszystkich, czyli komunalna.

socjalizm:
Jako połączenie obu wcześniejszych systemów, cechuje się tym, że zysk jest dzielony zarówno między pracowników jak i właściciela. W sytuacji idealnej, proporcjonalnie do wkładu pracy.


Nie wykluczam, że jest to postrzeganie uproszczone. Może nawet zbyt uproszczone. Ale cóż począć...


:shock: :shock: :shock:

Przepraszam Cie Bandyto. Nie chce Cie urazic, ani sie z Toba klocic, ale ile Ty masz lat? Po tym co pisales wczesniej, myslalem, ze to rodzaj jakiegos happeningu, albo zartu, ale dochodze do wniosku, ze Ty to chyba serio piszesz. Pytam cie o wiek dlatego, ze nie wyobrazam sobie jak w miare dojrzaly czlowiek, moze miec TAKIE pojecie na temat polityki. Ja rozumiem, ze mozna sie nie interesowac, nie przejmowac itp. Ba! Znam takich, ktorzy nawet nie wiedza, kto jest obecnie premierem i jaka partia jest (teoretycznie) u steru, ale to co przedstawiles powyzej, to jak dla mnie przynajmniej, kuriozum dotychczas niespotykane. Pozwole sobie zaryzykowac twierdzenie, ze Twoj punkt widzenia mozna by nazwac XIX wieczna wersja rozumienia systemow gospodarczych i to przedstawiana z tendencyjnego punktu widzenia jakiegos "wojujacego" proletaryusza. Wstrzasniety jestem - bez kitu.

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 18 sierpnia 2005 16:18:06 
20 lat kończąc, jak najdłużej niedojrzałym pragnę zostawać. Ot co. ;)

Urazić mnie nie urazisz. Nie w ten sposób i przypuszczalnie może w żaden. Nigdy się tym nie interesowałem zbytnio, ciężko niektóre rzeczy zrozumieć. Tyle mi się udało. Rozumiem z Twego postu, że chyba nawet tego nie udało mi się zrozumieć. ;)


Mimo wszystko, wydaje mi się, że nie jest ze mną aż tak źle. Jakoś tam sobie daję radę w pojmowaniu ogólnie rozumianej 'polityki'.

Może...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 18 sierpnia 2005 16:30:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21407
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Bandyta pisze:
20 lat kończąc, jak najdłużej niedojrzałym pragnę zostawać. Ot co.


To w koncu ile, bo w poprzedniej wersji bylo o 4 lata mniej ;)

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 18 sierpnia 2005 17:15:35 
Wydawało mi się, że 16, ale potem zapytałem rodziców i wyszło, że 20. :)

A poważniej...
W pierwszej wersji było 20, potem pomyślałem, że nie lubię gdy dyskusje schodzą na wiek, i że podam fałszywy, więc zmieniłem na 16. Potem znów się rozmyśliwszy, zmieniłem z powrotem na 20.

No, nie tak dawno pisałem w temacie 'sesja', że mam już wszystko za sobą (chyba pisałem), więc 16 to raczej na pewno nie mam. :)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 18 sierpnia 2005 18:15:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21407
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Bandyta pisze:
No, nie tak dawno pisałem w temacie 'sesja', że mam już wszystko za sobą (chyba pisałem), więc 16 to raczej na pewno nie mam.


Dlaczego nie? Mozesz byc nad wiek uzdolniony :).

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 sierpnia 2005 13:38:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11819
jakoś to mi się nie w temacie wszysko wydaje... może powinniśmy założyć wątek... {trudne pytania...trudne odpowiedzi} ;)

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 190 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group