Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 18 kwietnia 2024 03:45:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1594 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 ... 107  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 07 maja 2016 04:28:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
Osz! Będę na bank!

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 16 maja 2016 07:41:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:17:46
Posty: 4936
Skąd: Biadacz
Filip Memches: Nawiedzony dziwak Tomasz Budzyński
Cytat:
Koniec sierpnia 1984 roku. Połowa posępnej, przygnębiającej ostatniej dekady PRL. Wracając z wakacji, kupiłem w kiosku na warszawskim Dworcu Centralnym kolejny numer miesięcznika „Non Stop".

Byłem wówczas stałym czytelnikiem tego dodatku do „Tygodnika Demokratycznego" – organu Stronnictwa Demokratycznego, jednego z satelickich ugrupowań PZPR. Ktoś mógłby się zastanawiać, co interesującego mogło być w takim reżimowym czasopiśmie.

W tym przypadku „patronat" SD był rodzajem koncesji. „Non Stop" nie stanowił politycznego zagrożenia dla władzy ludowej, bo nie zajmował się polityką. Jego tematyką był bowiem po prostu rock. Czytelnik miesięcznika obcował z rozmaitymi przejawami kontrkultury, ale bynajmniej nieprezentowanymi jako przykłady degeneracji zachodniego społeczeństwa kapitalistycznego. Oczywiście tylko wtedy, gdy cenzura przepuszczała materiały, w których promowano twórczość zbuntowanych artystów.

Na okładce wydania, o którym mowa, widniało zdjęcie młodego chłopaka z irokezem na głowie, w czarnym swetrze i spodniach moro. Jak się dowiedziałem z zamieszczonego w „Non Stopie" reportażu, był to Tomasz Budzyński (znany także jako Budzy), wokalista punkowego zespołu Siekiera, jednego z laureatów zakończonego właśnie kolejnego Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie.

Dziś Budzy to legenda polskiego rocka. I to nie tylko ze względu na oryginalną twórczość, ale i ewolucję, którą w swoim życiu przeszedł. Zanim jednak do tego dojdziemy, trzeba przypomnieć, że wtedy, w pamiętnym ponurym roku 1984, Budzyński był frontmanem kapeli, jakich wcześniej Polska nie znała. Muzyka Siekiery stanowiła jeden wielki brutalny łomot, a jej surrealistyczne teksty niosły w sobie nihilistyczno-apokaliptyczny przekaz. W kultowym kawałku „Idzie wojna" padały między innymi słowa o robocie gwałcącym krokodyla.

Przygoda Budzego z Siekierą trwała jednak bardzo krótko. Już parę miesięcy po zdobyciu przez grupę nagrody (wzmacniacza!) w Jarocinie wokalista związał się z nowo powstałym zespołem Armia, w którym śpiewa po dziś dzień. Po drodze występował też w kapelach 2Tm2,3, Budzy & Trupia Czaszka, Rimbaud, a także solo.

Niemniej Budzyński jest kojarzony głównie z Armią, jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk polskiego – i chyba nie tylko polskiego – rocka. Grupa ta łączyła punk z niemal symfonicznymi brzmieniami. W jej instrumentarium była i nadal jest... waltornia. Budzy nie krył swoich fascynacji kompozycjami Claude'a Debussy'ego czy Igora Strawińskiego.

Ale poza aspektem muzycznym twórczości Armii warto zwrócić uwagę na jej teksty, które odzwierciedlają przemianę duchową ich autora. W latach 90. głośny był bowiem powrót Budzyńskiego na łono Kościoła katolickiego. Wcześniej artysta inspirował się gnozą, „głęboką ekologią" i innymi duchowymi ścieżkami mieszczącymi się w szerokim spektrum New Age.

O tym między innymi traktuje opublikowana właśnie książka „Miłość", będąca wywiadem rzeką Tomasza Ponikły z wokalistą Armii. Budzy opowiada o tym, jak jego młodzieńczy anarchizm w konfrontacji z chrześcijaństwem legł w gruzach. Głównym jednak motywem rozmowy są relacje artysty z żoną.

Ci czytelnicy, których będą razić prostolinijne wyznania Budzyńskiego, powinni rozważyć, czy nie świadczy to o ich pysze. Tak czy inaczej, dla ludzi utożsamiających miłość z namiętnościami, a nie z odpowiedzialnością, świadectwo wokalisty Armii jest kamieniem obrazy. I bardzo dobrze.

Jeśli bowiem dziś ktoś deklaruje, że mimo trudności małżeńskich czuje się szczęśliwy, iż wytrwał w wierności, jeśli namawia do tego, aby prosić żonę o przebaczenie nawet wówczas, gdy racja nie jest po jej stronie, jeśli wreszcie na serio rozprawia o obecności Boga i Szatana w codziennym życiu, to może zostać uznany za nawiedzonego dziwaka. Ale przecież Jezus mówił, że dobra nowina, którą przynosi, jest mądrością nie z tego świata. Skoro tak, to nie ma nic dziwnego w tym, że głoszą ją także boży szaleńcy.

Tomku, dziękuję.

http://www.rp.pl/Plus-Minus/305139996-M ... .html#ap-2

Czuwaj !
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 17 maja 2016 14:45:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:17:46
Posty: 4936
Skąd: Biadacz
i jeszcze jedno - o Miłości w dziwnym miejscu:
http://www.magazyngitarzysta.pl/muzyka/ ... ilosc.html

Czuwaj!
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 18 maja 2016 17:48:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Ciekawe, że autor tej recenzji krytykuje to, co mi wydaje się wartością - że Budzy dzieli się swoim egzystencjalnym doświadczeniem, a nie tworzy traktatu filozoficznego.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 18 maja 2016 19:27:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:17:46
Posty: 4936
Skąd: Biadacz
Dla niego to musi być problem... Jakby to była teoria to by napisał że piękne słowa ideały ale w życiu tak łatwo nie jest... a tak jest problem bo jak przyjąć takie świadectwo?

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 23 maja 2016 10:36:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 14:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Nie czytałam jeszcze, ale się dzielę, bo dostałam. Ciąg dalszy w książce, dam znać.
http://www.pwk.org.pl/sztuka-wiara-i-milosc/

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 25 maja 2016 18:14:12 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 20:24:08
Posty: 3118
Cytat:
(Sobota 21 maja, godzina 13.00 jak zwykle na www.radiownet.pl, dla tych, którzy nie zdążą audycja powtórkowa 28 maja o zwykłej porze oraz dostępny od 23 maja podcast)
Zapraszamy serdecznie na rozmowę z Tomaszem Budzyńskim a tematem rozmowy będzie najnowsza książka Tomasza Budzyńskiego napisana wspólnie z Tomaszem Ponikło pod tytułem Miłość.

http://www.radiownet.pl/publikacje/toma ... ski-milosc

podcastu nie widziałem na stronie, ale jest jeszcze szansa na słuchanie 28 maja


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 25 maja 2016 21:57:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 09:01:48
Posty: 19447
Skąd: z prowincji
W najnowszym Teraz Rocku rozmowa z Tomaszem Budzyńskim o "Tam Gdzie Kończy Się Kraj" i "Miłości" z krótkim komentarzem nt. poprzednich koncertówek oraz recenzja TGKSK.

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 27 maja 2016 10:03:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 19:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
antiwitek pisze:
Ciekawe, że autor tej recenzji krytykuje to, co mi wydaje się wartością - że Budzy dzieli się swoim egzystencjalnym doświadczeniem, a nie tworzy traktatu filozoficznego.


Dokładnie. Do tego tworzy pojęcia wytrychy powołując środowisko fanów książek katechetycznych, jak i określając WAM wydawnictwem publikacji skrajnie katolickich (szkoda, że nie napisał co rozumie poprzez to określenie). Przeniesienie akcentów z praktyki życia do teorii filozoficznej nie zrobiłoby dobrze tego typu publikacji.

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 maja 2016 05:23:02 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 20:24:08
Posty: 3118
pablak pisze:
W najnowszym Teraz Rocku rozmowa z Tomaszem Budzyńskim o "Tam Gdzie Kończy Się Kraj" i "Miłości" z krótkim komentarzem nt. poprzednich koncertówek oraz recenzja TGKSK.

dzięki za info!

Groszek pisze:
podcastu nie widziałem na stronie, ale jest jeszcze szansa na słuchanie 28 maja

i jest podcast


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 27 czerwca 2016 18:04:14 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 20:24:08
Posty: 3118
http://www.magazyngitarzysta.pl/muzyka/ ... -kraj.html


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 lipca 2016 17:24:46 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 20:24:08
Posty: 3118
http://www.gloswielkopolski.pl/magazyn/ ... ,10381781/

tylko fragment

edit: na końcu jest informacja, że cały wywiad ukaże się 7 sierpnia w Głosie Wielkopolskim, więc Wielkopolanie czuwajcie ;)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 24 lipca 2016 10:15:41 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 20:24:08
Posty: 3118
Groszek pisze:
http://www.gloswielkopolski.pl/magazyn/a/festiwal-w-jarocinie-grac-muzyke-i-nie-ogladac-sie-na-innych,10381781/

tylko fragment

edit: na końcu jest informacja, że cały wywiad ukaże się 7 sierpnia w Głosie Wielkopolskim, więc Wielkopolanie czuwajcie ;)


całość, jak się wydaje

http://www.dziennikpolski24.pl/aktualno ... ,10433010/


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 25 lipca 2016 19:03:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 09:01:45
Posty: 241
Na taką relacje się natknąłem, co prawda Tymoteusz ale nie znalazłem analogicznego tematu więc wrzucam tu

http://prawy.pl/34697-szok-pielgrzymow- ... nistyczna/

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 26 lipca 2016 03:08:36 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 20:24:08
Posty: 3118
phpBB [video]


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1594 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 ... 107  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group