Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 25 kwietnia 2024 01:06:58

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 grudnia 2005 16:38:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Budyń pisze:
to cytat z Tytusa Romka i A'tomka
o ile dobrze pamiętam to wypowiedziany przez spragnionego i bez pieniędzy Tytusa rozwalającego saturator, albo coś podobnego, na pustyni (numeru księgi nie pomnę)

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 grudnia 2005 16:52:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14521
Skąd: nieruchome Piaski
Wyjaśnienie znajduje się tutaj :wink:
Cytat:
Życie ludzkie jest ważniejsze niż czyjeś małe interesy
Jest to fragment komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek". Jest to kwestia wypowiedziana przez Tytusa w księdze V: "Podróż do ćwierć koła świata".
W wyniku uszkodzenia Wannolotu bohaterowie lądują na Saharze. Spragnieni przyjaciele, będąc już u kresu sił odnajdują studnię (w formie budki z kranem i kubkiem na łańcuchu). Gdy do niej docierają, okazuje się, że jest na niej taki napis: Źródło. Własność >Micky Water Corporation<. W celu otrzymania wody: 1. Wrzuć 10 centów. 2. Podstaw kubek. 3. Naciśnij guzik. A'Tomek pyta zdesperowany: Czy dlatego, że nie mamy centa przy duszy, mamy umierać z pragnienia!? Na to Tytus kopie budkę stwierdzając Życie ludzkie jest ważniejsze niż czyjeś małe interesy. i w ten sposób uwalnia źródło "wody życia".


A tak to wyglądało w komiksie:
Obrazek
Obrazek

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 grudnia 2005 17:08:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Wow, Miki! Fajnie to zobaczyć! :brawa:

(Czyżbyś miał coś wspólnego z Micky Water Corporation? ;-) )

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 02 grudnia 2005 17:10:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25390
dzięki Miki - no i tak: w kontekście macierzystym cytat jest super, z dużym poczuciem humoru i w ogóle... no, całkiem słuszny poza tym!

Ale w piosence - co on ma do rzeczy w ogóle?!

Dla mnie równie dobrze mógłby tam się znaleźć cytat z Ediego: Wigilia jest zawsze wtedy, kiedy my tego chcemy ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 04 grudnia 2005 14:29:46 
Crazy pisze:
ale to zdanie ma się do całej piosenki, w ogóle całej płyty, jak pięść do nosa. Znaczeniowo oczywiście OK, ale w sensie - wszędzie poezja, mistycyzm itp., a tu nagle zdanie jak z plakatu wyborczego. Przecież to jest hasełko idealnie nadające się do tego celu. Będziemy dumni z Polski, Mniej podatków, Praca dla wszystkich, Życie ludzkie jest ważniejsze niż czyjeś małe interesy. No, nawet takie nieco barddziej zmyślne

Mi to się niewiele kojarzy polityką. Może też dlatego lubię Armię, że teksty nie mają charakteru publicystycznego, mimo silnych poglądów Budzego.
Czasem coś się jest przemycone, ale tak jak w rzeczywistości nawet najbardziej pogrążonyw w mistycyzmie ksiądz musi kupić chleb za 1.70.

I własnie ten aspekt Armii lubię może najbardziej. Tak jak na Drodze.
Bliska i namacalna magia rzeczy realnych.
Gdzie i wielkość i małość obok siebie, a wszystko to na swój sposób piękne. Nawet prosta metafora - syn Goddzilii - nadaje otoczeniu innego sensu.

Miki pisze:
Źródło. Własność >Micky Water Corporation<. W celu otrzymania wody: 1. Wrzuć 10 centów. 2. Podstaw kubek. 3. Naciśnij guzik.



Stąd łatwo odnalazł cytat ;)


Ostatnio zmieniony ndz, 04 grudnia 2005 14:54:44 przez 3bajki, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 04 grudnia 2005 14:35:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25390
3bajki pisze:
Może też dlatego lubię Armię, że teksty nie mają charakteru publicystycznego, mimo silnych poglądów Budzego.

zgadza się, ja też tak mam (hehe, gdyby Budzy wyrażał swoje poglądy wprost w piosenkach, to raczej bym nie mógł zdzierżyć Armii ;-))

ale właśnie te Małe Interesy są nietypowym przykładem tekstu armijnego, bo nie mają tej niedookreśloności i magii, są takim kawem na ławem bez wyrafinowania

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 04 grudnia 2005 14:55:47 
buraki, kapusta, sól - niby nie wiele, a jednak coś więcej
tak i z tym zdaniem z Tytusa


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 05 grudnia 2005 11:56:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25390
ej, no właśnie nie!
buraki, kapusta i sól - to takie rzeczywiście coś zwyczajnego, ale zarazem nie wiadomo o co chodzi, więc pozostawia mnóstwo miejsca na wyobraźnię, interpretacje, i z czym się komu kojarzą te buraki, a z czym sól, a w kontekście całego utworu robi się z tego (choć nie do końca się wie dlaczego ;-)) mistycyzm

natomiast w przypadku Małych interesów nie ma zostawionego żadnego miejsca ani na wyobraźnię, ani intepretację, ani mistycyzm, wszystko jest zbyt jasne. I o ile taka dosłowność np. w Utopii mi się podoba, bo jest usprawiedliwiona charakterem calego utworu, ktory z jednej strony opisuje pewien świat (i tu ta Barbi ciągle się garbi mimo dosłowności jest dla mnie prawdziwą arabeską), z drugiej wyraża głęboko osobisty stosunek podmiotu lirycznego do tego świata (tak więc i 100-procentowo dosłowne a ja się tego bardzo boję ma swój sens) - o tyle w Inaczej niz zwykle te małe interesy są ni w pięć ni w dziesięć.

Czy ktoś ma jakiś pomysł na to, jaki one mają związek z całością utworu?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 grudnia 2005 01:45:56 

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 18:43:03
Posty: 553
Cytat:
to cytat z Tytusa Romka i A'tomka

tak apropo ;) http://www.tytus.info/index.php ;) miłej lektury
mam jakieś mgliste wrażenie, że to już gdzieś się pojawiła... jak tak to sorka ;)

_________________
www.pozarmoskwy.art.pl
www.lubiejewski.art.pl


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 18 grudnia 2005 02:22:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14521
Skąd: nieruchome Piaski
Czego Ty nie powiesz, Outsiderze 8)

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 18 grudnia 2005 02:25:32 

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 18:43:03
Posty: 553
Cytat:
Czego Ty nie powiesz, Outsiderze

cholera, dobrze mi się zdawało ;) więc w ramach rekompensaty...
http://www.kazik.pl/video/pewuklamie.wmv ;)

_________________
www.pozarmoskwy.art.pl
www.lubiejewski.art.pl


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 grudnia 2005 11:35:50 
Kamik pisze:
Waltornia otwierająca i powracająca w końcówce "Bóg jest Miłością" - utworu, który jest chyba dla mnie tym, czym jest dla Dynia (wedle jednej z jego wypowiedzi w tym wątku) "Miejsce pod Słońcem" – jednym wielkim przebłyskiem (...)

Tak sobie myślę, że ten utwór można nazwać przebłyskiem dokładnie o tyle, o ile jest to możliwe w przypadku "Miejsca pod Słońcem". Jeden wielki przebłysk to w obu tych przypadkach, nic innego, jak tylko BLASK... Co innego "Krótka Forma Czadowa". Ten kawałek jest z całą pewnością przebłyskiem par excellence...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 grudnia 2005 14:43:37 
Jednak źle to napisałem. Wcale nie uważam, że "Miejsce pod Słońcem" zasługuje na miano BLASKU. Natomiast, wyobrażam sobie, że właśnie takie znaczenie należałoby przypisać określeniu jeden wielki przebłysk, w razie pragnienia zaopatrzenia w nie owego utworu.

Chybajakiśbełkotztegowyszedł;nicwsumienowego...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 grudnia 2005 14:52:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25390
Trochę zamąciłes, fakt. Z tą Krótka Formą Czadową na przykład zupełnie cię nie zrozumiałem.
A co do blasku - czy chodzi ci o to, że określenie "jeden wielki przebłysk", którym kiedyś obdarzyłeś piosenkę Bóg Jest Miłością oznacza tak naprawdę blask?... jakieś światło wręcz nadprzyrodzone, które oblewa swym blaskiem muzykę?... A że w Krótkiej Czadowej nie ma tego, ale za to cos innego?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 grudnia 2005 15:34:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
aktualnie mam rozbłysk we głowie: sato sato, dobraaaa śmierć i dziewczyny bez chłopaków, chłopcy ciągle w piekle....
oj ciągle :((

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group