Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 23 kwietnia 2024 12:19:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 696 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 47  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 11:51:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25389
Poczułem dziś, że bardzo chcę posłuchać Armii, stanąłem więc przed wyborem płyty.
Przede wszystkim szło mi o to, żeby posłuchać Armii jako takiej. Nie że Legendy czy Triodante czy jakichś konkretnych utworów, riffów, słów itp.
Nie, po prostu Armii Armii (ale nie w sensie pierwszej płyty, ona mi tu nie pasowała ;-)).
Przez chwilę myślałem, żeby postawić na coś koncertowego, ale coś mi nie grało, i wkrótce wiedziałem już, że mogą to być tylko dwie płyty okresu "środkowego": Droga albo Pocałunek mongolskiego księcia.

Wybrałem tę, którą bardziej lubię, czyli Pocałunek.

Czy w jakimś sensie ta płyta jest kwintesencją armijności?...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 12:06:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Zależy jak to rozumiesz. Jest to na pewno najbardziej zróżnicowana płyta Armii, przez to można usłyszeć tu echa wielu płyt i różnych kierunków, które Armia obierała. Inne płyty nie są tak zróżnicowane, przez to nie oddają tak charakteru zespołu jako całości (if you know, what I mean :) ). Także może to być ciekawy pomysł, aby kogoś nieznającego Armii, zacząć zapoznawać od tej właśnie płyty.
Ale na PMK jest też sporo utworów, które nie są zbyt charakterystyczne, tzn. nie mają za bardzo odpowiednika na innych płytach.. Horror Budzuli, Ukryta miłość, Utopia... A tak mi się przynajniej wydaje ;)

Ja myślę, że kwintesencją armijności jest nagrywanie płyt, które różnią się dość znacznie od poprzednich dokonań zespołu.

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 12:14:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 20:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Crazy pisze:
Czy w jakimś sensie ta płyta jest kwintesencją armijności?...


No moim zdaniem tak - ale zastrzegam, żeby nie mylić z reprezentatywnością. Pocałunek - to nostalgia, tajemnica i chyba tęsknota za mistycznością ale przede wszystkim bajkowość - te elementy sprawiają, że można chyba mówić o kwintesencji armijności. Przez moment miałem silne przekonanie że to jest "Droga" ale ta płyta, mimo że u mnie jest bardzo, bardzo wysoko (chyba muszę zmienić ranking :roll: ) to brakuje jej jakiegoś takiego pomostu z Ultimą albo Prozess'em. Pocałunek zdaje się być trzonem, nie mylić z pniem... :wink:

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 12:17:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28014
Dla mnie Pocałunek jest takim odpoczynkiem, oddechem, gdzie pewne rzeczy wyniknęły tak same z siebie. Dlatego ma tak dużo uroku. Zaś chwilę później znów zaczęło się parcie do przodu, atak :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 12:23:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Boanerges pisze:
to brakuje jej jakiegoś takiego pomostu z Ultimą albo Prozess'em.

To ciekawe, a gdzie jest pomost między PMK, a Ultimą i Prozessem?

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 12:25:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25389
youzwa pisze:
Ja myślę, że kwintesencją armijności jest nagrywanie płyt, które różnią się dość znacznie od poprzednich dokonań zespołu.



A to swoją drogą!

Mi chodziło o to, że taka Legenda czy Triodante czy Duch, czy nawet Prozess, który nie do końca mnie przekonuje, są przede wszystkim Legendą, Triodantem czy Procesem. Kiedy myślę: Legenda, to mam przed oczyma czy w uszach pejzaż jej samej, a nie zespół Armia. Może są to takie dzieła, które wychodzą poza swojego twórcę, i to oczywiście jest bardzo dobre.
A taki Pocałunek, który byłby taką "Armią środka", to trochę inna bajka. Kiedy myślę sobie: Pocałunek mongolskiego księcia albo: Droga, to nie rodzi mi to w głowie jakiegoś określonego obrazu dzieła, raczej myślę sobie: o, gra zespół Armia! I ktoś może mógłby powiedzieć, że to świadczy o jakiejś przeciętności, ale ja bym powiedział, że raczej jest właśnie pewną esencją.
Legenda albo Duch (dla wielu teraz Prozess) są jakimś ukoronowaniem, szczytem, ale żeby było na co założyć koronę, musi jeszcze być ciało pod spodem i Pocałunek spełnia rolę takiego ciała. Wypełnienia przestrzeni pomiędzy arcydziełami w dyskografii Armii, ale wypełnienia (pełnego treści), a nie wypełniacza!

Nie wiem, czy coś z tego da się zrozumieć ;-)

PS.
youzwa pisze:
może to być ciekawy pomysł, aby kogoś nieznającego Armii, zacząć zapoznawać od tej właśnie płyty.

Jestem wręcz przekonany, że w przypadku wielu osób może to być najlepsza strategia. Zwłaszcza osób, które nie są do końca oswojone ze słuchaniem rzęsistego czadu. Zresztą to, że Pocałunek jest najbardziej "manewrową" płytą Armii, że najlepiej wypada w prostych aranżach, z gitarą na kanapie, to też świadczy o tym, że właśnie te piosenki mają największy potencjał wpadania w ucho, a więc powinno gwarantować najlepsze pierwsze wrażenie ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 12:30:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25389
Boanerges pisze:
Pocałunek zdaje się być trzonem, nie mylić z pniem...

hy hy. trzon nie mylić z pniem. Wypełnienie nie mylić z wypełniaczem. Widać, że mamy wszyscy coś na myśli, ale ciekawe co 8)


antiwitek pisze:
chwilę później znów zaczęło się parcie do przodu, atak

tu to bym polemizował co prawda. Ultima wydaje mi się nie atakiem, a raczej jakimś dramatycznym odwrotem przed przeważającymi siłami wroga. Dlatego taka przykra ta płyta ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 12:45:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Crazy pisze:
Mi chodziło o to, że taka Legenda czy Triodante czy Duch, czy nawet Prozess, który nie do końca mnie przekonuje, są przede wszystkim Legendą, Triodantem czy Procesem. Kiedy myślę: Legenda, to mam przed oczyma czy w uszach pejzaż jej samej, a nie zespół Armia. Może są to takie dzieła, które wychodzą poza swojego twórcę, i to oczywiście jest bardzo dobre.
A taki Pocałunek, który byłby taką "Armią środka", to trochę inna bajka. Kiedy myślę sobie: Pocałunek mongolskiego księcia albo: Droga, to nie rodzi mi to w głowie jakiegoś określonego obrazu dzieła, raczej myślę sobie: o, gra zespół Armia! I ktoś może mógłby powiedzieć, że to świadczy o jakiejś przeciętności, ale ja bym powiedział, że raczej jest właśnie pewną esencją.

Coś w tym jest.. Jeśli chodzi o mnie, to jako kwintesencja Armii kojarzy mi się utwór... 'Archanioły i ludzie' :D Po prostu zanim zacząłem słuchać Armii to wydawało mi się, że ten zespół właśnie tak gra. Potem się okazało, że jest trochę inaczej ;) Nie wiem skąd mi się to wzięło... Może jak byłem dzieckiem to usłyszałem ten utwór i wiedziałem, że to Armia i tak mi zostało..?
Kiedyś mi się marzyła płyta w stylu Archaniołów, ale myślę, że teraz to niezbyt realne :)

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 13:30:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 20:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
youzwa pisze:
To ciekawe, a gdzie jest pomost między PMK, a Ultimą i Prozessem?


No dla mnie jest taka, że robi się ciut mroczniej i bardziej smutno (ale i paradoksalnie z jakąś taką nadzieją, która się pokazuje od czasu do czasu: Ukryta miłość, zakończenie PMK, Oddech i Underground!!!). Na PMK zapowiedzią tego są utwory Utopia, Pocałunek, Sen nocy letniej i Śmierć w Wenecji. Temat na Ultimie zostaje pociągnięty i jak
antiwitek pisze:
znów zaczęło się parcie do przodu, atak


Ultima to już inna jazda, takie trochę szukanie jeszcze bez całkowitej świadomości procesu, choć przebłyski tego ja dostrzegam np w słowach "mistyczny zasiłek", "śnił mi się mój Bóg, śnił mi się mój wróg" i jeszcze trochę by się znalazło. Cały utwór Echo jest dla mnie jakby przygotowaniem do Der Prozess. No a potem jest sąd :) - tak to widzę.


Crazy pisze:
hy hy. trzon nie mylić z pniem. Wypełnienie nie mylić z wypełniaczem. Widać, że mamy wszyscy coś na myśli, ale ciekawe co


no tak :wink: to może inaczej - fundamentem to dla mnie może być/jest Legenda, Triodante - kwintesencją PMK jako łącznik - i koroną jest Der Prozess - pozostałe płyty można lokować albo nad PMK albo nad Legendą i Triodante. Taką mam koncepcję...

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 13:40:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11818
zupełnie nie zgadzam się, aby PMK mógł być płytą (choćby w pewnym sensie) reprezentatywną... zresztą nie mógłbym powiedzieć tak o żadnej płycie Armii... jeśli chciałbym pokazać komuś Armię - właśnie jak zostało tu wspomniane - w środkowym momencie - to wybrałbym zdecydowanie koncertówkę SOUL SIDE STORY - tam właśnie łączą się utwory z większości płyt Armii... no niestety nie jest to idealne połączenie (bo z przyczyn naturalnych brakuje PMK, UT i Der Prozess), ale wg mnie tylko takie zestawienie jest reprezentatywne... oczywiście bardzo lubię płytę PMK, ale kwintesencją ARMII raczej bym jej nie nazwał... szkoda, że nie powstała jeszcze (od czasu SSS) płyta koncertowa, która w miarę równy sposób zawierałaby kompozycje z każdej płyty...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 13:46:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Boanerges pisze:
No dla mnie jest taka, że robi się ciut mroczniej i bardziej smutno

No tak, jeśli chodzi o nastrój to zgoda, bo muzycznie to absolutnie nie widzę czegoś takiego.

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 15:12:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 20:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
youzwa pisze:
No tak, jeśli chodzi o nastrój to zgoda, bo muzycznie to absolutnie nie widzę czegoś takiego.


no ja widzę

Kfinto :arrow: Dobra śmierć :arrow: Katedra
Kfinto :arrow: Utopia :arrow: Statek Burz
Buraki, kapusta i sól :arrow: Nostalgia :arrow: Strzały znikąd, chłopcy stąd
W krainie smoków :arrow: Przemiany :arrow: Statek Burz

:faja:

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 15:28:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Uważasz, że te utwory brzmią podobnie do siebie? To ja mam chyba coś ze słuchem :shock:
Ostatni ciąg jeszcze OK, ale tam nie ma nic z PMK :faja:
Buraki i Nostalgia też podobne, ale Strzały znikąd to już zupełnie inna bajka!

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 15:29:35 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:31:23
Posty: 3413
Pocałunek ma charakter płyty dobrej na zapoznanie, jest to takie bardziej strawne oblicze Armii. Jednakowoż kwintesencją armijności dla mnie ta płyta na pewno nie jest, raczej Armią środka.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 maja 2009 15:51:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 20:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Youzwo no tu już dalej pewnie nie zabrniemy w dyskusji bo pewnie wszystko rozbije się o to jak reagujemy słuchając konkretnych utworów :wink:

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 696 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 47  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group