Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 28 kwietnia 2017 19:02:29

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 stycznia 2007 05:03:27 
Awatar użytkownika

Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Mam za sobą całą nową trylogię Sapka.
***1/2
Wkurzający finisz całości. Całkiem sprawny warsztat. Ładnie zarysowane postacie. Głowny bohater bladawy jakiś. Ogólnie może się podobać, ale wiedźmin o gwiazdkę lepszy. ale jeśli myślicie, że powiem, że do Tolkiena mu daleko to się grubo mylicie.

miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 stycznia 2007 18:20:52 
Awatar użytkownika

Cytat:
Wkurzający finisz całości.

...dlaczego? Co do warsztatu się zgodzę oczywiście, co do postaci również. Rzeczywiście stał się nam Reynevan pod koniec "bladawy jakiś" :) Gdy chędożył wdówki na poddaszach praskich domów był bardziej wyrazisty :faja: . Pod koniec (muszę przyznać) stał się takim snujem.

Tytuł:
PostWysłany: wt, 30 grudnia 2008 21:24:03 
Awatar użytkownika

http://www.literatura.gildia.pl/news/2008/12/jadowita-premiera-sapkowskiego

Tytuł:
PostWysłany: wt, 19 stycznia 2010 13:15:13 

Peregrin Took pisze:
3) kumpel organizuje mały konwent w Sieradzu, udaje mu się ściągnąć Sapka. Tłumy czekają, mistrz przybywa 15 minut spóźniony i... każe się prowadzić na obiad i piwo a po skończonym posiłku oświadcza "To proszę zapłacić bo ja nie zwykłem".

Na jednym z ogólnopolskich konwentów z połowy lat 90tych dało się zauważyć powszechną fascynację piwem, aczkolwiek pisarz należał do przodowników w konsumpcji.

elsea pisze:
Opowiadania. Tomy "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" są mozaiką narzucajacą całościowy odbiór każdego tomu a potem jeszcze Sagi. OK - nie mówię, że to źle, ale siła Sapka tkwiła w "oneshotach", coś chwytało za serce(..).

Dobrze się bawiłem przy ich lekturze dorastając i moje spojrzenie było podobne.
Ostatnio przeczytałem kilka (niestety? wraz z elementami mozaiki). Fascynacja przesłaniem i prostotą ich przekazu osłabła.

Językowo to dalej jest ciekawe. Warto przeczytać choć jedno ze starych opowiadań, jeśli się nie zna, żeby wyrobić sobie własną opinię.
Kiksy się zdarzają (wilkołaki i BOBOłaki), ale wszystko podane jest bardzo płynnie i lekko, z bogatymi odwołaniami do staropolszczyzny i ludowej prostoty.

Tytuł:
PostWysłany: wt, 19 stycznia 2010 14:05:29 
Awatar użytkownika

Przygod pisze:
Kiksy się zdarzają (wilkołaki i BOBOłaki)

Ale co masz na myśli mówiąc "kiks"? Że po prostu nie podoba Ci się nazwa (swoją drogą mi też nie) czy coś więcej?

Tytuł:
PostWysłany: śr, 20 stycznia 2010 12:09:10 

Między bardzo udanymi słowotworami (co jest/było siłą Sapkowskiego) zdarzają się kompletnie nieudane.

Przykład Bobołaków najlepszy.
Wilkołaki to nazwa stara. Niedźwiedziołaki, Kotołaki itp. to proste słowotwory bazujące na podobnej zasadzie i dosyć rozpowszechnione w literaturze fantasy.
A BOBOłaki? Przy pełni księżyca zamieniają się w krwiożercze dzikie bestie pochodzące od zwierząt - BOBASów?

Tytuł:
PostWysłany: śr, 20 stycznia 2010 20:41:08 
Awatar użytkownika

Jakiś czas temu kupiłem i przeczytałem "Żmiję". Porażka, ledwo przez to przebrnąłem. Na szczęście objętościowo niewielkie.

Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 maja 2011 01:05:57 

Niesamowicie zirytował mnie początek tego tematu i większość postów qastodista. Zirytował bo...ja lubię pisarstwo Sapkowskiego. Taki początek od razu generuje falę ataków, ale o tym już było.
Chętnie do Sapkowskiego wracam, znam go na wyrywki ale NIGDY nie odważyłbym się porównać go do Tolkiena a co dopiero stwierdzić, że Sapek jest od JRRT lepszy! Żadną miarą ( no może w kwestii słownego humoru). Nie odważyłbym się bo nie ma takiej płaszczyzny na której to porównanie byłoby sensowne. Aczkolwiek zestawienie Manadaryna - Pink Floyd, Elrondzie jest krzywdzące i mam nadzieję, że powstało tylko i wyłącznie z irytacji bezsensowna tezą założyciela wątku :wink: Tezą bezsensowną albowiem sam Sapkowski mówi o Tolkienie niemal na kolanach ( vide "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini" tudzież liczne wywiady).
Sapkowski jest bardzo dobrym pisarzem. ( O ile wymierne są nagrody im. Zajdla, paszport Polityki, nominacja do Nike, książki wydane w kilku krajach ). Szkoda, że ten temat nie zaczął się normalnie bo trudno pisać teraz o zaletach jego prozy skoro zawsze w tym wątku będzie ona stawiana w opozycji do twórczości Tolkiena co z góry skazuje ją na sromotna porażkę. Przepadną wszystkie argumenty przez jedno nieszczęsne stwierdzenie na początku. Szkoda.

Sapkowski jako człowiek jest trudny ( to spory eufemizm) ale nie znam powodu jego gburowatości i zarozumialstwa więc nie oceniam i nie sądzę.

Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 maja 2011 13:24:28 
Awatar użytkownika

antiwitek pisze:
Ja może nie powinienem się tu wypowiadać - ale pierwsze moje wrażenie z kilku pierwszych stron Narrenturm szło własnie w tym kierunku - zniechęciło mnie kilka zgrzytów językowych. I jakoś nie kontynuowałem lektury...

w międzyczasie siostrzeniec jął czytać trylogię husycką, sięgnąłem i ja i tym razem jakoś gładko przeczytałem
no, było to już dość dawno i zdążyłem zapomnieć

podobał mi się taki regionalizm i osadzenie w realiach, choć popisywanie się znajomością autorów i tytułów różnych starodawnych dzieł i tym podobne akcje encyklopedyczne wydawały mi się miejscami nawet zabawne

mimo różnych zalet mam jednak całą trylogię za czytadło, wracać nie zamierzam :)

Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2011 21:58:50 
Awatar użytkownika

Ja bym sobie chętnie przeczytał o Nivellenie i bruksie, to chyba było moje ulubione opowiadanie.

How are you?

Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 maja 2011 09:42:52 
Awatar użytkownika

Śmiało! :)

Tytuł:
PostWysłany: czw, 24 października 2013 12:46:55 
Awatar użytkownika

Cytat:
Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że wkrótce trafi do księgarń nowa powieść Andrzeja Sapkowskiego WIEDŹMIN. SEZON BURZ.

Oto nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. „Sezon burz” nie opowiada bowiem o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy potworów ani o jego losach po śmierci/nieśmierci kończącej ostatni tom sagi.

„Nigdy nie mów nigdy!” W powieści pojawiają się osoby doskonale czytelnikom znane, jak wierny druh Geralta – bard i poeta Jaskier – oraz jego ukochana, zwodnicza czarodziejka Yennefer, ale na scenę wkraczają też dosłownie i w przenośni postaci z zupełnie innych bajek. Ludzie, nieludzie i magiczną sztuką wyhodowane bestie. Opowieść zaczyna się wedle reguł gatunku: od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie. Wiedźmin stacza morderczą walkę z drapieżnikiem, który żyje tylko po to, żeby zabijać, wdaje się w bójkę z rosłymi, niezbyt sympatycznymi strażniczkami miejskimi, staje przed sądem, traci swe słynne miecze i przeżywa burzliwy romans z rudowłosą pięknością, zwaną Koral. A w tle toczą się królewskie i czarodziejskie intrygi. Pobrzmiewają pioruny i szaleją burze. I tak przez 404 strony porywającej lektury.

WIEDŹMIN. SEZON BURZ to w wiedźmińskiej historii rzecz osobna, nie prapoczątek i nie kontynuacja. Jak pisze Autor: Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy…

Tytuł:
PostWysłany: czw, 24 października 2013 18:52:50 
Awatar użytkownika

o! zaraz przekażę bratu
(w sumie to chętnie bym sobie przypomniała sagę)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz.