Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:45:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 16:41:55 
Kamik pisze:
czytało się to dosyć łatwo, ale jednak nie było to to, czego szukałem

o. dokładnie. ja mogę sobie chłodno zauważyć wszelakie kolaże, zabawy słowne itd. ale nie tego szukam, dla mnie za mało w Sapkowskim piękna. a za dużo rzeczywistości. i kiczyku :twisted: a dla mnie baśniowość i mity mają być przede wszystkim ucieczką od tegoż. i dlatego dla mnie idealny jest Tolkien.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 21:46:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 22 czerwca 2006 08:44:39
Posty: 813
Skąd: Warszawa
qastodista pisze:
obaj to pisarze I w tej kategorii uważam, że można ich porównywać. (...) obaj pisali prozę, zaprawioną magią, obaj opisywali męskie przygody , dzikie krajobrazy, sceny walki, miłość, zmyślone światy i w tych kategoriach można ich śmiało porównywać. Bo przecież Tolkien swoją opowieść mógłby równie dobrze napisać w stylu Sapkowskiego

No, za ten tekst na tym forum masz zapewnionego bana i kontrakt na swoją głowę u jakiegoś Wani :lol: :wink:
A poważniej - to, że dwie osoby piszą nie znaczy, że da się je ze sobą mądrze porównać. Proza Tolkiena to zupełnie inny wymiar pisarstwa niż Sapkowski. Cały "Władca..." obfituje w alegorie religijne, można powiedzieć, że jest to złożona przypowieść chrześcijańska. Nie będę tego wątku rozwijał, wielu jest na forum wytrawnych "tolkienologów", którzy zrobią to sto razy lepiej ode mnie.

Sapkowski natomiast to, jak już pisałem, rozrywka. Oczywiście, opisuje on i dylematy moralne, i przemiany wewnętrzne, i rozterki duchowe swoich bohaterów, ale wątki te stanowią tylko element scenariusza. Sapkowski pisze po prostu dobrą rozrywkę. Tolkien opowiada baśń nad którą można się trochę pozastanawiać...

_________________
Czekając na noc układam sobie pieśni,
Nie wsłuchuj się za długo, nie wpatruj się za bardzo...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 21:56:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 października 2006 20:16:28
Posty: 848
Skąd: Mam nadzieję, że z Nieba
Muszę przyznać, że mnie tu obrażają :(
Ale będę się upierał, że w niektórych aspektach da się ich porównać. To są elementy, że tak je nazwę, wspólne całemu warsztatowi pisarskiemu. I tu Sapio kładzie na obie łopaty Mistrza Tolkiena.

_________________
"...Trzeba walczyć, aby Bóg dał zwycięstwo..."
św. Joanna d'Arc


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 22:00:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 22 czerwca 2006 08:44:39
Posty: 813
Skąd: Warszawa
qastodista pisze:
Muszę przyznać, że mnie tu obrażają

:?: :?: :?:

_________________
Czekając na noc układam sobie pieśni,
Nie wsłuchuj się za długo, nie wpatruj się za bardzo...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 22:02:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 października 2006 20:16:28
Posty: 848
Skąd: Mam nadzieję, że z Nieba
Paulus_Wolf pisze:
No, za ten tekst na tym forum masz zapewnionego bana i kontrakt na swoją głowę u jakiegoś Wani


ale nie znaczy, że ja się obrażam :faja:

_________________
"...Trzeba walczyć, aby Bóg dał zwycięstwo..."
św. Joanna d'Arc


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 22:14:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 22 czerwca 2006 08:44:39
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Stary, toż to żart !

Jak zapewne się zorientowałeś, Tolkien i "Władca..." cieszą się wielką estymą u części forumowiczów (proponuję przeczytać wątki poświęcone "Władcy...", np. "62 rozdziały"), stąd też mój żarcik jako odpowiedź na Twoje odważne porównania prozy Sapka i Tolkiena. :P

_________________
Czekając na noc układam sobie pieśni,
Nie wsłuchuj się za długo, nie wpatruj się za bardzo...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 22:16:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Qastodista został już odesłany w powyższe miejsca :wink:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 22:25:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 października 2006 20:16:28
Posty: 848
Skąd: Mam nadzieję, że z Nieba
Widać nie dość dokładnie odrobiłem lekcję :wink: Ale jestem przeczulony po tym, jak Miki kasował mi posty i wątki mi przenosił :D

_________________
"...Trzeba walczyć, aby Bóg dał zwycięstwo..."
św. Joanna d'Arc


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 23:18:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
qastodista pisze:
A właściwie, dlaczego nie? Przecież obaj to pisarze

Ferrari 248 się ściga i Alfa Romeo 185T się ścigało. I jeździły. I stara Nubira mojej teściowej tez jeździła...
Pewnie, że wszystko mozna porównać ze wszystkim, niektórzy tu w tym celują ;-) , ale...

Jeśli np. zgodnie z sugestią Paulusa weźmiemy pod uwagę humor w dokonywaniu oceny twórczości Tolkiena i Sapkowskiego, to OK, coś nam z tego wyjdzie. Ale jeśli na tym poprzestaniemy, to nie jest najlepiej.
Przypomina mi to sytuację, w której na pierwszej lekcji o "Zbrodni i karze" uczniowie ogólnie rzecz biorąc milczeli, aż któryś niechętnym tonem stwierdził: "no... taki sobie kryminał". Oczywiście - zawsze to COŚ, można od tego WYJŚĆ, ale samemu sobie wyznaczać takie granice interpretacyjne? Skończyć na tym?
Komparatystyczna analiza i interpretacja (powiedzmy) cyklu Wiedźmińskiego i Trylogii Tolkiena ma sens tylko do pewnego momentu. I jeśli się w tym momencie zatrzymamy, to znaczy, że decydujemy się rozbić obóz na poboczu zamiast pójść dalej.
Czemu nie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 23:24:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
qastodista pisze:
To są elementy, że tak je nazwę, wspólne całemu warsztatowi pisarskiemu. I tu Sapio kładzie na obie łopaty Mistrza Tolkiena.
......no tak....jednak dla niektórych Mandaryna jest lepsza niż Pink Floyd... :cry: :oops:

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 listopada 2006 23:39:38 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:22:49
Posty: 1139
:lol:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 listopada 2006 00:35:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bardzo ciekawy wątek!

Jak na razie najbliżej mi do pierwszego postu panka: Sapkowski przewyższa Tolkiena humorem i tylko humorem... a opowiadania są lepsze od powieści (w każdym razie tak mi wyszło po przeczytaniu pierwszego tomu sagi - był OK, ale za drugi już mi się nie chciało zabrać).

Wydaje mi się, że porównanie Sapkowskiego z Tolkienem ze względów, o których pisała m.in. elsea jest rzeczywiście bez sensu, natomiast jezeli już koniecznie, to Kacper i elrond przesadziliście - Mandaryna i Ewelina to jest takie nic, a Sapkowski patafianem nie jest! Znacznie lepsze porównanie Flaja, że to jak Nibelungi z Pistolsami.

Ale późno, więc na razie kończę ;-)

cdn.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 listopada 2006 03:34:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
A ja - to bym zasadniczo podpisał się pod postem J.T.Fly'a.... bezapelacyjnie i do samego końca - gdybym miał pisać o literaturze Sapkowskiego - to użyłbym dokładnie tych samych argumentów, może poza stwierdzeniem: "Tolkien to wielki stworzyciel, ale wielkim pisarzem jest Sapkowski". U mnie końcówka brzmiałaby "ale Sapkowskiego się lepiej czyta."
Z pewnością nie nazwałbym go "wielkim pisarzem".

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 listopada 2006 09:38:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
qastodista pisze:
elementy, że tak je nazwę, wspólne całemu warsztatowi pisarskiemu. I tu Sapio kładzie na obie łopaty Mistrza Tolkiena.

:shock: :shock: :shock: nie mogę wydusić z siebie słowa :roll:
J.T.Fly pisze:
Tolkien to wielki stworzyciel, ale wielkim pisarzem jest Sapkowski.

to samo.
Nie będę dłużna: Sapkowski to czytadło, a Tolkien literatura. nie mieści mi się w głowie jak można nie zauważyć tego wielkiego bogactwa i wysokiej kultury języka, jakią posiadał Tolkien? U Sapkowskiego tego nie ma, owszem, może i komuś się to lepiej czyta (chociaż mi nie), ale obiektywnie to tak jakby posłuchać anglika z oxford street a oxford university.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 listopada 2006 10:52:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
mam inne doświadczenie. czytałam po raz pierwszy tolkiena zaledwie parę lat temu, a więc jako dojrzała czytelniczka i do dziś pamietam momenty między wymuszonym oderwaniem się od książki i niemożnością doczekania się kolejnego jej dorwania. ciągle pytała elronda, czy to dobrze, że oni poszli tam gdzie poszli albo spotkali tego, kogo spotkali, i co z nimi dalej będzie, i czy tamten ich zdradzi itd. na dodatek tak wsiąkłam w ten świat śródziemia, że wydawało mi się, że on jest całkiem realny i miałabym nic przeciewko temu, żeby tak się stało.
natomiast u spakowskiego nic. żadnego drżenia, żadnej ciekawości, zadnych emocji.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group