Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 20 kwietnia 2024 05:58:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 738 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 03 sierpnia 2010 13:55:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nieznane mi wydawnictwo Trio zapowiada książkę znanej mi Dominiki Oramus - "O pomieszaniu gatunków. Science fiction a postmodernizm".
Cytat:
Książka dr hab. Dominiki Oramus z Instytutu Anglistyki UW, to pierwsze na polskim rynku opracowanie skomplikowanego i wielowarstwowego zjawiska, jakim jest współczesna literatura science fiction. Książka pokazuje, jak literatura SF wykrystalizowała się jako osobna forma wypowiedzi, przeżyła złoty wiek, a po kilkudziesięciu latach jej techniki zostały wchłonięte przez powieść głównego nurtu.
Autorka porządkuje podgatunki SF, przedstawia twórców, a także podaje przykłady zaadoptowania poetyki science fiction przez literaturę postmodernistyczną.
Książka zainteresuje zarówno tych, którzy doceniają od literaturę SF, jak i czytelników rozmiłowanych w prozie postmodernizmu, a nie znających i nie lubiących fantastyki, którzy na termin science fiction tak często natykają się we współczesnej krytyce.

I pytacie, dlaczego o tym piszę, bo pewnie książka ciekawa, ale wychodzi też milion innych, o których nie piszę? A popatrzcie na okładkę, czy z czymś się Wam nie kojarzy? :)
Obrazek

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 03 sierpnia 2010 14:44:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Ho ho, szybko działają!
Mamy w tym swój udział, bo autorka odkryła ten obraz dzięki reprodukcji w ostatnim numerze naszego fanzinu - Inne Planety
No a książkę chyba sobie kupię...

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 sierpnia 2010 07:56:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Zacząłem czytać "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe" Roberta Wegnera. Dużo dobrego słyszałem o tej książce, że to mroczne fantasy, ale bardzo dobrze napisane i z pomysłami. Po pierwszym opowiadaniu faktycznie Wegner jawi mi się jako idealny ratunek dla sierot po Kresie.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 sierpnia 2010 01:16:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 08:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Skończyłem czytać "Dworzec Perdido" China Mieville. I jestem z tej lektury bardzo zadowolony.
Fantasy w jego wykonaniu jest kompletnie nietypowa. Cyberpunkowa w gruncie rzeczy historia umieszczona w realiach rewolucji przemysłowej z dodatkiem odrobiny magii (i alegorycznymi odwołaniami do współczesności).
W dodatku nie ma tu wędrowania z jednego krańca kontynentu na drugi - akcja dzieje się w obrębie miasta-molocha (to też spadek po cyberpunku).
Świat jest przedstawiony niezwykle efektownie - z początku trudno ogarnąć to bogactwo. Co więcej niezwykłości nie kończą się na początku książki - Mieville porozmieszczał pomysły równomiernie. Niemal do ostatnich rozdziałów trzyma coś w zanadrzu.
Ale przy tak rozbuchanych "dekoracjach" sama fabuła wypada nieco blado. Nie jest zła, po prostu mogła byc bardziej złożona.
No i drobiazg: Jack Pół-pacierz wyskakujący jak diabeł z pudełka. Moze jego watek będzie rozwinięty w kontynuacji? Bo tutaj pojawia się nie wiadomo po co.
Chętnie przeczytam coś wiecej Mieville'a.
I tyklo ta okładka jest okropna - co oa ma wspólnego z książką?

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 sierpnia 2010 10:38:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
:D :brawa:
Cieszę się, ze Ci się podobało. I zgadzam się w zasadzie z Twoimi uwagami. Zwłaszcza z tą, że w "Dworcu" świat przedstawiony góruje nad akcją, która w sumie ociera się o taką sensacyjną sztampę momentami.
Po tych wszystkich uwagach - koniecznie polecam Ci sięgnąć po "Bliznę", tu akcja jest dużo bardziej... subtelna? Poważniejsza?
Co do Jacka, to później pojawia się on tylko w krótkim (ale znakomitym) opowiadaniu "Jack", włączonym w wydany niedawno u nas zbiór opowiadań "W poszukiwaniu Jake'a".

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 30 sierpnia 2010 11:17:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Przyznano Nagrodę Imienia Janusza A. Zajdla za rok 2009. Wyróżniono:
- w kategorii opowiadania: "Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami" Roberta M. Wegnera
- w kategorii powieści: "Przedksiężycowi. Tom I" Anny Kańtoch


Nowości wydawnicze:
Na Polconie już, w księgarniach za tydzień-dwa - dwie bardzo mocno rokujące pozycje.
"Chochoły" - nowa powieść Wita Szostaka
"Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-Zachód" - czyli kontynuacja świetnie przyjętego zbiorku Roberta M. Wegnera

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 września 2010 13:40:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Obrazek

Dziadowskie parodystyczne stroje dziadowskimi parodystycznymi strojami - ale brodacz który trzyma mnie za ramię, to we własnej osobie Orson Scott Card, autor "Gry Endera". :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 września 2010 13:45:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21393
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
brodacz który trzyma mnie za ramię, to we własnej osobie Orson Scott Card, autor "Gry Endera".



Bardzo przepraszam wszystkich posiadaczy dziadowskich, parodystycznych strojów, ale nic mi to nie mówi. :(

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 września 2010 13:59:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
To jeszcze raz:
(...)ale brodacz, który trzyma mnie za ramię, to we własnej osobie Orson Scott Card, autor Gry Endera.
Lepiej? :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 września 2010 14:08:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21393
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
Lepiej?



Bez większych zmian. Na wszelki wypadek zanim napisałem poprzedniego posta tez przewertowałem Wikipedię, żeby się nie zbłaźnić, ale to jedynie potwierdziło moje przypuszczenia, że istnienienie książki "Gra Endera" znajdowało się dotychczas w przepastnych zasobach mojej nieświadomości, więc i "własna osoba" Orsona Scotta Carda nie była w stanie mnie poruszyć :)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 września 2010 14:27:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Przyjmij po prostu że "Gra Endera" to jedna ze słynniejszych i najczęściej nagradzanych powieści fantastycznych lat osiemdziesiątych. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 września 2010 14:30:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21393
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Proszę bardzo. :cyklop

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 września 2010 15:29:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Hej, fajne zdjęcie :D . Armia!!!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 września 2010 16:21:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 08:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Peregrin Took pisze:
brodacz który trzyma mnie za ramię, to we własnej osobie Orson Scott Card, autor "Gry Endera"
Kurcze, inaczej go sobie wyobrażałem.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 września 2010 10:41:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Pecie, dla zachęty: główny bohater książki, o ksywie Ender się w cywilu nazywa Jan Paweł Wieczorek ;)

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 738 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group