Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 15:32:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 737 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 11:45:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pet pisze:
Science Fiction. Znacie, lubicie?

Znamy.
Czy lubimy?
Zaczynało się obiecująco - kilka ciekawych tekstów, kilka znanych nazwisk. Potem było niestety coraz gorzej, tzw. wielkie nazwiska przestały publikować straciwszy zaufanie do Szmidta (otwarcie pisał o tym np. Dukaj), jakość tekstów spadała i spadała, mam wrażenie że drukowali wszystko co im wpadło w łapy. Oczywiście nadal zdarzają się dobre teksty, ale w zalewie chłamu. Mimo wszystko uważam że bardzo dobrze iż pismo istnieje, jest wyrobiskiem że tak powiem dla młodych nieokrzesanych talentów, z których za jakiś czas pewnie i coś ciekawego będzie. Szmidt w jednym z pierwszych wstępniaków pisał że to taka ma być fantastyczna podstawówka, względnie wczesny ogólniak, podczas gdy NF to już teksty bardziej akademickie. Odpowiada mi ten podział, a że mam już swoje lata, to i preferencje mam swoje.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 11:46:29 

Rejestracja:
pn, 07 marca 2005 22:40:05
Posty: 1662
Peregrin Took pisze:
Gniazdo Światów" nie ma ciężaru?

może i ma, ale na pewno mniejszy:)

o w "fantastyce" jeszcze "mechaniczna pomarańcza" w odcinkach była! ale nie przebrnąłem. chyba czas na drugie podejście..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 11:47:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 06 września 2007 13:57:13
Posty: 1878
Skąd: Warszawa
jeszcze teraz odnośnie bycia POKOLENIEM "Fantastyki"
1. F / NF w pewnym momencie życiowym po prostu kochałam (i w pewnych momentach wręcz bezkrytycznie), miałam 13-16 lat mniej więcej (i nie miałam chłopaka ;) ) i byłam szczęśliwa, że znalazłam coś "swojego". miłość w coraz chłodniejszym stanie trwała mniej więcej do 1997 roku. Dlatego rozmawianie o literaturze - i szerzej, o całej kulturze fantastycznej - jest nierozerwalne dla mnie z F/NF. tak jak i cały okres mojego dojrzewania.

2. nigdy nie byłam na żadnym konwencie.

3. ale za to raz byłam w kinie za darmo - za rożek marginesu z NF - na filmie "Star Trek Pokolenia"

_________________
http://nemesister.tv


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 11:53:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
U mnie zdecydowanie pismo było dodatkiem do półek z książkami w bibliotece mojej cioci... Może i było ważne, ale jednak nie stanowiło ośrodka zainteresowania i nie wskazywało kierunków, zwłaszcza, że po klasycznym SF dałam się zauroczyć "literaturze klasy B" i namiętnie czytałam wszystko z etykietką "fantasy", które, mam wrażenie niekoniecznie podparte faktami, przez tuzów krytyki w NF było prędzej wyśmiewane, niż cokolwiek innego. Nie mówię, że nie ma wyjątków (wokół szeroko rozumianego Sapkowskiego ;-)), ale...

Pet pisze:
O tym, że do tego pokolenia się zaliczasz, nie świadczy liczba wyjazdów na konwenty, czy grono przyjaciół, z którymi wymieniałaś się przeczytanymi numerami, ale to, że jesteś teraz w stanie wymieniać się z Pippinem i nemesister uwagami o poszczególnych numerach, okładkach, opowiadaniach etc.
ja nie wiem, czy jestem w stanie... Oni wszystko pamiętają, ja wszystko muszę 10 razy sprawdzić :)
Ale ogólnie rozumiem, choć nadal tej łączności trochę nie czuję...


A już na forum kiedyś pisałam, że po naszym z Crazym wspólnym zamieszkaniu, zaczął on czytać niektóre stare numery NF - i potem w którymś wstępniaku przeczytałam, że może jeszcze świat na psy nie schodzi, bo pan redaktor niedawno w metrze widział młodego człowieka ze starym numerem pisma - jestem pewna, że widział Crazy'ego ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:00:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
Czy lubimy?
Zaczynało się obiecująco - kilka ciekawych tekstów, kilka znanych nazwisk. Potem było niestety coraz gorzej, tzw. wielkie nazwiska przestały publikować straciwszy zaufanie do Szmidta (otwarcie pisał o tym np. Dukaj), jakość tekstów spadała i spadała, mam wrażenie że drukowali wszystko co im wpadło w łapy.



Wszystko co powyżej pokrywa się w 100% z moim odbiorem pisma. Zacząłem go czytać mniej więcej na początku jego ukazywania się. Jak wspomniałem to dzięki niemu powróciłem na "łono s-f" ;). Nie dziwota, że skoro już "przeprosiłem się" z nurtem, to sięgnąłem także po "NF". W pewnym momencie kupowałem co miesiąc oba tytuły - mialem więc w miarę świeże spojrzenie na oba periodyki i musze przyznać, że były takie miesiace, kiedy SF przewyższało poziomem NF. Taki stan nie trwał jednak długo i w pewnej chwili zaczęło się coraz wyraźniejsze i coraz boleśniejsze dla czytelnika obniżanie poziomu. Ostatecznie całkowicie zarzuciłem kupowanie SF i pozostałem przy NF.

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:04:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 06 września 2007 13:57:13
Posty: 1878
Skąd: Warszawa
elsea pisze:
Oni wszystko pamiętają
jak sekta :) mnie się często różne rzeczy mylą.. i dawno nie czytałam starych numerów, a kiedyś miałam tak w każde wakacje (albo i częściej), że robiłam sobie powtórkę z rozrywki, czyli wszystkie:
1. F/NF
2. odcinki Twin Peaks

Peregrin Took pisze:
Zaczynało się obiecująco - kilka ciekawych tekstów, kilka znanych nazwisk. Potem było niestety coraz gorzej
Pet pisze:
były takie miesiace, kiedy SF przewyższało poziomem NF. Taki stan nie trwał jednak długo
zgadzam się z powyższymi.

Zdarza się, że czytam tylko felietony i recenzje, a żadnego opowiadania nie jestem w stanie doczytać nawet do połowy - z tymi na stronę włącznie. Ponieważ z Nową Fantastyką idzie mi równie kiepsko, więc kupuję sprawiedliwie obydwa pisma, z czego "zużywam" ok 50% zawartości.
Ale na pytanie - czemu w takim razie kupuję - odpowiedzieć nie umiem. Z tym, że jeśli jakiś numer przegapię, rozpaczy nie ma.

_________________
http://nemesister.tv


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:11:06 
Z (Nową) Fantastyką moje drogi krzyżowały się raczej sporadycznie, ale się krzyżowały. Najczęściej pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Dla mnie fantastyka, to przede wszystkim zjawisko na rynku księgarskim. Pod koniec lat osiemdziesiątych - zeszyciki Iskier
Obrazek Obrazek

potem (albo jakoś mniej więcej równologle) Alfa
Obrazek

w końcu szaleństwo początku lat dziewięćdziesiątych i Amber
Obrazek

Były to czasy, kiedy jedną z moich podstawowych rozrywek było chodzenie po księgarniach (których było wtedy w Chełmie mnóstwo) i szperanie wśród bibliotecznych półek...

EDIT: A! Kiedyś wysłałem nawet tekst do Nowej Fantastyki, ale dziś nie jestem w stanie przebrnąć nawet przez pierwszy akapit...


Ostatnio zmieniony wt, 13 maja 2008 12:15:22 przez kk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:12:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Aaaaaa!!! Tumitak z Podziemnych Korytarzy! Dzięki! :D

Kamik pisze:
Kiedyś wysłałem nawet tekst do Nowej Fantastyki
Opowiadanie? Puścili?
Ja "zamieściłem" (o czym wspomnę przy obiecanym omawianiu roczników) ze dwa listy, jedną czy dwie relacje z konwentów i raz załapałem się na zdjęcie. :wink:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:19:19 
Opowiadanie. Oczywiście nie puścili. Przebłyski - myślę - były, ale styl fatalny.


Ostatnio zmieniony wt, 13 maja 2008 12:39:02 przez kk, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:24:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 06 września 2007 13:57:13
Posty: 1878
Skąd: Warszawa
Peregrin Took pisze:
wa listy, jedną czy dwie relacje z konwentów i raz załapałem się na zdjęcie.
a możesz podać namiary: numer/rok?

_________________
http://nemesister.tv


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:26:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
nemesister pisze:
a możesz podać namiary: numer/rok?

Z pamięci nie. Dojdę do tego. :wink: Ale jeśli jesteś niecierpliwa, mogę dziś zajrzeć w domu i Ci podesłać. :wink:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:27:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Kamik pisze:
Pod koniec lat osiemdziesiątych - zeszyciki Iskier



O! To też! Wehikuł czasu i chyba Wojnę Światów poznałem w "iskrowej" wersji :)

"Fantastyczne" szaleństwo lat 90-tych na rynku księgarskim mnie ominęło o tyle, że wtedy stawiałem na horrory (chociaż niby horror to też fantastyka), które zaczęły pojawiac się jak grzyby po deszczu... począwszy od prawdziwych klasyków i tytanów gatunku jak Lovecraft, czy King, aż po grafomańskie miernoty pokroju Guy N. Smith'a.

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:29:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pet pisze:
Guy N. Smith'a

KRABY!!!!!!!!!!!!!!! :peace: :peace: :peace:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Ostatnio zmieniony wt, 13 maja 2008 12:37:34 przez Peregrin Took, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:35:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 06 września 2007 13:57:13
Posty: 1878
Skąd: Warszawa
Peregrin Took pisze:
Ale jeśli jesteś niecierpliwa
jestem :)

c.d. mojej fantastycznej autobiografii:

Kamik pisze:
zeszyciki Iskier

4. nie mam ani jednego zeszycika Iskier
5. nie lubię fantasy - poza wiedźminem. i długo nie wiedziałam, kto to jest Conan :)
6. nie trawię horrorów (ani książek ani filmów) o ślimakach, wężach i innym zmutowanym robactwie

_________________
http://nemesister.tv


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 12:35:27 
Pet pisze:
wtedy stawiałem na horrory

Ja też i dziś się tego bardzo wstydzę... "Krabów" nie czytałem, ale oczywiście pamiętam... no, i dla mnie horrory to też fantastyka!


Kamik pisze:
Dla mnie fantastyka, to przede wszystkim zjawisko na rynku księgarskim.

To jeszcze zapytam, czy ktoś to pamięta:
ObrazekObrazekObrazek?

Pamiętam jak dziś - najpierw w Teleexpresie pokazali cały plakat (niestety nie znalazłem, a powyżej do kompletu brakuje jeszcze jednej składowej), potem były długie miesiące zamęczania księgarzy pytaniem, czy już jest, potem w księgarni w Domu Handlowym Chrobry wspomniany plakat się w końcu pojawił, a potem było chyba wczesnojesienne popołudnie '90 - grałem w nogę na skwerku obok mojego domu. Patrzę, a tu idzie moja mama i woła do mnie, że kupiła!!!


Ostatnio zmieniony wt, 13 maja 2008 12:39:33 przez kk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 737 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group