Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 19:39:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 24 stycznia 2010 02:40:19 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
Wit Szostak – rewelacja. Własny język czerpiący zarówno z fantasy jak i folkloru (do niedawna góralskiego). Napisał opowiadania oparte na filozoficznych paradoksach. Jak również powieść o pięknie i magii życia góralskich muzyków, utrzymaną w konwencji „tatrzańskiego” fantasy.


[temat może ulec edycji i doprecyzowaniu]

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 stycznia 2010 12:02:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Wit jest jednym z moich faworytów odkąd pierwszy raz zetknąłem się z jego twórczością (opowiadanie "Kłopoty z błaznem" jakieś 10 lat temu w NF"). Potem jeszcze się okazało, że również prywatnie jest osobą przesympatyczną, zawsze gotową do monstrualnie długich dyskusji na różnorakie tematy.
Z tym, że dla mnie Wit to już gwiazda wśród polskich fantastów, a nie nadzieja... No ale w sumie, jeśli porównywać przez pryzmat sukcesów rynkowych Sapkowskiego czy nawet Dukaja, Szostak ciągle jest na dorobku. Ale ma już na koncie cztery książki (piątą skończył! wiadomość sprzed kilku dni :) ) i jedną Nagrodę Zajdla.
Z młodszych polskich fantastów zwracam uwagę na Piotrka Rogożę i Kubę Małeckiego (wcale nie po poznańskiej znajomości) - też po dwie-trzy książki już wydali, ale tu wyraźnie widać ciągły rozwój - w przeciwieństwie do Szostaka, który już debiut miał znakomity.
Z pozycji nadziei na jednego z najpopularniejszych autorów awansował też ostatnio Rafał Kosik, a i Maciek Guzek może się pochwalić coraz szerszym gronem fanów.
Ale największą nadzieją jest dla mnie Kuba Nowak. Opublikował do tej pory bodaj cztery opowiadania ("Karnawał" już zdobył nominację do Zajdla), ale porównania z twórczością Dukaja same cisną się na usta (podobnie Małeckiego można porównywać trochę do Orbitowskiego).
A może ktoś coś o niefantastach napisze, żeby nam się wątki nie dublowały?

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Ostatnio zmieniony pn, 25 stycznia 2010 14:00:27 przez Peregrin Took, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 stycznia 2010 13:53:09 

Rejestracja:
pn, 07 marca 2005 22:40:05
Posty: 1662
Peregrin Took pisze:
piątą skończył!

:D
Ponadto Szostak jest bardzo sympatycznym i rozmownym facetem!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 stycznia 2010 13:58:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Leniwiec pisze:
:D

Około 600 znormalizowanych stron podobno. :wink:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 stycznia 2010 13:59:48 

Rejestracja:
pn, 07 marca 2005 22:40:05
Posty: 1662
Człowiek zdąży przeczytać przed pyrkonem????


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 stycznia 2010 14:02:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nie sądzę, żeby przed Pyrkonem zdążyła wyjść. Wit pisał mi, że właśnie skończył - a teraz pora na nabranie dystansu, autorskie korekty itp., a dopiero potem rozmowy w wydawcami.
A co do Pyrkonu, to jasne, przyjedzie. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 26 stycznia 2010 01:08:01 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
Peregrin Took pisze:
Z tym, że dla mnie Wit to już gwiazda wśród polskich fantastów, a nie nadzieja... No ale w sumie, jeśli porównywać przez pryzmat sukcesów rynkowych Sapkowskiego czy nawet Dukaja, Szostak ciągle jest na dorobku. Ale ma już na koncie cztery książki (piątą skończył! wiadomość sprzed kilku dni ) i jedną Nagrodę Zajdla.

Ideą wątku było że jest on o pisarzach popularnych, a ich popularność wychodzi poza niszę literacką... Dukaja i Sapkowskiego nazwiska kojarzą wszyscy, którzy od czasu do czasu siegają po książki, czy gazety wszelkiego rodzaju. Szostaka popularność jest póki co (?) bardziej środowiskowa.

Łatwiej mi było pisać o fantastyce, Peregrinowi także, ale mam nadzieję że kilka osób napisze tu o autorach zupełnie innych gatunków...

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 20 maja 2012 21:39:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Jakub Lubelski wystąpił z debiutem "Boiduda" - jak dla mnie to jest bardzo dobrze zapowiadający się pisarz

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group