Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:03:00

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 16 września 2011 17:58:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Może jakiś wątek o literaturze Węgra w Bukowinie?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 września 2011 19:09:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Pietruszka pisze:
Może jakiś wątek o literaturze Węgra w Bukowinie?

...bardzo chętnie! ...skończyłeś Melancholię ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 września 2011 20:45:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
elrond pisze:
..bardzo chętnie! ...skończyłeś Melancholię ?

jutro skończę, jest coś co wciąga mnie w ten świat, jakbym go znał, nie wiem jak to się skończy, ale czuję się jakby niebo miało być puste - straszne....

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 września 2011 20:54:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Pietruszka pisze:
ale czuję się jakby niebo miało być puste - straszne....

...miałem podobnie

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 września 2011 21:03:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
elrond pisze:
..miałem podobnie

powiem Ci, że wcześniej skończyłem taką książkę o noosferze Teilharda, jednego z forumowiczów ;), czytając ją myślałem, że możliwe jest takie rozumienie świata całkowicie odmienne od jego optymistycznej (choć dla mnie nietrafnej i "uwierającej" wizji), że nie dobro kumuluje się w historii pędzącej do Chrystusa - Omegi, ale zło, które zbiera się ponad światem, przybiera odrębną i samodzielną postać i prowadzi do Pustki....
... Krasznahorkai to taki trochę Teilhard na opak....

P.S.

w innym wątku Witek napisał:
antiwitek pisze:
Zamierzam. Choć mi ostatnio i bez tego się włączyło apokaliptyczne myślenie..

apokaliptyczne - nieapokaliptyczne.... czasami myślę o tej prozie, że to "trutka na anioły"....

P.P.S

a co straszne, przed zmierzeniem się z którą nie ma odwrotu....

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 września 2011 21:58:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Pietruszka pisze:
że nie dobro kumuluje się w historii pędzącej do Chrystusa - Omegi, ale zło, które zbiera się ponad światem, przybiera odrębną i samodzielną postać i prowadzi do Pustki....

...wydaje mi się, że apokalipsa ,zanim następuje powtórne przyjście Chrystusa mówi właśnie o kumulowaniu się zła...u Krasznahorkaia się to dzieje...jakoś tak nieswojo się robi...bo jakakolwiek próba powstrzymania tego procesu wydaje się beznadziejna...w satantangu jest to jeszcze bardziej dojmujące...
Pietruszka pisze:
czasami myślę o tej prozie, że to "trutka na anioły"....
strasznie żeś powiedział ...że ten chaos ?

Pietruszka pisze:
z którą nie ma odwrotu....

...no nie ma...

ps. ciekawe co powiesz o satantango...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 17 września 2011 22:11:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
elrond pisze:
że ten chaos ?

muszę dokończyć tę książkę

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 września 2011 11:41:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Pietruszka pisze:
Skończyłem Melancholię

...pamiętasz to końcowe przesłuchanie ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 września 2011 20:11:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
obejrzałam dziś film tarra na podstawie melancholii, bardzo dobry film, więc nawet mi się zachciało skończyć jednak tą książkę

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 23 września 2011 20:56:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
[bardzo proszę o przeniesienie z potforum, z tematu książkowego, wpisów dotyczących Węgra :mruganie: ]

Cytat:
Wszystko nadal istniało, choć nie ma na świecie księgowego, który potrafiłby to zliczyć, ale byłe, jedyne w swoim rodzaju imperium znikło na zawsze, zniszczył je bezkresny pęd chaosu pokrywającego kryształy porządku, obojętny i niemożliwy do zatrzymania ruch dziejący się między rzeczami. Rozbił na węgiel, wodór, azot, siarkę, rozłożył delikatny materiał na części, rozpłynął się i zniknął, bo strawił go niewyobrażalnie daleki wyrok - tak samo, jak tę książkę trawi teraz, w tym miejscu, ostatnie słowo.


W sumie zakładając ten temat to pokazuję László język, robię pajacyka, i takie terefere, czyli coś, na co nie ma w tej opowieści nawet na milimetr miejsca. Terefere i a-kuku, bo każde zdanie o tej prozie jest zaprzeczeniem jej nastroju, tego co mi mówi, tego co chce - tak myślę - ode mnie. Bo "tak samo" jak trawi ostatnie słowo tej książki nią samą, by popadła w pustkę, każde słowo o niej przeczy temu pędowi.

Po jakimś czasie, gdy płynąłem przez strony tej opowieści odniosłem wrażenie, że ten kto opowiada tę historię, jest jej głównym Panem Bez-sensu, ale, paradoksalnie, cała ta wizja, ten beznadziejny świat, odarty z jakichkolwiek przejawów dobra wysnuty jest z dokładnością wyjątkowej inteligencji, inteligencji, która w końcu robi "zaskakujący" zwrot usuwając się po prostu jakby nigdy nie byłą. Można powiedzieć, że brak sensu świata dowodzony jest bardzo sensownie.

"Słowa zgasły" bo nigdy (!) nie świeciły rzeczy, których dotyczyły. Wszystko było pomyłką, a to, że trzyma się to jeszcze kupy zawdzięczamy szpicrucie i batowi, które wspaniale potrafią trzymać w ryzach to, o czym "wolność" Zła nie powie, bo zamilczy To na śmierć. Tu nie jest tak, że dobro zostało pokonane. Dobro, to nigdy nieopowiedziana bajka, a tu i teraz, to rzeczywisty koszmar. Co więcej, każdy sprzeciw kończy się przyłączeniem sprzeciwiającego w świat rozkładu. Tu nawet jakby "zwykłe zło" nie ma szans, bo tu "łaską" jest otwarcie się na pustkę.
Trutka na Anioły.

elrond pisze:
...pamiętasz to końcowe przesłuchanie ?

dobrze

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 24 września 2011 11:17:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...ooo bardzo dobrze! Albowiem pojawił się pisarz ,wobec którego nie mogę przejść obojętnie i w dodatku współpracuje on -jako scenarzysta z wybitnym reżyserem Bela Tarrem.
Myślę ,że ten temat zachęci forumowiczów do zapoznania się z twórczością tego niepokojącego pisarza a także i obejrzenia filmów niesamowitego reżysera.

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 24 września 2011 15:02:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Ja zwykle powoli dojrzewam do nowych rzeczy, chyba że mnie wezmą przez zaskoczenie... ale na razie ten temat (i pojawiające się od pewnego czasu Twoje posty w wątku filmowym) zachęcają mnie, żebym sobie w głowie zrobił miejsce i na pisarza, i na reżysera. Bo przyznam, że nigdy wcześniej o nich nie słyszałem.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 25 września 2011 09:31:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pietruszka pisze:
bardzo proszę o przeniesienie z potforum, z tematu książkowego, wpisów dotyczących Węgra

Proszę uprzejmie.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 25 września 2011 11:30:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Bardzo dziękuję. :D

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 września 2011 11:55:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Ponieważ brakuje mi ostatnio troszkę sił fizycznych, to czytam stronę dziennie Tanga....
... ale...
przyszło mi do głowy coś o Melancholii, bo to książka bardzo dziwna jest. Jej nastrój, mroczny i ponury wydźwięk to jedno, a drugie to ogromna ilość takich pytań - podszczypywań. Ta literatura jest bardzo dla mnie inspirująca.

Na ten sam przykład przyszło na mnie takie wrażenie przy czytaniu, że mam do czynienie z drugim owocem z rajskiego drzewa poznania dobra i zła... tak jakby pierwszy owoc nie skaził? nie otworzył? widzenia do końca... w ogóle czy taki koniec jest możliwy? ... to jeszcze inne pytanie ...
... ale ja spotkanie z tym pisaniem odbieram trochę tak, jakby wąż miał okazję częstować dalej, ten świat tam rysowany taki jest...

P.S.

elrond pisze:
...wydaje mi się, że apokalipsa ,zanim następuje powtórne przyjście Chrystusa mówi właśnie o kumulowaniu się zła...u Krasznahorkaia się to dzieje...jakoś tak nieswojo się robi...bo jakakolwiek próba powstrzymania tego procesu wydaje się beznadziejna...w satantangu jest to jeszcze bardziej dojmujące...

ja znów mam wrażenie, że apokalipsa to moment w którym zło, które według mnie też ma siłę kumulacji, uderza w nagromadzające się dobro... jakby odwołując się do tych słów o im większym złu, tym większej łasce... dla mnie te dwie rzeczywistości rosną w świecie, kiedyś to się sypnie...

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group