Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:53:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 27 marca 2008 22:47:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 04 lutego 2008 23:32:44
Posty: 3641
Jako że i dla mnie "Władca Pierścieni" jest jakoś ważniejszy niż przeciętna książka, napiszę o moim z nią spotkaniu.
Po raz pierwszy usłyszałam o istnieniu "Władcy..." gdzieś ok. 12-13? roku życia od mojego brata, który miał grę planszową, chyba pt. "Magia i Miecz". I na pudełku była informacja o innej grze, opartej właśnie na "Władcy..." Brat wypożyczył (książkę, nie grę) i przeczytał. No i chwalił bardzo, zachęcając i mnie do lektury. Jednak, ponieważ w tamtych czasach nie za bardzo chyba miałam brata w poważaniu, zlekceważyłam jego zachwyty (sądzę, że i objętość książki mnie odstraszyła...)
Minęło kilka lat, kiedy bodajże w 2.klasie liceum znów usłyszałam o "Władcy...".Tym razem na katechezie, z ust pewnego dominikanina ( parafraza słów katechety: "piękne opisanie walki Dobra ze Złem") No i wtedy właśnie przeczytałam "Władcę..." Świat stworzony przez Tolkiena oczarował mnie. Pamiętam, że z wielkim zapałem śledziłam genealogię ras zamieszkujących Śródziemie, dziwiłam się elfickiemu językowi, a słowa Sama, że "wszyscy jesteśmy częścią wielkiej opowieści" od razu we mnie mocno utkwiły.
Następne moje czytanie "Władcy..." miało miejsce przed obejrzeniem filmu. No i znów wiele emocji, ciekawości. Czy Frodo będzie podobny do tego z kart książki? Jak będzie wyglądała Moria? A dwór Elronda? Sceny bitew?Na kolejne części trylogii chodziłam do kina z bratem.
Potem wróciłam do książki w najcięższym okresie mojego życia. Była jesień, czytałam "Władcę ..." tak intensywnie, że pamiętam, jak wychodziłam za dom, spoglądałam w dół, w stronę lasu i "widziałam" Froda i Sama wędrujących do Mordoru... Od tamtego czasu zawsze wracam do "Władcy..." jesienią... To jedna z tych książek, za które jestem naprawdę wdzięczna. Za to że powstała w takim czasie, że mogłam ją poznać w mojej części Wielkiej Opowieści.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 28 kwietnia 2008 12:04:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
całkiem fajnie pomyślane

http://pl.youtube.com/watch?v=3xruJ10C19U

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 07 maja 2008 07:56:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
W wątkuPeregrin Took pisze:
Ja wczoraj skończyłem na słowach "Ja zaniosę Pierścień, chociaż nie znam drogi".
(Kurczę, chyba za często się tu odzywam w tym temacie, w końcu Władca ma osobny wątek


Kontynuując uwagi, gdzie kto jest, ja wczoraj skończyłem tuż przed sympatyczną piosenką o trollu, co zjadł udko wuja niejakiego Toma.

Dziękuję Meriadokowi za bardzo sympatyczny post z lutego.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 07 maja 2008 20:25:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Skąd ta epidemia? Czy maj to miesiąc czytania "Władcy pierścieni"? :D

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 maja 2008 04:36:11 
(-)


Ostatnio zmieniony śr, 27 lipca 2016 18:58:49 przez chewbacca, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 maja 2008 07:58:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nie wiem, Azbeście. Ja po prostu zapragnąłem sobie przypomnieć, ostatni raz czytałem 10 lat temu.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 maja 2008 08:58:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Ja po polsku ostatni raz czytałem 5 lat temu. Bardzo lubię całą historie Śródziemia, która często przebłyska przez różne opowieści, piosenki, zawołania. Chyba poczytam Silmarillion...

Druga sprawa to relacja zło - dobro i to co siedzi w istotach rozumnych (bo nie tylko w człowieku). Bardzo mocno to widać w Gollumie/Smeagolu, który zwabiony błyskotką zabija Deagola, a potem poczucie winy (i Pierścień) ciągną go na samo dno. A przecież nawet dla niego jest nadzieja i jest moment, gdzie jest tylko krok, a może w nim dobro zwycięży zło. Obok tego są takie przebłyski, gdzie zło zwycięża - kłamstwo Bagginsa i jego żądanie by Frodo mu ostatni raz pokazał pierścień, czy zdrada Boromira. Saruman to osobna kwestia, ale koniec końców, sytuacje te mocno pokazują banalność zła; że to są zawsze podobne motywy - bycie ważnym, władza, moc.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 maja 2008 09:05:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Zgłaszam oficjalny protest i oburzenie przeciwko potraktowaniu postaci Pippina w filmie! :evil:
Jako się rzekło, książkę ostatni raz czytałem w zeszłym tysiącleciu, więc niektóre zmiany filmowe w stosunku do książki mi umknęły.
Owszem, to Pippin wrzucił kamień do studni w Morii, owszem, to Pippin miał akcję z palantirem.
ALE!
Pippin w Bree NIE ZDRADZIŁ wcale prawdziwego nazwiska Froda.
Do Stawu Czatownika kamienie rzucał NIE PIPPIN, lecz Boromir.

Panie Jackson, niech Pan tu nie robi ze mnie durnia!!! :evil:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 maja 2008 09:19:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Peregrin Took pisze:
Do Stawu Czatownika kamienie rzucał NIE PIPPIN, lecz Boromir.


To prawda. Ale z całym szacunkiem - jakoś czytając teraz zwracam uwagę na to co robi i co mówi Pippin, i on jest trochę taki trochę mało rozgarnięty, co parę razy mu wytknął Merry, no i oczywiście Gandalf.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 maja 2008 09:21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Gravi pisze:
on jest trochę taki trochę mało rozgarnięty

No temu przecież nie przeczę. :wink: Tylko Jackson trochę za daleko w tym poszedł.
Ale potem Pippin się mocno "rozgarnia" wszak - że wspomnę uwolnienie rąk podczas orkowej niewoli, zostawienie klamry od płaszcza czy - last but not least - odnalezienie beczek z Fajkowym Zielem.

Gravi pisze:
co parę razy mu wytknął Merry

Na czele z moją ulubioną sceną w Rivendell, przy kompletowaniu Drużyny (powtórzoną w filmie). Cytat z pamięci:
- Przyda się wam ktoś rozgarnięty.
- To ty raczej odpadasz.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 maja 2008 09:32:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Peregrin Took pisze:
Na czele z moją ulubioną sceną w Rivendell, przy kompletowaniu Drużyny (powtórzoną w filmie). Cytat z pamięci:
- Przyda się wam ktoś rozgarnięty.
- To ty raczej odpadasz.


Dokładnie! :D W Shire też coś podobnego było.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 20:40:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Tym razem czytając, zwracam uwagę na geografię. Mapka w moim wydaniu woła o pomstę do nieba, bo zamiast być wydrukowaną wzdłuż strony jest wydrukowana w poprzek, przez co jest zniekształcona, co lekko mnie drażni, zwłaszcza że na ścianie mam wydrukowaną poprawną mapę.

Druga sprawa to błędy Tolkiena lub tłumaczki. Dla przykładu początek tomu drugiego:

Drużyna wyruszyła tajemnie z Rivendell, dotarła stamtąd daleko na północ, musiała jednak zawrócić z wysokiej przełęczy Caradhrasu....

Co w konfrontacji z mapą jest bez sensu, bo Caradhras leży bardzo wyraźnie na południe od Rivendell i w tę stronę też generalnie idzie wyprawa. Przy wodospadach Rauros Tolkien pisze, że wyprawa musi wybrać czy idzie na zachód czy na wschód - wprawdzie zaraz dodaje, że to bardziej południowy zachód, ale nawet to mi się nie zgadza, skoro Minas Thirith leży na południowy wschód od Rauros. A na Zachód od Rauros to leży Rohan a nie Gondor.

Zastanawia mnie następna sprawa geograficzna - Anduina jest bardzo długą rzeką, która płynie wzdłuż Gór Mglistych. Wygląda mi na to, że kiedy Wyprawa zaczyna nią płynąć, jest ona już w środkowym biegu, a jako że płynie przy górach powinna mieć w sobie sporo wody. A wobec tego powinna być już dość szeroka, pytanie czy na tyle szeroka by nie można było strzelać przez tę rzekę z łuku – w wikipedii piszą, że donisołość łuku może wynosić nawet 350 metrów i tu by mi grało. Druga wątpliwość dotyczy tego, czy rzeka może przepływać przez wzgórza Emyn Muil, ponieważ jeśli są to dość wysokie wzgórza wydaje mi się, że naturalniejsze byłoby, gdyby rzeka obchodziła je bokiem – wszak woda nie płynie pod górę. Ale tu mogę się mylić.

Ostatnia sprawa to fazy księżyca. W trakcie wędrówki nieraz jest mowa, że Księżyc wschodzi wąskim sierpem, na dodatek wtedy gdy jest on po nowiu w pierwszej kwadrze. Otóż wtedy Księżyc nie może wschodzić po zachodzie Słońca, bo on już wtedy na dobre jest na niebie. Może tutaj chodzi o jakiś zwyczaj językowy, który na wszystko co się pojawia na niebie każe mówić, że coś wschodzi i tak by było z Księżycem – że za dnia go nie widać, lub widać słabo, a dopiero po zachodzie Słońca się ujawnia. Wszak o Gwieździe Wieczornej też mówi się, że wschodzi. Ale na moje wyczucie, ja o Księżycu już bym czegoś takiego nie powiedział. A wobec tego czytając że jest on po nowiu i wschodzi po zachodzie Słońca, coś mi nie gra.

To było na razie na tyle jeśli chodzi o jakieś uwagi. Nie są to może jakieś nieścisłości i nieraz da się to jakoś wytłumaczyć, ale są to momenty gdy czuję jakiś zgrzyt.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 20:51:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Co do błędów w geografii - w "Powierniku pierścienia" czytałem, że we "Władcy.." są błędy. Nigdy tego nie weryfikowałem z książką i mapą w ręku, ale po twoim poście chyba mogę to uznać za sprawdzone.

Co do księżyca - Śródziemie nie jest położone na Ziemi (a może się mylę? Niech wypowie się jakiś specjalista). Na innej planecie może to być inaczej ustawione.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 21:01:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
azbest23 pisze:
Co do księżyca - Śródziemie nie jest położone na Ziemi (a może się mylę? Niech wypowie się jakiś specjalista). Na innej planecie może to być inaczej ustawione.


No tak oczywiście, że tak może być, że to jest na innej planecie. Ale Śródziemie jest raczej na Ziemi - w książce nie ma nic co by sugerowało że jest inaczej.

Co do błędów w geografii to jeszcze bym się czepnął odległości. Swoją drogą kiedyś w NF były chyba dwa lub trzy (a może jeden) artykuł-poradnik Sapkowskiego na temat pisania fantasy i w jednym z pierwszych punktów zalecał on rysowanie mapy i gruntowne jej przemyślenie.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 maja 2008 21:28:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Gravi pisze:
w książce nie ma nic co by sugerowało że jest inaczej
wystepowanie innych ras, gruntownie odmienna geografia itp. 8)

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group