Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 12:17:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 07:16:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
azbest23 pisze:
wystepowanie innych ras, gruntownie odmienna geografia

Przeczytaj o czarnoskórych Haradrrimach, którzy mieszkają daleko na południu, w kraju gdzie Słońce niemal nigdy nie kryje się za chmurami i gdzie mieszkają olifanty wielkie jak góry.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 07:22:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
azbest23 pisze:
wystepowanie innych ras, gruntownie odmienna geografia itp.


Ponad 90% gatunków które kiedyś istniały obecnie nie występuje na Ziemi. Na dodatek nie ma obecnie elfów i krasnoludów (i oczywiście całej reszty, łącznie z hobbitami) ponieważ jak wiemy Pierścień został zniszczony i tamten świat przeminął, dając początek erze ludzi. Nie ma teraz III części przy sobie, ale o ile dobrze pamiętam o tym wszystkim wiemy, dlatego że księgi pisane przez Bilba zostały odnalezione, a nie np. przewiezione lub przerzucone z innej czasoprzestrzeni. Ja mam wyraźne wrażenie, że Tolkienowi chodziło o to, że to wszystko dzieje się kiedyś, a nie gdzie indziej.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 07:27:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
Przeczytaj o czarnoskórych Haradrrimach, którzy mieszkają daleko na południu, w kraju gdzie Słońce niemal nigdy nie kryje się za chmurami i gdzie mieszkają olifanty wielkie jak góry.


No to w takim razie gdzie leży Mordor? Czyżby Góry Mgliste były Uralem, a Mordor leżał w Azji?

Myślałem poczatkowo, że Hobbiton można ulokować gdzieś w Hiszpanii, albo w północno-zachodniej Francji, ale w okolicy nie ma żadnego pasma gór, które mogły by robić za Góry Mgliste. Co prawda w Hiszpanii są Pireneje, ale one ciągną się w kierunku równoleżnikowym, a nie południkowym tak jak góry Mgliste.

Zdrówka życzę

PS: Dla porównania mapa Śródziemia: http://parmadili.skf.org.pl/Mapy/mmap.jpg

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 07:29:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pet pisze:
Czyżby Góry Mgliste były Uralem, a Mordor leżał w Azji?

Nie wykluczam. Shire zawsze mi brzmiało angielsko.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 07:37:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
Nie wykluczam. Shire zawsze mi brzmiało angielsko.



Anglię musimy wykluczyć. Bohaterowie w swej wędrówce nie przekraczają przed Górami Mglistymi żadnego "śródziemnego" kanału La Manche, a Hobbiton nie lezy na żadnej wyspie. Jeżeli to Europa, to muszą ruszać z części kontynentalnej, więc co najwyżej mogą ruszać z terenu Francji (bo przecież musimy pamiętać, że stosunkowo niedaleko na zachodzie mają wybrzeże z Szarą Przystanią... z której płyną hen, hen za morze (do Ameryki?).

Zdrówka życzę

PS: Jak to mawiają "juz gugiel und wikpiedia": http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Ar%C3 ... .C5.9Awiat

Obrazek

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 07:51:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Czyli Beorn mieszkał gdzieś w Sanoku, Ostatni Przyjazny Dom to Berlin, a Samotna Góra jest jakimś białoruskim pagórskiem. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 07:56:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
A Mordor, to bliski wschód.... można się było domyślać ;)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 07:59:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Najciekawsze jest to że Ameryka faktycznie jest Amanem i Valinorem. :wink:
Za to gdzie Thangorodrim? Przylądek Nordkapp? Czy wręcz Arktyka? :shock:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 maja 2008 18:25:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Gravi pisze:
Ponad 90% gatunków które kiedyś istniały obecnie nie występuje na Ziemi. Na dodatek nie ma obecnie elfów i krasnoludów (i oczywiście całej reszty, łącznie z hobbitami) ponieważ jak wiemy Pierścień został zniszczony i tamten świat przeminął, dając początek erze ludzi. Nie ma teraz III części przy sobie, ale o ile dobrze pamiętam o tym wszystkim wiemy, dlatego że księgi pisane przez Bilba zostały odnalezione, a nie np. przewiezione lub przerzucone z innej czasoprzestrzeni. Ja mam wyraźne wrażenie, że Tolkienowi chodziło o to, że to wszystko dzieje się kiedyś, a nie gdzie indziej.

Kiedy ostatnio archeolodzy wykopali szkielet orka? Albo elfa, albo krasnoluda? Trolle oczywiście zmieniły się w skamieliny. :) Po wojnie o pierścień świat się zmienił, ale nie były to błysk-szast=prast i znikneły wszelkie ślady bytności starszych. Elfy odpłyneły, krasolnudy wymarły, ale ślady musiałyby zostać.
O ile ja pamiętam to nigdze nie wspomina się, że WP to odnaleziony rękopis (jest mowa, ze powstał na podstawie czerwonej księgi, ale nie ma mowy, że dziej się to na ziemi.), a we wstępie Tolkien wręcz opisuje swoją prace nad powieścią. Zupełnie inaczej wyglądało to w "Imieniu Róży" - tam Eco podawał nawet pozycję katalogowe rekopisów. Mistyfikacja pełną gebą

Cytat:
Przeczytaj o czarnoskórych Haradrrimach, którzy mieszkają daleko na południu, w kraju gdzie Słońce niemal nigdy nie kryje się za chmurami i gdzie mieszkają olifanty wielkie jak góry.
Ale gdzie tu dowód na ziemskość Śródziemia?

Pet pisze:
No to w takim razie gdzie leży Mordor? Czyżby Góry Mgliste były Uralem, a Mordor leżał w Azji?
Przypomniałem sobie, że Tolkien twierdził (Listy? chodziło o określenie klimatu Shire), że Shire znajduje się na szerokości geograficznej Anglii (chyba nawet podawał konkretną część) a Minas Tirith Bolonii (nie jestem pewny - ale na pewno było jakies miasto we Włoszech). Dzięki temu mozna przekonwertować mapę - wyjdzie zbliżona do tej wrzuconej przez Peta. Chyba tylko mapa Europy musiała by byc mniejsza. A czy na mapie do Wp była podziałka? Wtedy porównanie byłoby jeszcze łatwiejsze.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 19 maja 2008 15:04:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Ponieważ obstajesz, że powieść dzieje się na innej planecie, przedstawię swoje stanowisko. Moim zdaniem powieść dzieje się w jakimś never-landzie, który bazuje na swobodnym przeniesieniu części realiów ziemskich. Przy takim przeniesieniu podchodzę tak, że tam, gdzie tego wyraźnie nie zaznaczono, realia ziemskie są zachowane. Cała sprawa zaczęła się od Księżyca i jego nieprecyzyjnych faz. Otóż gdyby gdzieś Tolkien tylko rzucił coś na temat innych zasad obrotu Księżyca wokół Ziemi, nie czepiałbym się. Ale on nie zaznacza. Co więcej w II tomie są fragmenty, które sugerują realia ziemskie, np.:

Gdyby księżyc lepiej świecił, moglibyśmy skorzystać z jego blasku. Niestety, wschodzi teraz późno, jest w nowiu i blady

A kilka stron dalej, po jednym dniu:

O zmroku przyjaciele zatrzymali się znowu. (...) Wąski sierp księżyca wypłynął na przymglone niebo, lecz świecił blado, a gwiazdy kryły się wśród chmur.

Oba fragmenty doskonale oddają to, co w realiach ziemskich dzieje się z Księżycem, a wobec tego mój zarzut do Tolkiena, że nieprecyzyjnie wyraża się w odniesieniu do jego faz i nie trzyma się to wszystko kupy, jest zasadny.

Wracając do meritum:

azbest23 pisze:
O ile ja pamiętam to nigdze nie wspomina się, że WP to odnaleziony rękopis (jest mowa, ze powstał na podstawie czerwonej księgi, ale nie ma mowy, że dziej się to na ziemi.), a we wstępie Tolkien wręcz opisuje swoją prace nad powieścią.


Wrócę do tego jak przeczytam III tom.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 19 maja 2008 22:52:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Gravi pisze:
Moim zdaniem powieść dzieje się w jakimś never-landzie, który bazuje na swobodnym przeniesieniu części realiów ziemskich.
Udało nam sie wypracować wspólne stanowisko :piwo:
Gravi pisze:
Co więcej w II tomie są fragmenty, które sugerują realia ziemskie, np.:

Gdyby księżyc lepiej świecił, moglibyśmy skorzystać z jego blasku. Niestety, wschodzi teraz późno, jest w nowiu i blady

A kilka stron dalej, po jednym dniu:

O zmroku przyjaciele zatrzymali się znowu. (...) Wąski sierp księżyca wypłynął na przymglone niebo, lecz świecił blado, a gwiazdy kryły się wśród chmur.

Przyznam, że o astronomii pojęcie mam marne, ale co w tych opisach mogło zdarzyć się tylko na Ziemi, a nie mogło na dowolnej innej planecie posiadającej satelitę?

EDIT: znalazłem cytat o którym pisałem wcześniej:
Tolkien pisze:
The action of the story takes place in the North-west of 'Middle- earth', equivalent in latitude to the coastlands of Europe and the north shores of the Mediterranean. ... If Hobbiton and Rivendell are taken (as intended) to be at about the latitude of Oxford, then Minas Tirith, 600 miles south, is at about the latitude of Florence. The Mouths of Anduin and the ancient city of Pelargir are at about the latitude of ancient Troy. Letters, 375-376 (#294)

http://www.daimi.au.dk/~bouvin/tolkien/actuallyeurope.html

Sprawdziłem i odległości się zgadzają. W połączeniu z tym co pisał Tolkien
Cytat:
equivalent in latitude to the coastlands of Europe and the north shores of the Mediterranean
musimy założyć, że Śródziemie położone jest na planecie bliźniaczej do ziemi, ale z alternatywnym ułożeniem masy lądów i nieco odmienną florą i fauną.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 20 maja 2008 05:39:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
azbest23 pisze:
Udało nam sie wypracować wspólne stanowisko
:piwo:

azbest23 pisze:
Przyznam, że o astronomii pojęcie mam marne, ale co w tych opisach mogło zdarzyć się tylko na Ziemi, a nie mogło na dowolnej innej planecie posiadającej satelitę?


Jasne, że tak, tylko wtedy ten satelita zachowywałby się jak Księżyc. Mnie zaś chodzi tylko o to:

Gravi pisze:
Ostatnia sprawa to fazy księżyca. W trakcie wędrówki nieraz jest mowa, że Księżyc wschodzi wąskim sierpem, na dodatek wtedy gdy jest on po nowiu w pierwszej kwadrze. Otóż wtedy Księżyc nie może wschodzić po zachodzie Słońca, bo on już wtedy na dobre jest na niebie. Może tutaj chodzi o jakiś zwyczaj językowy, który na wszystko co się pojawia na niebie każe mówić, że coś wschodzi i tak by było z Księżycem – że za dnia go nie widać, lub widać słabo, a dopiero po zachodzie Słońca się ujawnia. Wszak o Gwieździe Wieczornej też mówi się, że wschodzi. Ale na moje wyczucie, ja o Księżycu już bym czegoś takiego nie powiedział. A wobec tego czytając że jest on po nowiu i wschodzi po zachodzie Słońca, coś mi nie gra.


W sumie to może drobiazg. Pora zacząć roztrząsać coś innego.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 sierpnia 2008 12:09:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
http://pl.youtube.com/watch?v=hWjt6LGhH ... re=related

taka ciekawostka, mi się podoba :)
Animowany Powrót Krola z lat 80tych

http://www.youtube.com/watch?v=dcGhoSYK ... re=related

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 14 listopada 2008 10:10:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Jaki jest najbardziej tolkienowski zespół naszej ekstraklasy piłki nożnej?

Lech Poznań - wszak w swoim składzie, i to na bramce, mają samego Turina ;)

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 20 listopada 2008 19:37:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Ukazała sie właśnie nowa książka Tolkiena pt. "Pan Błysk". Czy ktoś z was coś wie na ten temat? Czy to czysty J.R.R.Tolkien, czy pozbierana z kawałków redakcja Christophera (do której to opcji po 'Dzieciach Hurina' odnoszę się trochę nieufnie)?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group