Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:07:26

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 kwietnia 2005 17:32:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 12:59:25
Posty: 34
Skąd: Białystok & Łomża
Czytałem i przyznam, że książka wciąga. Przeczytałem w jeden dzień. Mimo, że zawsze uważałem się za człowieka o mocnej wierze i utartym poglądzie na religię muszę ze wstydem przyznać, że w pewnych momentach zwątpiłem. Po wizycie w kościele i chwili modlitwy powróciłem na prostą. Są jednak ludzie którzy są tzw. niepraktykujący (nieoddychający :P) kumpel po przeczytaniu kodu stwierdził, że "do kościoła to już nie pójdzie bo to kłamcy i krętacze" krzyż na drogę takiemu katolikowi... Już jest tylko moim znajomym :) pokłóciliśmy się o sprawy religijne bo on uparcie twierdził, że książka mówi prawdę... Myślę, że on nie był jedynym i wielu ludzi zagubiło swą ścieżkę...

_________________
Ty też tam byłeś!

..†..†..†..

Ty też gwóźdź wbiłeś!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 kwietnia 2005 19:05:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:09:22
Posty: 1119
lotan pisze:
Był głos z Watykanu, że "katolicy nie powinni czytać, a tym bardziej posiadać Kodu Leonarda Da Vinci". Dla mnie to jest forma zabraniania.


Bądźmy konkretni, w przedstawionym przez Ciebie artykule napisano:
Cytat:
Po miesiącach "nadstawiania drugiego policzka", Watykan ostro zaatakował powieść amerykańskiego pisarza Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci" - pisze amerykański dziennik "International Herald Tribune".

Według gazety, Watykan twierdzi, że chrześcijanie nie powinni kupować, a nawet czytać tej książki.


ja wolę jakieś konkrety. Kim jest Watykan??? Bo według mnie to takie określenie, że Watykan twierdzi to takie śłabe jeśt.

Cytat:
Arcybiskup Genui i były sekretarz watykańskiej kongregacji Nauki Wiary, kardynał Tarcisio Bertone w serii wywiadów dla różnych mediów mówił - zauważa gazeta - że powieść to archetyp "antykatolickich uprzedzeń", pełna "wulgarnych kłamstw i manipulacji" na temat historii Kościoła, a szczególnie roli Jezusa.


są to wycinki z wywiadów dla "różnych mediów" dwóch hierarchów Kościoła. Nie zauważyłem tu słów w tych wycinkach, że
lotan pisze:
katolicy nie powinni czytać, a tym bardziej posiadać Kodu Leonarda Da Vinci


Dla tego według mnie takie słowa mogły w ogóle nie paść. No, ale tego też pewien nie jestem. Poza tym, ja tę książkę na pewno przeczytam... lubię bardzo wkurzać się na autora, że bzdury pisze i w ogóle...

Wyobraźmy sobie, że teraz dwóch kardynałów wypowie się, że książkę katolicy mogą spokojnie czytać. Czy przewagę wtedy ma dwóch kardynałów, czy arcybiskup z kardynałem. I która z grup będzie wtedy opisana jako "Watykan twierdzi".

To tak tytułem technicznych spraw opisywanych niedbale przez dziennikarzy, którzy uwielbiają generalizować, wkładać słowa w czyjeś usta i przedstawiać sprawę na podstawie doniesień innej gazety.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 kwietnia 2005 21:23:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Ech, miałem dziś pożyczyć od mojej narzeczonej "Kod..." i na śmierć zapomniałem :P Będę się musiał chwilę wstrzymać :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 10 kwietnia 2005 08:44:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 07 kwietnia 2005 14:02:32
Posty: 147
Skąd: Krotoszyn
J. Prokopiuk "Rozdroża, czyli zwierzenia gnostyka" Hmm... :roll:

_________________
"Świat to dobre miejsce. Warto o niego walczyć."
- Zgadzam się z tym drugim.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 kwietnia 2005 09:07:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
http://www.koszalin.oaza.pl/forum/viewtopic.php?t=182

To jest link do dyskusji, która toczy się na innym forum.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 kwietnia 2005 09:57:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Ej, co masz do badgerów? Jak dla mnie rozrywka na wysokim poziomie :wink: :lol:

A ja z chęcią przeczytam "Kod". (Jak go w końcu nie zapomnę pożyczyć). Nie będę udawał nie wiadomo jakiego intelektualisty, który nie lubi sobie czasem przeczytać niskiej literatury czy obejrzeć hollywoodzkiego blockbustera :) Wszystko jest dla ludzi. Tramwajowe czytadła też.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 kwietnia 2005 10:25:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 07 kwietnia 2005 14:02:32
Posty: 147
Skąd: Krotoszyn
Cytat:
Wszystko jest dla ludzi. Tramwajowe czytadła też.


Jasne. Zgadzam się. Tylko, czy nie wkurza Cię później fakt, że z takiego czytadła tramwajowego przeciętny czytelnik czerpie "wiedzę" na tematy w nim poruszane?

_________________
"Świat to dobre miejsce. Warto o niego walczyć."
- Zgadzam się z tym drugim.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 kwietnia 2005 10:52:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Szczerze? Osobiście niespecjalnie mnie to wkurza. Jeśli nie dotyka mnie to prywatnie, to już sprawa tych osób i ich sumienia, jakie wnioski wyciągną z lektury. Nawet jeśli pewna grupa ludzi nie dysponuje zmysłem krytycznym i z byle jakich źródeł czerpie "wiedzę" o świecie, to nie jest to moim zdaniem wystarczającym argumentem przeciw publikowaniu takich książek bądź za prowadzeniem tak rozmuchanej krytyki.

Jako żywo przypomina mi to sytuację z Don Kichote'a i kampanię przeciw księgom rycerskim z powodu zwichrowania umysłu szlachcica z Manczy.

Zwątpienia i kryzysy wiary mogą przyjśc na ludzi z rozmaitych źródeł. Niektórzy doświadczają ich nawet po przeczytaniu Biblii. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której pisarz ma sam cenzurować swoją wyobraźnię z obawy, że ktoś może ulec wpływowi jego dzieła i pójść błędną ścieżką.


Ostatnio zmieniony ndz, 24 kwietnia 2005 10:56:44 przez lotan, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 kwietnia 2005 10:52:57 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:16:30
Posty: 1280
Wczoraj na jednym z kanałów Discovery oglądałem program o tym "Kodzie". Faktycznie Dan Brown jet przykładem człowieka zarabiającego na głupocie czytelników. Już pierwsza kwestia powinna wystarczyć. Jeżeli na obrazie Leonarda jest Maria Magdalena, to gdzie się podział Jan? :)

Jako odtrutkę polecam książkę Amy Welborn "Zrozumieć kod da Vinci" http://www.xlm.pl/sklep.php?a=4&id=2536


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 kwietnia 2005 14:17:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 07 kwietnia 2005 14:02:32
Posty: 147
Skąd: Krotoszyn
lotan pisze:
Nawet jeśli pewna grupa ludzi nie dysponuje zmysłem krytycznym i z byle jakich źródeł czerpie "wiedzę" o świecie, to nie jest to moim zdaniem wystarczającym argumentem przeciw publikowaniu takich książek bądź za prowadzeniem tak rozmuchanej krytyki.



Jeśli chodzi o krytykę... Widzisz, ja osobiście nie tyle krytykuję tę książkę i jej autora (nawet niezła, jeśli pominąć, że wkurza mnie taka manipulacja historycznymi nazwiskami, datami itd.), co właśnie takich ludzi przyjmujących to wszystko bezkrytycznie.

Przy okazji: już wspominałem chyba w tym topicu o "Stygmatach". Wejdźcie sobie na stronkę z opiniami internautów o tym filmie:

http://film.wp.pl/p/film_opinia.html?id=219

Macie tutaj troszkę takich "bezkrytycznych" ludków. I to właśnie do ludzi tego typu odnosi się (przynajmniej w większym stopniu) moja krytyka.

_________________
"Świat to dobre miejsce. Warto o niego walczyć."
- Zgadzam się z tym drugim.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 maja 2006 09:37:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
A ktoś był na filmie?
Ja nie czytałem książki (może kiedyś w pociągu dla zabicia nudy, tak dla niej samej to strata czasu) ale czytam tu że wciąga. A o filmie - że gorszy od książki, nudny a aktorzy nie-pasujący...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 maja 2006 09:40:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 09 grudnia 2004 11:21:40
Posty: 5834
słyszałem, że lipna książka to na nią leję ;) i nie chce mi sie jej czytać a ni o niej czytać ani o niej pisać hehe ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 maja 2006 09:49:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Książka średnia bardzo, film trzyma mniej więcej jej poziom...... w sumie żałuję, że na "Jasminum" nie poszedłem, tylko dałem się porwać marketingowi bestsellera.....

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 maja 2006 10:28:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Z rodziny Brałnów to ja wolę
Obrazek

Po raz pierwszy publikowany wybór publicystyki Jerzego Brauna z lat 1932-1948, redaktora "Gazety Literackiej", prezesa konspiracyjnej organizacji "Unia" oraz redaktora naczelnego pisma "Kultura Jutra".
bardzo ciekawa postać:
http://haggard.w.interia.pl/jbraun.html

Poznanioki: ta książka do kupienia w Arsenale na Starym Rynku za 5 zł!

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 maja 2006 11:01:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Piła pisze:
w sumie żałuję, że na "Jasminum" nie poszedłem

Na "Jasminum" to zamierzam iść!

A "Kod" pewnie będzie za pięć lat w TVP1... zapewne już po zwycięstwie wyborczym lewicy, więc złośliwie o 20.05 w Wielkanoc. To może wtedy obejrzę. ;-)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group