Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 24 sierpnia 2019 08:54:48

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: nonfiction
PostWysłany: pn, 15 lipca 2019 19:41:23 
Awatar użytkownika

marcela pisze:
lubię słuchać jego "Raportu o stanie świata" w soboty w Trójce

Od tego programu zacząłem go kojarzyć. Dawno już nie słuchałem, byłem przekonany, że zdjęto go - skoro jest w sobotę nastawię ucha.
Potem przeczytałem Ziarno i krew, Człowiek o twardym karku i tę pozycję.
W planach Żar i Wielka odmowa.

PostWysłany: czw, 25 lipca 2019 13:23:43 
Awatar użytkownika

Dziwniejsza historia - Remigiusz Ryziński.
Scena gejowska w 20 leciu, podczas wojny, w PRL. Indywidualne historie na tle historii zbiorowej. Wachlarz postaw i zachowań. Rzecz dość szeroka ale i zdawkowa. Co ważne dla mnie - duże spektrum postaw osób homoseksualnych i reakcji na homoseksualistów pokazuje jak człowiek mało się zmienia na przestrzeni lat. Nihil novi sub sole. Lektura szybka, nie roszcząca sobie praw do bycia odkrywczym i epokowym dziełem, ale ciekawa. Po macoszemu potraktowany wątek lesbijski.

Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island - Karolina Sulej.
Znów pozycja szybka. Kilka (a może nawet -naście?) życiorysów, silnie nieszablonowych postaci z krwi i kości na delikatnie naszkicowanym tle amerykańskiej historii i kultury. Gdyby ukazywały się w jakimś tygodniku gdy byłem w liceum, wycinałbym i składał w segregatorze. Tymczasem przeczytałem, zrozumiałem trochę bardziej kilka fragmentów wspomnień Patti Smith (wyjaśniła mi się funkcja miejsca do którego przyjeżdżała z Mapplethorpem), dołożyłem kawałek do obrazu, który zbudowała mi Seria Amerykańska wydawnictwa Czarne i już - nic więcej. Znów lektura warta uwagi - ale bez przesady.

PostWysłany: pn, 05 sierpnia 2019 21:24:57 
Awatar użytkownika

Dariusz Rosiak - Żar.
Afryka z bliska, bez romantycznych uniesień i poprawnopolitycznej kalki spłaszczającej obraz. Zachód dawał ciała przez lata, robi to nadal na inne sposoby, miejscowi w większości wynaturzaja swoje państwowości. Rzecz bardzo dobra, w kontrze do poprzednio czytanego Brexitu umacnia nadwątlone zaufanie do autora.

Zaczynam Shauna Walkera - Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości. Jako follow up do wcześniej czytanych: Swiatłany Aleksijewicz, Jądra dziwności Pomerantseva czy Granice marzeń Grzywaczewskiego. Jestem dopiero na początku ale czyta się bardzo dobrze.

PostWysłany: śr, 14 sierpnia 2019 11:39:06 
Awatar użytkownika

Shaun Walker - Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości.
Historie wysiedleń Kałmuków, Czeczenów i Kozaków Krymskich jako tło bieżącej polityki historycznej Kremla. Czeczenia, Donbas, Krym, archipelag Gułag w bardzo szybkim, reporterskim stylu. Lekka forma, treści cokolwiek smutne. Poza dobrą reportażową częścią pojawiają się nudne i mdłe wstawki khm filozoficzne - historiozoficzne (?). Są na szczęście w mniejszości. Dynamika i aktualność (związana z pracą autora w Guardianie) stanowią o wartości tej książki. Dobra, gorąca sprawa.

Zacząłem 27 śmierci Toby’ego Obeda Joanny Gierak-Onoszko. Kanada oglądana przez pryzmat skarpetek premiera to nie jest.

Ostatnio zmieniony wt, 20 sierpnia 2019 10:41:18 przez zasada, łącznie zmieniany 1 raz

PostWysłany: śr, 14 sierpnia 2019 22:40:39 
Awatar użytkownika

Podobno to forum służy do wrzucania swoich tekstów skądinąd ;-)

A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka

panek pisze:
Zatem, czy może nas obchodzić, co myśli Feynman? Jak najbardziej, pod warunkiem, że nastawimy się na lekką lekturę w sam raz na leniwe wakacje, dość rwaną (poza częścią o Challengerze), a nie książkę w przełomowy sposób odsłaniającą nowe dziedziny wiedzy naukowej.

PostWysłany: wt, 20 sierpnia 2019 10:50:27 
Awatar użytkownika

27 śmierci Toby’ego Obeda Joanny Gierak-Onoszko.
Co system sprzęgający państwo, kościoły i prywatną inicjatywę jest w stanie zrobić z dziećmi najsłabszych, tj.zmarginalizowanych rdzennych mieszkańców. Co dzieje się z ich dziećmi i wnukami. Jak przemoc rozlewa się przez pokolenia. Jak kraj może sobie radzić/ nie radzić z własnym dziedzictwem na różnych płaszczyznach. Gdzie są granice brania odpowiedzialności za przeszłość. Tyle temat.
Forma imo doskonała. Bardzo oszczędna. Jak w posłowiu można przeczytać: pozbawiona większości przymiotników. Jedna z najlepszych i najbardziej poruszających książek, które trafiły mi w ręce w ostatnim czasie.

Zaczynam Syndrom wyspy. Z trzy lata temu miałem to zrobić :p

edit 22.08:
Zamiast Syndromu wyspy, Diabeł umiera w Hawanie. Dopiero po którymś razie gdy zdawało mi się, że czytam to samo, sprawdziłem notę w której stało o tym, że to zbiór tekstów gazetowych z kilku (nastu?) lat. Więc podobnie jak w wypadku wcześniejszego Rosiaka o innych wyspiarzach, czuję się nieco zawiedziony. Po świetnej Hawanie, książka gorzej napisana ale więcej traktująca o politycznym wymiarze ostatnich 70 lat na Kubie. Dla laika, jak najbardziej przydatna. Syndrom wyspy nadal na wierzchu stosiku, niedługo już jego czas nadejdzie.

I zakładam konto na Lubimy Czytać.
Zobaczymy czy się do czegoś przyda.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa UTC+1godz.