Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 09 maja 2024 17:33:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 295 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 20  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 04 stycznia 2008 00:24:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Kupiliśmy dziś Świetlickiego "Nieoczywiste" (Wiersze religijne wg Wojciecha Bonowicza) i są tam też teksty dość bezpośrednie...:

Marcin Świetlicki
Czwartek


Boję się. Aż
wszedłem do kościoła.
W kościele się mrowiło:
wycieczki, gołąb na gołębiu, zamiatanie i remont,
początek roku szkolnego.
Boję się. Przemruczałem w rękaw
wszystkie zapamiętane
fragmenty mszy i modlitw,
zwłaszcza ten numer: "Panie,
nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie..."

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 04 stycznia 2008 23:10:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...nie czekając na pozwolenie brukiew przemówiła ludzkim głosem....

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 05 stycznia 2008 20:06:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Marcin Świetlicki

Dla Jana od Krzyża


Wchodzę, śpiewając, do któregoś z pomieszczeń.
Wchodzę, a nie wiem, czemu to wybrałem
w tym wielkim domu. I nie wiem, co śpiewam
teraz, skulony, zwinięty w nieznaną literę.
Poruszony, że wszedłem, że wszedłem śpiewając.

Tak się modlił

Ujść sobie, ubyć z grobu,
odmówić, obmyć sobie
dłonie, wydobyć sobie
siebie z siebie, dobić
złe ostatecznie, oby

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 05 stycznia 2008 22:25:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28021
Nie wiem czy podejmować temat bo grozić to może symbolicznym wydzieleniem ŚWIETLICKIEGO z wątku "POEZJA" :wink: .

W dodatku jak dotąd odnośnie Świetlickiego - poety miałem ochotę raczej na uszczypliwości (na przykład na lekkie obśmianie wiersza o upiorze co zjawił się na wakacjach - wkleiła go Monika, spodobał sie Natalii) albo też chciałem zapytać Budynia dlaczego uważa Świetlickiego za najlepszego polskiego żyjącego poetę - może tu będzie miał okazję wypowiedzieć się na ten temat :wink: .

A tu tymczasem wypada mi zabrać głos "za"...

No bo nie wiem - tylu ludzi w naszym kraju zajmuje się pisaniem wierszy, tylu robi to w sposób wprost przerażający a tymczasem Świetlicki wzbudza najgorętsze emocje - dlaczego?

Bo chyba nie dlatego, że jest najgorszy - przecież nie jest. Fakt, jest to specyficzna poezja /zwłaszcza jeśli porównujemy z Mickiewiczem/, ale przeciez wiele tekstów jest ciekawych. Ma poza tym swoich czytelników, którzy go cenią i to nawet bardzo. To przecież kwestia sympatii/antypatii.

Więc dlaczego - bo znany? Bo najznańszy? Bo charakterystyczny? Bo wyrazisty? Pewnie tak.
Swoją drogą sądzę, że stał się znany dzięki ekspresyjnie użytym w dwóch piosenkach wulgaryzmom. Ale to przecież nie wszystko.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 05 stycznia 2008 22:39:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
No to jeszcze jeden wierszyk:

Nigdy
nie mówiłem z nią
ani o miłości
ani o śmierci

tylko ślepy smak
i niemy dotyk
biegały między nami
gdy pogrążeni w sobie
leżeliśmy blisko

muszę
zajrzeć do jej wnętrza
zobaczyć co nosi
w środku

gdy spała
z otwartymi ustami
zajrzałem

i co
i co
jak myślicie
co zobaczyłem

spodziewałem się
gałęzi
spodziewałem się
ptaka
spodziewałem się
domu
nad wodą wielką i cichą
A tam
na szklanej płycie
zobaczyłem parę
jedwabnych pończoch

mój Boże
kupię jej te pończochy
kupię
ale co zjawi się wtedy
na szklanej płycie
małej duszy

czy będzie to rzecz
której nie dotyka się
ani jednym palcem marzenia

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 05 stycznia 2008 22:40:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28021
Igor pisze:
dno i sto metrów mułu. I dobrze by było, gdyby tylko sto metrów mułu


Rozumiem, ok.

:)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 06 stycznia 2008 00:28:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
antiwitek pisze:
a tymczasem Świetlicki wzbudza najgorętsze emocje - dlaczego?

...naprawdę ? :shock:

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 06 stycznia 2008 02:21:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Tak tak - to jest niezła myśl! :D :


Pica Pica L.

od wczesnej wiosny
do późnej jesieni
rankiem
za oknem mojej sypialni
przelatuje
sroka

w annałach
kronikach
tablicach genealogicznych
zwana Pica Pica
z rodu kondotierów
krwawych i podstępnych

niech nas nie zwodzi
czystość kolorów
soczyste listowie nieba
niepokalana biel śniegu

tylko jej śpiew
śpiew grzechotnika
odsłania jej

prawdziwy charakter
morderczyni niemowląt

należałoby
powściągnąć zachwyt
przestrzegać
piętnować
rzucić klątwę
zedrzeć z niej
obłok zachwytu
którym osłania zbrodnię
wtrąca w wahanie
lekkomyślne dusze

co zatem czynić
co czynić wypada

-- ha
wiem co zrobię

wynajmę
księdza Jana Twardowskiego
piewcę rodzimego drobiu
jako Egzorcystę Natury
do specjalnych poruczeń

kiedy ksiądz
wyjdzie nagle z cienistego
konfesjonału zagajnika
ptaszysko może dostać
zawału serca ze strachu
i na miejscu skonać

zresztą księdzu przyda się także
trochę ruchu
na świeżym powietrzu

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 06 stycznia 2008 10:27:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17277
Skąd: Poznań
Heh, dobre. To Herbert? (mgliście mi się coś kojarzy)
O Świetlickim pisałem już innym razem. Ale Witek - właśnie on zbytnich emocji u mnie nie budzi... o to właśnie chodzi, że nie jest w stanie. Może to zresztą nie jego wina, ale nie potrafię oddzielić jego poezji od image`u/wizerunku krakowskiego bohemisty.

Ale pomysł Igora znakomity! Wklejam Mirona! :P

Poeta w czasie reanimacji pisze tango dla Kici Koci zamówione przez nią pilnie o 3 dni wstecz w nastroju balowym

W mym półgrobie
Piszę Tobie
Zamówione tango

Póki żyłem
Nie zdążyłem
Teraz za to mam go

Canto:
Nie bój się nic
Bo życie nic nie znaczy
Bo śmierć jak rydz
Zdrowa dla umieraczy
Już Hamlet-fryc
Myślał, że przeinaczy
(tańczyć z przegięciem)
Nie wyszło mu
Nic a nic
Z tym jego
Być albo nie być

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 06 stycznia 2008 11:10:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Cytat:
To Herbert? (mgliście mi się coś kojarzy)


Tak - upadła dwudziestowieczna poezja... ;-).

arasek pisze:
właśnie on zbytnich emocji u mnie nie budzi... o to właśnie chodzi, że nie jest w stanie.


Jednakowoż w tym wątku okazało się, że jednak "zbytnie" emocje Świetlicki budzić może.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 06 stycznia 2008 11:50:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
we mnie nie budzi jednak żadnych emocji poezja Świetlickiego. Z tego, co tutaj wkleja monika to ten wierszyk, który przypomniał witek. jakieś tam emocje - i to negatywne - wzbudza we mnie jego wizerunek zblazowanego artysty z krakowa. jednak to, co pisze jest mi kompletnie obojętne. fraza "kosmos pająka zdmuchnięty przez dziewczynkę" zbudza we mnie większe emocje niż te wszystkie jego wiersze, które przeczytałam. :wink:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 06 stycznia 2008 22:24:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Parę głosów o emocjach się tu pojawiło... A we mnie w ogóle wiele wierszy, które lubię, nie wzbudza jakichś rozbuchanych emocji. Wywołują refleksje, a nie emocje. (W tym część wierszy Świetlickiego). Mickiewicz ok. Jednak jestem fanką również (czasem myślę "przede wszystkim") chłodnych konstruktów. Bez romantycznych zrywów i wykrzyknień, bez rozpasanych porównań i epitetów. Poezja jest różnorodnością. I dobrze. Cytat, który mi się w związku z tym wątkiem przypomniał:

Edward Stachura, który nie znosił stylu K.I. Gałczyńskiego, ale mimo to o nim pisze:
Zrozumiałem, że to jest taka poezja. Że są różne poezje. To znaczy, poezja jest jedna ale są różne szczyty gór. I nie o to chodzi, który wyższy jest, który niższy, bo na tych wysokościach to już się nie liczy.


Są poeci tacy, jak powiedzmy Adam Zagajewski, którzy akurat we mnie wzbudzają jedno i drugie - myśli i uczucia. Ci są moimi ulubionymi.
Ale kwestia tego, CO wzbudza emocje, jest przecież czysto subiektywna. Bo we mnie niektóre z zacytowanych wierszy Świetlickiego emocje wzbudzają (acz wiersz o demonie na wakacjach do nich akurat nie należy), a np. tekst "kosmos pająka..." cenię, ale szczególnych emocji we mnie nie wzbudza (zresztą pisałam już o tym dawno temu tu: http://www.ultimathule.nor.pl/viewtopic ... 2644#p32644 ). W tekście "Echa" najwięcej emocji odczuwam w ostatniej zwrotce.


Jeszcze jeden Herbert na koniec.

KOŁATKA

Są tacy którzy w głowie
hodują ogrody

a włosy ich są ścieżkami
do miast słonecznych i białych

łatwo im pisać
zamykają oczy
a już z czoła spływają
ławice obrazów

moja wyobraźnia
to kawałek deski
a za cały instrument
mam drewniany patyk

uderzam w deskę
a ona mi odpowiada
tak-tak
nie-nie

innym zielony dzwon drzewa
niebieski dzwon wody
ja mam kołatkę
od nie strzeżonych ogrodów

uderzam w deskę
a ona podpowiada
suchy poemat moralisty
tak-tak
nie-nie

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 stycznia 2008 02:16:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Skoro nikt nie polemizuje - to zapolemizuję ja. A propos Świetlickiego plus trochę innych rzeczy.

Igor pisze:
Przyznam i to bardzo szczerze, że jestem wprost zdumiony i zdziwiony, i to wielce, że wiersz pana Świetlickiego można było podciągnąć pod kategorię poezja.


Logicznie rzecz biorąc - wiersz automatycznie jest poezją. Więc można podciągnąć pod kategorię spokojnie. Abstrahując oczywiście od jakości wierszy.

Igor pisze:
No ba, ale cóż jeśli tak ,,genialni'' tfurcy, wynaturzenia, dewiacje i inne zboczenia pokroju Mandaryny, Dody oraz Ich Troje to współcześni idole sceny muzyczno - rozrywkowej, młodzieży i to jakby nie spojrzeć wielcy idole, to co się tu dziwić, że ,,wiersze'' pana Świetlickiego i zapewne wielu mu podobnych współczesnych ,,poetów'', ,,bardów'', ,,trubadurów'', ,,minstreli'' oraz innych tego typu tfurcuf określa się mianem poezji i to na dodatek przez wielkie P poezji.


Chciałoby się powiedzieć cytatem z "Robin Hood: Faceci w rajtuzach": "Robiiiin! Przeginasz!". Stawianie Świetlickiego w jednym szeregu z Mandaryną, Dodą i Ich Troje to gruba przesada albo conajmniej nieznajomość tematu - i moim zdaniem teza nie do obrony. Owszem, Świetlickiemu zdarzają się rzeczy, których nie cenię, wiersze, które raczej są podpórką dla jego pozy "zblazowanego krakowskiego poety", ale i zdarzają się rzeczy naprawdę piękne. I choćby po to by je odkryć - warto poczytać. Bądź posłuchać. Również warstwa muzyczna Świetlikowych utworów - to coś odległego od tego panśtwa, które usiłujesz wrzucić do jednego worka ze Świetlickim.

Igor pisze:
Być może są to symptomy tego, że nasza obecna kultura chyli się nieodwołalnie ku upadkowi. Następuje już jej zmierzch. Nie wiem.


Nie wiesz :). Ale moim zdaniem - fakt, chyli się, jeśli już nie leży.

Co do Świetlickiego - oczywiście, zrobienie z niego kultowego osobnika, poety papierosów i wódki, zblazowanego artysty najwidoczniej odpowiada mu. Jego prawo, zresztą sam ten mit zapoczątkował. Ale nie chodzi o osobowość (dość frapującą jak dla mnie) - tylko o poezję. Nie wiem sam czy ona jest przez duże "P" czy może to mniejsze - natomiast kilka jego wierszy porusza mnie napewno, odbieram je bardzo osobiście, kocham. Wiele innych to tylko błyskotliwe popisy na temat jednej sprytnej myśli. Kilka wstydliwych niewypałów. Ale cóż - wart jest kilku słów wspomnienia - choćby ze względu właśnie na "nagłośnienie go" i kultowość. I wart jest walki o niego - choćby dla tych kilku wysokiej klasy wierszy, które uważam za swoje.

Lecąc dalej:
Igor pisze:
ps. o! I to jest dopiero poezja!!!! Powyższy wiersz naszego wielkiego wieszcza narodowego mogę rzeczywiście nazwać i uznać za poezję i to za wielką i to nawet bardzo wielką przez bardzo wielkie P poezję.


Te słowa w odniesieniu do Mickiewicza i jego "Ody" (Świetliki mają jeden utwór z repertuaru tego "naszego wielkiego wieszcza narodowego") to piękna opinia. Niestety pachnie mi późną podstawówką, takimi słowami pan od polskiego mówił do prostych dziatek. To są podstawy, czekam na coś więcej, na jakiegoś poetę nie ze świecznika, który ci się podoba.

Igor pisze:
Naszła mnie coś ochota na prawdziwą, autentyczną i na dodatek wartościową poezję.


Przejdzie. :)
A poważnie - wystarczy słowo poezja - jeśli coś jest prawdziwe - jest również autentyczne. Zgrzytam trochę jak czytam takie "kwiecistouozdobianowypiększonoucudowane" posty. Ale to prywatna opinia - i zapewne "niejeden z naszych tutejszych forumowiczów Ultima Thule nic oczywiście nie ujmując naszym zacnym forumowiczom, a kto wie czy i nie wszyscy są w stanie ułożyć lepsze i to znacznie lepsze teksty". :)
Ale posty wycieczkowo-rowerowe bardzo lubię i zazdroszczę.

Igor pisze:
przypuszczam i zapewne się nie pomylę w tym co teraz powiem, napiszę, a nawet i pewnie w ogóle się nie pomylę, że niejeden z naszych tutejszych forumowiczów Ultima Thule nic oczywiście nie ujmując naszym zacnym forumowiczom, a kto wie czy i nie wszyscy są w stanie ułożyć lepsze i to znacznie lepsze rymy, teksty oraz wiersze od pana Świetlickiego, jakby przecież nie patrzeć, współczesnego idola, a nawet ,,wieszcza narodowego''


Kula w płot. Albo znowu nieznajomość tematu - u Świetlickiego rymy to rzadkość, co do współczesnej idolatrii w temacie tego pana - to ona jest niezwykle niszowa. Ani nie jest żadnym jak to zgryźliwie ująłeś współczesnym idolem - ani nie pretenduje zapewne do miana "wieszcza narodowego". Jest barwną postacią, znaną dość, ale nie tak jak te Mandaryny et consortes - a jego postawa jest raczej "antyidolowska". Nie widać go zbyt na festiwalach, nie oglądamy jego twarzy na ekranach TV. To miałby być idol? Śmiechu warte! Natomiast ma zapewne grupę ludzi, którym podoba się takie lekko cyniczne, zgorzkniałe podejście do życia plus wzmiankowana wcześniej błyskotliwość.

Igor pisze:
to jest niezła myśl umieszczać od czasu do czasu tutaj na naszym forum jakieś fajne, iście poetyckie wiersze, bo przynajmniej będę sam zmuszony je przeczytać i to będzie dla mnie jak najbardziej pozytywny wydźwięk. Mam nadzieję, że dla innych forumowiczów również.


Jeśli się nie mylę - to chyba właśnie do tego służy ten wątek. Ale może coś przegapiłem. Ostatnio rzadko zaglądam.

Igor pisze:
Czyli krótko i po wojskowemu - dla mnie osobiście tfurczość pana Świetlickiego to dno i sto metrów mułu. I dobrze by było, gdyby tylko sto metrów mułu.


Mocne słowa. Niestety - jeśli przeczuwam taką znajomość tematu jak przeczuwam, to opinią moją w ich kwestii jest tylko wzruszenie ramion.

No hard feelings, right?

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Ostatnio zmieniony śr, 09 stycznia 2008 14:03:13 przez Piła, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 stycznia 2008 08:41:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17277
Skąd: Poznań
Wyważony post, Piło. :piwo:
Pisałem już dawniej, że czuję "nieprzysiadalność" do poezji Świetlickiego, nie będę już się w to wgłębiał - ale zarzuty Igora były faktycznie zdecydowanie za ostre. Doda? Mandaryna?
Gdzie Rzym gdzie Krym?

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 stycznia 2008 10:22:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Z wpisem Piły chyba mogę się zgodzić w każdym zdaniu.



przepisowy wiersz:

Józef Czechowicz

śmierć

napisano stacja towarowa
napisano magazyn
dźwig i winda zwieszają ciężkie głowy
cokolwiek się zdarzy

wagon czerwone więzienie krów
zatkał okienka pyskami cieląt
ryk żalem kipi ryk i znów
maszyny ciszę mielą

worki na rampie pachną paszą
wieś jest na chwilę jakże nęci
ale nie ma wilgotnego szmeru traw u pęcin
białe lampy noc słodką gaszą

o koła których 8
dobrze wy wiecie gdzie rzeźnia
im hamulcom przyczepom osiom
droga też nie bezbrzeżna

dlaczego deski przepojone smarem
przestały być kwitnącymi sosnami
dlatego i ceglany dom
stacja towarowa z żelaznym dźwigarem
nie zmiłuje się nad nocą i krowami

krowy na zabicie są



aha i jeszcze:

Marcin Świetlicki
Świerszcze

Powiedziałem: znam takie miejsce,
gdzie przychodzą umierać koty.
Zapytałem: chcesz je zobaczyć?
Odpowiedziała: nie chcę.

Powiedziałem: jest czyste i ważne.
Powiedziałem: jest jasne i pierwsze.
Zapytałem: chcesz je zobaczyć?
Odpowiedziała: nie chcę.

Powiedziała to w taki sposób,
że musiałem odwrócić się od niej.
Od tamtej pory
powoli
zbliżam się do wyjścia.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 295 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 20  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 163 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group