Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:29:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 27 lutego 2010 00:56:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
właśnie, temat dotyczy książek o muzykach. oczywiście nie zamykamy się w podziałach muzyka klasyczna - rozrywkowa itp. no to wio, tak na szybko i niepełnie

leszek gnoiński - raport o acid drinkers ****+

świetna, napisana z jajem biografia, niemalże kultowa. trochę szkoda, że kończy się na początku 2 połowy lat 90 i nie ma szans na jej kontynuację. no ale z drugiej strony chyba takich historii jak wtedy acidzi już nie wykręcają. do połknięcia w 1 wieczór. ja sobie właśnie zdałem sprawę z tego, że mój raport chyba wsiąkł u kolegi na dobre razem z wojną polsko-ruską (tego akurat nie żałuję). muszę go zwindykować. szkoda tylko, że klej był taki, że kartki latały bardziej niż małysz po grochówce.

neil strauss, marilyn manson - trudna droga z piekła ****

Obrazek

można się zżymać, że brian warner to słaba kopia laibacha i bauhaus, że jego prowokacja to kicz i taniocha, ale inteligencji odmówić mu nie można. świetna, gorzka satyra na amerykę lat 80 i 90. choć zdecydowanie nie dla wszystkich. podobnie jak raport o ad, treścią obejmuje czas mniej więcej do 1997 roku.

larry sloman, anthony kiedis - scar tissue ***+

Obrazek

pamiętam, że przywiozłem tę książkę z juesej zanim jeszcze ukazała się w polsce i bardzo dobrze ją wspominam. przeczytałem ją tylko raz, bo długa jest strasznie (nie wiem czy w polskim tłumaczeniu nie była jakaś pocięta, bo w księgarni wydawała mi się węższa niż oryginalna, może jakaś mniejsza czcionka czy co) i czasami bywa przegadana, ale czyta się bardzo fajnie, pewnie na forum ktoś miał przyjemność.

timothy white - bob marley - catch a fire ***

Obrazek

ja do tego podszedłem bardziej jak do jakiegoś luźnego reportażu z jamajki niż kronikarskiej biografii. bob marley cały czas na 1 planie, ale jego życie w książce jest pretekstem do szerszego pokazania realiów wyspy.

deborah curtis - ian curtis - przejmujący z oddali **+

Obrazek

nie wiem czy dobrym pomysłem jest pisanie biografii (szczególnie kogoś nieżyjącego i wzbudzającego takie emocje jak ian) przez najbliższą mu osobę - w tym przypadku żonę. ale abstrahując od ewentualnych nieścisłości, nazwijmy to rodzinnych, książka jest po prostu kiepska a te 2,5 gwiazdki to tylko dzięki dużej sympatii do twórczości joy division o której mogłem poczytać od innej strony

bartek koziczyński - tool - parabola *

Obrazek

tragiedia. książka pisana na odwal, wchodzi i wychodzi szybciej niż fakt w tramwaju.

od paru lat kurzy się też biografia strummera przywieziona z usa (chyba w pl tego jeszcze nie ma), czarna antologia bitli ważąca z 40 kg i kupiona za jakieś grosze na przecenie też w juesej, oprócz tego parę książek, które musiałbym sobie przypomnieć (morrison), niedawno kupiłem za 6 zł biografię the cure (nigdy dość ) a aktualnie na tapecie leży miles w tłumaczeniu łobodzińskiego


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 lutego 2010 11:04:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
c pisze:
deborah curtis - ian curtis - przejmujący z oddali

mi z kolei bardzo dobrze czytało się tą książkę. i właśnie dlatego, że pisał ją ktoś kto nał iana z innej strony, nie tej na pokaz. oczywiście nie może być obiektywna i nie opisuje historii zespołu, ale chyba nie o to chodziło. to subiektywna opowieść o mężu, który grał w zespole. dałabym ***+

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 lutego 2010 14:37:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Na tę książkę o Curtisie mam dużą ochotę, zwłaszcza, że są tam chyba wszystkie teksty Joy Division.

Jerry Hopkins, Danny Sugerman - "Nikt nie wyjdzie stąd żywy"
Obrazek
**** - ale czytałem we wczesnym ogólniaku, w okresie, gdy zachwycało mnie wszystko związane z The Doors; nie wiem, jak bym teraz odebrał.

Wiesław Weiss - "Kult. Biała Księga"
*****, chociaż jeszcze nie skończyłem.

Jerzy Rzewuski - "The Cure. Poletko Pana Boba"
Znowu zachowawcze ****, bo musiałbym odświeżyć.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 lutego 2010 15:08:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
ja czytałem taką biografie morrisona, ale dość kiepska była. no one here gets out alive też mam w wersji oryginalnej i też czytałem, ale było to zbyt dawno, żebym mógł ogwiazdkować a jakoś nie zanosi się, żebym w najbliższym czasie do niej wracał. ostatnio przeczytałem coś takiego - solidne ***, może nawet ***+, chociaż to bardziej rzecz kronikarska niż stricte muzyczna (podobnie jak np. jarocin w obiektywie bezpieki wydawnictwa ipn). z kronikarskich rzeczy mam też książkę (chyba niedostępną w pl) traktującą o

Obrazek

i opisującą (czasami same setlisty, czasami krótkie relacje) wszystkie koncerty floydów.

o ! i jeszcze jedna nieśmiertelna pozycja, którą zdarzyło mi się przeczytać

Obrazek

ale to był straszny kapeć :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 lutego 2010 17:24:18 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
'Kult Kazika' Leszka Gnoińskiego (autora 'Raportu o Acid Drinkers)
- Ogromna ilość zdjęć, wielopoziomowe spojrzenie, dużo komentarzy osób mających zupełnie inny punkt widzenia niż autor. Auto-ocena autora na początku. Rewelacja

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 lutego 2010 20:23:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
c pisze:
leszek gnoiński - raport o acid drinkers


Peregrin Took pisze:
Wiesław Weiss - "Kult. Biała Księga"

...niestety nazwiska autorów to najgorsza rekomendacja z mozliwych

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 lutego 2010 21:01:47 
Biała księga , fajna księga :)
co ci się nie podoba w tej książce o Kulcie ?
?


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 lutego 2010 23:22:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...nazwisko ałtora

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 lutego 2010 13:10:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
elrond pisze:
..niestety nazwiska autorów to najgorsza rekomendacja z mozliwych

tu mnie zaskoczyłeś, tym bardziej, że Leszek Gnoiński był u nas na Uonce po 20leciu Armii w Stodole, jakoś kojarzył mi się z Wami!

tak czy inaczej do obu autorów - ze względów pozatowarzyskich, a właśnie merytorycznych - mam jak najbardziej pozytywny stosunek

Tyle że ja w ogóle nie lubię książek ani filmów dokumentalnych o muzyce ani o muzykach. Za sprawą Gera czasem trafiało mi w ręce to czy owo. Niektóre pozycje wydawały mi się obiektywnie bardziej interesujące, inne mniej, ale chyba nigdy nie udało mi się żadnej biografii zespołu przeczytać w całości.
Choć ostatnio sporo przeczytałem o Simonie i Garfunkelu w książce autora o wdźwięcznym nazwisku Morella :-) (Joseph). Owszem, nawet fajne, bardzo lubię tytulowy duet i samo myślenie o nich sprawia mi przyjemność, więc i czytanie było fajne, a jednak - jakoś w połowie przerwałem i już nie wróciłem.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 lutego 2010 15:21:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Crazy pisze:
tu mnie zaskoczyłeś

...wybacz ale naprawdę trudno mi się zafascynować książkami o muzyce kogoś ,dla którego gansendrozes jest zespołem wszechczasów

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 lutego 2010 21:45:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 25 października 2009 12:39:56
Posty: 29
Git temat. Może go poszerzyć o ksiązki traktujące ogólnie o muzyce, stylach i zjawiskach muzycznych :?:

Leszek Gnoiński - Kult Kazika ****
Bardzo zgrabnie i szczegółowo napisane. Do tego fajna płyta która prezentuje klimat pierwszych formacji Kazika.

Deborah Curtis - Ian Curtis - Przejmujący Z Oddali ***+
Chyba jedyna wydana po polsku książka o JD. Dlatego to pozycja obowiązkowa dla każdego słuchacza, gdyż większość utworów Curtisa była inspirowana jego życiem wewnętrznym.

Jerry Hopkins, Danny Sugerman - Nikt nie wyjdzie stąd żywy ***+(???)
Otworzłyem ją niedawno w empiku i tak mnie wciągneła, że doszedłem do 100. strony. Mimo, iż to gładka lektura dla mnie - jako osoby nie znającej zbytnio osobowości Morrisona i jego bandu, to część przedstawionych w niej relacji wydaje mi się lekko zmitologizowana.

Kaliber 44 - Maciej Pisuk *+
Jest to scenariusz do mającego powstać koloryzowanego filmu biograficznemu o K44. Bieda okrutna.

Gajda Krzysztof - To Moja Droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego ****+
Solidnie napisana, ważna pozycja.

Iwona Wygoda Przemysław Słowiński -
NIE UŚMIECHA SIĘ ŻYCIE DO WILKÓW... Ballada o Włodzimierzu Wysockim *****+ :!:
Obrazek
Fascynująca biografia fascynującego człowieka. Została napisana na podstawie wielu zebranych wspomnień i publikacji na temat Wysockiego. Prawie tak mocna jak epitafium w wykonaniu Kaczmarskiego.

King Crimson. Na Dworze Karmazynowego Króla - Sid Smith **++(?)
Wielka muzyka niestety nie zawsze łączy sie z interesującym życiem twórców :? (takie wrażenie można odnieść czytając łyse kalendarium przeplatane wstawkami nt inspiracji artystów). Nie mialem ochoty czytać do końca.

Chętnie bym przeczytał jakieś porządne wspomnienia Iggiego Popa...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 lutego 2010 22:08:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
elrond pisze:
.wybacz ale naprawdę trudno mi się zafascynować książkami o muzyce kogoś ,dla którego gansendrozes jest zespołem wszechczasów

spoko ;-)
choć bardziej chodziło mi o Gnoińskiego Leszka

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 marca 2010 08:40:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Na razie skrótowo. Szerzej jak znajdę (hehehehe) trochę czasu:

Obrazek

* * * *

Obrazek

* * * * *

Obrazek

* * * * *

Obrazek

* *

Obrazek

* * * 1/2

Obrazek

* * *

+

jeszcze biografie, których tytułu nie pamiętam: Black Sabbath (* * *) i Beatlesów (* * *)

I jeszcze dodatek (choć nie wiem czy do końca tu pasujący):

Wiesław Weiss - Rock. Encyklopedia (1991) * * * * *
Wiesław Weiss - Rock. Encyklopedia 2 (1994) * * * * 1/2

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 marca 2010 10:02:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...za dawnych czasów książki o zespołach drukowane były w odcinkach w miesięczniku "Literatura".....na pewno był Hendrix, Dorsi i Rolling stonsi. Mam w domu książkę o :
Hendrixie "Czy jesteś doświadczony" **
Doors - pisaną przez perkusistę *
Album o Pink Floyd -pisany przez perkusistę **
ogólnie bardzo słabe te książki są , to znaczy SŁABO NAPISANE
jedyne co mi się w miarę podobało to książka o Rolling Stonsach pożyczona od Gera , chyba "Za kulisami sławy" ***

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 marca 2010 10:49:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
elrond pisze:
gansendrozes jest zespołem wszechczasów

Dla Weissa? Serio? :D

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group