Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 11:38:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 402 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 12:08:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21317
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Gero pisze:
ja też jestem dyletantem w teorii muzyki,


Skoro Gero jest dyletantem, to kim ja jestem, skoro z poniższych akapitów zrozumiałem tylko wytłuszczone fragmenty:


Gero pisze:
tradycyjnie w muzyce rockowej, W WARSTWIE WOKALNEJ, wydaje mi się że rozwiązania melodyczne i harmoniczne rzadko wychodzą poza zwykłe akordy mollowe i durowe:

to znaczy, jeśli masz akord A-dur to masz w nim dźwięk A (baza), Cis (tercja) i E (kwinta), które mogą sie zdarzać w różnych przewrotach czyli konfiguracjach

i w praktyce melodia wokalu zwykle nie wykracza, przynajmniej w kulminacyjnych (akcentowanych) momentach, poza te trzy dźwięki w danym akordzie

i teraz - w warstwie instrumentalnej chodzi o to żeby ten model jakoś sprytnie (i w tym "sprytnie" rozgrywa się cała magia muzyki - jak to zrobić żeby było oryginalnie ale wciąż słuchalnie) zagęścić, stąd mamy takie akordy jak A9 czy A7, czyli do tej podstawy harmonicznej masz dodany jakiś inny dźwięk gamy - w zespole Armia mistrzem w tym względzie wydaje mi się Aviator na płycie Ultima Thule; generalnie im bardziej wyrafinowana muzyka tym bogatsze te dodatki

jeśli mamy tak zagęszczoną harmonię akompaniamentu, to wtedy i melodia wokalu może wykorzystywać te dźwięki 7, 9 i tak dalej (z reguły można wtedy poznać, że piosenka komponowana jest do gotowej progresji akordowej - jeśli najpierw jest melodia to zwykle melodia opiera się na bazowych akordach a tylko instrumentarium wzbogaca to o jakieś rozwiązania niebanalne - oczywiście piszę tu o pewnych tendencjach, bo piosenek jest tyle na świecie, że wykorzystano już w nich niestety chyba wszystkie możliwe kombinacje)


:?:

:|

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 14:07:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
nie martw się, w pankroku nie występują żadne poprzeki akordów ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 14:09:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 06 sierpnia 2007 14:12:01
Posty: 243
Skąd: Trzebiechów!
Nareszcie, zakupiłem Lunę :) W ogóle fajny był klimat zakupu: w przerwie między zajęciami poszedłem spiesznie do pobliskiego empiku (w pewnej galerii na d. we Wrocławiu). Idąc przez hol tejże galerii przygrywała mi ze wszechobecnych głośników piosenka "Satisfaction" znanej grupy rockowej :D A w empiku zakupiłem przy okazji reedycje "Drogi" po promocyjnej cenie :) A teraz słucham sobie "Luny" siedząc w reżyserce produkcyjnej w znanym i lubianym akademickim radiu we Wrocławiu (to wcale nie jest reklama :P).

Mini recenzja:
Kiedy wziąłem do rąk książeczkę "Luny", to miałem odczucie, że przy każdym ruchu ten kawałek papieru rozleci się w drobny mak :roll: niefajnie. Ale papier mało ważny jest, ważniejsze są wrażenia słuchowe, a te są jak najbardziej w porządku. Jak na razie najbardziej zachwyciło mnie Echo :)

_________________
Every knee shall bow!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 14:34:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21317
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Crazy pisze:
w pankroku nie występują żadne poprzeki akordów


To może już nie wspomnę o tym, że na początku przeczytałem "w poprzek akordeonu" i bardzo się stropiłem, bo przecież na "Lunie" nikt chyba nie przecina na harmoszce, więc o co kamon... dopiero później przyszło zrozumienie... a w zasadzie nie-zrozumienie.

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 14:35:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24296
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
:lol: Ale akord od akordeonu rozróżniasz? To podstawa.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 14:37:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21317
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
Ale akord od akordeonu rozróżniasz? To podstawa.


No proste. Akordeon produkuje akordy. To każde dziecko wie :wazniak:

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 19:19:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
nie umiem sie jeszcze całościowo wypowiedzieć
ale muszę napisać kilka słów o instrumentarium i aranżacjach - cudo!
bardzo mi się podoba instrumentalna część płyty
(Kontra?)bas w końcówce Wiosny na wygnaniu miód!!
Całość perkusyjna w Poza tym światem - :shock:
Ale teksty ciężkie :| , tak jak napisała chyba Natalia, nie ma tu miłych chwil u babci, jest ciężka część żywota, jak obuchem w łeb ....

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 20:33:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 06 sierpnia 2007 14:12:01
Posty: 243
Skąd: Trzebiechów!
Ale najważniejsze dla mnie, że czuć klimat apokaliptycznego folku :)

_________________
Every knee shall bow!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 marca 2008 23:55:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
A ja sobie muszę jeszcze na Lunę trochę zaczekać. :( Ale kupię, jak najbardziej, na 100% kupię!!!

Ale jeśli to, co tu piszecie o tekstach, to prawda, to dla mnie jest to baaardzo, ale to baaaardzo na plus! Bo ja osobiście nie znoszę przesłań w stylu "pomódl się i wszystko będzie cacy".
Wprawdzie dzisiaj, w czasach miernej wprawdzie, ale jako-takiej stabilizacji duchowej, jestem w stanie jakoś znieść teksty w tym stylu (zwłaszcza, kiedy się w nie zbytnio nie wsłuchuję :wink: ), ale pamiętam dobrze czasy największej duchowej ciemności, kiedy takie teksty doprowadzały mnie do szału, steku bluźnierstw i ogólnie jeszcze bardziej pogłębiały moją rozpacz.
Brakowało mi strasznie w znanej mi wówczas muzyce chrześcijańskiej właśnie takich prawdziwych tekstów, w których nie ma ściemy, nie ma naiwnych obietnic cudu na zawołanie. Tekstów, które uczciwie przyznają, że i w życiu chrześcijanina potrafi być ciemno... bardzo ciemno, nawet tak ciemno, jak na początku psalmu 22*.

Dlatego strasznie się cieszę, czytając, że na Lunie tę prawdę można znaleźć :!:

*Wiem, wiem, na Lunie go nie ma (to tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś sądził, że myślę, że jest :wink: ).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 marca 2008 00:02:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Przesłuchałem płytę na spokojnie i w skupieniu. Bardzo, bardzo mi się podoba. Dementi w ogóle odpadło w przedbiegach, nie ma szans trafić do odtwarzacza w najbliższym czasie, gdyż mrok Luny jest zniewalający. Takie klimaty muzyczno-tekstowe cenię najbardziej. Dziękuję za tę płytę. Razem z Tańcem Szkieletów tworzą dwie strony tej samej monety, idealnie się dopełniając.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 marca 2008 13:30:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 stycznia 2005 21:36:13
Posty: 1149
Skąd: tylko stąd
W pewnym stopniu brałem udział w powstaniu tej Płyty, więc recenzja byłaby nieobiektywna, tym bardziej, że samą muzykę odbieram tu bardzo emocjonalnie.
Chciałbym tylko napisać, że "Luna" zawiera według mnie najlepsze teksty Tomka jakie słyszałem. Fascynujący jest wokal - o ile "Taniec Szkieletów" został po prostu zaśpiewany, to na "Lunie" mamy niesamowite bogactwo form - jest tajemniczy, bardzo frapujący szept (rewelacja!), jest pełny głos, falset (mogło być więcej!) - ale i Budzego "ryk" w tle, no i niesamowite chórki. Wokalnie i "lirycznie" Tomek dla mnie skoczył dwie klasy w górę. Ukłon oczywiście w stronę doskonałych muzyków, zrobili wspaniałą robotę, realizacja imponująca.
I coś jeszcze - wierzę, że "Luna", choć sama w sobie znakomita, by nie rzec wybitna, jest zapowiedzią Tomka dzieł przy których nam oczy i uszy zbieleją.
I to by było na tyle.

_________________
Andres Pedro Cristobal de Corteza


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 marca 2008 15:31:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
cortezza pisze:
falset

o, nie zauważyłem, gdzie to?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 marca 2008 15:35:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24296
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Własnie o to samo miałem pytać.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 marca 2008 16:09:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 stycznia 2005 21:36:13
Posty: 1149
Skąd: tylko stąd
Poszukajcie.... Daleko, w tle..... :wink:
Dzięki, Budzy, za tą Muzykę.

_________________
Andres Pedro Cristobal de Corteza


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 marca 2008 16:19:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 02 października 2006 12:09:41
Posty: 2805
Skąd: f'karium
cortezza pisze:
Poszukajcie.... Daleko, w tle.....

hmm czyżby chodziło o fragment "Luna de Maria"?
(od razu mowię, że ja w teorii muzyki to jestem buc i pacan, więc proszę się nie śmiać zbyt głośno, jeśli walnęłam głupotę :wink: )

_________________
tory wyjeżdżają z lasu a tam...


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 402 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group