Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 27 kwietnia 2024 15:57:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 526 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 36  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 lipca 2011 12:30:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 05 listopada 2009 14:10:40
Posty: 182
Też mam zaciek na płycie! Ale wzór nieco ciekawszy niż u Pietruszki, mniej regularny, bardziej przypomina jakąś wyspę niż okrąg. Może zakatarzony Elrond spożywał w tłoczni rosołek? :wink:

_________________
drabina okno a rakieta mysz


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 lipca 2011 12:46:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Hehe, i ja.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 lipca 2011 13:08:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...a niech to ! :D u mnie jest jakaś wyspa....antarktyda ?

ps. w tłoczni mnie nie było

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 lipca 2011 13:38:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Przypadła mi ta płyta do gustu, więc spiszę kilka nieuporządkowanych wstępnych myśli.

Osobliwości to oszołomienie, wyjście na otwartą przestrzeń, natura zapiera tu dech. Jest fascynująco, zgoda z mareckim.
Ale więcej w tym ostrości, dzikości, nieoswojenia, niż w Szkieletach. Więcej też abstrakcji i dramatyzmu niż na Freaku, choć pewne pokrewieństwo można zauważyć (także w odniesieniu do natury; I'm so green). Jednak pierwsze wrażenia mam lepsze w tym przypadku, podobnie jak Aras:
arasek pisze:
staram się chodzić po tych odjechanych przestrzeniach i nawet idzie mi to lepiej niż w przypadku „Freaka”.


(Super wpis, tak w ogóle!)

Mała śmierć – bardzo do mnie od pierwszego usłyszenia przemówiło to zobrazowanie śmierci jako pełzającego robaka, jako myśli, której chętnie by się pozbyć, którą przechowuje się w odległych rejonach mózgu, ale która natrętnie jak owad brzęczy i nie daje o sobie zapomnieć, i upomina się o swoje - daj mi jeść.

Człowiek nie jest sam – mieszane odczucia, w tym sensie, że w zależności od nastawienia intryguje albo męczy. Ale z pewnością jest tu adekwatność formy i treści. Krzyk.

Amor Sui – aforystyczna prostota tekstu, bardzo dobre. Wokal w "miłość" kojarzy mi się z "Zerem zer" Janerki. Miło by było... miłość

Mordopolis – to jest noc. Niskość i głębia muzyki, zwłaszcza w zwrotkach, od razu mnie chwyciły, refren mniej. Konik Garbusek pojawia się po raz pierwszy; mroczne miasto, w którym czeka się na ratunek i nieskończoną dal.

Dziwadełko – poza kontekstem płyty trochę nie miałam ochoty słuchać, ale tu – jak najbardziej. Wracamy do natury, która – znów – przyjazno-wroga. Góry, wierzba, rzeka skontrastowane z trupem i płaczem. Płaczący siwy duch na wierzbie jest wyjątkowo przejmującym obrazem, mam go przed oczami. Człowiek w obliczu natury, zachwyt miesza się z przerażeniem. Tajemnica.

Imię – dziwów ciąg dalszy. Bardzo wkręcający się w mózg refren. Tygrys mrugający z oddali skojarzył mi się z tygrysem Blake'a, burning bright in the forests of the night. Pasuje mi ten Blake zresztą generalnie do płyty. Groza i zachwyt stworzeniem.

Natura nature – ach, lubię. Natura fascynująca, energetyczna, ale zupełnie niesielankowa. Okrutna. Prawdziwość, choć też groteska. I jeszcze to ponaglenie – wskóraj! Mobilizujący numer.

Bestiarium – pierwsze wrażenie: nie strach i nie śmiech, a irytacja. Teraz częściej mnie bawi. Jest to z pewnością odważny numer, ale znów – dobrze wpasowuje się w całość.

Wio Garbusku – dziwna dzika podróż. Jest tu też trochę klimatu Starszych Panów :) (gdzieś wcześniej też miałam to skojarzenie, już nie pamiętam gdzie, ale dobrze mi to współgra z groteską)

Ciszej i Gorsze dziecko – piękne, przestrzenne i wzruszające. Rzeczywiście (jak pisał panek) trochę jak teksty lata temu czytane w "Tylko Rocku"; tak się czuję. Zapach deszczu i łza. Dziękuję.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 lipca 2011 16:28:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11819
moje zacieki na płycie zbliżone do pietruszkowych...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 lipca 2011 21:17:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7696
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Cytat:
elrond opowiadał, że czytał gdzieś wypowiedzi naukowców na temat tego urządzonka
i niektórzy z nich uważają, że jak zderzą te hadrony to może powstać
tzw. materia dziwna, z angielskiego "strangelet",
o właściwie nieznanych właściwościach
i to jest właśnie to "dziwadełko", co wyszło z gór
i nie wiadomo co ono narozrabia


Wiem, że to, co się odczuje słuchając tekstów ma prawo być odległe od intencji autora, ale jakoś nie potrafię przechodzić do porządku nad takimi informacjami i jakoś ukierunkowują one niektóre moje poszukiwania... Osobliwości wydają mi się więc taką konfrontacją z Naturą, ale nie taką zupełnie dziewiczą, ale właśnie pogmeraną przez człowieka i siły o wiele człowieka przerastające. Trochę jak z Bilbem i Frodem, którzy mierzyli się z ponadludzką mocą pierścienia, czy Gedem Ursuli le Guin, który mierzył się z Cieniem. Czyli mierzenie się ze specyficzną Naturą, taką p o n a d naturalną jakby. Ta Natura miesza się z naturą charakterologiczną. Taką, z którą niby nic się nie wskóra, i która może być irytującą wymówką na różne nasze wady, a z którą czasem chciałoby się zawalczyć i chciałoby się przeciw niej jednak coś wskórać. Ta natura pełna jest bestii, Godzilli i King Kongów, zjaw i ludzi, a choć nie bardzo widać, żeby tłum ludzi przenikał się nawzajem z tłumem archaniołów, to przecież jest jakaś świadomość tego przenikania. Trzeba tylko coś wskórać przeciw tej złej naturze – gotowy koń garbusek, któregoś dnia. Ten świat natury miesza się z barbarzyńcami i cywilizacją. Cywilizacją tworzącą futurystyczno-ekspresjonistyczne Metropolis pomieszane z Mordorem, czyli Utopię. W Mordopolis trudno jednak uwierzyć w to immanentne zło. Tortury przekształcają się w groteskę, z rzecznym trupem płyną trupie ciastka i straszą nieistniejące potwory z siwym duchem na wierzbie. Znowu może się okazać, że prawdziwym wrogiem Budzego jest Budzulla. Że prawdziwym wrogiem mnie, jestem ja i trudno coś na to wskórać.

I tak mi wyszło, że bliźniakiem Osobliwości są nie tyle Prozess i Freak, a... Pocałunek Mongolskiego Księcia. :shock: Ale jak już wspomniałem, teksty przypominają mi te sprzed kilkunastu lat. W międzyczasie pojawiły się UT, Prozess, Luna i Freak, które musiały zostawić swoje ślady, ale jest tam silna więź także ze starszą twórczością. Mam wrażenie, że z czasem Budzy tekściarz Armii, Budzy malarz, Budzy autor wierszy do Tylko Rocka, Budzy tekściarz projektu solowego, Budzy wokalista Siekiery i Trupiej Czaszki coraz bardziej się łączą. Można to określić jako dopełnianie się artysty. Nie chcę szafować słowem "dojrzewanie", nie dlatego, żebym był wiele młodszy od Budzego, ale dlatego, że słaby ze mnie znawca sztuki. Jednak podobne mechanizmy zdarza mi się obserwować i u innych.


PS. Zapomniałbym o najważniejszym. :twisted: Moje zacieki są okrągławą plamą.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 lipca 2011 21:55:57 

Rejestracja:
czw, 02 września 2010 20:22:55
Posty: 41
panek pisze:
I tak mi wyszło, że bliźniakiem Osobliwości są nie tyle Prozess i Freak, a... Pocałunek Mongolskiego Księcia.


zgadzam się!!! już przy pierwszym odsłuchu miałem takie wrażenie!
zarówno PMK jak osobliwości mają dla mnie klimat jakby schyłkowy?
są to opowieści z mordopolis
"okradał ojca dla wyższych celów" - "pani bije pana a panią gryzą sny"
opis jakiegoś wielkiego upadku w sferze ducha i międzyludzkich relacji

przy czym osobliwości są dużo bardziej niepokojące!
tak jakby ten upadek o wiele bardziej się pogłębił


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 lipca 2011 00:57:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7630
Skąd: Kraków
elrond pisze:
ps. w tłoczni mnie nie było

Jesteś pewien że nie zawadziłeś w domu o jakiś tunel czasoprzestrzenny i Cię tam nie przerzuciło? :D

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 lipca 2011 06:55:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7696
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
monika pisze:
zobrazowanie śmierci jako pełzającego robaka, jako myśli, której chętnie by się pozbyć

No właśnie. W pierwotnych religiach śmierć bywa przedstawiana jako bestia, drapieżnik rozszarpujący ofiarę, którego trzeba karmić. Tutaj nie jest drapieżnikiem, tylko pasożytem, z którym trzeba jakoś żyć. A nawet, jak w ludowych baśniach o śmierci, która przyszła i zamieszkała w chłopskiej chałupie, nawet zawrzeć specyficzną przyjaźń. To taka mała śmierć, która nie zabija od razu, ale przypomina gospodarzowi o śmiertelności.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 lipca 2011 09:04:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 września 2010 10:19:33
Posty: 452
Dziwne pytania rodzą się....jakie zwierzątka występują w "Bestiarium" ? :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 lipca 2011 09:09:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
zacieki są i u mnie.

:D

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 lipca 2011 09:34:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 września 2010 10:19:33
Posty: 452
pilot kameleon pisze:
zacieki są i u mnie.


Za pare lat będzie osiągać astronomiczne kwoty na aukcjach. "Legendarne, trudno dostępne, pierwsze wydanie z zaciekami" :D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 lipca 2011 10:26:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7696
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Wyludniacz pisze:
jakie zwierzątka występują w "Bestiarium" ?

No właśnie. Sprawdzałem na liście wykonawców, ale nie znalazłem. ;-)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 lipca 2011 12:23:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 28 października 2010 20:42:59
Posty: 466
Skąd: Z Nienacka
Cytat:
To taka mała śmierć, która nie zabija od razu, ale przypomina gospodarzowi o śmiertelności.


Sorry za mało uduchowione porównanie, ale mała śmierć "działa" tu jak mały głód danona. Bardzo niepokojący utwór. Nie jest to chrześcijańska śmierć oswojona, jest głodna: krzyczy daj mi jeść! (Co je śmierć?) no i triumfuje: przynieś mi pączki - mówi. Jak ona tam trafiła? Choroba? Śmierć bliskiego?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 lipca 2011 15:25:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 stycznia 2005 22:36:13
Posty: 1149
Skąd: tylko stąd
A mi przypomina jeden kawał:
słychać pukanie do drzwi, pan domu otwiera, patrzy- a tu stoi na wycieraczce malutka śmierć, kostuszka miniaturowa... Facet pada zrozpaczony na kolana, wyje o miłosierdzie, "O divo, o zgrozo, litości", a śmierć na to: "stary, daj spokój, ja po chomika".

_________________
Andres Pedro Cristobal de Corteza


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 526 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 36  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group