Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 19 października 2019 05:12:41

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 15 października 2019 20:37:56 
Awatar użytkownika

Dla mnie to zdecydowanie jeden z najfajniejszych na Tańcu! Dziś może nie dałbym na drugim, ale na pewno w topie.

Peregrin Took pisze:
Ale co ja mogę, że nie lubię szyjek, transakcentacji i jeje?

No tak. Transakcentacji też nie lubię, ale te tutaj jakoś zupełnie mi nie przeszkadzają. Wszystko inne idealnie wpasowują się w to, że w idealnej tej krainie wszystko może zdarzyćsię :-)

Ja z kolei nie lubię jak w tekstach panoszą się ogólnikowce typu: tu-tam, tak-jak, tych-owych... I w to mi wpadło Gorsze dziecko ze swoim urodziłem się tu/tam. A, no bo drugie czego wyraźnie nie lubię, to powtarzania w kółko tej samej frazy (chyba że mamy do czynienia z ewidentną mantrycznością, jak np. w aleksandryjskiej Siekierze).

PostWysłany: wt, 15 października 2019 20:47:38 
Awatar użytkownika

Transakcentacja chyba właściwie tylko jedna jest.

PostWysłany: śr, 16 października 2019 12:26:27 
Awatar użytkownika

Najbardziej chwyta mnie fragment o niebieskim Jeruzalem, czarnym parkanie i czubkach drzew.

7/10. ;)

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:

PostWysłany: śr, 16 października 2019 15:00:58 
Awatar użytkownika

Nie znałem wcześniej pojęcia transakcentacja - wskażecie w którym miejscu Waszym zdaniem ona występuje?

Bardzo lubię Taniec Szkieletów, bo nie jest udziwniony i jest bardzo przystępny. Rozumiem też ideę tej płyty, w przeciwieństwie do Osobliwości.

Większość będzie w obrębie 7-8, czyli bardzo przyzwoicie, ale bez szału. 10 i 9 pojawią się u mnie prawdopodobnie tylko na Lunie.

PostWysłany: śr, 16 października 2019 15:11:04 
Awatar użytkownika

polake pisze:
Nie znałem wcześniej pojęcia transakcentacja - wskażecie w którym miejscu Waszym zdaniem ona występuje?

nuklearne reakcJE

słowo "reakcje" powinno być akcentowane na przedostatnią sylabę -a-, a nie na ostatnią sylabę -je-

(tylko, że tu to jakoś współgra z "je, je", więc jak dla mnie ujdzie

moją najbardziej nieulubioną transakcentacją armijną jest ta podwójna z Popiołów

w głoWIE nie MA już nic, nawet kłamstw

zawsze się dziwiłem, że nie ma w tym miejscu czegoś takiego: już nie ma w głowie nic, nawet kłamstw)

https://thesoundrops.bandcamp.com/

PostWysłany: śr, 16 października 2019 15:34:53 
Awatar użytkownika

Na płycie nie przeszkadza, ale nigdy bym nie pomyślał, żeby sobie puścić ten utwór tak po prostu.
3/10

PostWysłany: śr, 16 października 2019 15:56:37 
Awatar użytkownika

Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Gero pisze:
już nie ma w głowie nic

albo lepiej: nie ma już w głowie nic / nawet kłamstw. (mi to jednak nie przeszkadza; uwielbiam Popioły).

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.

PostWysłany: śr, 16 października 2019 15:58:06 
Awatar użytkownika

Historia "PEWNEJ" MIŁOŚCI zmieszczona w jednej piosence

10/10

PostWysłany: śr, 16 października 2019 16:03:13 
Awatar użytkownika

Tyler Durden pisze:
albo lepiej: nie ma już w głowie nic / nawet kłamstw

ale wtedy znowu będzie akcent na MA, a teoretycznie powinien być na NIE, bo mówi się, że czegoś NIE ma, a nie, że nie MA ;)

to oczywiście takie tam tylko dywagacje, na moją ocenę też transakcentacje raczej nie wpływają, a na pewno nie w Popiołach, fakt :)

PostWysłany: śr, 16 października 2019 17:39:05 
Awatar użytkownika

Faktycznie, nigdy tego akurat nie zauważyłem. Ale nie zepsułeś mi Popiołów :)

PostWysłany: śr, 16 października 2019 18:58:51 
Awatar użytkownika

10 / 10

PostWysłany: czw, 17 października 2019 08:38:17 
Awatar użytkownika

Taniec szkieletów, najbardziej pogodna z płyt Budzego, tak nieadekwatnie do tytułu. I piosenka o tygrysach - skąd tam one? te groźne czy te oswojone co to lubią najbardziej? tego nie wiem do dziś, choć dawno przeczytałam autobiografię i widzę ten telefon na widelec całkiem wyraźnie, bo różne były kiedyś knify żeby za darmo zadzwonić i pojechać dokądkolwiek, zanim obrazki z dziecięcej wyliczanki zostały - jak i kiedy to się stało??- zastąpione twardą arytmetyką, dzieci i dni policzone, zanim nastąpiły nuklearne reakcje. Ale jak sobie tak wyliczam beztrosko ene due rike fake, to też myślę że można tak sobie prześpiewać całe życie :)

8/10

PostWysłany: czw, 17 października 2019 11:41:00 
Awatar użytkownika

Taniec szkieletów - ile wspomnień, ile odsłuchań, ile wykonań...

(słucham sobie utworu Tygrysy już śpią z.. Deezera :shock: Na Spotifaju też jest - cały Taniec i całe Oso (awesome!), Luny nie ma...)

No za dużo tego było w swoim czasie i ten numer był jednym z pierwszych, od którego odpadłem... ale ostatnio z okazji urodzin Toma pustrzałem ten numer w Radiu i i ja, i wszyscy dookoła byli zachwyceni - jak świeżo nagle to zabrzmiało po latach, na dobrym sprzęcie elektronika Banana też się broni... Odkrywam teraz ten cały album jak dawnego przyjaciela, którego nie widziało się przez wiele lat, a okazało się, że wcale się nie zmienił i tamta przyjaźń była bardzo dobra... prawdziwy skarb

Tygrysy są o tyle inne niż reszta utworów Budzego/Armii, że nie ma tu - pod względem muzycznym - żadnego z ogranych chwytów songwriterskich/stylistycznych - żadnych półtonów, przełamań na akordzie D, melodia i progresja jest czysto popowa (vide i słyche sixties sunshine pop), ale podana została w zagęszczonej aranżacji, no i oczywiście ze swoistym tekstem, który oczywiście zdecydowanie oddziela ten numer i od Herman's Hermits/Hollies/Searchers i od harcerskich ognisk, choć słychać tam i to i to, w oddali, super... pod względem muzycznym najbardziej podoba mi się interludium, gdzie nagle sprawy wkraczają w inny wymiar, czemuście tam nie dali mellotronu, panoowie, panoowie :)

Pamiętam jedną próbę Tańca szkieletów, kiedy to Beata mówiła z przekąsem, że widać, ze tego numeru nie pisał perkusista, bo występują tu nieintuicyjne zmiany podziałów z parzystych na nieparzyste (cały Budzy! :)), co w praktyce oznacza, że przez cały czas trzeba uważać i nie można odlecieć, mimo że same frazy są nietrudne (nawet mnie to jakoś wychodziło ;)) - ale to dobrze że tak jest, piosenka jest przez to nie do końca przejrzysta, tak samo jak tekst zresztą, na pewno nie jest to jakaś głupkowata nierzeczywista radość, raczej radość odzyskana, albo przynajmniej poparta rozumem i pamięcią...

tekstu nie ma co mi komentować, wypada podziękować, że Tom się podzielił osobistymi historiami w takim lekkim tonie bez nachalnej intymności, BTW w jakiejś gazecie napisali przy okazji wywiadu z Tomem i Natalią, że ten numer Tom "ukrywał" przed nią, w sensie nie pokazywał żadnych próbnych wersji tylko zostawił jako niespodziankę na płycie - nie wiem jednak czy to prawda, bo Natalia opowiadała mi później, że autorka artykułu może w dobrej wierze, ale poprzekręcała niektóre sprawy ;) - historia jednak ujmująca

Jeśli chodzi o tekst, to wiążą się z nim też niesamowite wspomnienia mojej pierwszej wizyty u Budzego. To było tak, że najpierw wysłałem mu tłumaczenia paru numerów Armii, a on mnie poprosił, czy nie mógłbym przetłumaczyć wszystkich tekstów z Tańca, bo myśli o wersji angielskiej, potrzebuje na swoją stronę i by przesłał Sullivanowi. Dlatego przy naszym pierwszym spotkaniu przegadaliśmy cały album linijka po linijce - niewiele już pamiętam szczegółów, ale akurat w tym tekście zaryzykowałem - zupełnie w dobrej wierze zresztą - tłumaczenie wersu "elektrony mojej żony" na "glossolalia by Natalia" i Tom bardzo grzecznie powiedział mi, że niee Gero, modlitwa językami to bardzo poważna sprawa i nie pasuje do poetyki tej piosenki... swoją drogą najbardziej lubię właśnie te ostatnią zwrotkę z tym niesamowitym zestawieniem czegoś tak niewyobrażalnego jak "Niebieskie Jeruzalem" i czegoś tak zwyczajnego jak "parkan" - to jest mistrzowski kuplet, dla mnie na równi z wszystkimi perełkami typu mró

Pamiętam też jak się upewniałem czy ta "przykrywka" to na pewno od garka (w Poznaniu raczej mówi się "pokrywka" ;) )

Akurat tego numeru za dużo na żywo nie grałem, bo gdy dołączyłem do zespołu Toma, to już powoli wchodziła Luna i kilka numerów z Tańca wypadło z obiegu. Ale pamiętam, że w Trójce graliśmy, zdaje się że po tym numerze miałem rzadkie poczucie, że fajnie harmonie wyszły, jakoś tam po swojemu powymyślałem nieoczywiste partie i tym razem chyba zagrało...

Ocena - nieoczekiwanie dla mnie tak wysoko: 9/10. Nie mogę tylko tej "szyjki" przekroczyć, resztę - po latach - łykam z niewiarygodnie słodką patyną i duża wdzięcznością

PostWysłany: czw, 17 października 2019 12:16:33 
Awatar użytkownika

Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Gero pisze:
Odkrywam teraz ten cały album jak dawnego przyjaciela, którego nie widziało się przez wiele lat, a okazało się, że wcale się nie zmienił i tamta przyjaźń była bardzo dobra... prawdziwy skarb

:brawa: :brawa:

Bardzo lubię ten utwór i wróciłem doń z wielką przyjemnością. Nie jest to najlepszy numer z Tańca, ale bez najmniejszych wątpliwości daję mu też 9/10.

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.

PostWysłany: czw, 17 października 2019 14:42:21 
Awatar użytkownika

8

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.