Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 19:10:09

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 13 grudnia 2011 22:41:46 

Rejestracja:
wt, 13 grudnia 2011 19:24:54
Posty: 1
Witam!
Nie jest to bynajmniej temat o malarstwie, przynajmniej malarstwie na fizycznym płótnie. Nie mniej jednak chciałbym tu rozpocząć dyskusję na temat malowania słowem przez Budzyńskiego. Od jakiegoś już czasu słucham armii i kilka rzeczy nie daje mi spokoju.
A mianowicie o co mu w ogóle chodzi!?

Zacznę od piosenki "Bracia BUM" czy może mi to ktoś zinterpretować?


P.S. Myślę, że sztukę każdy powinien interpretować indywidualnie, jednak chciałbym wiedzieć co na myśli miał autor - co on chce przekazać


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 13:20:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 17 listopada 2004 13:12:10
Posty: 125
Skąd: Szczecin
Co miał na myśli autor, tego nie wiem. Mogę powiedzieć, jak czuję ten tekst. Dla mnie to jest o życiu człowieka, po prostu. O jego relacjach ze światem i z Bogiem.

Wesołe miasteczko zdmuchnięte przez noc
Klatki schodowe, trzecie niebo


Budzy nieraz opowiada o wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy to widywał wesołe miasteczko, będące takim mitycznym miejscem światła, radości i szczęścia. Potem, wieczorem, wesołe miasteczko zamykano i wtedy ono dogasało, jak w piosence. To niezwykły moment (kiedyś koło mojego domu też postawili i też byłem tego świadkiem). Klatki schodowe też mogą być uroczym, tajemniczym miejscem. To świat człowieka skonfrontowany z "trzecim niebem" (2 Kor 12:2-4).

Niewysłowione Twoje imię na dnie
Nieznośne pragnienie


Dla mnie jasne, że chodzi o Boga, którego my, mieszkańcy klatek schodowych i dogasających wesołych miasteczek, "nieznośnie" pragniemy gdzieś w głębi serca.

Bracia mniejsi, bracia więksi
wołają mnie, ciągle wołają mnie


Bracia mniejsi to zwierzęta, bracia więksi - to aniołowie. Dla św. Franciszka bratem było nawet słońce, a księżyc - siostrą. Czyli znów: człowiek i "wołający go" świat. Dlaczego go woła? Żeby zaprowadzić na zaślubiny z Bogiem.

W dalekim zakątku lata
ostatni przyjazny dom
ubogi duchem
kwadraty, trójkąty i linie


To jakby echo Rivendell. Cały tekst mówi o takich drobnych przebłyskach Boga w świecie. Jest to też malarstwo Paula Klee, który sam twierdził, że maluje kwadraty, trójkąty i linie.

Drogi donikąd i drogi tam
Wiara, nadzieja i miłość
Słońce na oko i kwiaty na nos
Dobra Nowina


Streszczenie tego, co dotyczy każdego z nas. Możemy iść "donikąd", a możemy "tam" - w Tajemnicę, Nieznane, w stronę Dobrej Nowiny. Tam będzie słońce, na nos sobie będzie można włożyć kwiaty (takie, jak piękne wianki, które robi Natalia, które jednakże wkłada się na głowę).

_________________
Tak przypieprzyć, żeby w "Locomotiv Techno Club" zagrali Wishbone Ash!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 13:52:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Fajnie napisałeś!

Co do kwiatów na nos, to zawsze myślałem, że po prostu można je wąchać, ale wizja miniwianków też mi się bardzo podoba :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 16:22:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
antiwitek pisze:
Co do kwiatów na nos, to zawsze myślałem, że po prostu można je wąchać

A ja to sobie wyobrażałam zawsze tak, że ktoś leży se na łące nosem do góry i na nosie kładzie sobie jakiegoś fajnego, dużego, słonecznego kwiatka (tak jak niektórzy kładą liście podczas opalania).
Albo takiego kielichowego kwiatka na czubek nosa i wtedy faktycznie jest on do wąchania. Narcotic flower. :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 17:21:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Haha, to najlepiej jakiś fajny kielich, powój czy coś! :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 19:08:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Obrazek
:D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 22:23:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
z tekstem piosenki Bracia Bum wiąże się nie całkiem przyjemna dla mnie historia, która pokazuje jak łatwo można zabłądzić (czy rzeczywiście?) w buńczucznej interpretacji ;)

zaczęło się od lapidarnego tekstu piosenki Blur, który stanowi jedna linijka

jets are like comets in the sunset

z tej linijki wysnułem całą teologię - otóż, że w z a s a d z i e taki samolot wysoko na niebie strukturalnie niczym nie różni się od ptaka i skoro przez podziw zwraca nasze myśli jeszcze ponad siebie, można swobodnie nazwać go bratem mniejszym

na tym powinienem był zapewne skończyć, ale tu właśnie zaczęło się najciekawsze, bo nad małym jeziorkiem Brzostek w Promnie odbyliśmy z Morellą dość sporą kłótnie o to, że św. Franciszek n a p e w n o nazwałby samolot "bratem mniejszym"

Morella mówiła że nie nie i że chyba mi odbiło, a ja na to, że w sumie rzeczywiście nie wiadomo, ale przynajmniej Budzy by się ze mną zgodził, skoro dla niego nawet kwadraty trójkąty i linie mogą być "braćmi mniejszymi"

akurat wtedy mniej więcej poznałem Toma i korzystając z okazji zapytałem go zapalczywie czy w świetle swojego utworu Bracia Bum nazwałby samolot "bratem mniejszym", ale on - z nutą politowania - odrzekł, że dla niego samoloty to tylko "zabawki ludzkie"

breathe deep the gathering gloom...
:wink:

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 22:47:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Fen, właśnie coś takiego miałem na myśli! :)

Gero, niezła historia. Cholerne Blury :wink: .

PS. Się zastanowiłem: o ile f u n k c j o n a l n i e samolot był dla Ciebie czymś w rodzaju "brata mniejszego"
to s t r u k t u r a l ni e właśnie nie. "Brat mniejszy" oznacza przecież żywe stworzenie Boskie, a samolot zbudował człowiek i jest martwy.
Zachwyt jednak pozostaje zachwytem :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 23:02:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
masz rację - pisząc "strukturalnie" miałem na myśli miejsce w strukturze Stworzenia w danej chwili, "funkcjonalnie" bardziej pasuje choć trochę zabiera wielkości sprawie ;)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 grudnia 2011 23:29:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Aż się zaczęłam zastanawiać, czy ja umiałabym nazwać samolot 'bratem mniejszym'. I doszłam do wniosku, że jednak nie. Bo istotą brata mniejszego nie jest to, że on swoim widokiem zwraca moje myśli wyżej, tylko, że jest towarzyszem w drodze, istotą, która też zwraca swoje myśli wyżej.
Więc nic martwego - czy to dzieło człowieka, czy dzieło Boże - natura, nie może być dla mnie 'bratem mniejszym', co nie zmienia faktu, że wiele takich rzeczy potrafi otworzyć oczy na Tamtą Stronę. :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 grudnia 2011 13:38:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dla mnie tekst Braci bum jest ułożony piętrowo, trochę jak Boska komedia: pierwsza zwrotka jest na dnie, gdzie to, co dobre i radosne zostało zdmuchnięte przez noc. Środkowa zwrotka rozgrywa się w przyczółku lepszego świata, jak Rivendell gdzieś wśród dzikich i niebezpiecznych ostępów. "Drobne przebłyski Boga w świecie" - dokładnie tak, jak napisał Jarema (bardzo fajny tekst w ogóle!). Ostatnia zwrotka idzie tam (słowo użyte dla mnie w tym samym kontekście, co w Wyludniaczu, że to migotliwe żółte światło z piekła nie jest tym) i jest dobrą nowiną.

A refreny są wołaniem, żeby człowiek szedł właśnie w tym kierunku: od dna do tam.
Tyle ode mnie :-)

PS.
Gero, jeżeli źle Cię oceniam, to przepraszam - mam wrażenie, że możliwość zjednoczenia przez Ciebie samolotu z ptakiem wynika z Twojego ogólnego stosunku do braci mniejszych... jak myślisz?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 grudnia 2011 13:47:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
jeśli przez "braci mniejszych" rozumiesz tylko zwierzęta domowe, to mocno myślę że możesz mieć rację ;)

ale już z sarną, nie mówiąc już o słońcu lub księżycu sytuacja się mgli

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 grudnia 2011 14:10:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
He he. Ale czy sarnę w takim razie traktujesz naprawdę jako "brać mniejszą", czyli coś/ kogoś podobnego do nas ludzi - czy raczej jako element krajobrazu? (pytam o to wcale nie lekceważąco, bo wiem, żeś na krajobrazy wyczulony i są dla Ciebie pięknem par excellance)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 grudnia 2011 14:40:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
to drugie - definicja "brata mniejszego" jako coś/kogoś podobnego do nas ludzi do mnie nie przemawia

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 grudnia 2011 16:03:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
dla mnie jest to dość proste:
dla mnie brat mniejszy jest bratem większym, a brat większy jest bratem mniejszym i, jednocześnie, na odwrót.

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group