Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:20:20

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 10:12:27 
A pewnie - obmyśliłem dziś w autobusie, zastrzegam jednak, że może być mało zrozumiale: to jest ten sam zabieg, ale użyty zupełnie inaczej. Tu jest to podporządkowanie tekstu rytmowi, delikatne (ale jednocześnie nieskrępowane - to jest możliwe) obchodzenie się z materią, z kształtami niby skromnej piosenki (o czym w jej drugim wersie), żeby w swojej ulotności mogła pomieścić jeszcze więcej piękna - genialny zabieg formalny!

A mró to mi się jeszcze z mruczeniem kojarzy. Świetny tekst, Crazy, tak w ogóle.

EDIT: Jeszcze mi się jedno przypomniało, co dopełnia mój powyższy wywód. Jak małe jest to świa przy Królestwie!


Ostatnio zmieniony pn, 08 marca 2010 10:15:46 przez kk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 10:15:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
A ja przyznam, że trochę szkoda, że są teksty we wkładce. Bo że "mró" jest przez "ó", to trochę psuje sprawę. Wolałbym brak podanego tekstu, byłoby fajniej.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 10:19:21 
Niczego nie psuje! Właśnie każe zwrócić tym większą uwagę. Porównanie małości czegoś do mrówki jest bardzo naturalne, a gdy się ta mrówka urywa na zaskakującym ó, to otwierają sie oczy i trzeba szukać sensów.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 10:20:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
A gdybyś nie wiedział, czy "mró", czy "mru" - nie byłoby jeszcze lepsze?!

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 10:21:59 
Napiszę szczerze, że akurat ja potrzebowałbym wówczas dużo więcej czasu, żeby w ogóle ten moment zauważyć... A tak było to jak uderzenie.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 10:24:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Rozumiem. Mi to się też bardzo podobało (ciekawe, że potem tekst "Marności" jest dla mnie zupełnie niezrozumiały i nieruszający), a na kwestie ortograficzne wpadłem teraz, gdy
Crazy pisze:
mru od mrugnięcie

Wcześniej nie miałem tego skojarzenia.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 14:53:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Kamik - dzięki za hint interpretacyjny. Coś w tym jest.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 18:17:50 

Rejestracja:
pt, 15 stycznia 2010 23:06:53
Posty: 66
Crazy pisze:
Mró w Marności wydaje mi się jednym z w ogóle najgenialniejszych zabiegów poetyckich w twórczości autora.


Może i jest to dobry zabieg poetycki (genialnym bym go na pewno nie nazwał). Niemniej jednak, nie podobają mi się takie zabiegi w piosenkach.

Crazy pisze:
W króciutkiej sylabie "mró" mieszczą się jednocześnie przynajmniej trzy aspekty tej maleńkości:
mru od mrugnięcie, a więc maleńkość w aspekcie czasowym
mró od mrówka, a więc maleńkość w aspekcie przestrzennym (i obrazowym!)
mró jako takie, więc maleńkość w aspekcie słowotwórczym.


Na drugie i trzecie wpadłem sam, na pierwszy nie zwróciłem uwagi. Ale patrz wyżej: nie jestem w stanie tego zaakceptować w piosence, a już na pewno nie tej (we "Wspaniałej Nowinie" oczywiście też).

Crazy pisze:
W porównaniu do tego "królestwo nie z tego świa" wydaje mi się mniej udane.


Mi też zdecydowanie.

Kamik pisze:
Tu jest to podporządkowanie tekstu rytmowi


Gdyby zaśpiewać "świata" wcale ten rytm nie byłby aż tak zaburzony (co nie znaczy, że w ogóle nie byłby zaburzony), tym bardziej, że jest to śpiewane "świaa", a nie "świa".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 22:18:40 
Dopiero za drugim razem i w innym miejscu zwrotki.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 23:14:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Postscriptum pisze:
Gdyby zaśpiewać "świata" wcale ten rytm nie byłby aż tak zaburzony (co nie znaczy, że w ogóle nie byłby zaburzony), tym bardziej, że jest to śpiewane "świaa", a nie "świa"


zupełnie się nie zgadzam, byłoby wtedy grzecznie jak u proboszcza - herbatka i pączusie, ale w lidżbie dwóch tylko, żeby tylko nie wykroczyć

poza tym czym innym jest naturalny melizmat ("aa") a czym innym naciąganie melodii do rytmu ("ata"), aż sobie to wyobraziłem, fuj :)

dla mnie owszem, "mró", jest zabiegiem genialnym, eksperymentem formalnym który do tego świetnie siedzi w treści, szkoda że Budzy nie eksperymentuje z fakturą słowa więcej, bo takie "jak gdyby nic" też ociera się o drugą stronę

"świa" jest rzeczywiście mniej okazałe, można nawet zarzucić mu wtórność do "mró", ale też spełnia w tekście inną rolę, rzekłbym, rozweselającą - taka antykulminacja, która - jak już wspomniał Kamik - sprowadza ogromność Królestwa w zasięg - w kontekście lepszych piosenek i lepszych miłości - słabego wzro i niezbyt zdarnego sir... a "wspaniała nowina" jest taka że to Królestwo schodzi do tego biednego świata, ale równocześnie przekracza go i ciągnie ten świat w górę do Siebie, to wszystko widzę w tym tekście, tylko nie na zasadzie kawy (u proboszcza ;)) na ławę, bo jaka to sztuka...

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 09 marca 2010 01:28:46 

Rejestracja:
pt, 15 stycznia 2010 23:06:53
Posty: 66
Gero pisze:
poza tym czym innym jest naturalny melizmat ("aa") a czym innym naciąganie melodii do rytmu ("ata")


No przecież napisałem, że rytm zostałby zaburzony i wiem, że dużo lepiej rytmicznie brzmi w takiej wersji w jakiej jest, ale mimo to dla mnie bardziej "zjadliwe" byłoby lekkie zaburzenie rytmu niż ucięcie tego słowa.

Ciekawe jest to, że ja doskonale rozumiem wasze argumenty i nawet się z nimi po części zgadzam, jednak to nie zmienia faktu, że dla mnie piosenki byłyby lepsze, gdyby końcówki nie zostały ucięte.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 09 marca 2010 23:55:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 listopada 2009 00:12:30
Posty: 20
ruiny morza rozbite o brzegi
letnie napoje wyplute przez deszcze
gasnące głosy po nocy na wietrze
a światło świeci w ciemności


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 marca 2010 14:26:15 

Rejestracja:
czw, 24 grudnia 2009 14:13:19
Posty: 115
Skąd: Sherwood
Stowarzyszenie Umarłych Poetów gratuluje polotu interpretacyjnego,jak i wiedzy wszelakiej tajemnej,potrzebnej do wniknięcia w umysł poety w tym wątku... :brawa: Świetnie się to wszystko czyta...Rytmy się połamały-już dawno..człowiek taki mały,choć kosmosu już sięgnął-nieba w nim nie odnalazł...

_________________
Nic nie będzie zapomniane,nic nigdy nie będzie zapomniane...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 sierpnia 2011 16:43:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 17 listopada 2004 13:12:10
Posty: 125
Skąd: Szczecin
Fengari pisze:
"Wszechobecne słabe żółte światło"


To chyba Beckett. Takim światłem miał pulsować nieszczęsny walec z "Wyludniacza" (vide wątek o Becketcie na "Bukowinie")

_________________
Tak przypieprzyć, żeby w "Locomotiv Techno Club" zagrali Wishbone Ash!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 sierpnia 2011 20:03:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Jarema pisze:
To chyba Beckett.

To na pewno Beckett. Trochę cytatów z Becketta zebrane jest tam (kursywa).

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 300 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group