Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 15:55:21

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 czerwca 2005 10:26:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
To już samego Mikołajka trzeba by zapytać, czy mu nie zaszkodziło ;)

Nie będę się kłócił. Mogą mówić tylko o sobie i o tym, jak było w moim domu, gdzie dorośli Mikołajkiem się nie interesowali, a ja się nim zaczytywałem i emocjonowałem jego przygodami. Po prostu próbuję spojrzeć oczami dziecka, dla którego Mikołajek jest kimś ważnym, a które nagle widzi na półce w księgarni swojego ulbionego bohatera wplątanego w jakieś opowieści bardziej dla rodziców i z podtekstami politycznymi.

Pewnie, że patrząc z perspektywy osoby dorosłej takie używanie postaci do celów pastiszowych moze być 'ciekawym zabiegiem literackim' i 'trafnym komentarzem obyczajowym' itp. itd., ale podejrzewam, że dziecko jakieś tam komentarze do PRLu mało obchodzą, a czuje, że "ci duzi" zabrali sobie jego bohatera.

Ja jako dzieciak byłem bardzo zaborczy pod tym względem. Nie spodobało mi się na przykład, gdy się dowiedziałem, że w Kajku i Kokoszu są jakieś "podteksty". Czytałem to jako ciekawe, śmieszne i wciągające historie, a tu nagle się dowiaduję, że autor miał też inne cele poza przeniesieniem mnie w bajkowy świat i coś tam przemyca dla dorosłych.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 czerwca 2005 10:35:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
lotan pisze:
Ja jako dzieciak byłem bardzo zaborczy pod tym względem. Nie spodobało mi się na przykład, gdy się dowiedziałem, że w Kajku i Kokoszu są jakieś "podteksty". Czytałem to jako ciekawe, śmieszne i wciągające historie, a tu nagle się dowiaduję, że autor miał też inne cele poza przeniesieniem mnie w bajkowy świat i coś tam przemyca dla dorosłych.


Eeee no co Ty! Mnie wlasnie te "podteksty" w Kajku i Kokoszu cieszyly najbardziej, staralem sie je samemu wylapywac swoja siedmioletnia mozgownica, a jak mi sie nie udawalo czegos zrozumiec, to prosilem rodzicow, zeby mi w miare przystepnie wyjasnili na czym polega "drugie dno" dowcipu :).

Zdrowka zycze

PS: Przeciez takie smaczki jak:

"-Mam walute.
-Gratuluje"

czy:

"Wywiesmy magiczny napis: "PRZYJECIE TOWARU""

byly rewelacyjne :D

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 czerwca 2005 10:47:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
No mnie jakoś takie rzeczy nigdy specjalnie nie bawiły. Jako dziecko chciałem "czystych" bajek, oderwania od rzeczywistości i wejścia w świat baśniowy. Interesowała mnie warstwa fabularna Kajka i Kokosza - awanturnicze i czarodziejskie przygody - a nie jakieś podteksty i odwołania. Zdecydowanie nie lubię takich nawiązań do "aktualnej sytuacji społeczno-obyczajowo-politycznej" w bajkach :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 czerwca 2005 10:52:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
lotan pisze:
Zdecydowanie nie lubię takich nawiązań do "aktualnej sytuacji społeczno-obyczajowo-politycznej" w bajkach


Ja natomiast lubie bajki,ktore operuja na obu tych poziomach rownolegle. Tzn. Mozna je odczytywac je jako zwykle bajki ze wzgledu na ich fabule, ale jesli ktos chce moze sie bawic w wychwytywanie smaczkow i aluzji. Sztyandarowym przykladem na to, byl osotatnio "Shrek", a wczesniej wlasnie "Kajko i Kokosz", czy "Asterix i Obelix" :)

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 26 czerwca 2005 13:21:06 
Chciałbym przypomnieć że Muminki to sympatyczna, choć charakterna rodzina. Cypelek na którym mieszkają jest słoneczny, jasny i miły. Ci bliżsi sąsiedzi też (choć im dalej w las, tym dziwniejsi). A juz daleko dalej, mrok i magia i tajemnica.


A jeśli ktoś chce naprawdę brutalnej bajki (na której wychowywały się pokolenia amerykańcow), to polecam czytanie sagi Dorotka w Krainie Oz (choc neikoniecznie wszystkich 40 tomów). Przy Dorotce w Krainie Oz, to i władca pierścieni jest lajtem.

Kiedyś chciałem pisać mgrkę o bajkach z pogranicza socjologii i literaturoznastwa, tak w ogóle (hehe z tym nikiem ;)


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group