Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 16 czerwca 2024 23:45:46

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 22:27:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14870
Skąd: wieś
Armijny Smok pisze:
caritas- jako organizacja charytatywna - Kościół zawsze troszczył się o ubogich i odrzuconych (wypełniając tym samym słowa Jezusa,,,) - no i Polska chyba nie jest wyjątkiem (choć z tego, co mi wiadomo - 90% osób caritasu to ludzie świeccy)


Ale pomoc ubogim nie jest misją Kościoła. To sprawa drugo- czy wręcz trzeciorzędna. Zresztą sam sobie odpowiadasz - 90% to świeccy. I niech działają, na zdrowie.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 22:32:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11826
elrond pisze:
..przykład na co ?

na działalność społeczną - która przynosi moim zdaniem, wiele dobra,,,


Cytat:
Ale pomoc ubogim nie jest misją Kościoła. To sprawa drugo- czy wręcz trzeciorzędna.

idąc interpretacją słów: "byłem głodny- a daliście mi jeść" - mogę sie nie do końca zgodzić,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 22:34:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Armijny Smok pisze:
na działalność społeczną - która przynosi moim zdaniem, wiele dobra,,,

...no widzisz.... a ja oczekuję czegoś innego...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 22:39:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11826
-myślę że różnorodność talentów i darów - nawet wśród księży - jest tak duża - że zarówno Ci którzy mają dar współdziałania z ludźmi - i czynienia dobra w świecie - jak i Ci (obiektywnie ani gorsi ani lepsi) którzy modlą się, odprawiają mszę i głoszą homilie - mają swoje miejsce w Kościele,,, takie me zdanie,,, - na dzień dzisiejszy,,,
(przepraszam wszystkich - szczególnie moderatorów za off-top - ale trochę mnie nurtował temat)

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Ostatnio zmieniony wt, 06 marca 2007 22:42:32 przez Smok, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 22:42:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14870
Skąd: wieś
Armijny Smok pisze:
dąc interpretacją słów: "byłem głodny- a daliście mi jeść" - mogę sie nie do końca zgodzić,,,


"Walka" (chociaż to słowo tu nie pasuje) ze złem czy łagodzenie skutków zła? Moim zdaniem działalność charytatywna jest tym drugim, a nie tym pierwszym. A to pierwsze jest celem działalności Kościoła. To drugie jest ważne, ale jak napisałem - drugo czy trzeciorzędne.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 22:48:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11826
Gravi pisze:
"Walka" (chociaż to słowo tu nie pasuje) ze złem czy łagodzenie skutków zła? Moim zdaniem działalność charytatywna jest tym drugim, a nie tym pierwszym.


,,,walka ze złem,,, - proszę zinterpretuj - bo to akurat przewrotnie można interpretować - np. jako wyższość mieszania się księży do polityki nad mieszaniem się w życie społeczne (wiem że trochę za mocno pojechałem ze złośliwą interpretacją - za co również sorry,,,)

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 22:57:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14870
Skąd: wieś
Armijny Smok pisze:
,,,walka ze złem,,, - proszę zinterpretuj - bo to akurat przewrotnie można interpretować - np. jako wyższość mieszania się księży do polityki nad mieszaniem się w życie społeczne (wiem że trochę za mocno pojechałem ze złośliwą interpretacją - za co również sorry,,,)


Generalnie, myślę, że chyba wiadomo, o co chodzi. Jeśli chodzi o politykę, to zauważ, że wśród siedmiu grzechów głównych mowa jest o kwestiach bardzo indywidualnych. I koniec końców wszystko zaczyna się od jednostki, od człowieka. Dlatego konkretny człowiek jest przedmiotem nauki o zbawieniu. Nie ludzkość. Nie zło społeczne, czy społeczne dobro. Dlatego mówię nie do mieszania się kleru do polityki. W jakiejkolwiek formie.

A czy księża są w czymś lepsi od innych? Strasznie mnie drażni takie założenie. Ludzie jak wszyscy.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 22:59:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 20:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
a ja znalazłem ciekawą osobę, jest to pani redaktor Grażyna Orłowska-Sondej z TVP3 oddział Wrocław, z którą dane mi było być latem na Ukrainie i pomagać ratować polski cmentarz w Żytomierzu. Pani Grażyna słynie z pomocy ludziom na kresach. Widziałem osobiście jej zaangażowanie w pomoc Polakom tam żyjącym, nawet już umierającym. Ostatnio nawet kupiła dom gdzieś koło Wałbrzycha czy Świdnicy, aby pozabierać samotnych Polaków, którzy wszystkich potracili i zostali pozostawieni sami na pastwę losu na wschodzie. Może poopowiadać, a robi to naprawdę z wielkim sercem. Jak zobaczy coś nowego to zaraz chce tam jechać i pomóc. Zawsze ona kręci reportaże, ale jest tak ciekawą postacią, że myślę iż warto taką osobę zaprosić...ale to już nie ja decyduję :)

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 23:00:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14524
Skąd: nieruchome Piaski
Smoku, nie przepraszaj, zawsze można wydzielić posty od pewnego momentu i przenieść je do innego, bardziej adekwatnego wątku. Rozumiem, że powyższa dyskusja jawi się jako poważniejsza i szersza, ale i tak doznaję déjà vu.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 23:06:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 05 listopada 2006 23:16:30
Posty: 187
Skąd: Śrem
elrond pisze:
ja oczekuję czegoś innego


Ja też czegoś innego oczekuję od księży - niż działalności społecznej, czy politycznej. Jestem absolutnie przekonany, że rolą księdza jest przede wszystkim głoszenie Chrystusa - szczególnie przez sprawowanie skramentów oraz głoszenie słowa. I takich księży sobie nade wszystko cenię (mimo tego, że społecznie mogliby też wiele zrobić - a tego nie robią).

Dla mnie niebezpieczną granicą w przypadku księdza społecznika jest moment , gdy ludzie zaczynają się do niego zwracać szefie, a słowo Ojcze nijak do niego nie pasuje.

_________________
programy-gry.pl
gra-muzyka.pl


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 23:13:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11826
Gravi pisze:
A czy księża są w czymś lepsi od innych?

ja tak nie twierdzę, żeby była jasność - a jeżeli tak wynika z moich postó w- to jest to zła interpretacja,,,
,,,a co do polityki - jeśli rozumieć ją jako:
1. «działalność władz państwowych, zwłaszcza rządu»
2. «działalność jakiejś grupy społecznej lub partii mająca na celu zdobycie i utrzymanie władzy państwowej; też: cele i zadania takiej działalności oraz metody realizacji takich zadań»
3. «sposób działania osoby lub grupy osób kierujących jakąś instytucją lub organizacją»
4. «zręczne i układne działanie w celu osiągnięcia określonych zamierzeń»

jeśli rozumieć ją według def. 1,2 - to według mojej (znikomej) wiedzy - księża nie mają prawa (z racji swego powołania) - do tego typu działań/przynależności partyjnej,,, - no i dla tego typu polityki wśród księży - nie!
Def 4 - może wzbudzać (we mnie wzbudza) trochę zastrzeżeń - (zwłaszcza w kwestiach twz. "politycznych(władze,rząd), gdyż jeśli celem jest dobro konkretnego człowieka - jego zbawienie - poprzez, np. napomnienie - to dlaczego księża nie powinni się wypowiadać w danej kwestii?? jeśli tym celem/zamierzeniem jest jakiś interes inny niż zbawienie - to jestem oczywiście przeciw takim ingerencjom,,,

zasłyszana definicja - nie pamiętak skąd: Polityka - to działalność zmierzająca do tego - aby człowiekowi/społeczeństwu - było lepiej (może trochę niedokładny cytat,ale sens zachowałem) - no i tu też można różnie interpretować,,, (ale mam dziś fizoloficzny wieczór ;) )

edit:
Piotr pisze:
Ja też czegoś innego oczekuję od księży - niż działalności społecznej, czy politycznej.

żeby byłą jasność - chyba wszyscy sie zgodzimy że społecznik nie równa się ksiądz - chodzi chyba bardziej o łączenie tych dwóch ról,,, - no i czy jest to w ogóle możliwe,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Ostatnio zmieniony wt, 06 marca 2007 23:16:37 przez Smok, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 23:14:17 

Rejestracja:
pn, 05 marca 2007 21:08:25
Posty: 897
Skąd: lublin
ja się bardzo cieszę, gdy księża działają społecznie.mogą zobaczyć jak ludzie żyją. uważam, że to to samo co głoszenie Jezusa.tylko na inny tak samo ważny sposób.A jak są obywatelami to prywatnie politycznie też moga się wypowiadać.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 23:21:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11826
oko pisze:
prywatnie politycznie też moga się wypowiadać

tak - ale nie być członkami partii politycznych,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 23:29:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 17 listopada 2004 00:19:04
Posty: 854
Baaaaaaardzo zgrabna czołówka do programu. Uznanie !!!!!1 :piwo:
Mam nadzieje, że program będzie z jajem :wink:


Tylko sie nie pobijcie podczas filipik w sprawie tych księży.... :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 marca 2007 23:31:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 05 listopada 2006 23:16:30
Posty: 187
Skąd: Śrem
oko pisze:
prywatnie politycznie też moga się wypowiadać

Nie powinni wspierać swoją osobą żadnej partii. Poglądy swoje prywatne mogą mieć, każdy je ma. Oni mają "wyciągać rękę" do grzesznika - niezależnie od orientacji politycznej.

_________________
programy-gry.pl
gra-muzyka.pl


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 399 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 27  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group