Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 16:37:29

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 listopada 2004 23:21:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
a ja może jutro wreszcie nabęde "uwagi...". pierwszy raz z X Baką zetknąłem sie na kasecie z piosenkami ze spektakli Teatru Witkacego w Zakopanem. ------- cny młodziku migdaliku. a teraz...

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 listopada 2004 08:17:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
J.T.Fly pisze:
"Truna" to staropolska "trumna", a "fatów" to liczba mnoga od "fatum" (tak jak "forów")


Jeżeli "fatów" jest od "fatum" to wtedy Budzy nie może zaśpiewać "faktów", bo to trochę zmienia sens całego wersu. W końcu fatum to coś innego niż fakt.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 listopada 2004 13:03:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:22:24
Posty: 1938
Skąd: Łódź
Wreszcie mam Trupią Czachę. Ta płyta chyba nie ma słabych momentów i naprawdę trudno mi wskazać ulubione utwory (z 10 by ich było :wink: ). Po prostu CZAAAD!
Wczoraj na próbie zespoliku mojego kumpla bawiliśmy się troszkę w improwizację. Byłem już wtedy pod wpływem czachy i dzisiaj ledwo mówię :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 listopada 2004 14:09:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
moja recenzja z fanzinu "inne Planety"

"Uwagi ks.Baki" to porażające połączenie tego co najlepsze w polskiej muzyce post-punkowej jak i tego co najlepsze w... post-baroku(sic!). Niemożliwe? Otóż możliwe- polski punk i polski barok mają do siebie wbrew pozorom blisko. Ta bowiem płyta nagrana została do tekstów XVIII wiecznego księdza Józefa Baki, będącego chyba ostatnim przedstawicielem barokowej twórczości i estetyki w Polsce. Jako, że kompletnie nie przystawało to do ówczesnych trendów (wziętych z racjonalistycznych francuskich salonów), twórczość księdza Baki do dziś uważana jest przez wielu za przykład wszetecznictwa i upadku polskiej literatury końca I Rzeczpospolitej. Używane przez niego rymy częstochowskie przekazujące niepopularne treści wzywające do nawrócenia i pokuty, raziły wysublimowane oczekiwania oświeceniowych intelektualistów bądź osoby kreujące się na nich, oczytane w różnych teizmach czy deizmach....
Sam ksiądz Baka to nietuzinkowa postać. Pochodzący z bogatej rodziny szlacheckiej, sprzedał swoje dobra i rozpoczął misję ewangelizacyjną w pogańskich gdzie niegdzie regionach Litwy. Prócz tego pisał wiele wierszy, utrzymanych w klimacie barokowego brania się za bary z „grzechem swej duszy” w perspektywie nieuchronnej śmierci, czekającej na swe żniwo wcześniej czy później-„dzisiaj rozkosz i bogactwo, jutro ropa i robactwo”.. Śmierć u ks. Baki to nieustanne wyzwanie dla żywych by kierowali swoje uczynku ku nawróceniu „grzeszniku-indyku, stul ogona by zbawiona była dusza, ciała tusza...”, Zażywanie ziemskich rozkoszy nie jest bezkarne, gdyż po śmierci z wszystkiego trzeba zdać sprawę przed Najwyższym. Stroje i uroda przeminą („z wieńcem i rumieńcem panienki w trumienki”, „nic nie miło gdy się zgniło”). Dopiero świadomość tego pozwala życiu nabrać prawdziwych barw i autentycznego wymiaru.
Takie „parafialne” gadanie księdza ze wschodu wobec salonowych ekstrawagancji myślowych czerpanych garściami z XVIII wiecznych myślicieli-mącicieli (Rousseau, Wolter) musiało budzić co najwyżej uśmiech politowania ludzi w „modny kroju, krótkim stroju” mających „język długi, złe zasługi”.
Myślę, że podobnie będzie i teraz z tą płytą. Jaśnie oświeceni klabowcy miastowi, zakochani we wszystkim co nie nasze (rodzime i przaśne, co jak wiadomo nie jest trendi) czy inni tropiciele wad narodowych spod sztandaru Wybuchowej Gazety mogą podobnie odebrać ten śmiały projekt połączenia post-barokowych tekstów z muzyką post-punkową. Polska zaściankowość kapie z tej płyty aż miło. Tomek Budzyński z księdzem Baką ma wiele wspólnego-obaj są ludźmi wschodu i obaj głoszą swą twórczością niepopularne i nie- trendi prawdy prezentując niekiedy podobny styl wierszowania. Sama płyta broni się swoją ekspresją i niemiłosiernym czadem, połączonym z ważkimi słowami. Dawno muzyczne dokonanie na rodzimej scenie nie poruszyło mnie tak bardzo, bo i nie za często ktoś śpiewa „źle żyjesz, zawyjesz” czy „z lury, gnoju wstań robaku” nie dla pustej stylistyki typu Marylin Manson, lecz by faktycznie coś się w człowieku opamiętało. Życie i twórczość Tomka Budzyńskiego są wystarczającym gwarantem dla tego, by sądzić, że artysta nie śpiewa tego dla „jaj”.
Oczywiście zaistnienie tej płyty nie jest przypadkiem. Powstała ona dla uczczenia 10 lat istnienia wszetecznego pisma „Fronda”, które grupuje środowisko ludzi wszetecznie nastawionych do nowej wspaniałej ideologii Europy (wg Ojca Dyrektora: lewicowej, anty chrześcijańskiej, pro-muzułmańskiej). Czyżby więc był to młyn na wodę dla pewnego środowiska? Nie sądzę- uniwersalność tej muzyki i słów uderzyć może każdego, bo nie ma tu stylistyki nadętego kazania. Proste prawdy i prosta muzyka- czego chcieć więcej? Mówiąc po w języku skażonym Dukajem- odniosłem wrażenie, że płyta ta uderza głęboko po sarmackim memie jaki siedzi mniej lub bardziej ukryty w zakątkach Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach. Ubrane to wszystko w „parafialną” muzykę polskiego punka (kto zna twórczość Budzyńskiego to odnajdzie szybko w utworach muzykę „Siekiery” czy wczesnej „Armii” bez żadnych współczesnych udziwnień) daje niesamowite wrażenia.
Zdumiewać może tylko jak XVIII wieczne słowa komponują się z XXI wieczną muzyką. Choć może to nie dziwne-wszak i pan Baka i pan Budzyński maszerują pod jednym sztandarem, którego ciągłe istnienie jednych złości a innych zadziwia i napawa nadzieją.

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 listopada 2004 15:56:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Teraz wszystko jest "post..." Co to za pojęcia, "postbarok" i "postpunk". Nie lepiej - późny barok i punk?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 listopada 2004 16:14:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
te pojęcia są trendi-śmendi

swoją drogą to ciekawe określenie: "późny punk...reprezentowany przez artystę ze szkoły polskiej"- jak ze sztuki przez duże SZ ;)

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 listopada 2004 19:07:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 01:47:15
Posty: 298
Skąd: Breslau
no wreszcie mogę coś powiedzieć o Czaszce (dzięki Youzkovi niejakiemu, który mi to cudo z Warshaw posłał i któremu dzięki :) )
No a sama zawartość Czachy... to może tak powiem... wysłałem parę tygodni temu mp3 z Larum kuplowi, staremu punk, który ostatnio próbował mnie wyciągnąć na koncert kapeli ... Latające Odchody (:) ) - taki stary punkowy kabaret z Wro. No ale jak ów kumpel posłuchał sobie Larum, to napisał mi maila, w którym po prostu nie mógł uwierzyć, że ktoś dzisiaj jeszcze może tak grać...
A mnie jednym słowem wgniotło i nie mogę jak na razie podnieść się z lury zachwytu. Jedyna rzecz, która jest mnie wstanie postawić na równe nogi, to kolejny odcinek Survivalu Dzynia z Czachą w roli głównej. Ostrzegam ! Jeżeli coś takiego pojawi się tutaj, to obiecuję osobiście wybrać się do Pozen żeby wyjaśnić pewne sprawy...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 listopada 2004 21:49:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
i z Czachy da się zrobić listę... :P

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 listopada 2004 21:52:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Dzyniu, czekamy na poszatkowanie Trupiej Czaszki :wink:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 listopada 2004 23:29:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 16 listopada 2004 23:19:04
Posty: 854
Nie ma tej płyty w sklepach... moze sie już cały nakład wyczerpał????
Przysnąłem chyba..... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 17 listopada 2004 09:14:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Ostatnie rozwiązanie (zakup w Księgarni Ludzi Myślących) jest najlepszym rozwiązaniem, bo w Internecie ta płyta jest dość droga. Kupując w sieci tracisz ok. 12 zł. Ja zakupiłem Graviemu TC i przesłałem mu we wtorek po słynnym koncercie, więc daj znać :wink:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 19 listopada 2004 16:34:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
A ja ciągle nie mam tej płytki choś bardzo bym chciał, bo sprzedawcy to mozzole i nie chcą mi jeszcze zamówić - "za tydzień może będzie i będzie kosztować od 35 do 90 zł" - to najbardziej konkretny text jaki usłyszałem hehe

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 19 listopada 2004 16:52:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 20:59:15
Posty: 44
Skąd: Mistyczne Miasto Lublyn
Przesłuchałem TCz ze 60 razy, jestem urzeczony, bo wychowałem się na takich rzeczach (Exploited!), i cały czas w samochodzie słucham. doskanała jest "Śmierć", kojarzy mi się z "Aguirre", to jest thrash-core-punk hicior!!! Tylko jakie radio to będzie grało?
Wadą płyty jest dla mnie zbyt dokładna gra gitar, są zbyt czyste. Przydałoby się trochę rdzy i sprzężeń! Można było też lepiej chyba wpasować wokal, bywa zbyt głośny w stosunku do instrumentów. Ale wiem, że następna płyta TCz też powali niejednego twardziela!

_________________
Im tylko o to chodzi, abyś nie wierzył w nic i stał się niewolnikiem - a potem jednym z nich...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 19 listopada 2004 17:00:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
w Radiu Józef podobno leci regularnie.... a napewno będzie lecieć...:twisted:

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 19 listopada 2004 20:15:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
To bedzie nastepna plyta B&TCz?? :P

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group