Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 16 czerwca 2024 03:57:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 352 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 24  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 17:41:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 17:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
:shock: :shock: :shock:
to kim kardynał jest, jak nie jest osobą duchowną???!!!
nie kapuje.. :roll:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 18:15:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:09:22
Posty: 1119
kardynałowie to katolicy, którzy wybierają nowego papieża i w czasie pomiędzy pontyfikatami zarządzają Kościołem jako Kolegium Kardynalskie. Papieżem może zostać każdy. Nawet osoba świecka - ale katolik.

Jeśli na konklawe wybrali by na papieża na przykład BartkaZ. To wezwano by Bartka na konklawe i zapytano czy przyjmie.... Jeśli by się zgodził to szybko trzeba by go było na kapłana i biskupa wyświęcić (myślę, że 5 godzin roboty :wink: ). Bo papież jest też Biskupem Rzymu.
Taka jest teoria... prawo to dopuszcza... trzymaj się Bartek.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 18:29:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 17:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
o kurcze :shock:
w życiu bym nie pomyślała!!! byłam pewna że do bycia papieżem potzrebna jest odpowiednio wysoka pozycja..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2005 18:42:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:09:22
Posty: 1119
a wracając do kardynałów...
Cytat:
Kto może zostać kardynałem?

By zostać kardynałem nie trzeba być biskupem ani arcybiskupem. Przez wiele stuleci purpurę przywdziewali nawet świeccy wierni, tyle tylko, że pochodzący z arystokratycznych i zasłużonych dla Kościoła lub dla papieża rodów. Po raz ostatni taki przypadek zdarzył się w XIX w. za pontyfikatu Piusa IX. Początkowo tytuł kardynalski nie był zarezerwowany dla doradców papieży. Kardynałami nazywano duchownych pełniących posługę duszpasterską w jednej z głównych świątyń Kościoła Zachodniego. W Kościele Wschodnim instytucja ta nie była znana.
Wśród purpuratów byli: kardynałowie-kapłani (prezbiterzy), kardynałowie-diakoni, a z czasem, gdy papieże przyłączali do Rzymu znajdujące się niedaleko Wiecznego Miasta biskupstwa, pojawili się także kardynałowie-biskupi. Ci ostatni rządzili podległymi sobie diecezjami. Było ich siedmiu. Kardynałowie-kapłani stali na czele kościołów tytularnych Stolicy Apostolskiej, natomiast kardynałowie-diakoni zarządzali ubogimi dzielnicami Rzymu, a także podlegało im sądownictwo w mieście. Dziś choć przed krdynałami stoją zupełne inne zadania, to podział na trzy "kategorie" purpuratów nadal obowiązuje.
Mimo, że od samego początku purpuraci należeli do grona najbliższych doradców papieży, to jednak przez całe tysiąclecie biskupów Rzymu obierał lud i duchowieństwo Wiecznego Miasta. Dopiero w połowie XI wieku papież Mikołaj II został włoniony głosami purpuratów. Od tego czasu praktyka ta się utrwaliła. Grono kardynałów rosło z 52 w średniowieczu do 70 w XVI stuleciu. Gdy Jan XXIII umierał (w 1962 r.), kolegium liczyło już ponad 80 duchownych. Jego następca Paweł VI w ciągu 15 lat swego pontyfikatu mianował 143 nowych kardynałów.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 09:16:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25460
dzięki lafjoy, bardzo to ciekawe wiadomości, nie o wszystkim wiedziałem ... no no Bartek! ... ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 10:29:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7699
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Hmmm..., Bartku nie śpiesz się - w końcu, czy Państwo Polskie pozwoli na emigrację do Państwa Watykańskiego komuś o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej ;-)
Które powołanie jest nadrzędne?

Z drugiej zaś strony, dobrze by było, gdybyś uniknął zaciągu do wojska, bo kiedyś ktoś by ci wypomniał "A papież kiedyś służył w Wojsku Polskim". Przynajmniej nie miałbyś takiego pecha, jak Ratzinger, którego powołano do armii w czasie wojny (a to w ogóle potwierdzona infomacja? słyszałem podawanie w wątpliwość zarówno jego doświadczenia w Hitlerjugend jak i w Wehrmachcie), a na dodatek okazał się obywatelem państwa, które nie dość, że przegrało wojnę, to jeszcze było w tym czasie zbrodnicze...

Nie ma lekko - kiedy było się jakimś księdzem Skorupką i służyło w Wojsku Polskim, to dobrze, kiedy zaś służyło się w Wehrmachcie, to niedobrze :?

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 10:45:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14524
Skąd: nieruchome Piaski
Wygląda na to, że nie miał wtedy wyboru:
http://www.ratzingerfanclub.com/Ratzinger_faq.html :roll:
Swoją drogą, ten wątek jest wtórny w obliczu tego, co nastąpi.
PS. Zastanawiam się, czy podana przeze mnie (i swego czasu przez Boskiego) strona to jest wiarygodne źródło podobnych informacji.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 13:21:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
Też się zastanawiam czy ten fanklub Ratzingera to inicjatywa żartobliwa czy nie.....

Piotrek Panek i Miki wspomnieli o tym, o czym w swojej dyskusji zapomnieli Boskey i Jurek: należy pamiętać, że pod koniec wojny przeciętny obywatel hitlerowskich Niemiec raczej nie miał wyboru i nie do końca mógł decydować o swoim losie. Kraj był w defensywie, Alianci zbliżali się do niemieckich granic. Normalną reakcją zagrożonego państwa jest więc powoływanie pod broń każdego w miarę sprawnego mężczyny. Zapewne w takiej sytuacji znalazł się przyszły kardynał. Nie widzę tu powodu do potępiania Ratzingera- najprawdopodobniej nie miał on wiele do gadania...

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 13:49:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
wikipedia: W 1943, w wieku 16 lat, rozpoczął przygotowanie wojskowe w zakresie obrony przeciwlotniczej. W listopadzie 1944 został wcielony do Wehrmachtu. W 1945 internowany w obozie dla jeńców wojennych jako niemiecki żołnierz.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 13:51:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
No i..?

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 13:56:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Miki pisze:
PS. Zastanawiam się, czy podana przeze mnie (i swego czasu przez Boskiego) strona to jest wiarygodne źródło podobnych informacji.


Odpowiedz to jest.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 14:03:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7699
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Ogólnie, to wyjaśnienia ze strony fanklubu wydają mi się prawdopodobne.

Natomiast off-topicznie uwrażliwiam, że wikipedia, to nie jest najbardziej wiarygodne źródło w internecie. Jej ideą jest współtworzenie przez rzeszę specjalistów, jednak są oni anonimowi i niby zawsze można liczyć, że pisanie kłamstw lub bzdur ktoś wychwyci, ale nie jest to oczywiste. (Sam tam swego czasu wrzuciłem ze dwa hasła - w moim mniemaniu - zrobiłem to rzetelnie, ale kto wie?)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 15:52:43 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:31:23
Posty: 3423
Bartek - jeśli wybiorą, nie odmawiaj... :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 16:21:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:34:44
Posty: 1092
Skąd: toruń
Erkej pisze:
Bartek - jeśli wybiorą, nie odmawiaj...

trzymamy kciuki! :D

_________________
...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 18:08:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Dzieka: -Bartek, przyjmujesz propozycje, abys został biskupem Rzymu, nowym Piotrem?
Batek: -Tej, sie wie!

:D


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 352 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 24  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group