Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 16 kwietnia 2024 08:52:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 01:45:37 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:31:23
Posty: 3412
Noc... Oglądam nagrany wcześniej film Trzosa - Rostawieckiego z pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski... Pamiętam doskonale, jak mój ojciec zabrał mnie (ośmioletniego brzdąca) na spacer na pobliski Plac Zwycięstwa, aby pokazać mi, jak buduje się ołtarz na, jak się później okazało, historyczną mszę... Jakiś zahukany mężczyzna zapytał robotników budujących mozolnie schody ołtarza: "Co tu będzie się działo, panowie?" Robotnik odpowiedział pytającemu zniesmaczony jego niewiedzą: "Tu będzie odprawiana msza przez Papieża."
Taka prosta wymiana zdań, a dotyczyła historycznego wydarzenia... Pamiętam, jak dziś, przejeżdżającego tuż obok mnie Papieża na ogromnym białym Starze...
Dziękuję Bogu za to, że było mi dane świadomie przeżyć cały pontyfikat, nie boję się tego powiedzieć - największego Polaka w dotychczasowej historii tego narodu.
A owoce życia Jana Pawła II przyjdą... Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Trzeba czasu.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 09:59:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Ale czy to nie są tylko nasze spory? To już nasz problem,że jedni robią za "intelektualistów" inni się utożsamiają z "ludem" - przecież Jan Paweł II nie miał w sobie tej sprzeczności: mówił prosto,że łzy leciały i u "mądrych" i u "głupich" ale jak sięgnąłeś potem po jego homilę, to mózg się radował na Prawdę, jaką ukazywał, czyli za emocją mogła być też i głębsza refleksja.
"Dla każdego coś miłego", ale bez podlizywania się ani jednym ani drugim, bez intencji kadzenia czy smarowania tej grupie czy innej.
No ale tak to już jest w obcowaniu z Prawdą. Dlatego Jan Paweł II zawsze będzie wzorem jak się mówi do ludzi. Mówi się Prawdę a Prawda sama się obroni.

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 10:41:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Kamiku - bardzo zgadzam się z tym, co napisałeś.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 11:38:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:44:49
Posty: 550
Skąd: Rybnik
natalia pisze:
A co do teologów, to mam duże wątpliwości, czy mają wiarę.

Dlaczego tak uważasz?
Przypomne tylko, że dla niektórych obecny papież jest największym współczesnym teologiem, a jak dobrze pamietam pisałaś,że Ratzinger przemawia do ciebie bardziej od Wojtyły,tzn.przynajmniej,jeśli chodzi o jego język.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 12:32:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Kamik bardzo ładnie wszystko ujął. moja niechęć do intelektualistów, jest spowodowana tym, że widzę jak bardzo intelekt przeszkadza a nie pomaga wierzyć. własnie tak: intelekt jest przeszkodą. tak sądzę, ale oczywiście nie chcę uogólniać. To co napisał Mery o Janie Pawle II to właśnie świadczy o jego wyjątkowości:
Meriadok Brandybuck pisze:
mówił prosto,że łzy leciały i u "mądrych" i u "głupich" ale jak sięgnąłeś potem po jego homilę, to mózg się radował na Prawdę, jaką ukazywał

wielu jednak teologów ich intelekt zaprowadza na jakieś bezdroża.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 12:39:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
natalia pisze:
intelekt jest przeszkodą

Myślę, że tyle w tym prawdy, ile w stwierdzeniu odwrotnym.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 12:45:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Zupełnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że intelekt jest przeszkodą w wierze (i wydaje mi się, że nie to miał Kamik na myśli. Kamiku - sprostuj, jeśli się mylę). Zapewne może być przeszkodą, lecz nie musi. O takich zależnościach pisał zresztą Jan Paweł II w encyklice "Fides et ratio" (jednej z dwóch, które czytałam ;))

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 13:06:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14864
Skąd: wieś
Bardzo trafne są słowa Elronda. Ale podoba mi się też takie stwierdzenie:

natalia pisze:
wiara oiera się nie na refleksji, ale na doświadczeniu. Wiarę ma ten, kto ma jej DOŚWIADCZENIE a nie ten, kto snuje teorie. Abraham miał doświadczenie. Hiob też. I są to ludzie wiary. A co do teologów, to mam duże wątpliwości, czy mają wiarę.


To jest to, co próbowałem nazwać w innym wątku.

Intelekt na drodze wiary.... Jako intelektualista zawodowy :wink: na tej drodze odpuszczam sobie wszelkie spekulacje. Na drodze spekulacji intelektualnej można odkryć jakiś Absolut, Byt Konieczny, czyste istnienie itp. itp., ale nie Boga żywego. To nie ten kierunek...

To, co mi się podoba u Jana Pawła II, to właśnie to, że wszystkie jego słowa płyną z doświadczenia Boga. Najpierw jest Bóg, potem słowa, które są dodatkiem.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 13:11:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Gravi pisze:
Na drodze spekulacji intelektualnej można odkryć jakiś Absolut, Byt Konieczny, czyste istnienie itp. itp., ale nie Boga żywego. To nie ten kierunek...


Zgadzam się. W pewnym sensie - to są dwa różne kierunki. Ale nie uważam, aby były one z zasady sobie przeciwne. Nie są dla siebie przeszkodami.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 13:14:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14864
Skąd: wieś
Pewnie jest to kwestia mocno indywidualna.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 14:22:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Gravi pisze:
Na drodze spekulacji intelektualnej można odkryć jakiś Absolut, Byt Konieczny, czyste istnienie itp. itp., ale nie Boga żywego. To nie ten kierunek...

To, co mi się podoba u Jana Pawła II, to właśnie to, że wszystkie jego słowa płyną z doświadczenia Boga. Najpierw jest Bóg, potem słowa, które są dodatkiem.


o właśnie Gravi o to mi chodziło :brawa:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 14:57:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
....bardzo ciekawa dyskusja......przytocze więc słowa jednego z najwiekszych chasydzkich cadyków - Widzącego z Lublina : "prości ludzie nawrócili sie w sposób doskonały lub też mogliby sie nawrócić , z ich strony nie ma więc przeszkody. Wszystko wstrzymują ludzie wyższego umysłu. Nie potrafią zdobyć sie na pokorę , nie mogą więc się nawrócić "

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 15:10:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
To ja zacytuję Jana Pawła II ze wspomnianej przeze mnie wyżej encykliki:

Jan Paweł II w Fides et ratio pisze:
Nie ma więc powodu do jakiejkolwiek rywalizacji między rozumem a wiarą: rzeczywistości te wzajemnie się przenikają, każda zaś ma własną przestrzeń, w której się realizuje. W tym kierunku prowadzi nas znów Księga Przysłów, której autor woła: "Chwałą Bożą — rzecz taić, chwałą królów — rzecz badać" (25, 2).

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 17:18:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14864
Skąd: wieś
Ale chyba nie rozmawiamy o relacji wiara - rozum, tylko wiara i intelektualne jej ujęcie oraz jej przedmiotu, oraz wszystko co z tego wynika. To nie jest to samo.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 kwietnia 2006 19:45:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
Gravi pisze:
Ale chyba nie rozmawiamy o relacji wiara - rozum


Jednak mam wrażenie, że np. w zacytowanej myśli cadyka tego typu przeciwstawienie istnieje.

elrond pisze:
prości ludzie nawrócili sie w sposób doskonały lub też mogliby sie nawrócić , z ich strony nie ma więc przeszkody. Wszystko wstrzymują ludzie wyższego umysłu. Nie potrafią zdobyć sie na pokorę , nie mogą więc się nawrócić "


Czyli - wiara niedostępna dla ludzi potrafiących dobrze posługiwać się rozumem? Wszystko rozbija się o znaczenie słów "prości" i "wyższego umysłu". Przykłady Jana Pawła II czy też Benedykta XVI pokazują, że można być jednocześnie człowiekiem "prostym" i "wyższego umysłu". Czyli system tego cadyka jest niekompletny (przynajmniej według tego jednego cytatu).

Uważam, że celniej (i prościej!) można byłoby powiedzieć, że ludzie niepokorni nie mogą się nawrócić. A wśród niepokornych można znaleźć zarówno ludzi o małych, jak i wielkich umysłach.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group