Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 06:23:16

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 471 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 lipca 2008 22:51:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
na tym zdjęciu na pierwszym planie dorodne krzaki jagodowe, którymi jest porośnięta cała okolica.
muszę w ogóle powiedzieć, że wizyta tam i obserwowanie takiej fajnej młodziezy sprawia, że myślę sobie, że może nie wszystko jeszcze stracone. bardzo podbudowani wrócilismy.

acha! pytanie do harcerzey - jak sie tłumaczy zachowanie strazników ognia, którzy po każdym dorzuceniu do ogniska salutowali ogniowi?

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lipca 2008 13:17:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 02 listopada 2006 20:00:47
Posty: 1234
Skąd: Edinburgh
natalia pisze:
jak sie tłumaczy zachowanie strazników ognia, którzy po każdym dorzuceniu do ogniska salutowali ogniowi?

Właśnie... Mam to samo pytanie... Bo byłam kiedyś strażnikiem ognia i też musiałam salutować... A do tego milczeć całe ognisko i gdy przestanie się palić, w żarze narysować jakiś znaczek... O co w tym biega?? Bo moje przełożone nie raczyły mi tego wytłumaczyć, tylko od razu wysłały mnie spać... :roll:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lipca 2008 13:20:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Pewnie jakieś pogańskie obrzędy :szydera

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lipca 2008 23:18:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 01 października 2006 17:54:34
Posty: 435
Skąd: Poznań
Zgadzam się z Jaśkiem ten las wciąga.
Mam nadzieje, że za rok mając już własną furkę będę mógł odwiedzić kilka obozów (a pomoże w tym mapa www.lato.zhr.pl ).


Cytat:
Pewnie jakieś pogańskie obrzędy

Pet!Tylko ostatnie słowo jest bliskie prawdy :) ale po kolei.

U harcerzy ogniska dzielą się na dwa typy obrzędowe i nie obrzędowe.
To drugie służy do gotowania, smażenia kiełbasek itd. można je rozpalać choćby gazetą czy rozpałką do grilla, nie ma tu właściwe żadnych zasad poza p.poż :D Natomiast ognisko obrzędowe to poważna sprawa i rządzi nim kilka zasad:
- buduje się je tylko z nie przetworzonych darów lasu,
- rozpala w pełnej ciszy przez "wodza" ekipy np. drużynowego,
- wybiera na nim tzw. strażnika/ów ognia czyli harcerzy pilnujących ogniska by nie zgasło,
- w czasie ogniska się nie gada, tylko śpiewa, pląsa itp,
- przy ognisku się nie leży,
- pod koniec ogniska drużynowy mówi tzw. gawędę (porównywalna wersja jak na filmie Apokalipto),
- ognisko otwiera i zamyka obrzędowa pieśń drużyny,
I na koniec cel tego wydarzenia. Symbolicznie nawiązuje do indiańskiej wersji ogniska gdzie wszyscy siedzą w kręgu tworząc braterska wspólnotę wojowników czyli harcowników czyli harcerzy dzieląc się swoimi codziennymi sprawami. W wersji harcerskiej nie ma w tym nic z pogaństwa, jest to bardziej miejsce ogrzania się fizycznie i duchowo po trudach dnia codziennego.
I kwestia salutowania, czyli formy powitania i pożegnania. Wszyscy zasiadając do niego wspólnie nie muszą mu salutować jednak np. strażnicy ognia wychodząc z kręgu chwilowo po drewno salutują na pożegnanie i wracając po chwili salutują na powitanie czyli powrót do kręgu. Tak samo powinna zrobić osoba chwilowo wycofująca z kręgu zrobić siku lub osoba spóźniona dochodząca do kręgu ogniskowego po jego uroczystym rozpaleniu.
Uff mam nadzieję że starczy.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 07:03:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
aim one pisze:
W wersji harcerskiej nie ma w tym nic z pogaństwa, jest to bardziej miejsce ogrzania się fizycznie i duchowo po trudach dnia codziennego.


Wcześniej żartowałem, ale teraz już całkiem serio. To co wytłuściłem to jest własnie pogaństwo pełną gebą, że tak powiem. Czerpanie inspiracji z kultury i obrzędów indian też przemawia za "pogańską" naturą całej zabawy. Przecież indiańcom w ich wierzeniach było w sumie całkiem niedaleko do naszych pogańskich przodków, dla których ogień był symbolem siły woli, a jednocześnie uosobieniem Swarożyca. Celebracja ognia jako siły duchowej, oddawanie czci żywiołom i naturze - to jest właśnie pogaństwo. Już sama nazwa "ognisko obrzędowe" sugeruje charakter tego zwyczaju, a jakby ktos się uparł, to by się doszukał w salutowaniu ogniowi bałwochwalstwa ;)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 07:37:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 01 października 2006 17:54:34
Posty: 435
Skąd: Poznań
Pet! Może i masz rację, jednak nie spotkałem osób, które by obrzędowe ognisko przekręciło w złym kierunku. A gdyby działo się tam coś nieciekawego nasi kapelani harcerscy już dawno by zareagowali.
Pomyśl sam, przy czym mieli by się spotkać wieczorem: telewizorze, w okół starego drzewa???
Czy Ty sam nie siadiałeś kiedyś wieczorem przy ognisku, wpatrując się w spokoju w płomienie? Niektórzy tak to lubią,że montują sobie w domu kominki:).
A ha po zakończeniu ogniska następuje często wspólna modlitwa wieczorna.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 07:52:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Po pierwsze. Mi to generalnie zwisa i powiewa bo do harcerstwa nie należę, a dzieci, które mogły by do niego należeć też nie posiadam.

Po drugie:

aim one pisze:
Może i masz rację, jednak nie spotkałem osób, które by obrzędowe ognisko przekręciło w złym kierunku. A gdyby działo się tam coś nieciekawego nasi kapelani harcerscy już dawno by zareagowali.


Co to znaczy "złą" stronę. Pogaństwo, to pogaństwo, a ten zwyczaj wg mnie w 100% czerpie z obrzędów pogańskich. Nie mi oceniać czy to dobrze czy źle.

aim one pisze:
Pomyśl sam, przy czym mieli by się spotkać wieczorem: telewizorze, w okół starego drzewa??? Czy Ty sam nie siadiałeś kiedyś wieczorem przy ognisku, wpatrując się w spokoju w płomienie? Niektórzy tak to lubią,że montują sobie w domu kominki:).


Uwielbiam siedzieć nocami przy ogniskach i bardzo zazdroszczę tym, którzy mają kominki, ale jest pewna subtelna różnica, którą zgrabnie przemilczałeś... ani ja, ani posiadacze kominków nie robimy obrzędu z rozpalania paleniska, nie powstrzymujemy się przy ogniu od leżenia, śpiewania czy pląsania, nie traktujemy go jak sacrum, a już z pewnością nie oddajemy czci ogniowi poprzez oddanie mu salutu. Więc porównanie uważam za kompletnie nie trafione.

aim one pisze:
A ha po zakończeniu ogniska następuje często wspólna modlitwa wieczorna.


Było takie porzekadło: "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek"... tu lepiej by pasowało "Panu Bogu paciorek, a ogniowi salucik" ;)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 08:28:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 01 października 2006 17:54:34
Posty: 435
Skąd: Poznań
Pet! Małe dopowiedzenie, salutujemy nie ognisku tylko wspólnocie harcerzy która siedzi w tym kręgu.
Jak przychodzisz do kogoś na imprezę też się witasz z ludźmi i żegnasz wychodząc.

Napisałem tylko,że nie leżymy przy ognisku, ale jak najbardziej śpiewamy pląsamy i bawimy się w różne gry. Z zewnątrz wyglada to jak dobra zabawa a nie sztywne spotkanie trącące myszką.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 08:38:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
aim one pisze:
Małe dopowiedzenie, salutujemy nie ognisku tylko wspólnocie harcerzy która siedzi w tym kręgu


Jak to się ma do tego co napisała natalia?

natalia pisze:
jak sie tłumaczy zachowanie strazników ognia, którzy po każdym dorzuceniu do ogniska salutowali ogniowi?


Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 09:03:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
A ja przewrotnie się zgodzę z Petem, obrzędowość ognisk idzie w prostej linii z nieco "książkowo-przygodowo" interpretowanych zwyczajów indiańskich i obrzędowe ogniska mają coś z sacrum ale przecież nie z kościoła...
Obrzędowe ogniska często otaczane są górą zakazów i nakazów, niektóre doprowadzały mnie do szału i usiłowałam wprowadzać "nowe świeckie tradycje" (na przykład w warszawskim Mokotowie przyjęło się kiedyś, że harcerze nie klaszczą - gdy oglądali jakiś występ - tylko tak, hmmm cmokali (??) - co za bzdura... nie wiem, jak jest teraz), ale niezbyt mi wychodziło.

Nigdy mi ta "świętość" ognia nie przeszkadzała (ale w sumie czemu by miała?) i sądzę, że robienie z tego "sprawy" jest zupełnie bez sensu - nikt w ten ogień nie wierzy, sądzę... Ogień nie mógł niczego w naszym zyciu zmienić a symbolika i obrzędowość służyły zawsze jednemu z głównych założeń harcerstwa, czyli braterstwu.


aim one pisze:
- rozpala w pełnej ciszy przez "wodza" ekipy np. drużynowego,
u mnie ogniska zapalało się w nagrodę, wódz prosi o rozpalenie ogniska osobę/osoby, które w danym dniu załużyły na wyróżnienie.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 09:07:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
elsea pisze:
niezbyt mi wychodziło

Wprowadzanie nowych tradycji czy cmokanie? :lol:
elsea pisze:
ogniska zapalało się w nagrodę, wódz prosi o rozpalenie ogniska osobę/osoby, które w danym dniu załużyły na wyróżnienie
O tak, pamiętam jak na jednym obozie ognisko miał zapalać kolega Owsik, w nagrodę za to że tego dnia, podczas spaceru po wiosce (miasteczku?) reanimował kobietę, która nagle zasłabła na ulicy.
(W harcerstwie stricte nie byłem, ale miałem sporo znajomych i znajdowałem się czsami na biwakach/zbiórkach/obozach)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 09:09:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
elsea pisze:
sądzę, że robienie z tego "sprawy" jest zupełnie bez sensu



A czy ktoś z tego robi sprawę? :)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 09:09:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Peregrin Took pisze:
Wprowadzanie nowych tradycji czy cmokanie?

jedno i drugie ;-)

Pet pisze:
A czy ktoś z tego robi sprawę?

ktoś na pewno ;-) - ale nie mówię, że akurat Ty :)
Tylko wg mnie zinterpretowałeś wszystko bardzo słusznie, a to zawsze może być podstawa do hmmm... niepokojów ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 09:21:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
mi tłumaczenie aim one'a całkowicie wystarczy i podoba mi się. co do pogaństwa: ależ nasza tradycyjna bożonarodzeniowa choinka też jest pogańska, nie? takie odwołanie do pogańskich źródeł nie przeszkadza mi, tym bardziej, że harcerstwo przesiąknięte jest wartościami chrześcijańskimi. moje sformułowanie o salutowaniu ogniowi jest troche niefortunne, w końcu nikt przed ogniem nie klękał i nie bił pokłonów. po prostu harcerze po dorzuceniu do ognia stawali wokół niego i zalutowali. potem to sobie zinterpretowałam, że salutowali po wykonaniu zadania, tak jak się salutuje, gdy przychodzisz i odchodzisz. no i w sumie się nie pomyliłam.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 09:32:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
natalia pisze:
co do pogaństwa: ależ nasza tradycyjna bożonarodzeniowa choinka też jest pogańska, nie?


Tak się wszyscy tłumaczą, jakbym pisząc, że to ma związek z pogaństwem czynił z tego zarzut.
Ja na ten przykład bardzo chętnie wziąłbym udział w pogańskim święcie Kupały, albo w pogańskiej stypie po jakimś dostojniku trwającej pół roku :rabbit:

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 471 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group