Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:38:26

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10593 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677 ... 707  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 06 kwietnia 2022 18:13:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
teraz równolegle
Adam Podlewski - Dzień sznura
Szymon Augustyniak - Mimochodem o chodzeniu (szczęśliwie mniej pretensjonalna, niż sam tytuł)

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 06 kwietnia 2022 19:08:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Czystka przerwana, Lager przerwany.
Po wywiadzie i fragmencie opublikowanych przez DGP w piątek po inwazji Rosji na Ukrainę, zabrałem się za Planetę Piołun Oksany Zabużko. Czytam to jako swoiste uzupełnienie Na ciężkim kacu, tekstów Szczerka i Aleksijewicz niemniej jest to całkiem inne od nich pisanie. W kolejce lżejsze pozycja: o Riot grls i Polskim HC.
edit 8.04: Zabuzko w rozdziale o Brodskim postawiła poprzeczkę na tyle wysoko, że ja strąciłem. Wrócę ale porzuciłem go przed połową. Natomiast książka o Riot Grrrls mimo, że wciągnąłem jej ponad 100 stron jadąc pociągiem osobowym, raczej nie zagości na mojej półce na dłużej. Nie wiem na ile to kwestia maniery autorki, czy tłumaczenia ale czyta się to niełatwo.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 kwietnia 2022 19:43:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Wojciech Tochman - Jakbyś kamień jadła

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 10 kwietnia 2022 09:08:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4374
Skąd: z lasu
Sławomir Cenckiewicz,,Sprawa Lecha Wałesy''

_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 10 kwietnia 2022 09:09:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
China Mieville - "Toromorze"

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 kwietnia 2022 23:59:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
Budyń pisze:
teraz równolegle
Adam Podlewski - Dzień sznura
Szymon Augustyniak - Mimochodem o chodzeniu (szczęśliwie mniej pretensjonalna, niż sam tytuł)


O chodzeniu już przeczytane, trochę fajnych rzeczy, ale najzabawniejsze, że cała książka o tym, jak super i zdrowo jest chodzić, a na końcu sylwetki wybitnych intelektualistów, którzy poświęcali dużo czasu na wędrówki i prawie każdy albo młodo umarł, albo kompletnie ześwirował :D a niektórzy nawet połączyli oba wątki.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 kwietnia 2022 08:00:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Zachęciłeś mnie do tej pozycji! Tytuł zresztą wydaje mi się dość fajną grą słów, no może ciut pretensjonalną, ale okej.

Ja czytam "Ukochane równanie profesora", japoński bestseller autorstwa Yoko Ogawy, bardzo fajna rzecz, czyta się lekko jak piórko, ale wcale nie wylatuje drugim uchem. I jaka piękna skromna okładka (w dodatku w moim wydaniu ma taką super fakturę, aż przyjemnie wziąć do ręki):

Obrazek

Wcześniej zabrałem się po latach, w końcu, za Biegunów, i... nie dałem im rady :-(

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 17 kwietnia 2022 11:02:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Anna Kańtoch - Diabeł w maszynie
Andrzej Pilipiuk - Aparatus
Artur Klinau - Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca
Andrzej Pilipiuk - Szewc z Lichtenrade

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 21 kwietnia 2022 13:34:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
Budyń pisze:
Adam Podlewski - Dzień sznura

przeczytane, tak samo jak "KSU - mój świat", wywiad - rzeka z Siczką, kupiony tylko po to, by mieć darmową wysyłkę z księgarni na inna książkę, a okazał się być bardzo ciekawy. tak bardzo, że jak zacząłem czytac wczoraj przed snem, to dziś już poszło całe. Z rzeczy, których się dowiedziałem, najbardziej zaskoczyło mnie, że frazę "Jabol punk" w klasycznej wersji w pierwszej płyty śpiewa, tak samo, jak większość chórków na tym materiale, ale tu jest sam... Jacek Lang z Miliona Bułgarów.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 21 kwietnia 2022 17:59:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
"Cyberiada" Lema. Wczoraj przed snem przeczytałem pierwsze opowiadanie ("Jak ocalał świat") i rano pomyślałem, że tak to jest: przy dobrym pomyśle nie trzeba się opisać, żeby stworzyć świetną rzecz :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 21 kwietnia 2022 18:32:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Gdzie moje murkwie ulubione? Gdzie pćmy łagodne? :cry:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 21 kwietnia 2022 21:08:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
A, tak się zajarałem tym odkryciem, związanym z KSU i Bułgarami, że zapomniałem uzupełnić listę czytanych książek o kolejną zaczętą pozycję. "Kraj niespokojnego poranka. pamięć i bunt w Korei Południowej" Romana Husarskiego. Na pewno jest to lepsze, niż strasznie tak naprawdę dość słaba i konformistyczna książka Marcina Jacobiego na podobne tematy

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 kwietnia 2022 21:21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Czytaliście "Wichrowe wzgórza"? Warto?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 kwietnia 2022 21:30:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Czytałem w wieku 17-18 lat i byłem pozytywnie zaskoczony. Nie czytałem z musu, sięgnąłem z ciekawości (może pod wpływem Kate Bush, nie pamiętam już), spodziewałem się nudnego romansidła, które nijak nie podejdzie gniewnemu nastolatkowi z innej epoki, a tu znienacka pochłonąłem opowieść błyskawicznie, a klimat zamglonych wrzosowisk naprawdę mnie zaczarował.
Potem nie wracałem. Nie wiem, jak bym dzisiaj odebrał.

Tymczasem u mnie inny klasyk: Joseph Conrad - Nostromo

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 23 kwietnia 2022 23:11:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Pietruszka pisze:
Czytaliście "Wichrowe wzgórza"? Warto?

Pewnie Tobie się spodoba bardziej, niż mi. :wink:

Kiedyś za bardzo jeszcze młodu czytałam jakąś książkę, której bohaterka znała i często wspominała 'Wichrowe wzgórza'. Tamta książka (nie pamiętam już jaka) podobała mi się i to była pierwsza rzecz w życiu, która zachęciła mnie do przeczytania owych 'Wichrowych wzgórz'.
Przy czym ja nigdy nie lubiłam i im jestem starsza, tym bardziej nie znoszę romansideł, tu pociągała mnie raczej tajemniczość i taka klasyczna, romantyczna horrorowatość - jakieś duchy itp.
Książki w owym czasie nie udało mi się zdobyć i później o niej zapomniałam.
Potem widziałam film, ale nie cały, tylko jakieś fragmenty, istotnie klimatyczne, tajemnicze i mroczne, nie bardzo dla mnie zrozumiałe. Zaiteresowanie i chęć przeczytania odświeżyły się, ale nie aż tak bardzo, żebym jakoś specjalnie tej powieści szukała.

Potem same wpadły mi w ręce 'Dziwne losy Jane Eyre' i to był pierwszy i jedyny romans, jaki kiedykolwiek w życiu mi się podobał. Pomyślałam sobie, że to może dlatego, że jest stary i że w przeciwieństwie do współczesnych gówien jest prawdziwszy i nie udaje, że pewne problemy nie istnieją.

I tak jakoś wyszło, że wkrótce potem też same wpadły mi w ręce 'Wichrowe wzgórza'. Nastawiłam się na to, że w dziele siostry, z tej samej epoki, wątek romasnowy będzie podobny, no i do tego dojdzie dużo ciekawszy dla mnie wątek horroru.

Ale ani romans nie miał w sobie nic z tego, co mi się podobało w 'Dziwnych losach', ani horroru, przynajmniej w takim starym, klasycznym rozumieniu, gdzie straszą jakieś duchy, nie było tam za wiele, jeśli już, to bliższe jest to horrorom współczesnym - gdzie zło czai się przede wszystkim w ludziach. Bo jest to książka przede wszystkim o ludziach bardzo złych. Jak dla mnie zbyt złych i okrutnych, żeby dało się ich polubić, wciągnąć w ich losy i zacząć się nimi przejmować. Z drugiej strony dzieciństwo głównych bohaterów wyjaśnia, skąd to zło się w nich wzięło - na tym etapie można im współczuć i rozumieć, ale potem robi się coraz trudniej.
W ogóle cała ta historia dla mnie jest zbyt egzaltowana. Ale ma prawo się podobać. Pogłębione portrety psychologicznie postaci powinny być bliskie współczesnemu czytelnikowi. No a krajobrazy, w jakich toczy się akcja, to akurat miodzio również dla mnie.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10593 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 671, 672, 673, 674, 675, 676, 677 ... 707  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group