Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 14:56:58

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10593 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621 ... 707  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 09:22:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
antiwitek pisze:
Ale podobno jest to trzecia część jakiejś trylogii?

Jest jeszcze Wicehrabia przepołowiony i Baron drzewołaz.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 13:18:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
W ostatnim czasie czytam najwięcej od czasu szkoły średniej. Wszystko dzięki ebookom i ich czytnikowi.
Najbardziej in plus:
Ewa Winnicka - Był sobie chłopczyk.
Aleksandra Boćkowska - Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL.
Anna Sulińska - Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u.
Barbara Seidler - Pamiętajcie, że byłem przeciw. Reportaże sądowe.
Peter Pomerantsev - Jądro dziwności. Nowa Rosja. Mam wrażenie, że to dokumentalna opowieść o świecie przedstawionym w Generacji P.
Barbara Demick - Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej.
Adam Leszczyński - Zbawcy mórz.
Mark Kurlansky - Hawana. Podzwrotnikowe delirium.
I jako oddech od literatury faktu i ciąg dalszy Hawany: Królestwo z tego świata mojego ulubionego Alejo Carpentiera.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Ostatnio zmieniony śr, 22 sierpnia 2018 13:32:39 przez zasada, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 13:22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
zasada pisze:
Wszystko dzięki ebookom i ich czytnikowi.

I abonamentowi w Czarnym? ;)
Napiszesz więcej?

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 13:41:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
manool pisze:
I abonamentowi w Czarnym? ;)
Napiszesz więcej?

Legimi, abonament bez limitu przeczytanych stron na 4 urządzenia.
Z pracy wypożyczyłem czytnik i od kwartału zamęczam wszystkich dookoła frazami: - Bo ja ostatnio o tym książkę czytałem.
A faktycznie katalog Czarnego w tej usłudze przeważył szalę. Dowody na istnienie niestety dodatkowo płatne.
Nie żebym zarzucał fizyczne egzemplarze: Please kill me, Nie hańbi, Zawód, How to brew w tym samym czasie wciągnięte na papierze.

edit: chyba, że pytasz czy coś więcej o poszczególnych pozycjach napiszę :P

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 22 sierpnia 2018 13:52:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
zasada pisze:
chyba, że pytasz czy coś więcej o poszczególnych pozycjach napiszę

O to właśnie pytałam, bo ja jestem tradycyjna i tylko papier akceptuję na razie. W Bukowinie może być, tam jest opuszczony wątek o literaturze faktu.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 sierpnia 2018 09:05:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4374
Skąd: z lasu
ALEKSANDER ARKUSZYŃSKI p.s Maj- ,,Przeciw dwóm wrogom'', Łódź 2009 r.

_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 sierpnia 2018 13:29:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Stanisław Lem - Czas nieutracony


To jest ta rozbudowana o dwie dodatkowe części wersja "Szpitalu Przemienienia", którą napisał w latach 50, żeby pierwsza część przeszła przez cenzurę? Chciałem to kiedyś przeczytać z ciekawości, na fali mojej największej zajawki Lemem, ale ostatecznie zanim to upolowałem, to zapomniałem o temacie. Jak te dwie dodatkowe części, mają jakąś wartość twoim zdaniem?

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 sierpnia 2018 13:52:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Czytałem to drugi raz. Nie jest takie ciężkie do upolowania, nakłady były spore.
Drugi tom polecam - scenki z rzeczywistości okupacyjnej są celne i nierzadko przerażające. Drastyczne jest zwłaszcza to, że wiele wzmianek o lwowskim (choć nie nazwanym z imienia) getcie to prawdopodobnie echo osobistych przeżyć Lema. Orliński w swej biografii stawia taką tezę, że Lem zabronił wznawiać przynajmniej "Wśród umarłych" (tytuł drugiego tomu) nie tyle z powodu wymuszenia książki przez cenzurę, ile ze względu na fakt, że za bardzo się sam tu odsłonił.
Trzeci tom jest cholernie nierówny. Rzeczywistość powojenna nie wyszła Lemowi tak dobrze jak okupacyjna, choć i tu nie brakuje dobrych scen, zwłaszcza szpitalnych (znów pewnie wątki autobiograficzne - Lem pracy lekarza na poważnie nie podjął, ale na staże szpitalne się załapał). Natomiast agitacyjne przemowy socjalistów/komunistów (nie brakowało ich już w tomie drugim, ale skala jest tu nieporównywalnie większa) naprawdę są jak wyjęte z podręczników i skierowane do najmniej inteligentnych. A w tle wydarzenia jak to z powieści realistycznych tamtego czasu - spekulanci spekulują, szpiedzy knują... :)
Jeśliś ciekaw, łatwo znajdziesz najlepsze fragmenty. W zbiorach "Lata czterdzieste. Dyktanda" (Wydawnictwo Literackie 2005) oraz "Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze" (Agora 2009) masz:
- Operation Reinhardt - najlepszy rozdział drugiego tomu, dotyczący akcji obławy na Żydów i transportów do getta
- Dyżur doktora Trzynieckiego - rozdział z trzeciego tomu, w całości poświęcony szpitalnym perypetiom Stefana - przyjmowanie porodów, problemy z zaopatrzeniem i infrastrukturą itp. Opisane bardzo sugestywnie i naturalistycznie.
Dodatkowo w drugim z wymienionych zbiorków jest ciekawostka - opowiadanie "Siostra Barbara", opublikowane w prasie w 1953 jako fragment powieści. Szkopuł w tym, że koniec końców fragment ten do powieści nie wszedł. :) Kolejna ciekawostka biograficzna - tematem "rozdziału" jest rodzące się uczucie Stefana do nowej pielęgniarki, która nosi imię rzeczywistej żony Lema. Jak nic, kolejna autobiografia. :) W ostatecznej wersji książki w ogóle nie ma postaci Siostry Barbary.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 sierpnia 2018 16:33:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Nie jest takie ciężkie do upolowania, nakłady były spore.


Pewnie jest dość proste, jeśli w ogóle zacznie się polować, a ja pozostałem na etapie planowania polowania :faja:

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Heh, akurat czytam "Czarodziejską Górę" Manna, więc bezpośredniej po niej powrócił do "Szpitala Przemienienia", to mogłoby być ciekawe :)

A powiedz - cenisz sobie (jeśli widziałeś) ekranizację Żebrowskiego? Bo sam Lem chyba kręcił nosem, a mi pasowała.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 sierpnia 2018 18:38:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nie widziałem.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 09 września 2018 10:32:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
Patryk Pleskot - Zabić. Tak, tak, książka, którą dostałem od Peta jeszcze na 39 urodziny, ale dopiero teraz mogłem ją na spokojnie przeczytać. Napisana w sposób wyważony monografia mordów politycznych w PRL i początkach III RP. Autor na ogół zmierza ku dość zachowawczym wnioskom, ale nie ucieka od prezentowania różnych, nawet najbardziej radykalnych hipotez. Jeden, a cz zabawny, minus, w rozdziale o sprawie porwania Bohdana Piaseckiego ulica, przy której doszło do tego zdarzenia, raz jest ul. Naruszewicza, by za chwilę zmienić się w Narutowicza i z powrotem, i znowu. To oczywiście bardzo częsty warszawski błąd, ale w takiej sytuacji jednak wypadałoby to ogarnąć ;)

Frank Westerman - Inżynierowie dusz. Opowieść o sowieckich pisarzach i produkcyjniakach, dotyczących wielkich przedsięwzięć stalinowskiej gospodarki wodnej.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 09 września 2018 14:15:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4374
Skąd: z lasu
Budyń pisze:
Patryk Pleskot - Zabić.


Książka może być dobra. ,Autor o ile pamiętam wypowiadał się w filmie dokumentalnym , odcinkowym: ,, Grupa D Depratament IV'', który był emitowany w Tv Republika.

Od wczoraj czytam STEFAN ŻEROMSKI ,,Wierna rzeka''
A od dziś;
FELIKS KONECZNY ,,Bizantynizm niemiecki'', wyd Prohibita, Warszawa 2018 r.

_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Ostatnio zmieniony ndz, 09 września 2018 18:16:38 przez Muzzy'84, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 09 września 2018 15:14:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Stanisław Lem - Astronauci

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 14 września 2018 19:46:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4374
Skąd: z lasu



Od kilku dni wspomnienia JULIUSZA KADEN BANDROWSKIEGO ,,Trzy wyprawy'', wyd Antyk Marcin Dybowski 2018 r.

_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 22 września 2018 18:44:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 11:27:05
Posty: 4374
Skąd: z lasu
STANIŁAW SOCHACZEWSKI ,,Służba jazdy w Polu'', wyd Antyk Marcin Dybowski, Komorów 2016 r.


ROMAN DMOWSKI ,,Niemcy,Rosja i kwestia Polska, wyd Nortom, Wrocław 2013 r.



_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Ostatnio zmieniony ndz, 07 października 2018 18:52:43 przez Muzzy'84, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10593 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 615, 616, 617, 618, 619, 620, 621 ... 707  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group