Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 27 kwietnia 2024 15:46:36

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10605 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 702, 703, 704, 705, 706, 707  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 09 lutego 2024 21:41:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22883
Budyń pisze:
"Wielka Polska" Rafała Ziemkiewicza

no wreszcie poszło, teraz wezmę się za "Nomeansno. W drodze znikąd donikąd" Jasona Lamba.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 09 lutego 2024 22:03:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3133
Skąd: Poznań
Budyń pisze:
"Nomeansno. W drodze znikąd donikąd"

Dzięki za tipa, zaraz kupuję - nie śledzę a wygląda świetnie!

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 lutego 2024 13:18:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Jakub Żulczyk - Dawno temu w Warszawie

Nie będę pierwszym, który powie, że kontynuacja "Ślepnąc od świateł" to jednak rozczarowanie. Oczywiście nadal jest to książka na poziomie, ale raz - oczekiwania były chyba zbyt duże, dwa (ważniejsze) - wszystko się dobrze zaczyna, rozkręca, spotykamy starych znajomych, wracają stare tematy i problemy, ale gdzieś tak od połowy rzecz grzęźnie w nieustannych gonitwach, ucieczkach, strzelaninach i robi się tego po prostu za dużo. Nie tyle gubimy się, ile męczy nas już kolejne rozgryzanie, co, gdzie i dlaczego (bo historia jest opowiadana z trzech perspektyw, a plany czasowe przeplatają się i skaczą nawet po kilka lat w jedną i w drugą stronę) i coraz mniej nas (znaczy się mnie) obchodzi, czy ta strzelanina w tym i tym hotelu to w poprzednim rozdziale już była opisana z innej perspektywy, czy to jednak inny hotel i inna strzelanina. W zapowiedzi książki duży nacisk kładziono na to, że dzieje się ona podczas pandemii, ale ten motyw mimo wszystko średnio wybrzmiewa, tak jakby Kuba wycofał się w połowie drogi. Na plus (poza tymi zaletami znanymi dotąd, bo autor wciąż umie opowiadać, nie stracił talentu, po prostu trochę przesadził) zapisuję tę trojaką narrację i idące za tym zmiany stylu opowiadania, bo zwłaszcza wcielając się w postać drobnego kombinatora Kurtki Żulczyk otarł się o mistrzostwo stylizacji, wiecie o co chodzi.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 lutego 2024 13:22:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7695
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Super w punkt. Zgadzam się właściwie ze wszystkim co napisałeś, wiesz o co chodzi.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 lutego 2024 14:32:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22883
Nomeansno na razie przegrało z fascynującą książka Romana Jagielińskiego "Nie ustąpię".

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 13 lutego 2024 20:21:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 12:27:05
Posty: 4416
Skąd: z lasu
JEAN PIAGET ,,Studia z psychologii dziecka''
ROBERT BIELECKI ,,Somosiera 1808'', wyd. Mon, Warszawa 1989
MARIAN KUKIEL ,,Wojny Napoleońskie'' , Warszawa 1927r. - reprint





_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 15 lutego 2024 12:23:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3133
Skąd: Poznań
Chyba jeszcze w ubieglym roku zacząłem świetne W stronę Ochrydy. Mimo jakości tekstu w związku z okruchami życia nie szła mi ta lektura, przez cały styczeń właściwie a wczoraj zacząłem Nomeansno. Chyba szybciej skończę NMN niż wrócę do Ochrydy. Może to kwestia fragmentaryczności, poszatkowania tego tekstu. Czyta się prościej niż erudycyjny tekst ciągły ;)

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 15 lutego 2024 22:04:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22883
ja też NMN skończę szybciej, niż Jagielińskiego, choć jest na swój sposób bardzo ciekawy

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 16 lutego 2024 14:14:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Stephen King - Lśnienie

Wszystko fajnie, tylko obawiam się że podświadomie oczekiwałem kalki filmu i książka wydała mi się przegadana i przeciągnięta. Chyba że po prostu nie pasuje mi styl Kinga - za mało czytałem, żeby jednoznacznie ocenić.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 16 lutego 2024 15:57:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21407
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
Stephen King - Lśnienie


Peregrin Took pisze:
podświadomie oczekiwałem kalki filmu i książka wydała mi się przegadana i przeciągnięta


W tym wypadku

książka >> film

...który w porównaniu do książki jawi mi się nudny jak flaki z olejem. Bo sam w sobie, od bidy może być.

To, że tak ogólnie pierwowzory książkowe w porównaniu do adaptacji filmowych są lepsze, bądź znacznie lepsze, to niby norma, ale akurat w przypadku Kinga niekoniecznie.

Bo na przykład w przypadku "Skazanych na Shawshank" jest tak:

film >> książka (a właściwie nowelka)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 16 lutego 2024 16:50:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
A co poznałeś najpierw, jeśli chodzi o Lśnienie?

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 16 lutego 2024 21:34:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9991
A ja, chociaż za Kingiem generalnie nie przepadam, to Lśnienie akurat bardzo mi się podobalo, mocna rzecz! Ale filmu nie widziałam, znam tylko książkę.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 16 lutego 2024 21:46:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 12 lutego 2009 00:19:00
Posty: 1655
Skąd: Warmia/Poznań
Kinga nic jeszcze nie czytałam. Na podstawie opisów to sięgnęłabym po "To".

A czytam zbiór mitów... eskimoskich. Trudno się to czyta, to faktycznie jest forma mówiona. Coś mi jednak w głowie zostanie: kruk i wróbel przy stworzeniu świata, człowiek gwałtowny i niespokojny zamieniony w złego ducha, Duch Księżyca pomagający kobiecie.
Ale i takie kwiatki: potwór Wielka Glista, czy mit o mężczyźnie, który wrzucił swoją żonę do jeziora robaków... :lol:

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 17 lutego 2024 14:40:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
Przeczytałem Ryszarda Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem". Według mnie - książka wybitna. Jeździłem sobie z nią metrem i coraz bardziej mnie wciągała, aż w końcu i ja poczułem bliskość z tym starożytnym autorem i opisywanym przez niego światem, i Herodota niezwykłym, otwartym, pionierskim spojrzeniem na świat, przynajmniej tak, jak go interpretuje Kapuściński. Ale też struktura tej książki, to jeżdżenie po całym świecie z "Dziejami" pod ręką, różne fascynujące obrazki z Indii, Chin, Afryki, ale wciąż powracanie do Greków, Persów czy Traków... I nade wszystko: jest to książka zbudowana z pytań, które autor stawia Herodotowi albo jego tekstowi, i w większości nie ma na nie odpowiedzi, trudno byłoby nawet nad taką odpowiedzią spekulować. Ale to są cholernie dobrze zadane pytania :!:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 lutego 2024 00:53:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21407
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Peregrin Took pisze:
A co poznałeś najpierw, jeśli chodzi o Lśnienie?


A tego nie powiem. Zarówno o fenomenie filmu, jak i książki przeczytałem na początku szkoły średniej w jakiejś zinowej recenzji. Była taka entuzjastyczna, że postanowiłem szybko zakręcić się za tą historią. Niestety nie pamiętam już czy najpierw wpadła mi książka wydana przez Iskry, czy VHS z wypożyczalni. Ale jedno, a potem drugie poznałem prawie w tym samym momencie, w odstępie zaledwie kilku tygodni, więc nie miałem okazji obudować sobie żadnej z wersji warstwą sentymentu i przyzwyczajeń. Ale fakt, jest faktem, że z prozą (i stylem) Kinga byłem już wtedy zaznajomiony po przeczytaniu pod koniec podstawówy "Miasteczka Salem" (uwielbiam do dziś!) i "Misery".

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10605 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 702, 703, 704, 705, 706, 707  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 280 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group