Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 14 grudnia 2017 19:41:16

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 608, 609, 610, 611, 612  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 20 sierpnia 2017 18:22:14 
Awatar użytkownika

KRZYSZTOF BUSSE ,,Dopaśc Drągala. Likwidacja grupy Aleksandra Młyńskiego w świetle dokumentów aparatu bezpieczeństwa'', wyd IPN lublin 2012 r.

Tak dużo, tak mocno ''

PostWysłany: wt, 22 sierpnia 2017 10:52:55 
Awatar użytkownika

Piotr Świątkowski - "Psom i Polakom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja Kraju Warty".

PostWysłany: czw, 24 sierpnia 2017 22:10:02 
Awatar użytkownika

Czytam właśnie "Dzieje Ameryki Łacińskiej" H.M.Baileya i A.P.Nasatira.
Oto najlepszy jak dotychczas fragment o prezydencie Meksyku z XIX w., panu Santa Anna:

"Jego wyczyny wojskowe w ciągu następnego dwudziestolecia graniczyły z komedią. W wojnie przeciwko Teksasowi posuwał się za swoimi wojskami w otoczeniu wspaniałego orszaku, w którym znajdował się nawet wóz załadowany kogutami, przeznaczonymi do walk kogucich. Później w Meksyku brał udział w utarczkach z wojskami francuskimi, które próbowały zająć za długi komorę celną w Vera Cruz i stracił nogę. Polecił pochować z ceremonią odciętą kończynę i wygłosił mowę pogrzebową. W następnych latach używał swej drewnianej nogi dla wzbudzenia sympatii i reklamowania swojego patriotyzmu (wiele lat później rozzłoszczone tłumy wykopały kości utraconej nogi i wlokły je po ulicach). Dzierżył władzę iście dyktatorską, zmieniając kochanki jedną po drugiej i utrzymując silny oddział dla ochrony przed poprzednimi kochankami lub ich rodzinami".

Ależ meksykańskość w pigułce :-D

PostWysłany: śr, 06 września 2017 13:48:01 
Awatar użytkownika

Daniel Nalazek - Echa dawnej Warszawy. Z dziejów komunikacji
a poza tym wreszcie "Nawałnica mieczy" G.R.R. Martina.

PostWysłany: pt, 08 września 2017 17:52:28 
Awatar użytkownika

Zabawna lektura - "Jako cię widzą, tako cię piszą". Obraz Wielkopolanina w świetle listów gończych 1 połowy XIX wieku", autorstwa Dobrosławy Guci i Joanny Lubierskiej.
Oto kilka przykładowych listów gończych:

"Piotr Tomaszewski - maiący lat 22 do 24, niskiego wzrostu, zyzowaty tak, że w oczach iego samo białko widzieć można, twarzy chudey, nosa miernego i włosów ciemnych, zabrawszy z sobą na ucieczkę kilka sukien, z którego to powodu rozmaicie ubierać się może posądzony jest wielce o kradzież u P.Marszałka Radolińskiego, w Zelaskowie pod Kaliszem. Przeto upraszaią się wszytskie cywilne i woyskowe zwierzchności, abytego złodzieia, ieżeliby go gdzie schwytały, tu dotąd na nadgrodzeniem kosztów odesłały."

"Marianna Woyciechowska rodem iest z Rydkowa pod Kcynią, mąż zaś iey imieniem Jan, służy w Szrodzie za parobka. Taż Woyciechowska liczy 46 lat, rzymsko-katolickiej iest religii, małey postaci, wymowę ma prędką i wyraźną - zresztą sczękę ma z przodka zadartą do góry, lubi zażywać tabakę".

"Opisana poniżei Michalina Buchmeyer z miejsca, która za pokątne kurewstwo i za tułactwo na kary więzienia na kary więzienia i detencyją skazaną została, zemkła dnia 25 Stycznia r.b. z lazaretu miejskiego i nie może być wyśledzoną. Wzywają więc wszystkie władze cywilne i wojskowe, aby Michalinę Buchmeyer w razie zdybania przyaresztowały i do nas odstawiły. Rysopis: miejsce urodzenia i pobytu, Poznań; religii katolickiej; wiek 28 lat; wzrost 4 stopy i 1 cali; włosy i brwi, blond; czoło, wolne, okrągłe; oczy, niebieskie; nos, gruby; usta, zwyczajne; zęby, pełne, kształt twarzy, okrągły; ceraz, zdrowa; postać, krępa; mówi po niemiecku i po polsku".

"Główny złodziey, imieniem Kasper Wolątkiewicz, ktory dla weneryczney choroby w tuteyjszym lazarecie miasta zostawał, z tegoż w nocy zeszłey uciekł. Koło 24 lat stary, 5 stop 4 cale wysoki, ospowaty, blondyn włosy maiący, na członku wstydliwości ma ieszcze szankra i inne wrzedzienice. Wszystkie resp. zwierzchności upraszaią się w sposob winney przyzwoitości aby w spotkaniu tegoż gdziekolwiek aresztować i do nas odesłać raczyli".

I wreszcie list poszukiwawczy zaginionej, który nieodparcie kojarzy się ze starym kawałem zakończonym "Tfu, nie szukajcie jej!"

"Joanna Ludwika Wittych z Bukówca pod Międzyrzeczem - stara 56 lat, średniego wzrostu, ma tylko licho iuż siwych włosów na głowie, szare wpadaiące oczy, twarz okrągłą niektórymi marszczkami pokrytą, cerę bladą i wiele zębów iey brakuje, w karku pod włosami ma wielką brodawkę i więcey pomniejszych brodawek na szyi [...]".

:wink:

PostWysłany: pt, 08 września 2017 19:20:42 
Awatar użytkownika

:lol: :lol: :lol:

Ostatni opis rozwala, ale i tak nic nie dorówna umieszczaniu takiej informacji w liście gończym:
Cytat:
na członku wstydliwości ma ieszcze szankra i inne wrzedzienice.

Już widzę to szukanie i sprawdzanie! :D

PostWysłany: sob, 09 września 2017 20:35:32 
Awatar użytkownika

:lol: Co za opisy!
W tym roku niezawodowo jestem w stanie czytać tylko krótkie rzeczy, więc Márai, Dziedzictwo Estery. Jak on to robił, że tak pisał?

PostWysłany: ndz, 17 września 2017 08:24:15 
Awatar użytkownika

MAKARY BARTŁOWMIEJ ZAKRZEWSKI ,, ''Skała'' Wspomnienia z lat 1924-1945'', ZP. wydawnictwo, Warszawa 2009 r.

GEORGES DUBY ,,Bitwa pod Bouvines'' , wyd PIW, Warszawa 1988r.

PAWEŁ ZARZECZNY ,,Mój własny charakter pisma'', wyd Foksal , Warszawa 2015 r.

Tak dużo, tak mocno ''

PostWysłany: ndz, 17 września 2017 19:31:35 
Awatar użytkownika

Obrazek
..fajna pozycja. Młodzi adepci futbolu powinni koniecznie przeczytać.

PostWysłany: ndz, 24 września 2017 20:18:46 
Awatar użytkownika

Przeczytałem znów Pożegnanie jesieni. Ciekawa rzecz, bo było zupełnie inaczej niż za pierwszym razem. Wtedy zwracałem uwagę na zewnętrzne przymioty tej literatury, jechanie po bandzie jeśli chodzi o fabułę. I chyba traktowałem to wszystko dość lekko. Teraz unaoczniła mi się cała ponurość, przewrotność i brzydota kryjąca się w tej książce, ale też Witkacy po prostu mnie dotknął.

Poszukałem też w internetach wiadomości na temat Beli Hertz, czyli pierwowzoru Heli Bertz, i to jest dopiero dziwna historia...

No i zdjąłem z półki Nienasycenie, ale jeszcze nie wiem.

PostWysłany: pn, 25 września 2017 20:53:13 
Awatar użytkownika

Kiedyś zabrałem się za "Pożegnanie jesieni", ale w ogóle mi nie szło. Może jeszcze spróbuję kiedyś.
Teraz czytam autobiografię Salvadora Dalego.

PostWysłany: wt, 03 października 2017 19:15:08 
Awatar użytkownika

Po latach znów "Eden" Lema.
Utwierdziłem się w przekonaniu, że to dla mnie najlepsza z jego powieści.

PostWysłany: czw, 05 października 2017 13:09:10 
Awatar użytkownika

Skończyłam Blaszany bębenek G.Grassa. Dawno nic tak mnie nie zmęczyłło i rozbawiłło zarazem. :?

PostWysłany: czw, 05 października 2017 15:22:50 
Awatar użytkownika

A teraz mam coś lepszego: Tom Hodgkinson Jak być leniwym

nie żebym potrzebowała poradnika w tej dziedzinie, ale przyda się trochę motywacji. :wink:

PostWysłany: sob, 07 października 2017 21:15:30 
Awatar użytkownika

Crazy przy okazji pisania o Rzeźni nr 5 pisze:
Myślę też, że na koniec roku okaże się nie jedyną pozycją autorstwa Vonneguta, z którym, jak mówiłem, właśnie zadebiutowałem.

Niby tak. Wziąłem Trzęsienie czasu, ale...
Crazy pisze:
Nie wiem, czy znowu po tych 100+ stronach nie skapituluję (to się chyba zaczyna robić moja metoda czytelnicza).

Co tu dużo mówić. Jest to kolejna słynna książka, bardzo lubiana, polecana mi przez bliskie osoby, która mi nie wchodzi. Przeczytałem z połowę i widać już, że rewolucji dalej nie będzie, a tymczasem nie podoba mi się to. Oczywiście jest dobrze napisane i językowo wchodzi, choćby wszystkie frazy z tytułowym trzęsieniem czasu i jego końcem, "gdy wolna wola znowu zaskoczyła" są znakomite same w sobie, ale ni diabła nie mogę zrozumieć, po co ta książka jest i jakie znaczenie ma cokolwiek, co jest w niej napisane. Taka metagadanina do kwadratu. Nie powiem, sam koncept Trzęsienia czasu jak najbardziej interesujący, ale to, co dalej w związku z nim jest opisywane (trudno powiedzieć: "siędzieje", bo jakby... nic się nie dzieje) - już znacznie mniej. Mam trochę skojarzenia z nowym Twin Peaksem, bo rezygnacja z pełnowymiarowych bohaterów jako metoda twórcza jest może jakąś metodą, ale nie na przyciągnięcie mnie jako czytelnika/widza.

Mam zatem listę kolejnych książek, które chciałbym przeczytać, może tym razem coś zaskoczy. Co tam stoi w kolejce... Sztukmistrz z Lublina, bo nic Singera od dawna nie czytałem, Lawinia Ursuli Le Guin (zdaje się, że zupełnie niefantastyczna jej książka), Podróż "Wędrowca do świtu" (jakoś nigdy nie czytałem), a także książka po angielsku, którą dostałem w czerwcu od jednej z klas pt. "The Scots Way to Santiago de Compostela", teoretycznie bardzo jestem jej ciekaw, choć trochę się boję, że mnie zmuli.

O, a tymczasem przypomniałem sobie jeszcze jedną książkę przeczytaną w tym roku, jedną z mocniejszych, choć miała teżfragmenty nieco beznadziejne. Nazywa się "Krzyż i sztylet", napisał ją niejaki David Wilkerson (pastor) i jest to historia prawdziwa, choć opisana tak barwnie (i przy okazji tak nieprawdopodobna), że czyta się jak zwykłą powieść. Stała u nas na półce z książkami religijnymi i nigdy wcześniej o niej nie słyszałem ani nie planowałem czytania. Stało się jednak tak, że Jaś coś się bawił, powywracał i leżała na podłodze. Ma przyjazny format, niewielki rozmiar, stwierdziłem, że rzucę okiem. Początek przykuł moją uwagę i książkę całkiem połknąłem.
W książce też jest szereg takich "przypadków", ktore kierują losem głównego bohatera, czyli tego pastora (jest to w pełni autobiograficzne), który idzie w środowiska nowojorskich gangów młodzieżowych i niesie tam duchową rewolucję. Niezwykłą historia, którą warto przeczytać mimo, że tu i ówdzie górę bierze dydaktyzm i się robi kwaśnie, ale na szczęście tylko rzadko.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 608, 609, 610, 611, 612  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.