Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 08 maja 2024 20:03:15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10608 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703 ... 708  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 21 sierpnia 2023 13:49:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 14 czerwca 2010 00:53:10
Posty: 1031
Skąd: Frakcja Astralna
O, fakt - przypominam sobie Twoje uwagi. Na razie 70 stron za mną, o tyle pozytywnych, że opisują klimat Kalifornii, co mnie (po lekturze np. Wady ukrytej Pynchona) jakoś tak niezdrowo ciekawiło :wink:

A w związku z wyjazdem - przerzucam się na ebuka "Związek żydowskich policjantów" Chabona

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 23 sierpnia 2023 18:45:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 12:27:05
Posty: 4430
Skąd: z lasu
RUDOLF FRYSZOWSKI ,,Pejzaż wojennych wspomnień'', wyd. Muzeum II wojny watowej, Gdańsk 2021r.
RAFAŁ A. ZIEMKIEWICZ ,,Życie seksualne lemingów'', wyd. Fabryka słów, Warszawa 2015r.



_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 23 sierpnia 2023 19:34:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4703
To drugie musi mieć super risercz.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 września 2023 05:28:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7635
Skąd: Kraków
Hubert Jando "ORP Orzeł. Historia i hipotezy jego zatonięcia". Mocna rzecz, jestem pod wrażeniem, nawet, jeśli parę rzeczy mogłoby być bardziej rozwiniętych. Świetnie zrobione! ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 05 września 2023 00:43:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22896
Budyń pisze:
zacząłem "Strollowaną ewolucję" Ziemkiewicza.


i skończyłem. Przeraża mnie, jak dramatycznie mało mam w tym roku czasu i siły na czytanie. W planach powtórka kompletna z Zajdla, na razie jako krótka odskocznia Tadeusz Baranowski, "Dymki z Tintina jak dymek z komina"

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 05 września 2023 19:54:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 12:27:05
Posty: 4430
Skąd: z lasu
ROBERT F. BARKOWSKI ,,Budziszyn 1002-1018'', wyd. bellona. Warszawa 2018r.
RAFAŁ.A. ZIEMKIEWICZ ,,Pycha i upadek'', wyd. Fabryka Słów, Warszawa 2015r.



_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 06 września 2023 13:14:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22896
Budyń pisze:
W planach powtórka kompletna z Zajdla


zaczynam od "Dokąd jedzie ten tramwaj?"

Baranowski poszedł szybciutko, bo i dużo tego nie było. Niektóre całkiem fajne

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 11 września 2023 10:56:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Virginia Woolf - Pani Dalloway

Yyy.. niby przeczytałem, ale o czym to było i co tak w ogóle się tam działo? Powiem tak: Z wszystkich przeczytanych przeze mnie ostatnio autorów, którzy na różne sposoby stosowali strumień świadomości, to pani Virginia zdecydowanie miażdży konkurentów, jeśli chodzi o (nie)przystępność. Tym samym bez ironii chylę przed nią czoła jako przed wybitną nowatorką, a także mam lepsze zrozumienie dla filmu "Godziny" oraz ogólnych opowieści o Woolf i jej postrzeganiu świata. Jeśli jej styl pisania z grubsza korelował z jej psychiką, to wszystko układa mi się w sensowną całość. Żeby było jasne - nie mam najmniejszego zamiaru jej wyśmiewać, krytykować itp. Przeciwnie, uważam iż sama Virginia, jak i jej twórczość, była niepospolitym zjawiskiem, które wypada zauważyć. A że nie jest twórczość owa dla mnie zbyt przystępna i niespecjalnie mam do niej klucz, to już w sumie drobiazg.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 września 2023 22:25:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14024
Skąd: ze wsi
Peregrin Took pisze:
Przeciwnie, uważam iż sama Virginia, jak i jej twórczość, była niepospolitym zjawiskiem, które wypada zauważyć. A że nie jest twórczość owa dla mnie zbyt przystępna i niespecjalnie mam do niej klucz, to już w sumie drobiazg.

:)
Gorąco polecam coś, co może pomóc otworzyć tę literaturę. Wyśmienite eseje literackie samej Woolf, których wybór ukazał się pod tytułem "Pochyła wieża. Eseje literackie". Wspaniały przykład jak sama Virginia otwierała twórczość innych autorów.

P.S.

... a czytam:
"Bogowie Pegany i inne opowieści fantastyczne" Lord Dunsany
"Odnowiona nadzieja. Eseje o misji Kościoła " Robert Barron
"Doświadczenie wewnętrzne. Zapiski o kontemplacji" Thomas Merton

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 20 września 2023 17:20:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 czerwca 2013 12:27:05
Posty: 4430
Skąd: z lasu
TADEUSZ KOTULA ,,Septymiusz Sewerus. Cesarz z Lepci Magna'', Wyd. Ossolineum , Wrocław 1986r.

BARTOSZ SMYKOWSKI ,,Lotnictwo Armii Pomorze w Kampanii Polskiej 1939roku'', wyd Muzeum Wojsk Lądowych, Bydgoszcz 2017r.
RAFAŁ. A ZIEMKIEWICZ ,,A więc wojna'', wyd. Fabryka Słow, Warszawa 2018r.





_________________
,,Tak dużo, tak mocno
Nie pytaj już
Nie pytaj
Tak dużo, tak mocno ''


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 25 września 2023 09:11:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3144
Skąd: Poznań
Wczoraj skończyłem pierwszy tom Ziemi Obiecanej.
Bardzo mi ta lektura pasuje. Bardzo! Moje zdolności wizualizacyjne są jednak słabe i brakuje mi planu miasta. Będę musiał poszukać..
Obok napoczęte dwa inne lodziania: Rzeki, których nie ma i Łódź. Śladami ludzi i zdarzeń. Reportaże z lat 1960-2010
Plus w ramach archeologii przekartkowałem początek Demiana Hesego.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 25 września 2023 11:38:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Agnieszka Hałas - Dwie karty/Pośród cieni/W mocy wichru/Śpiew potępionych/Czerń nie zapomina + kilkanaście rozproszonych opowiadań

Czyli cykl "Teatr Węży" w pełnej krasie. Cóż rzec? Jest Agnieszka z pewnością osobą utalentowaną, której nieobce są i pomysły na konstrukcję świata, i plastyczność opisów, i psychologia postaci. Z każdego z tych aspektów wywiązuje się co najmniej dobrze i nie będę ukrywał, że - jakkolwiek nie przepadam za fantasy, a mroczność tego cyklu nie raz wydaje się trochę na siłę - całkiem wciągnęły mnie te historie i czytałem je z niemałą przyjemnością. Jedyny problem w tym, że czytałem całość jednym ciągiem, więc pojawiło się zmęczenie, nieświeżość, powtórki i przewidywalne elementy. Nie jest to jednak coś, co kazałoby cykl skreślić, bądź odradzać lekturę. Uważam, że w polskiej fantasy jest to jedno z ciekawszych dokonań. Może nie jest to poziom Wegnera czy Kresa, nie mówiąc o Sapkowskim, ale na bok porównania - to solidna, niegłupia i w miarę oryginalna pozycja. Mimo wszystko sądzę, że fabularnie dałoby się z tego świata wycisnąć więcej. Doradzałbym autorce na przyszłość - bo zapowiada, że powrót do cyklu jest dość prawdopodobny - szukanie bardziej różnorodnych pomysłów na opowiadane historie, bo zwłaszcza powtarzające się często i regularnie pojedynki z demonami - choć jest to w dużej mierze ostoja ontologiczna i metafizyczna opisywanego świata - potrafią znużyć.

Francis Scott Fitzgerald - Czuła jest noc

Raz - autor "Wielkiego Gatsby'ego", o którym napisałem tu trochę ciepłych słów i którą to książkę mam za piękną i wzruszającą. Dwa - ten sam okres, w którym dzieje się opowieść (jazz, wyższe sfery, Wielki Kryzys - choć tym razem zdecydowana większość historii dzieje się w Europie (acz głównymi bohaterami są Amerykanie)). Trzy - tematem jest w dużej mierze rozpad małżeństwa, na dodatek: Cztery - oparty na własnych doświadczeniach autora. Sumując - wszystko powinno mi pięknie zagrać. Ale nie zagrało. Postacie nie wzbudziły nie tylko sympatii (co wprawdzie konieczne do zachwytu książką dla mnie nie jest (vide "Wojna i Pokój"), ale bardzo pomaga), ale nawet zainteresowania tym, co się z nimi dzieje. Romans Rosemary i Dicka opisany tak, że niespecjalnie chciałem w niego uwierzyć (to znaczy w jego aspekt uczuciowy), a rozchwiana psychika Nicole (wzorowanej na słynnej Zeldzie Fitzgerald) opisana jak dla mnie nie dość mocno. Nie powiem, że ogólnie rozczarowanie, ale raczej pozycja, którą odhaczyłem i tyle.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 25 września 2023 12:28:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22896
Budyń pisze:
zaczynam od "Dokąd jedzie ten tramwaj?"

poszło, teraz "Prawo do powrotu"

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 01 października 2023 21:06:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22896
Budyń pisze:
poszło, teraz "Prawo do powrotu"


też poszło, teraz "Aneks" czyli aneks do raportu z likwidacji WSI, wydany i uzupełniony sporą ilością tekstu przez Wojciecha Sumlińskiego.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 02 października 2023 09:56:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24329
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Dashiell Hammett - Sokół Maltański

Klasyka, a może i podwaliny, gatunku czarnego kryminału. Mimo że czuć upływ lat, mimo że jest kilka rozwiązań z czapy, mimo że akcja jest trochę chaotyczna i klaruje się dopiero pod koniec, nadal jest to świetna lektura. Dwie uwagi dodatkowe. Po pierwsze - zaznaczam, że główny bohater, Sam Spade, modelowy cyniczny detektyw w zmiętym płaszczu, pojawił się na świecie niemal dekadę wcześniej, niż Philip Marlowe. Po drugie - wreszcie wiem, skąd wziął się tytuł znanej skądinąd piosenki (choć to w sumie niedobre słowo przy złożoności tego dzieła) "The Friends of Mr. Cairo" (acz nie wykluczam, że odkryłem to już kiedyś, oglądając ekranizację w reżyserii Johna Hustona, tylko zdążyłem zapomnieć).

Kurt Vonnegut - Galapagos

Apokalipsa, w takim czy innym wydaniu, jest dość częstym motywem w powieściach Kurta. Tym razem znów - za kryzysem ekonomicznym podąża katastrofa biologiczna, której nieświadomie umyka garstka ludzi, przygotowująca się do wycieczki przyrodniczej na wyspy Galapagos. Dają tam początek kolejnym pokoleniom, które po milionie lat wyewoluują w wodne stwory, niespecjalnie przypominające dzisiejszego człowieka. Ta powieść to swoista gra Vonneguta z Darwinem i jego teoriami. I tylko achronologiczności - również bardzo częstego, ba, dyżurnego wręcz, narzędzia autora - jest tu trochę za dużo. Warto wspomnieć, że narratorem okazuje się duch syna Kilgore'a Trouta, aczkolwiek tym razem streszczeń dzieł tego kultowego pisarza jest bardzo mało.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10608 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 697, 698, 699, 700, 701, 702, 703 ... 708  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: jpl i 250 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group