Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 24 kwietnia 2024 15:46:58

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 kwietnia 2007 20:02:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
stefan karwowski pisze:
to jest polaczona liturgia Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania

Zasadniczo to jest właściwie to samo. Sztuczne jest rozdzielenie liturgii "sobotniej" i procesji, ale zwyczaj (który podobno jest efektem zakazu zbierania się w nocy z czasów zaborów) wciąż pozostaje silny.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 12:52:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 27 maja 2005 21:52:18
Posty: 1188
Skąd: kiwi
no i po świętach...nie chciałam nigdzie wyjeżdżać,ale teraz mogę powiedzieć,że się opłacało...było bardzo rodzinnie...no i wizyta w niedziele w Sanktuarium( http://www.pttk.strzelin.pl/galeria/index.htm ),a w poniedziałek w klasztorze,w którym były relikwie Krzyża Świętego...Alleluja :D

_________________
kiwi lubi wiki
wiki lubi kiwi
A MNIE JUŻ NIC NIE ZDZIWI :-D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 16:39:07 

Rejestracja:
pn, 05 marca 2007 21:08:25
Posty: 897
Skąd: lublin
wiki pisze:
no i po świętach...

"święta są przez cały rok" :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 16:40:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
oko pisze:
"święta są przez cały rok"


Wtedy święta nie będą świętami. :wink:

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 18:11:08 

Rejestracja:
pn, 05 marca 2007 21:08:25
Posty: 897
Skąd: lublin
Gravi pisze:
Wtedy święta nie będą świętami.

??????Eucharystia jest codzień, Chrystus we współbraciach cierpi codzień, ktoś codzień przeżywa piekło a Jezus tam zstępuje, a że zmartwychwstaje Pan codzień to jasne chyba :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 18:17:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 27 maja 2005 21:52:18
Posty: 1188
Skąd: kiwi
no niby tak...święta są codziennie-jedni świętują urodziny,drudzy imieniny,jeszcze inni dzień nauczyciela...ale nie przed każdymi świętami widać takie kolejki w marketach...
oko pisze:
"święta są przez cały rok"

ale nie Wielkanocne....na nie się czeka cały rok

_________________
kiwi lubi wiki
wiki lubi kiwi
A MNIE JUŻ NIC NIE ZDZIWI :-D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 19:09:25 

Rejestracja:
pn, 05 marca 2007 21:08:25
Posty: 897
Skąd: lublin
wiki pisze:
ale nie Wielkanocne....na nie się czeka cały rok


oko pisze:
??????Eucharystia jest codzień, Chrystus we współbraciach cierpi codzień, ktoś codzień przeżywa piekło a Jezus tam zstępuje, a że zmartwychwstaje Pan codzień to jasne chyba


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 19:30:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25389
oko, ale coś chyba się trzymasz swojego dla samego trzymania.

sam pisałeś, jak niezwykłym czasem jest dla Ciebie Triduum Paschalne i tak dalej, to teraz nie przecz sobie i nie mów, że triduum jest na co dzień, bo nie jest...

Na co dzień powinniśmy żyć tak, żeby godnie odpowiedzieć na zmartwychwstanie Chrystusa - ale Święta są od tego, żebyśmy mieli okazję w szczególny sposób odnowić swoje duchowe siły. Teoretycznie można je sobie odnawiać kiedy się chce... ale w praktyce ludziom potrzebna jest właśnie OKAZJA, coś, co skłania do silniejszego niż zwykle zatopienia się w sacrum i co potocznie mówiąc - daje ci zastrzyk na następny czas. Całe dzieje ludzkości, dzieje ludzkiej religijności - o tym świadczą.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 19:38:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
oko pisze:
Gravi napisał:
Wtedy święta nie będą świętami.


??????Eucharystia jest codzień, Chrystus we współbraciach cierpi codzień, ktoś codzień przeżywa piekło a Jezus tam zstępuje, a że zmartwychwstaje Pan codzień to jasne chyba


Chyba właśnie nie zakumałeś - w świętach to jest fajne, że są tylko raz w roku. I dlatego są świętami. Nie mówiąc już o tym, że Chrystus zmartwychwstał i to zmartwychwstanie codzień ma wymiar tylko symboliczny.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 19:38:15 

Rejestracja:
pn, 05 marca 2007 21:08:25
Posty: 897
Skąd: lublin
nie jest, bo nie chcemy, aby było...bo to jest trudne...a to jak to?w Eucharystii w jakąś środę jest mniej Chrystusa niż dajmy na to w rezurekcję?
a, że dla ludzi to ja wiem...może i tak...jeśli nie dla Kościoła masowego...


Crazy pisze:
sam pisałeś, jak niezwykłym czasem jest dla Ciebie Triduum Paschalne i tak dalej, to teraz nie przecz sobie i nie mów, że triduum jest na co dzień, bo nie jest...

ale ja tam(Paschalne oblicze Armii) zamierzam pisać w miarę często, jak będe żył... :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 19:40:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 27 maja 2005 21:52:18
Posty: 1188
Skąd: kiwi
w zupełności zgadzam się z tym co napisał crazy-dokładnie o to mi chodziło :)

_________________
kiwi lubi wiki
wiki lubi kiwi
A MNIE JUŻ NIC NIE ZDZIWI :-D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 19:56:19 

Rejestracja:
pn, 05 marca 2007 21:08:25
Posty: 897
Skąd: lublin
Gravi pisze:
Chyba właśnie nie zakumałeś - w świętach to jest fajne, że są tylko raz w roku. I dlatego są świętami. Nie mówiąc już o tym, że Chrystus zmartwychwstał i to zmartwychwstanie codzień ma wymiar tylko symboliczny.

Hodie, surrexit Christus, hodie!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 19:59:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
I jeszcze jedno mi przychodzi do głowy, że rok ma swój rytm. Nie wyobrażam sobie Wielkiego Postu w lato, a Bożego Narodzenia po Wielkanocy. Albo idąc dalej - Wielkego Postu przez cały rok. Itp. Itp. Generalnie chodzi mi o rytm, bo wiadomo, że za równikiem wychodzi nieco inaczej, na opak. Ale ważna jest tu kolejność i powtarzalność tego rytmu, który koniec końców wpisuje się w rytm życia.

_________________
Youtube


Ostatnio zmieniony wt, 10 kwietnia 2007 20:57:44 przez grawson, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 kwietnia 2007 20:06:52 

Rejestracja:
pn, 05 marca 2007 21:08:25
Posty: 897
Skąd: lublin
Każda Eucharystia to pamiątką śmierci i zmartwychwstania!Każdego dnia i to nie raz!Na pewno co dzień Zmartwychwstanie nie jest symboliczne, ale realne i mam nadzieję, że bardzo realne!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 11 kwietnia 2007 19:26:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 01 października 2006 18:40:14
Posty: 97
Skąd: Elbląg - Gdańsk
A ja mysle (choć mogę się mylić, teologiem nie jestem :wink: ), iż Święta Triduum Paschalnego są wyjątkowe, gdyż poprzez liturgię mocą anamnezy urzeczywistnia się sytuacja sprzed 2000 lat, iz Krzyż, który adorujemy w Wielki Piątek staje się Krzyżem z Golgoty czy też w Wielką Noc "To jest ten dzień, ta noc", w ktorym rzeczywiście przeżywamy Zmartwychwstanie Chrystusa, jakbyśmy byli naocznym świadkami.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group